Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mapa agresji w podkarpackich gimnazjach

0

 W naszym województwie zostaną przeprowadzone największe w kraju badania dotyczące agresji w szkołach. Mają one pokazać, jak duży jest ten problem i ułatwić walkę z przemocą

Kuratorium oświaty razem z Uniwersytetem Rzeszowskim planują stworzyć mapę agresji na Podkarpaciu. Ma ona pokazać, jak wygląda sytuacja w szkołach, jaka jest skala występowania zachowań agresywnych wśród młodzieży, w jakich sytuacjach do nich dochodzi, jakie są ich przyczyny. - To są pierwsze tak szeroko zakrojone badania w Polsce dotyczące jednego województwa - mówi prof. dr hab. Mieczysław Radochoński, psycholog, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Badania będą przeprowadzone w gimnazjach, ponieważ w naszym województwie największe problemy z agresją są właśnie w tych szkołach. Powody tej sytuacji są złożone. Jak wyjaśnia prof. Radochoński, jednym z nich jest to, że zachowania agresywne przejawiają się szczególnie w wieku, kiedy młodzież wchodzi w okres dorastania, a nie ma jeszcze ukształtowanych mechanizmów kontroli zachowania. Badaniami zostanie objętych ponad 9 tys. uczniów z około 100 tys. uczęszczających do podkarpackich gimnazjów.

Naukowcy przy tworzeniu mapy agresji będą opierać się na informacjach, które zbiorą od wychowawców klas, ale także samych uczniów, którzy będą im wysyłać odpowiedzi drogą elektroniczną. Będą oni odpowiadać anonimowo między innymi na pytania dotyczące jawnych objawów agresji, które można zaobserwować w ich szkole. - Spodziewam się, że uzyskane wyniki potwierdzą, że nie jest źle - mówi prof. Radochoński i dodaje: - Atmosfera, która powstała, zwłaszcza wokół szkół gimnazjalnych, spowodowała, że społeczeństwo zaczęło je postrzegać, jakby to były jakieś kuźnie agresorów.


Mapa zachowań agresywnych ma pomóc w walce z przemocą w szkołach. - Będziemy wiedzieć, jak reagować, na czym skupić naszą uwagę - mówi Maciej Karasiński, podkarpacki kurator oświaty, który wyjaśnia, że kiedy będzie wiadomo o występowaniu w danej szkole czy klasie problemu agresji, zostanie zorganizowane, w zależności od potrzeb, np. spotkanie z psychologami, terapie indywidualne dla poszczególnych uczniów lub grupowa dla całej klasy, szkolenie dla nauczycieli, jak rozpoznawać sprawców i ofiary przemocy.

Powstanie mapy agresji jest jednym z działań, które mają doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach. Jest to sprawa priorytetowa w tym roku szkolnym. W ramach walki z agresją w szkołach na piątkowej konferencji "Psychospołeczne i medyczne aspekty zachowań agresywnych wśród młodzieży" na WSiZ około 370 nauczycieli z Podkarpacia uczyło się m.in. skąd się bierze agresja, jak sobie z nią radzić, ograniczać ją w szkole.

źródło: gazeta.pl 

Napisany dnia: 11.12.2006, 08:13

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657