Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Licealiści z Kołaczyc znów zawojowali Ogólnopolską Olimpiadę Policyjną

28

Jak co roku grupa uczniów Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Policyjnej. W finale piątej jej edycji kołaczyccy licealiści tradycyjnie już zdominowali konkurencję zdobywając 7 z 15 "przepustek" uprawniających do podjęcia studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. W kontekście całej historii olimpiady placówka może pochwalić się dużo większym dorobkiem - łącznie jej podopieczni wywalczyli już 29 indeksów.

Tego roku w olimpiadzie wzięło udział ponad 200 uczniów klas maturalnych 57 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. W drodze do finału, który odbył się 11 kwietnia w WSP w Szczytnie, jej uczestnicy musieli przebrnąć przez etap "szkolny", w którym mieli za zadanie napisać pracę na wybrany przez siebie temat z listy zagadnień zaproponowanych przez organizatora konkursu oraz etap "testowy" - weryfikujący ich wiedzę drogą elektroniczną.

Do etapu centralnego - składającego się z części teoretycznej i sprawnościowej - zakwalifikowanych zostało 30 uczniów z całego kraju. W grupie tej znalazło się aż 9 licealistów z LO w Kołaczycach - 7 z nich wywalczyło tytuł Finalisty Olimpiady Policyjnej i otrzymało indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia realizowany w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Bardzo cieszę się z mojego osiągnięcia jak i sukcesu koleżanek i kolegów ze szkoły. Poziom trudności olimpiady był wysoki, aby dostać się do finału musieliśmy się wykazać dużą wiedzą ale też potrzebowaliśmy odrobiny szczęścia. Ono dopisało - powiedział nam Arkadiusz Szczepanik, laureat 2 miejsca V Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej. Uczeń 3 klasy kołaczyckiego liceum przyznaje, że zdobyty indeks jest spełnieniem jego marzeń, gdyż swoją przyszłość wiąże z pracą w służbach policyjnych. Nie zmarnuję tej szansy. Mam nadzieję, że rozpocznę naukę w szkole w Szczytnie, zdołam ją ukończyć a wiedza, którą zdobędę na studiach, zaprocentuje w przyszłości. Marzy mi się praca w służbach kryminalnych dlatego bardzo chciałbym kształcić się na profilu kryminologicznym, który niedawno został utworzony na tej uczelni - dodaje. Jego koleżanka Joanna Kowalska, która ukończyła olimpiadę na 3 miejscu, również chciałaby w przyszłości pracować w policji kryminalnej. To moje marzenie. Coraz więcej kobiet próbuje swoich sił w służbach mundurowych, chcę do nich dołączyć. Policja to niezwykle ważna instutucja, pełni istotne funkcje społeczne. Mam nadzieję, że będzie mi dane w niej pracować - powiedziała nam Joanna Kowalska.

Joanna Kowalska i Arkadiusz Szczepanik

Uczniowie Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Policyjnej biorą udział od 2010 roku, czyli od pierwszej edycji przedsięwzięcia. Skalę tegorocznego sukcesu trudno uznać za zaskoczenie, gdyż kołaczyccy licealiści - przygotowywani przez nauczycieli Dariusza Szczepanika, Macieja Karpa oraz Bogusława Filipa - co roku przywożą ze Szczytna po kilka indeksów i w oczach organizatorów olimpiady są marką "samą w sobie". Jesteśmy im już dobrze znani. W 2010 roku czterech naszych reprezentantów dotarło do etapu centralnego olimpiady, indeksy zdobyła połowa z nich. W roku 2011 na siedmiu uczestników finału czterech wywalczyło indeksy, rok później na dziesięciu finalistów tylko jednej osobie nie udało się uzyskać "przepustki" do szkoły. Przed rokiem indeks zdobyło 7 uczniów, spośród 11 uczestniczących w etapie centralnym. W roku obecnym do Szczytna pojechało 9 osób, z indeksami wróciło 7 - chwali się osiągnięciami swoich podopiecznych Dariusz Szczepanik. Nauczyciel podkreśla, że wynikają one m.in. z długiego i przemyślanego trybu przygotowań do olimpiady. Zaczynamy je od września. Planu pracy nie układamy z myślą o konkretnym etapie ale od razu mamy na uwadze całość materiału, również te zagadnienia, których możemy spodziewać się dopiero w finale - mówi nasz rozmówca. Wszystkie te zajęcia odbywają się w czasie wolnym od zajęć. Trud uczestników olimpiady jak i nasz, ich opiekunów, jak na razie owocuje. Możemy się pochwalić, iż jeden z uczniów kołaczyckiego liceum, który przed kilkoma laty był laureatem olimpiady ukończył już szkołę w Szczytnie z tytułem licencjata. Teraz kontynuuje dalszą edukację na Akademii Obrony Narodowej - dodaje Maciej Karp.

