Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mapa zagrożeń przynosi efekty

42

Mieszkańcy powiatu jasielskiego częściej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa niż w innych częściach na Podkarpaciu. Szybka jazda i niewłaściwe parkowanie to wykroczenia najczęściej przez nich zgłaszane. O tym, jak przyjęło się to narzędzie rozmawialiśmy z asp. sztab. Piotrem Wojtunikiem, z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Red: Niebawem miną dwa lata od momentu uruchomienia przez policję Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czy można śmiało powiedzieć, że społeczeństwo wie do czego służy to narzędzie i co najważniejsze czy często z niego korzysta?

- Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle od samego początku prowadzili akcje informacyjne wykorzystując każdą możliwą okazję, czy to na spotkaniach w szkołach z uczniami czy seniorami. Ponadto organizowaliśmy punkty informacyjne. Jeden z nich miał miejsce na płycie rynku w Jaśle, gdzie rozdawaliśmy ulotki, plakaty i materiały na temat krajowej mapy zagrożeń. Mieszkańcy w tym czasie zapoznawali się z tym, jak korzystać z nowego narzędzia oraz dowiadywali się do czego ono służy. Funkcjonariusze w sposób praktyczny pokazywali jak nanosić zgłoszenia. Oczywiście promowaliśmy krajową mapę zagrożeń również w środkach masowego przekazu. Myślę, że to wszystko przyczyniło się do tego, że mieszkańcy powiatu jasielskiego uzyskali wystarczają wiedzę na temat tego narzędzia i dzięki temu korzystają z mapy. Od początku roku mamy już 500 zgłoszeń, z czego potwierdzonych jest 280. Przez prawie 2 lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowaliśmy ich ponad 2 tysiące. Analizując te wszystkie naniesione zagrożenia można powiedzieć, że powiat jasielski jest jednym z powiatów na Podkarpaciu, który wyróżnia się pod kątem liczby zgłoszeń. Jest ich zdecydowanie więcej niż chociażby w sąsiednim powiecie krośnieńskim.

Red: W jaki sposób obsługiwana jest mapa zagrożeń i czy przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego?

- Mieszkańcy mają możliwość w bardzo prosty, intuicyjny sposób nanoszenia na mapę zgłoszenia spośród 25 kategorii. W naszej komendzie jest pięciu koordynatorów, którzy zajmują się Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ciągu dwóch dni od zgłoszenia przyjmują je, a następnie przekazują do odpowiedniej komórki. Jeżeli zgłoszenie dotyczy wykroczeń z zakresu ruchu drogowego, to trafia ono do funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego.W przypadku zakłócania porządku publicznego lub innych wykroczeń porządkowych sprawą zajmują się policjanci z wydziału prewencji. W ciągu kolejnych 5 dni zgłoszenie jest weryfikowane. Policjanci w trakcie pełnionej służby jeżdżą we wskazane miejsce kilka razy dziennie, aby potwierdzić czy dochodzi do sytuacji, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców są niebezpieczne, co następnie jest zaznaczane na mapie zagrożeń. Taki sposób weryfikacji powoduje, że wzrasta poziom bezpieczeństwa na terenie powiatu jasielskiego. Policjanci przez pewien czas częściej pojawiają się w miejscach zgłoszeń, przez co są bardziej widoczni. Dzięki temu spełniają także rolę prewencyjną.

Red: Czego dotyczą wykroczenia najczęściej zgłaszane przez mieszkańców powiatu jasielskiego?

- Najczęściej pojawiają się zgłoszenia dotyczące przekraczania prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura, spożywanie alkoholu oraz akty wandalizmu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane, żadne nie zostaje pominięte. W przypadku potwierdzenia tych zagrożeń funkcjonariusze prowadzą intensywne działania i czynności w celu ich wyeliminowania. Policjanci w dalszym ciągu pojawiają się w tych miejscach co jakiś czas, aby kontrolować, czy na nowo nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W miejscach, gdzie przekraczana jest dozwolona prędkość funkcjonariusze dokonują częstych pomiarów. Nierzadko zdarza się, że zatrzymują prawo jazdy, gdyż w miejscach, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h kierujący poruszają się z prędkością ponad 100 km/h.

