Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

MDK stawia na edukację ekologiczną

4

W ramach IX Konferencji Ekologicznej organizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieli okazję do poznania roli martwego drewna w przyrodzie oraz modelu krążenia materii w kontekście oddziaływań antropogenicznych.<FOTOGALERIA>

Konferencja Ekologiczna od dziewięciu lat skierowana jest to uczniów oraz nauczycieli biologii, przyrody i geografii. Młodzieżowy Dom Kultury, który jest pomysłodawcą, a także organizatorem przedsięwzięcia od samego początku dąży do promowania ekologii wśród młodego pokolenia oraz podejmowania tematów z nią związanych.

- Konferencję Ekologiczną zaczynaliśmy od przedstawienia walorów turystycznych i krajobrazowych Beskidu Niskiego, przez m.in. odnawialne źródła energii, ptaki, rośliny lecznicze, gospodarkę odpadami. W tym roku tematem konferencji jest krążenie materii w ekosystemach zmienionych antropogenicznie. Skupiliśmy się na roli martwego drewna oraz organizmach go zasiedlających – wyjaśnia Agnieszka Kuczek-Kołodziej z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

W tegorocznej konferencji udział wzięło 90 osób. Uczniowie oraz ich opiekunowie wysłuchali cykl kilku wykładów przygotowanych przez dr Dominika Wróbla z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, dr inż. Lecha Buchholza ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, dr inż. Tomasza Olbrychta z Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr inż. Sławomira Czyżowicza z Podkarpackiej Grupy OTOP oraz mgr inż. Monikę Kucharską-Świerszcz z Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Myślę, że te informacje, które dzisiaj nam przekazano przydadzą nam się w dalszym kształceniu. Wykładowcy mówili o owadach, które żyją w drzewach. Otrzymaliśmy także materiały, ulotki i plany zadań ochrony w pigułce – mówi Małgorzata Bigos, uczennica technikum na kierunku ochrona środowiska w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle.

Zaproszeni wykładowcy omówili gatunki organizmów zasiedlających martwe drewno, w szczególności chronione gatunki chrząszczy saproksylicznych. - Chrząszcze saproksyliczne są związane z martwym drewnem. Przyśpieszają one jego rozkład poprzez to, że żyją w nim i wygryzają korytarze. Dostająca się zimą do wnętrza drewna woda rozsadza drewno. Chrząszcze zaś mogą przenosić zarodniki grzybów. Jedne zasiedlają świeże martwe drewno, drugie rozwijają się w takim, które ma 2-3 lata, inne w drewnie rozłożonym przez grzyby mającym 10-15 lat od momentu śmierci drzewa – tłumaczy dr inż. Tomasz Olbrycht.

IX Konferencja Ekologiczna została podzielona na część teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy mieli okazję do wykorzystania zdobytej wiedzy w terenie. W tym celu wybrali się na ścieżkę przyrodniczą Hałbów-Kamień w Magurskim Parku Narodowym, gdzie pod okiem specjalistów poszukiwali chrząszczy w martwym drewnie.

W wydarzeniu wzięli udział także: Senator RP Alicja Zając, Wiceprezes LOTOS Infrastruktura Jacek Gogola, Roman Kościow Kierownik Działu Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Pracy LOTOS Infrastruktura i Tomasz Biały z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego.

Partnerem głównym konferencji jak co roku była Grupa LOTOS SA.

Partnerami byli również: Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Magurski Park Narodowy i Powiatowy Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Jaśle.

Patronat medialny nad IX Konferencjąekologiczną objął portal Jaslo4u.pl

id

Napisany dnia: 26.10.2017, 10:18

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Oto jest pytanie
dnia 26.10.2017, 14:06 · Zgłoś
3, 4 zdjęcie w pierwszych rzędach - Uczennice czy nauczycielki?
Odpowiedz
0
@ m
dnia 26.10.2017, 23:45 · Zgłoś
Uczennice klasy maturalnej.
Odpowiedz
-1
@ Oto
dnia 27.10.2017, 21:18 · Zgłoś
Dzięki:) aaajjjaaaaj
Odpowiedz
-1
@ Rotszyld
dnia 26.10.2017, 11:33 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657