Maciej Karp i Dariusz Szczepanik

Podczas tegorocznego finału olimpiady w składzie komisji oceniającej uczestników znaleźli się kierownicy poszczególnych katedr Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, m.in. Katedry Prawa Karnego, Katedry Kryminalistyki oraz Katedry Filozofii. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania z wielu dziedzin - nie tylko tych ściśle związanych z pracą w policji. Komisja podczas części ustnej zwracała również uwagę na poziom autoprezentacji uczestników - przybliża szczegóły etapu centralnego tegorocznej edycji olimpiady Maciej Karp.

W nagrodzonej indeksami grupie piętnastu laureatów V Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej znaleźli się następujący uczniowie LO w Kołaczycach: Arkadiusz Szczepanik (2 miejsce), Joanna Kowalska (3 miejsce), Jakub Węgrzyn (4 miejsce), Dawid Juszczyk (7 miejsce), Paulina Mijal (10 miejsce), Michał Pieniądz (11 miejsce), Edyta Skocz (13 miejsce). W finale olimpiady uczestniczyły również Ewelina Myśliwiec (20 miejsce) oraz Klaudia Szudy (21 miejsce) - tym dwóm uczennicom z powodu nie załapania się do grona 15 laureatów olimpiady nie udało się uzyskać indeksu WSP w Szczytnie.