Red: Czy zdarzają się przypadki, że mieszkańcy błędnie interpretują działanie mapy?

KMZB nie należy traktować jako narzędzia do zgłaszania pilnych interwencji. W takich sytuacjach, kiedy dzieje się coś złego, niebezpiecznego, jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś przestępstwa bądź wykroczenia niewystępującego przez dłuższy czas należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i tylko taką drogą poinformować policję. Mapa zagrożeń służy do zgłaszania zagrożeń, które występują przez dłuższy okres czasu w jednym miejscu. Nie należy jej traktować jako mapy incydentów i nanosić na nią jednorazowego przypadku np. niewłaściwego zaparkowania pojazdu w bramie czy spożywania alkoholu przez osobę idącą ulicą, ponieważ później podczas weryfikacji policjanci mogą tego nie potwierdzić. Podobnie jest w przypadku zaznaczania na mapie miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży. Trzeba zwrócić uwagę, że należy zgłaszać tylko te sytuacje, gdy spożywają one alkohol, zakłócają porządek publiczny, dewastują mienie bądź pozostawiają po sobie zaśmiecone miejsce. Nie zostanie potwierdzone zgłoszenie dotyczące gromadzenia się dzieci i młodzieży, które tak naprawdę nic złego nie robią, a jedynie korzystają z miejsc ogólnodostępnych.

Dziekuję za rozmowę.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 12.07.2018, 15:04

