Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Kto ty jesteś? Czyli o patriotyzmie – tak po prostu…

4

26 września 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościliśmy Joannę Olech, popularną autorkę książek dla dzieci, znaną zwłaszcza z bestsellera Dynastia Miziołków oraz książki Kto ty jesteś, w prosty sposób wyjaśniającej dzieciom pojęcie patriotyzmu.

O godzinie 9.00 autorka spotkała się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach. W popołudniowym spotkaniu wzięły udział dzieci z rodzicami.

Joanna Olech rozpoczęła spotkania serią pytań do uczestników: Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać pisarzem? Ile trzeba mieć lat, żeby pisać zawodowo? Czy pisarz może robić błędy? Podczas rozmowy z autorką dzieci dowiedziały się, że: nie ma szkoły dla pisarzy, każdy może pisać bez względu na rodzaj wykształcenia, zawód czy wiek. Joanna Olech, zanim zaczęła pisać, była ilustratorką, a Astrid Lindgren – sekretarką. Tove Janson miała 14 lat, kiedy wydała swoją pierwszą książkę. Błędy zdarzają się każdemu, a poprawia je korektor.

Najważniejszą część spotkania stanowiła rozmowa o patriotyzmie. Patriotyzm kojarzy się z symbolami narodowymi, uroczystym obchodzeniem świąt narodowych i szacunkiem dla historii państwa. Ale czy to wszystko? Z książki Joanny Olech i Edgara Bąka Kto ty jesteś, którą autorka przeczytała podczas spotkania, dzieci i ich rodzice dowiedzieli się jak być patriotą każdego dnia. Okazało się że patriotą można być w każdym wieku. Patriotyzm to miłość do ojczyzny, która przejawia się tak samo, jak miłość do bliskich. Dlatego prawdziwy patriota dba o swoje otoczenie, o przyrodę, ludzi i zwierzęta, pomaga innym, rozwija się i uczy, aby lepiej służyć swojemu krajowi. Patriotyzm to zadanie dla nas wszystkich – stwierdziła autorka.

Spotkania odbyły się w ramach projektu Rośniemy w Niepodległość! dofinansowanego przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 03.10.2018, 10:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ kasia
dnia 07.10.2018, 23:27 · Zgłoś
Naród definiuje się przez kilka wskaźników. Pochodzenie etniczne to tylko jeden z nich i wcale nie najważniejszy. Poczucie przynależności jest - w moim przekonaniu - kwestią rozstrzygającą. Mamy wybór - jak we wszystkim.
Odpowiedz
2
@ kasia
dnia 07.10.2018, 15:58 · Zgłoś
Naród to wspólnota i poczucie przynależności do tej samej grupy etnicznej, chociaż nie jest równoznaczne z pochodzeniem. Można być z pochodzenia Żydem jak Marian Hemar albo Niemcem jak admirał Unrug albo ten jeden jedyny murzyn, który zginął w Powstaniu Warszawskim, i i tak być Polakiem. Sam jexyk to za mało.
Odpowiedz
1
@ jas
dnia 07.10.2018, 23:08 · Zgłoś
A co wg ciebie znaczy "etniczny"? idąc twoim tokiem rozumowania to adm. Unrug był etnicznymi Polakiem.
Odpowiedz
1
@ jas
dnia 03.10.2018, 12:06 · Zgłoś
A co to w ogóle takiego jest naród? Wspólnota językowa - przecież Anglicy i Irlanczycy mówią tym samym językiem, podobnie Serbowie i Chorwaci czy Francuzi i połowa Belgów. Więzy krwi? Niemcy wchłonęli Celtów, Słowian, Bałtów w sumie pewnie więcej niż Germanów, Polacy Rusinów, Niemców a nawet Tatarów. Jeszcze pod koniec XIX wieku Polakami nazywano szlachtę i inteligencję. Górale z Zakopanego czy Bukowiny o sobie mówili że są Austriakami a na tych z Jurgowa czy Niedzicy że to Węgrzy bo Spisz należał do Węgier. Ciekawe czy mieszkańcy Śląska i Pomorza po I wojnie głosowaliby za Polską gdyby wiedzieli jak potraktowani zostaną przez "rodaków" z Kongresówki?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657