Strona główna

Ks. infułat Józef Sondej odebrał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

6
Napisany dnia: 05.03.2008, 11:07 , Tagi: Brak
Ksiądz infułat Józef Sondej - długoletni proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie – odebrał w dniu swoich 94 rodzin, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski - przyznany przez Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się 1 marca br. w rzeszowskim Teatrze imienia Wandy Siemaszkowej. W uroczystości wzięła udział Maria Kurowska, burmistrz miasta Jasła.
 

Odznaczenie księdzu Józefowi Sondejowi wręczył przedstawiciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu podkreślono wybitne zasługi księdza dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Gratulacje i życzenia podczas uroczystości złożyła w imieniu samorządu miasta Jasła, burmistrz Maria Kurowska.

 

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że jedno z najwyższych polskich odznaczeń przyznane zostało księdzu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz za kształtowanie moralnej i patriotycznej postawy młodzieży również z  miasta Jasła. W tym dniu pragnę wyrazić głęboki szacunek dla posługi kapłańskiej i duszpasterskiej misji, pełnionej przez Księdza z miłością, ofiarnością i największym oddaniem. Powołanie Duszpasterstwa Akademickiego, które istnieje do chwili obecnej, zorganizowanie Studium Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła, bezkompromisowa postawa podczas strajków ustrzycko-rzeszowskich, a także pomoc duchowa i materialna rodzinom osób internowanych w trudnych czasach stanu wojennego na długo pozostaną w naszej pamięci. Niezłomna postawa, która przysparzała niejednokrotnie osobistych cierpień, zawsze była i pozostanie dla nas lekcją duchowej siły, patriotyzmu i wypełniania słowa Bożego.

 

Ks. Józef Sondej był kapelanem Armii Krajowej, duszpasterzem młodzieży akademickiej i „Solidarności" w Rzeszowie. Po wojnie jako katecheta opiekował się młodzieżą, która działała w konspiracyjnej organizacji Demokratyczna Armia Krajowa. Był inwigilowany i szykanowany przez władze PRL. Do dziś jest wciąż aktywnym kapłanem.

 

UM Jasło 

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ cyberchłop
dnia 05.03.2008, 11:55. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
łocywiście nasa gwiazda "do dąbrówki wróć ,do dąbrówki wróć :p"
@ kibic do Pani Kurowskiej
dnia 05.03.2008, 15:23. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
po co ty kobieto nieszczesna sie tam placzesz pomiedzy ludzmi.
Zaszczyt jaki splynal na ks Infulata i Jego odznaczenie w zaden sposob nie dotycza ciebie, ani ciebie nie zaszczycaja
Wiec nie oslabiaj sie swoimi glupkowatymi wywodami. To co robisz jest zalosne
@ lolo
dnia 05.03.2008, 16:47. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
kiedy wreszcie ta pani zajmie sie sprawami miasta,
@ jack
dnia 05.03.2008, 16:50. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
a co tam robi soltys z dabrowki
@ znowu
dnia 05.03.2008, 18:36. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Łocywiście nasa pani burmistrz znowu na uroczystościach, jak nie u konsula, to w Rzeszowie. kiedy ona, bidulka ma cas porządzić?????? :sourgrapes:
@ Parafianin
dnia 06.03.2008, 08:38. Identyfikator użytkownika:
Ocena
komentarza:
0
Ten ksiądz nie miał nic wspólnego z Jasłem.B)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Inwestycja przy dworcu z kontrowersją w tle

   

  W pobliżu dworca kolejowego w Jaśle wyburzono trzy budynki. Celem prowadzonych obecnie prac budowlanych jest uporządkowanie terenu pod organizację dworca przesiadkowego. Nie wszystkim jednak obrócenie obiektów w stertę gruzu przypadło do gustu. Zdaniem Marcina Wójcikiewicza, pasjonata modelarstwa kolejowego jeden z nich był budynkiem zabytkowym. 

 • „Dwunastka” mówi STOP telefonom komórkowym w szkole

   

  Do tej pory w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Od lutego przyszłego roku uczniowie nie będą mogli używać telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych również w czasie przerw. „Dwunastka", jako pierwsza w Jaśle, bierze przykład z wielu innych polskich szkół, w których już taki przepis wprowadzono.

 • Konrad Marek z Łask najmłodszym radnym

  Ma 24 lata. Do Rady Gminy Jasło dostał się dzięki poparciu mieszkańców z okręgu nr 8 z miejscowości Łaski-Sobniów. Jest najmłodszym radnym w całym powiecie jasielskim. Konrad Marek w wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, w tym dotychczasowego radnego Piotra Wanata startującego z KW PiS.

 • Grudzień miesiącem promocji!

   

  W ofercie naszego salonu Visionoptyk mamy dla Państwa wiele ciekawych promocji. Zapraszamy także na bezpłatne badanie wzroku, które odbędzie się  18.12.2018 r.

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105