Jakub Hap

Napisany dnia: 22.04.2014, 18:54

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ pies
dnia 28.04.2014, 14:18 · Zgłoś
nie polecam nie nie do psiarni wes i takie wielkie medialne osiagniecie kandydaci na łowców podatków
Odpowiedz
0
@ ---
dnia 28.04.2014, 11:17 · Zgłoś
takie przyszłe policjantki budzą respekt...
Odpowiedz
-4
@ MO
dnia 28.04.2014, 08:53 · Zgłoś
To są "resortowe dzieciaki" popatrzcie na NAZWISKA to dzieciaki byłych milicjantów
Odpowiedz
8
@ do Bossa
dnia 24.04.2014, 20:10 · Zgłoś
trzeba było jeszcze dopisać że stary przebiegł za niego test sprawnościowy w Szczytnie a także wylosował pytania przed 6-ścio osobową komisją i odpowiedział na wszystkie pytania, a komisja nie odróżniła ojca od syna. Coś Cię Boss zżera , mam nadzieję, że nie głupota, a może startowałeś z innej szkoły i Ci się nie powiodło. Trzeba było pracować i ćwiczyć od września tak jak Ci, którzy wywalczyli indeksy .
Odpowiedz
-5
@ Boss
dnia 24.04.2014, 17:56 · Zgłoś
Dobrze Aruś że ci stary prace napisał a pózniej wam podyktowali odpowiedzi do pytań...
Odpowiedz
3
@ olimp..
dnia 24.04.2014, 11:26 · Zgłoś
Gratulacje dla opiekunów !! Dobra robota jak i poświęcenie swojego prywatnego czasu dla uczniów!!
Odpowiedz
2
@ Baju Baju
dnia 23.04.2014, 20:16 · Zgłoś
Wszyscy do Policji smiech na sali???
Odpowiedz
3
@ !*PanienKa_X*!
dnia 23.04.2014, 16:42 · Zgłoś
LO w Kołaczycach jest najlepsze !!!
Gratulacje dla wszystkich uczestników, finalistów a szczególnie dla opiekunów bo gdyby nie ich pomoc to nie byłoby aż tak dużo indeksów :-)
Odpowiedz
1
@ chemiczny
dnia 23.04.2014, 14:15 · Zgłoś
przyszli milicjanci :)
Odpowiedz
6
@ walter
dnia 23.04.2014, 18:43 · Zgłoś
To nie znaczy ze będą Policjantami!!! Ponieważ potem muszą przejść wszystkie egzaminy jak normalny obywatel heeeee...możne 1 je zda!!!1
Odpowiedz
-2
@ ada
dnia 23.04.2014, 10:16 · Zgłoś
A z Trzcinicy ktos dostal indeks?
Odpowiedz
7
@ tytyryty
dnia 23.04.2014, 09:15 · Zgłoś
gratulacje takiego kolejnego sukcesu ! a szczególne gratulacje dla prof Szczepanika i
p. Karpa i miło widzieć ze nadal pomagają młodzieży i to na tak wysokim szczeblu ! :)
Odpowiedz
-8
@ keller
dnia 23.04.2014, 07:29 · Zgłoś
jakie indeksy,jakie studia w Szczytnie ? nie bądźcie naiwni ,miejsca tam są zarezerwowane dla SWOICH !! 70 kandydatów na jedno miejsce.
Odpowiedz
3
@ indeks
dnia 24.04.2014, 11:16 · Zgłoś
moze i sa ale oni akurat dostali indeksy zasłużenie bez znajomości ciężką pracą!! Gratulacje dla laureatów i ich opiekunów !
Odpowiedz
2
@ blues
dnia 22.04.2014, 21:18 · Zgłoś
Gratulacje dla wszystkich po równo-każda prace sie chwali. Zasługujecie!!!
Brawo!
Odpowiedz
2
@ koko
dnia 22.04.2014, 21:00 · Zgłoś
co tu dużo mówić -należy się cieszyć.
Odpowiedz
5
@ Miki
dnia 22.04.2014, 20:42 · Zgłoś
Gratulacje ! :)
Odpowiedz
5
@ piesy
dnia 22.04.2014, 19:40 · Zgłoś
no dobrze dobrze, niech im sie wiedzie :D Oo Pan prof Szczepanik :D
Odpowiedz
7
@ mp
dnia 22.04.2014, 19:31 · Zgłoś
Zespół Szkół nr 3 w Jaśle też może poszczycić się olimpijczykiem. Uczeń klasy IV ZS nr 3 kształcący się w zawodzie technik mechatronik uzyskał 13 kwietnia 2014 r. tytuł laureata 40-tej Olimpiady Wiedzy Technicznej. Brał on udział w grupie elektryczno-elektronicznej i jako jedna z dwóch osób reprezentował województwo podkarpackie na etapie krajowym Olimpiady. W zawodach finałowych osiągnął trzeci wynik w skali kraju.
Odpowiedz
8
@ xxxx
dnia 22.04.2014, 19:56 · Zgłoś
Ale jeden uczeń, a nie taka ilość jak w kołaczycach to chyba o czymś świadczy :D
Odpowiedz
7
@ czcz
dnia 22.04.2014, 20:30 · Zgłoś
No dobrze, dobrze. Dodeniam osiągnięcia innych szkół. Uważam, że w większości jest to jednak "sztuka dla sztuki".
Tych kilkudziesięciu laureatów z Kołaczyc na przestrzeni paru lat są ustawieni na całe życie. Oni i ich rodziny.
Niechby tylko 70% z nich ukończyło wyższą szkołę policyjną w Szczytnie to i tak jest wynik, który kładzie na kolana wszystkich pozostałych.
Odpowiedz
5
@ Pavik
dnia 24.04.2014, 04:00 · Zgłoś
Zapominacie ze "milicjanci" nie poprawią sytuacji Polski , nie zmniejsza bezrobocia , jie sprawią ze bedzie wyzsze PKB . Cyli sztuka dla sztuki - produkcja budzetowych i tyle .
Odpowiedz
30
@ czcz
dnia 22.04.2014, 19:09 · Zgłoś
Niebywałe! Czy któraś ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie jasielskim może się pochwalić podobnymi osiągnięciami? No która?
Szacun dla kołaczyckiego liceum i ogromny szacun dla profesora Darka Szczepanika.
Darek to dzieło Twojego życia! Gratuluję!
Odpowiedz
16
@ ;))
dnia 22.04.2014, 20:15 · Zgłoś
Jak to. Od wielu lat słychać o ZSUIS w Jaśle i sukcesach tamtejszych uczniów na etapie ogólnopolskim olimpiady wiedzy o żywności - byli nie raz finalistmi i laureatami.
Oczywiście nie umniejsza to sukcesu kołaczyckich licealistów. Gratuluję :D
Odpowiedz
7
@ Tarzan-zan
dnia 22.04.2014, 22:49 · Zgłoś
najlepsze w kołaczycach było lodowisko przy +10 stopniach :) tym żadna "szkoła" się nie pochwali :) (bo nie ma czym)...
Odpowiedz
0
@ morda
dnia 24.04.2014, 22:47 · Zgłoś
no np I,II,ekonom? po tych szkołach ludzi idą na studia i zostają inżynierami :D
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657