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Mieczysław
dnia 17.07.2018, 15:19 · Zgłoś
Panie rzeczniku, Komendancie …Mapa zagrozeń nie działa na ul.Kochanowskiego od strony południowej drogi, gdzie obowiążuje zakaz zatrzymywania..mimo zaznaczenia na mapie zagrożeń chodnika od strony centrum jak i dalej od strony ABK i Elektromontażu parkowane są samochody bez zachowania 1,5 m dla ruchu pieszych. Koło sklepu centrum samochody parkowane są tak, że dla przejścia pieszych jest tylko 30 cm lub ukośnie i nie ma wtedy żadnego przejścia dla pieszych. Nikt z policjantów i strażników nie reaguje, nawet policjanci z rewiru dzielnicowych, bo dokonują zakupów w sklepie Centrum i wolą nie widzieć tego uciażliwego nagminnego wykroczenia od godz.6-22.
Odpowiedz
2
@ Ok?
dnia 15.07.2018, 22:52 · Zgłoś
Więcej patroli pieszych i mapa zagrożeń zbędna.
Nie sztuka przejechać się radiowozem w około um
i udawać,że nic się nie widzi...
Odpowiedz
1
@ Kierowca
dnia 15.07.2018, 16:17 · Zgłoś
Po co angażować policjantów i wywalać dużą kasę.
Najlepiej ustawić radary jak dawniej i można skierować policję
do pilnowania porządku i bezpieczeństwa mieszkańców.
Ja jestem za radarem, nie będzie zbędnej dyskusji.
Odpowiedz
2
@ Xxxx
dnia 14.07.2018, 20:31 · Zgłoś
Nic nie robią ze zgłoszeniami
Odpowiedz
0
@ Yyy
dnia 15.07.2018, 13:29 · Zgłoś
Bo to nie jest narzędzie stworzone żeby coś działać w tym kierunku. Tutaj chodzi o to że jak sobie klikniesz na kmzb w miejsce zagrożone to ci potwierdzą żebyś miał radoche i na tym koniec.
Odpowiedz
1
@ Zaczarowany Ołowek
dnia 14.07.2018, 17:51 · Zgłoś
Skrzyżowanie Floriańska-Igielna samochody zaparkowane na krzyżówce dzień w dzień
Odpowiedz
3
@ +++
dnia 14.07.2018, 13:30 · Zgłoś
Skrzyżowania Kraszewskiego-Szopena i Kraszewskiego-Ujejskiego MASAKRA!!! Samochody parkujące tak zasłaniają, że trzeba wjechać do połowy, aby widzieć, czy cos nie jedzie?
Odpowiedz
0
@ Zaczarowany Ołowek
dnia 14.07.2018, 10:36 · Zgłoś
Te granatowe koszule nie należy prac w proszku do białego !
Odpowiedz
2
@ ac
dnia 13.07.2018, 21:17 · Zgłoś
A mlody glina bojac sie wywalenia z pracy lapie dziadkow w starych autach a biznesmena w bryce na ktora zarobil dzieki wyzysku swego robola nie widzi bo sie boi no i jak tu zatrzymac takiego jak to kasa i uklady a predkosc i wyprzedzanie to norma .
Odpowiedz
10
@ ul. słowackiego
dnia 13.07.2018, 10:39 · Zgłoś
notoryczna jazda "po prąd" pseudo kierowców na ulicy jednokierunkowej ale pod okiem czujnej kamery monitorigu
Odpowiedz
1
@ pj
dnia 13.07.2018, 08:39 · Zgłoś
czuję się bezpiecznie
Odpowiedz
11
@ Marcin
dnia 13.07.2018, 07:31 · Zgłoś
W Warzycach nic się nie zmieniło i debile na "szlifierkach" dalej się ścigają.
Czekam, aż któryś z nich rozsmaruje się na drzewie, to może reszta zmądrzeje.
Odpowiedz
3
@ Polka
dnia 13.07.2018, 02:39 · Zgłoś
Całkiem przystojny ten policjant . Mrrr
Odpowiedz
5
@ Filozof
dnia 12.07.2018, 23:05 · Zgłoś
To co nie wiecie że w policji też dużo zależy od układów stopień, stanowisko, czy dodatek służbowy. Jak nie masz układów to prędzej wyślą cię na emeryture a nie na wyższe stanowisko.
Odpowiedz
0
@ Ituitam
dnia 12.07.2018, 22:11 · Zgłoś
W Jaśle to wnet nawet nie pierniesz bo jak wyczują zagrożenie to nie wesoło :) :)
Odpowiedz
-1
@ Zdziwiony
dnia 12.07.2018, 20:26 · Zgłoś
Na szczeblu powiatu w stopniu majora np. Tarnobrzeg
Odpowiedz
10
@ .
dnia 12.07.2018, 20:06 · Zgłoś
Podobnie jest w przypadku zaznaczania na mapie miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży. ...ojej-co za czasy, dawniej młodziez /dzieciaki gromadzili się. posmiali, powygłupiali, było normalnie , fajnie , życie tetniło...a teraz...mapa zagrożeń...
Odpowiedz
-5
@ Zdziwiony
dnia 12.07.2018, 17:36 · Zgłoś
Z telewizji znam rzeczników w stopniu pułkownika (inspektora Policji bo taka jest pełna nazwa stopnia)
