Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Kurhany, droga, step...

8

23 kwietnia 2018 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Barbary Sokołowskiej „Dlaczego tamtych stron zapomnieć nie ma mocy... Kresy w twórczości Juliana Wołoszynowskiego”.

To pisarz dużej klasy choć zupełnie niedoceniany. Jego postacią zainteresował mnie prof. Stanisław Uliasz – wspomina B. Sokołowska.

Nie tylko proza Wołoszynowskiego, ale także literatura kresowa szczególnie jest nacechowana sentymentalizmem, tęsknotą, żalem za utraconą Arkadią. To przestrzeń swojska, widziana w kontekście legend i baśni, gdzie jest miejsce do wymianę kulturową. Podole staje się obsesją pisarza, urodzonego we wsi Serby (Ukraina, Podole).

Romantycy wykreowali własny, niezwykle sugestywny, literacki obraz „polskiej Ukrainy”, ta utracona Atlantyda wcielała bowiem najpełniej niemal wszystkie programowe postulaty, marzenia i wyobrażenia epoki, związane z człowiekiem, historią, naturą i kulturą. Była krajem o porywającym uroku społeczności „pierwotnej”, wolnej i nie poddanej naciskom cywilizacji, żyjącej w idealnej, wręcz magnetycznej harmonii z przyrodą. (…) Była ziemią mogił i kurhanów, do głębi przenikniętą pamiątkami przeszłości, zamieszkałą przez szlacheckich rycerzy, broniących wiary i granic, oraz przez lud, który także żył w historii i historię tę heroicznie współtworzył – czytamy w artykule Marka Kwapiszewskiego „Wizja koliszczyzny w prozie romantycznej”.

Najważniejsze motywy obecne w literaturze to: sen, droga, step, kurhany, powrót do macierzy.

Autorka określa je jako „miejsca pamięci emocjonalnej”. Step postrzegany jest nie tylko jako bukoliczny krajobraz, ale platforma spotkań żywych i umarłych oraz krwawych, bratobójczych walk. „Kurhany, których tyle jest na Ukrainie, stopniowo ulegają zniszczeniu. Wiatr stepowy skutecznie rozsypuje w proch i pył nieznane groby, ślady historii”.

Niezwykle interesujące wydają się jej postaci wykreowane przez Wołoszynowskiego. Ludzie szaleni, starzy, jakby czekający na śmierć, którzy jednak mają silne poczucie „kulturowej identyczności”.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 25.04.2018, 20:00 , Tagi: MBP

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Wit emeryt
dnia 10.03.2019, 00:16 · Zgłoś
Cześć Basiu, chyba już czas, oglądam i podziwiam.
Wit
Odpowiedz
7
@ maruda
dnia 26.04.2018, 14:49 · Zgłoś
Kluczowe w powyższym komentarzu na temat p. Lorens jest to, że dzieci które ona uczy są naprawdę biedne, i nie o status majątkowy bynajmniej tu chodzi.
Odpowiedz
3
@ mjk
dnia 26.04.2018, 10:39 · Zgłoś
Jakżeż miło (tym bardziej, że otwierając artykuł człowiek się tego najzwyczajniej nie spodziewał) widzieć niegdysiejszą swoją nauczycielkę historii A. Lorens. Ciekaw jestem - zwłaszcza patrząc na jej zainteresowania, zdobyte wykształcenie i odbyte kursy - czegóż to ona dziś uczy te biedne dzieci w 1 LO. Czy w kwestii żydowskiej "sprzedaje" im narrację 'Przemysłu Holocaust', czy raczej bliżej jej w swej misji do, dajmy na to, Pani dr Ewy Kurek? Może ktoś z jej aktualnych uczniów bądź niedawnych absolwentów się wypowie?
Odpowiedz
-3
@ Geo
dnia 26.04.2018, 08:06 · Zgłoś
To tata uczennicy z gima ?
Odpowiedz
0
@ Neo
dnia 26.04.2018, 08:03 · Zgłoś
Ten * profesor
Odpowiedz
2
@ Neo
dnia 26.04.2018, 08:02 · Zgłoś
To mama dziewczyny z gima ? Ta profesor ?
Odpowiedz
5
@ Aga
dnia 26.04.2018, 07:42 · Zgłoś
Gratulujemy naszej kochanej Pani Basi Sokołowskiej !!!
Uczennica ze Szkoły Podstawowej w Błażkowej
Odpowiedz
6
@ Fan
dnia 25.04.2018, 20:23 · Zgłoś
Gratulacje dla Pani Profesorki!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657