Strona główna

Ks. infułat Józef Sondej odebrał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

6
Napisany dnia: 05.03.2008, 11:07 , Tagi: Brak
Ksiądz infułat Józef Sondej - długoletni proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie – odebrał w dniu swoich 94 rodzin, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski - przyznany przez Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się 1 marca br. w rzeszowskim Teatrze imienia Wandy Siemaszkowej. W uroczystości wzięła udział Maria Kurowska, burmistrz miasta Jasła.
 

Odznaczenie księdzu Józefowi Sondejowi wręczył przedstawiciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu podkreślono wybitne zasługi księdza dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Gratulacje i życzenia podczas uroczystości złożyła w imieniu samorządu miasta Jasła, burmistrz Maria Kurowska.

 

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że jedno z najwyższych polskich odznaczeń przyznane zostało księdzu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz za kształtowanie moralnej i patriotycznej postawy młodzieży również z  miasta Jasła. W tym dniu pragnę wyrazić głęboki szacunek dla posługi kapłańskiej i duszpasterskiej misji, pełnionej przez Księdza z miłością, ofiarnością i największym oddaniem. Powołanie Duszpasterstwa Akademickiego, które istnieje do chwili obecnej, zorganizowanie Studium Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła, bezkompromisowa postawa podczas strajków ustrzycko-rzeszowskich, a także pomoc duchowa i materialna rodzinom osób internowanych w trudnych czasach stanu wojennego na długo pozostaną w naszej pamięci. Niezłomna postawa, która przysparzała niejednokrotnie osobistych cierpień, zawsze była i pozostanie dla nas lekcją duchowej siły, patriotyzmu i wypełniania słowa Bożego.

 

Ks. Józef Sondej był kapelanem Armii Krajowej, duszpasterzem młodzieży akademickiej i „Solidarności" w Rzeszowie. Po wojnie jako katecheta opiekował się młodzieżą, która działała w konspiracyjnej organizacji Demokratyczna Armia Krajowa. Był inwigilowany i szykanowany przez władze PRL. Do dziś jest wciąż aktywnym kapłanem.

 

UM Jasło 

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ cyberchłop
dnia 05.03.2008, 11:55. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
łocywiście nasa gwiazda "do dąbrówki wróć ,do dąbrówki wróć :p"
@ kibic do Pani Kurowskiej
dnia 05.03.2008, 15:23. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
po co ty kobieto nieszczesna sie tam placzesz pomiedzy ludzmi.
Zaszczyt jaki splynal na ks Infulata i Jego odznaczenie w zaden sposob nie dotycza ciebie, ani ciebie nie zaszczycaja
Wiec nie oslabiaj sie swoimi glupkowatymi wywodami. To co robisz jest zalosne
@ lolo
dnia 05.03.2008, 16:47. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
kiedy wreszcie ta pani zajmie sie sprawami miasta,
@ jack
dnia 05.03.2008, 16:50. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a co tam robi soltys z dabrowki
@ znowu
dnia 05.03.2008, 18:36. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Łocywiście nasa pani burmistrz znowu na uroczystościach, jak nie u konsula, to w Rzeszowie. kiedy ona, bidulka ma cas porządzić?????? :sourgrapes:
@ Parafianin
dnia 06.03.2008, 08:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ten ksiądz nie miał nic wspólnego z Jasłem.B)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Pies został postrzelony z wiatrówki. Miał 15 śrutów w ciele

  W okolicy osiedla Żółków w Jaśle ktoś znęcał się nad pięcioletnim Tolkiem. Piesek miał w ciele aż 15 śrutów. Właściciele psa zgłosili tę sprawę na policję. Funkcjonariusze ustalają, w jaki sposób doszło do postrzałów i kto jest za to odpowiedzialny.

 • Miasto ubiega się o Otwarte Strefy Aktywności

  Resort sportu i turystyki ogłosił 11 lutego nabór wniosków o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjny tzw. Otwartych Stref Aktywności. Władze miasta również zgłosi swój akces w ubieganiu się o środki na powstanie pięciu siłowni w Jaśle.

 • Nowe ceny za śmieci już od kwietnia!

  Rada Miejska wyraziła zgodę na podniesienie stawek za odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu miasta Jasła, które będą obowiązywać mieszkańców od 1 kwietnia br. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe zwłaszcza, że od sześciu lat stawki znajdowały się na tym samym poziomie. Niemniej jednak nieustalenie nowych cen skutkowałoby...

 • Ponad pół miliona złotych trafi do klubów sportowych

   

  Burmistrz Jasła zdecydował, które z klubów sportowych i zgłoszonych przez nie przedsięwzięć otrzymają dotację celową z budżetu miasta. Do podziału było ponad pół miliona złotych.

 • Stawki za śmieci mocno w górę!

  W wielu polskich miasta wzrosły już opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie ominie to również Jasła. Śmieci jest coraz więcej, a regionalne instalacje podnoszą radykalnie ceny, co uderzy w nasze kieszenie. Szykuje się dwukrotna podwyżka opłat za odpady zmieszane.

 • W Błażkowej spłonął budynek gospodarczy

  W miniony piątek w Błażkowej po godzinie 22.00 na jednej z prywatnych posesji pojawiła się ogromna łuna ognia. W płomieniach stanął budynek gospodarczy. Niewiele rzeczy udało się z niego uratować. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Cleo zachwycona talentem Adriana!

  Adrian Bałucki, uczestnik programu The Voice Kids po raz kolejny zachwycił swym talentem wokalnym. W Bitwie na Głosy okazał się najlepszy w swojej grupie zdobywając uznanie Cleo.

 • Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

   

  Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

 • Giganci Programowania – nowa szkoła programowania w Jaśle

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105