Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Miasto chce walczyć ze smogiem. Co na to mieszkańcy?

98

Władze miasta zamierzają ubiegać się o dofinansowanie z RPO na wymianę kotłów węglowych na gazowe. Wszystko jednak będzie zależało od zainteresowania mieszkańców Jasła. Burmistrz nie wyklucza także partnerstwa z jedną z gmin z powiatu jasielskiego. Czy pomysł zdobędzie uznanie jaślan dowiemy się z ankiet, które zostaną przygotowane i wypełnione do końca br.

Fot: freeimages.com

Władze miasta są już po spotkaniach osiedlowych z mieszkańcami Jasła. Jaślanie pytali burmistrza, czy miasto zamierza włączyć się w działania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji i walkę ze smogiem, gdyż wielu z nich podkreślało chęć przystąpienia do wymiany kotłów węglowych na gazowe.

Okazuje się, że miasto zamierza złożyć na początku przyszłego roku wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego i starać się o środki zewnętrzne na wymianę źródeł ciepła w domach prywatnych. Czy tak się stanie, wszystko będzie zależało od liczby chętnych. - Pod koniec roku sprawdzimy, jak duże będzie zainteresowanie wśród mieszkańców wymianą kotłów węglowych na gazowe. Na tej podstawie podejmiemy decyzję o przystąpieniu do tego naboru. Po doświadczeniach z ostatniego naboru parasolowego, gdzie ubiegaliśmy się o działania związane z odnawialnymi źródłami energii wiemy, że nie jest to bez znaczenia. Im więcej osób się zgłosi, tym wniosek zostanie lepiej oceniony. Rozważamy również możliwość skorzystania z projektu w partnerstwie z gminą – wyjaśnia burmistrz Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

W ostatnich latach w Polsce szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy alarmowano o wysokim poziomie zanieczyszczeń w powietrzu. Na początku br. w stolicy normy zostały przekroczone o kilkaset procent. W Krakowie, Katowicach i Kielcach było znacznie gorzej, zaś na terenie województwa podkarpackiego stwierdzono wysokie stężenie pyłu PM10. - Wymiana kotłów węglowych na gazowe sprawi, że będziemy emitować mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Szczególnie chodzi tutaj o dbałość o nasze zdrowie. Rosnące ceny węgla powodują, że coraz mniejsza jest rozbieżność między kosztem opalania gazem. Wysokosprawne kotły gazowe pozwalają utrzymać temperaturę na oczekiwanym poziomie  – dodaje R. Pabian.

Miasto planuje ubiegać się o dofinansowanie na to zadanie ze środków zewnętrznych. Wcześniej jednak wśród mieszkańców Jasła zostanie przeprowadzona ankieta, która pozwoli ustalić poziom zainteresowania. Wnioski będą dostępne w Urzędzie Miasta w Jaśle. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

id

Napisany dnia: 07.11.2017, 13:11

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Nikoś
dnia 14.11.2017, 14:08 · Zgłoś
A co do trujących wyziewów to polecam inhalację w okolicach tzw. Dworku w niegłowicach. Ciekawe ile osób ze straży miejskiej zajmuje się tym tematem. Może cotygodniowa informacja na powyższy temat zamieszczana na stronie spowodowałaby wyjście zza biurek ludzi, których zadaniem jest dopilnowanie również w tej sferze
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 14.11.2017, 14:01 · Zgłoś
Bo(go)ssowie jasielscy przyjrzyjcie się co się wydostsje z komina rafinerii, szczególnie od piątkowego popołudnia do niedzieli, kiedy nie ma tego komu zgłosić. Sprawdzanie samochodów osobowych, straszenie kierowców to wychodzi wzorowo, ale zadbanie, żeby największy śmierdziel jasielski przestał truć to nie łaska?
Odpowiedz
3
@ Kierowca
dnia 12.11.2017, 16:24 · Zgłoś
Tylko dyletant i niezorientowany może powiedzieć że w piecu węglowym
da się palić płytami wiórowymi lub plastikiem.
Przy paleniu takim opałem w krótkim czasie zakleją się płomieniówki
i przewód kominowy a wyczyszczenie zaklejonych przewodów prostym
sposobem nie jest możliwe. Trzeba komin rozwiercać.
Suche drewno i kaloryczny węgiel daje dobre ciepło i sprawia mniej kłopotów
z czyszczeniem przewodów kominowych.
Odpowiedz
0
@ Strasznie a to strasznie zaniepokojony.
dnia 10.11.2017, 10:44 · Zgłoś
Dajcie mi czem prędzej maseczkę na twarz - filter.
Odpowiedz
1
@ Max
dnia 09.11.2017, 18:40 · Zgłoś
Witam,

