Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Konfederacji Barskiej sprawy ciąg dalszy [Dęborzyn i Jodłowa-Ptaśnik]

0
Na mapie Pogórze Ciężkowice (Compass 2004), u południowo-wschodniego podnóże góry Dąbrowa 336m, widnieje symbol pola bitewnego i data stoczonej tu bitwy – maj 1770 r.

 

 [Fragment mapy Pogórze Ciężkowickie. Compass 2004]

 

W dniu 14 V 1770 r. w tym właśnie miejscu doszło do bitwy konfederatów barskich, którymi dowodził Kazimierzem Pułaskim, z Rosjanami pod Jełczaninowem i Kurojedowem [Dębica i okolice. PTTK 1962 – s. 35]. 
Zdaję sobie sprawę, że jest to zaledwie wzmianka. Mam jednak nadzieję, że w miarę rozwijania tematu pojawi się więcej informacji. Samo miejsce jest jednak ważne, tu przecież przelewała się polska krew w pierwszym polskim powstaniu.

 

 
[Zdjęcie - Pole bitewne pod Dęborzynem]

 

Sama droga, zresztą malownicza, dostarcza wielu atrakcji. Choćby tylko w samej Przeczycy: sanktuarium MB Przeczyckiej, miejsce kaźni jodłowskich Żydów w lipcu 1942 r., czy grodzisko wiślańskie na stoku Zamczyska 365m. Na drugim brzegu Wisłoki, w Zawadce Brzosteckiej, cmentarz z I wojny światowej.

 

Jodłowa-Ptaśnik

Mapa określa ten las Ptasznik, ludzie używają jednak tej pierwszej nazwy – chyba nawet ładniej brzmi. Dotrzeć tu możemy asfaltowa drogą z Dęborzyna, jednak ciekawiej jest przejechać las Ptaśnik przez Lubaszową (tu na południowym skraju cmentarza parafialnego kwatera z I wojny światowej).

 

 [Jodłowa – fragment mapy Pogórze Ciężkowickie. Compass 2004]

 

Krzyż znaczący pole bitewne i mogiłę konfederatów znajduje się na południowo-wschodnim skraju Ptaśnika. Zresztą każdy jodłowianin zna to miejsce i je wskaże. Na mapie nie zaznaczono leśnej drogi przebiegającej w pobliżu samotnego domostwa na szczycie wzniesienia. Wiedzie ona od cmentarza w Lubaszowej poprzez las Ptaśnik. Do niej dochodzi z lewej polna droga, przy której (w odległości ok. 300m) znajduje się nasz krzyż.
 „Krzyż na Ptaśniku”.

Na polnej drodze w stronę Kowalowej ok. 100 m od lasu, zwanym Ptaśnikiem stoi pod rozłożystą brzozą krzyż z wizerunkiem Pana Jezusa. Z dawien dawna z ust do ust przechodzi o tym krzyżu następujące podanie: w czasie Konfederacji Barskiej (1768-1771) w miejscu, gdzie obecnie stoi krzyż miała być potyczka i cmentarz wojenny [ks. Jan Mleczko: Jodłowa s. 73].

 

 
[Zdjęcie – Krzyż na Ptaśniku]

 
W swoich wędrówkach  po konfederackich śladach poruszałem się rowerem. W zasadzie do wszystkich miejsc związanych z konfederacją barską w naszym regionie, od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Tylicką i na Pogórzach, dotrzeć można rowerem. Można i samochodem, ale o ile ciekawsze jest poznanie tych miejsc rowerem! A rower można przecież przytroczyć do samochodu.

Było by wspaniale, gdyby miejsca te stały się kiedyś szlakiem, np. rowerowym.    C d n .

                                                                              

                                                                                 opr.  mar-k
Napisany dnia: 15.11.2007, 10:52

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657