Odpowiedz
6
@ Stary Glina
dnia 12.07.2018, 18:02 · Zgłoś
Zgadza się, ale to w komendach wojewódzkich lub głównej a nie na szczeblu powiatu.
Odpowiedz
1
@ Zdziwiony
dnia 12.07.2018, 17:33 · Zgłoś
Cyt. " Analizując te wszystkie naniesione zagrożenia można powiedzieć, że powiat jasielski jest jednym z powiatów na Podkarpaciu, który wyróżnia się pod kątem liczby zgłoszeń. Jest ich zdecydowanie więcej niż chociażby w sąsiednim powiecie krośnieńskim". To jak się to ma do przedstawianej analizy stanu bezpieczeństwa w powiecie. gdzie z roku na rok bezpieczeństwo jest na coraz wyższym poziomie gdzie trzeba to spada a gdzie potrzeba to słupki statystyczne ewentualnie wykresy kołowe albo procenty w górę
Odpowiedz
10
@ Stary Glina
dnia 12.07.2018, 17:41 · Zgłoś
Ze smutkiem ale muszę napisać,że policyjnych statystyk nie należy traktować zbyt wiarygodnie. Zwrócili już na to uwagę przedstawiciele co najmniej kilku instytucji zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, nie związanych z Policją. Więcej nie będę pisał aby nie brudzić do swego gniazda.
Odpowiedz
1
@ uczestnik ruchu
dnia 13.07.2018, 09:49 · Zgłoś
Dwóch przypadkowych przechodniów zapytano o skuteczność działań policji.
Jeden wypowiedział się pozytywnie a drugi negatywnie.
Znając zdanie pytanych osób policja opublikowała wyniki.
„Z przeprowadzonej ankiety wynika, iż 50 % respondentów pozytywnie ocenia pracę funkcjonariuszy.
Tylko jedna osoba wypowiedziała się negatywnie”
Odpowiedz
7
@ O my God
dnia 12.07.2018, 17:20 · Zgłoś
Donosicielstwo większe niż za komuny:( Za chwilę wszyscy przyjezdni będą omijać Jasełko szerokim łukiem.
Odpowiedz
1
@ Ituitam
dnia 12.07.2018, 22:05 · Zgłoś
Konfidęci, jak w kabarecie siedzą w oknach i czekają kto zaparkuje, czy pijany nie idzie itd...
Odpowiedz
2
@ nb
dnia 13.07.2018, 11:30 · Zgłoś
Masz rację ...nie parkować przy ul Kościuszki nawet na chwilę (za postojem taxi) bo donosiciele/ki z okien już dzwonią ...KTO WIE o innych miejscach rozwoju konfidencji PISZCIE !!!Dobrze wiedzieć...
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 14.07.2018, 00:00 · Zgłoś
Wy widać lubicie bajzel i prowizorke.. Postkomuchy mentalne. Widać ci "konfidenci" są bardziej postepowi bo lubią porządek!
Odpowiedz
3
@ Stary Glina
dnia 12.07.2018, 17:18 · Zgłoś
Oczywiście miało być "jak domniemam z fizjonomii". Przepraszam Kolegę Rzecznika za przejęzyczenie.
Odpowiedz
19
@ Stary Glina
dnia 12.07.2018, 16:57 · Zgłoś
"W naszej komendzie jest pięciu koordynatorów, którzy zajmują się Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa" - i na tym bym poprzestał Kolego Rzeczniku, że największą korzyść z tego narzędzia odnoszą ci, którzy je obsługują, bo zamiast realnie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa Jaślan to siedzą i analizują donosy i fanaberie wiecznie niezadowolonej części mieszkańców Naszego miasta. Natomiast aby zająć się konkretami w postaci [...]ów handlujących śmiercią i śniadolicych obywateli z nieznanych krajów, okradających staruszków z oszczędności życia to niestety trzeba ruszyć w teren, nawiązać realny a nie wirtualny kontakt z konkretnym a nie anonimowym człowiekiem i uzyskać od niego informacje, które będzie można odpowiednio wykorzystać. Myślę, że Kolega Rzecznik czyta J4U i wie o co chodzi, może nawet wie, gdzie jest tzw. "zielony rynek" na mieście, który nawiasem mówiąc jest pod okiem miejskiej kamery. Przy okazji gratuluję Koledze Rzecznikowi wysokiego stopnia jak na młody (jak domniemam z fizjologii) wiek. Policjanci "na linii" rzadko osiągają takie pagony, nawet po wielu latach spędzonych na walce z przestępczością " w realu".
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 12.07.2018, 19:31 · Zgłoś
Zadowłazy sa w kazdej firmie ,awans nie zawsze idzie w parze z wiedza.