Problemem nie jest węgiel, tylko płyty wiórowe które są palone w piecach. Na ul.17 Stycznia idzie nieraz się wywrócić jak porą zimową przejeżdżam tamtędy rowerem.
Odpowiedz
7
@ bihp
dnia 09.11.2017, 07:20 · Zgłoś
Czytam komentarze i nie wiem o co walka? W których blokach w Jaśle pali się węglem, drewnem czy śmieciami? To jakaś paranoja. W których blokach na dzień dzisiejszy są piece mogące spalać paliwa stałe jak np. węgiel, drewno czy jakieś odpady. Prawdą jest, że w większości budynków tzw. jednorodzinnych są piece do opalania paliwami stałymi czy też kominki, którymi doraźnie w okresie jesieni opala się paliwem stałym w większości drewnem. Nie wiem czemu ma służyć taki zryw w zakresie smogu ale jakoś dziwnie nie ma zainteresowania niektórymi "ZATRUWACZAMI POWIETRZA " tworzącymi smog, przykładem tego jest jakiś zakład suszarnia drewna czy coś podobnego za zajezdnią MKS. Tam czasami jadąc drogą południową można zobaczyć czarne dymy zatykające dech w piersiach i ograniczające widoczność. To że okolica nie jest osiedlem mieszkaniowym nie świadczy o tym, że nie tworzą tego typu zakłady smogu i nie zatruwają powietrza... Takich zakładów , hurtowni itp. jest w Jaśle kilka. Ktoś wrzuca temat zastępczy aby wyborcy widzieli, że coś się robi? Swoją drogą komu zależy na tym aby aby podłączać budynki do kotłowni miejskiej? Myślę, że warto się temu przyglądnąć. Być może moje poglądy i spostrzeżenia nie są trafne w takim przypadku proszę je pozostawić bez analizowania.
Odpowiedz
3
@ H9
dnia 08.11.2017, 21:05 · Zgłoś
Miasto chce walczyć ze smogiem, to niech zacznie od siebie i stare kopcące smrodowozy Autosany H9 z MKS-u zezłomuje
Odpowiedz
0
@ Jasio
dnia 08.11.2017, 20:38 · Zgłoś
Dobrze, że rafineria nie śmierdzi... a może mieszkańcy się już przyzwyczaili
Odpowiedz
14
@ Kierowca
dnia 08.11.2017, 14:46 · Zgłoś
Palę zawsze paliwem ekologicznym drewnem i przy dużych mrozach węglem.
Gaz używam tylko do kuchni i w sezonie letnim do grzania ciepłej wody.
Gdy opalałem gazem w centralnym ogrzewaniu to za miesiąc spaliłem
tyle gazu ile zużywam za cały rok.
To że obecnie przy zlikwidowanych zakładach produkcyjnych
jest jest smog w Jaśle należy między bajki włożyć.
Odpowiedz
6
@ ekoenergia
dnia 08.11.2017, 14:38 · Zgłoś
Dla zainteresowanych posiadaczy kotłów na węgiel proponuję wypróbowanie sposobu palenia "od góry" - instrukcję można łatwo znaleźć w internecie. Jest to metoda palenia bardziej ekologiczna a przy tym można zaoszczędzić na opale ponieważ drewno w swoim składzie zawiera ok 70% gazu który przy złym spalaniu ucieka kominem razem ze spalinami, odpowiednio węgiel zawiera ok 30% gazu. Ciekawostką może być to że kiedyś były ciężarówki zasilane gazem powstałym z gazyfikacji drewna (tzw. holzgas).
Myślę że warto dla wspólnego dobra trochę czasu poświęcić, nie ponosząc dodatkowych kosztów.
Odpowiedz
1
@ Brawo ekoenergia
dnia 09.11.2017, 11:32 · Zgłoś
Masz 100% racji. Większość posiada kotły tzw. śmieciuchy, czyli palenie od góry zmniejsza zadymienie. Tylko żeby chociaż jeden spróbował tak palić. Każdy mówi że to nie będzie się palić. Dla niedowiarków: odpowiedzcie na pytanie jak pali się swieczka? A dla mniej kumatych: niech tę zapaloną świeczkę odwrócą do "do góry nogami".