Co do calej tej mapy ,to jakis absurd. Nie ma czegos tekiego jak anonim,kazdy tel jest zarejestrowany i misie wiedza kto dzwoni.
Zglaszanie ze dorosly facet kupi browca legalnie i go wypije pod sklepem ,bo pic sie chce,to kolejny debilizm. Misie maja zwalczac bandytyzm a nie scigac chlopow pod sklepem.
Jezdzi teraz od ..uja Rumunow i innych ciapatych do miasta ,przez miasto i nazot, łapac te stare gruchoty i konfiskowac.
Cholote spalowac i wlepiac im mandaty za wszystko , a od swoich wara!
Odpowiedz
10
@ stary
dnia 13.07.2018, 10:48 · Zgłoś
biurokracja w policji tak jak i w całym kraju rozwija się imponująco i pewnie dla tego powstaje nowy budynek komendy, za czasów wstrętnej komuny gdy było państwo milicyjne w obecnym budynku pomieścili się wszyscy milicjanci /dzielnicowi miejscy i gminni,cała służba bezpieczeństwa z wydziałem paszportów włącznie i jeszcze były dwa pokoje tzw.gościnne gdzie można się było przespać po służbie a teraz w erze cyfryzacji tak przybywa biurokracji i co z tego ma społeczeństwo ???
Odpowiedz
0
@ Inaczej kształcony
dnia 15.07.2018, 11:24 · Zgłoś
a ja mniemam, że raczej z fizjonomii !
Odpowiedz
0
@ Ka
dnia 22.07.2018, 12:58 · Zgłoś
To się nazywa nacjonalizm, rasizm i pełna pogarda dla prawa, gorzej gdy w pewnym momencie ktoś ważny uzna że to Ty nie jesteś swój
Odpowiedz
23
@ wsiur
dnia 12.07.2018, 16:05 · Zgłoś
a samochody jak staly przy kiosku w Debowcu tak dalej stoja jak bezmozgie cieleta, ciekawe kiedy dojdzie tam do tragedii
Odpowiedz
10
@ OO
dnia 12.07.2018, 17:48 · Zgłoś
Na ul. Asnyka od lat jest bezwzględny zakaz parkowania, a wszyscy tam zawsze parkują i co ? i nic.
Odpowiedz
3
@ Stary Glina
dnia 12.07.2018, 18:06 · Zgłoś
Co to jest ,,bezwzględny zakaz parkowania,, ? Nie znam takiego znaku tropocielu-tropicielko wykroczeń. Stanowisz żywy dowód na to jaką rolę spełnia i komu służy KMZB. Pozdrawiam Cię.
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 12.07.2018, 19:35 · Zgłoś
Czepiasz sie "kolo kiosku" , a wokol kosciolow w niedziele? Hmmm? Kazdy staje gdzie nie ma zakazu. Bedzie zakaz , beda "nagrody" ,to i sytuacja sie odmieni.
Odpowiedz
2
@ wsiur
dnia 12.07.2018, 21:19 · Zgłoś
po co ma stac zakaz jak kazdy kto ma prawo jazdy ma znac odleglosci parkowania od skrzyzowania, na luku, jesli jest chodnik itp. Znak to tylko formalnosc albo strata kasy bo i tak trafi sie madry dziadek ze on tylko po gazete przyjedzie albo baterie do radia maryja. Wkolo kosciolow kazdy wie jak wyglada i ale nie sa to z reguly drogi przelotowe a tam jedziesz drogą główna powiatowa relacji Folusz-Jasło a nie wiadomo skad i jak stoi na srodku drogi za lukiem za skrzyzowaniem auto lub z naprzeciwko nie wiesz jakim cudem bo to nie UK jedzie uno czy matiz prosto na Ciebie zeby sobie zaparkowal
Odpowiedz
10
@ Zadnych efektów
dnia 13.07.2018, 09:03 · Zgłoś
w Dębowcu ludzie parkują jakby furmankami jeździli! Nie obowiązują żadne przepisy a Policja nie reaguje! Ludzie parkują na skrzyżowaniach, przystankach, chodnikach, drogach nie zwracając uwagi, że stwarzają zagrożenie!
Odpowiedz
-1
@ kłek
dnia 13.07.2018, 20:40 · Zgłoś
to ty nie byl chyba w osobnicy. Tam konia parkuje pod osrodkiem zdrowia a woz wystaje pod kasy Centrum. Na koncu gumofilce na myjni opluka i bez rondo jedzie pod prad do swojego rancza
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 13.07.2018, 23:58 · Zgłoś
To samo przy Żabce na 3 go Maja przy światłach i przejściu dla pieszych na Baczyńskiego! Jeżdżą po alkohol nie patrząc na chodnik i ludzi!!
Odpowiedz
1
@ sss3
dnia 12.07.2018, 15:49 · Zgłoś
Teraz nazwa jest już troche zmieniona, wcześniej było miejsca gromadzenia się młodzieży czyli należało zgłaszać wszystkie szkoły :)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657