Odpowiedz
1
@ tylko dr Jaśkowski !
dnia 08.11.2017, 11:05 · Zgłoś
11
@ srebrny
dnia 08.11.2017, 00:32 · Zgłoś
ze niby dym z gazu to zdrowy kompletna bzdura.Jak taki dym potrafi rozsypac komin to niby dla organizmu zdrowy?Tu chodzi tylko o to zeby byl zbyt na gaz a kopalnie maja upasc zas lasy wrescie sprywatyzuja albo zrobia parki ogrodza i tyle bedzie nawet polak grzybow nie bedzie mial gdzie zbieracalbo bedzie jak za granica ze za wstep do lasu bedzisz placil niestety do tego idzie a polacy wpatrzeni w rzad ktory do tego dazy nie reaguja tylko popieraja ich chore pomysly.Ludzie obudzcie sie wrescie poki jeeszcze nie jest za pozno.
Odpowiedz
6
@ KAROL
dnia 07.11.2017, 23:11 · Zgłoś
Po jaką cholerę takie podchody,zmiany.Wystarczy parę dronów rejestrujących kopciuchów,i po kłopocie.Przywalić kary po np. 5 tys zł i po kłopocie.Wszak chama inaczej kultury nie nauczy jak batem...Władza gada,A EFEKTÓW NIE WIDAĆ.ZRESZTĄ EFEKTY TEGO PITOLENIA BĘDĄ TAKIE JAK W PRZYPADKU LIKWIDACJI POWODZIĄ ZAGROZENIA.CZYLI ŻADNE!!! Czy wy ludzie nie widzicie,że to początek kampanii samorządowej AD 2018,czarowanie pod stołków utrzymanie???
Odpowiedz
0
@ Jaki
dnia 07.11.2017, 23:09 · Zgłoś
Powiem krótko mieszkańcy blokowisk niech nie pyszczą bo im dupska grzeje ciepłownia na hankówce lub gamracie i niemyślcie sobie że taka elektro ciepłownia nie zanieczyszcza [...] wiecie filtry to jest pic na woda blokerzy płacz że im śmierdzi a co ci ludzie mają powiedzieć co mieszkają obok uzdrowisko?a urzedniki co oni mogą wiedzieć o paleniu w piecu jak zarabia krocie i pali gazem niestety ludziska palą czym mogą owszem plastiki to przesada ale zaczyna się zakaz palenia węglem bo jest zły a czym mają palić taki przywoą węgiel to niech się przypiepszają do rządu a nie do zwykłego człowieka którego niestać na gaz
Odpowiedz
5
@ m
dnia 08.11.2017, 12:09 · Zgłoś
A koszt rocznego ogrzewania małego mieszkania w bloku (powiedzmy 80m2) z ciepłowni wynosi tyle co koszt rocznego ogrzewania domu (około 200m2) gazem.
Odpowiedz
5
@ mieszkaniec
dnia 07.11.2017, 20:37 · Zgłoś
ankieta miała być gotowa na koniec pażdziernika Panie BURMISTRZU .obiecał ją Pan na spotkaniu z mieszkańcami osiedla Śródmieście. Pan co innego mówi co innego robi, jeżeli
coś Pan wogóle robi
Odpowiedz
1
@ Vice Burmistrz
dnia 07.11.2017, 21:20 · Zgłoś
Chodzę na siłownię i robie przysiady. Proszę mnie nie obrażać ze nic nie robię
Odpowiedz
-2
@ uczestnik spotkania
dnia 07.11.2017, 22:23 · Zgłoś
coś ci się pomyliło i nie dosłyszałeś , termin był inny
Odpowiedz
7
@ Wiesław
dnia 07.11.2017, 20:16 · Zgłoś
Węgiel nie jest taki zły tylko jest niechlujnie spalany. Najgorzej jak taki domowy palacz narobi żaru a później zasypie to wiadrem zimnego węgla, nie daj Boże jeszcze załączy nadmuch- krematorium w okolicy! A można inaczej i taniej, wystarczy poczytać o innych sposobach spalania np. strona czysteogrzewanie jest warta polecenia. Ps. miał węglowy to 90% wydobywanego węgla.
Odpowiedz
5
@ Rufen
dnia 07.11.2017, 20:08 · Zgłoś
Na wstępie spytam
Co z programem fotowoltaiki na który nabór był ponad rok temu ???
Odpowiedz
-2
@ hmm
dnia 07.11.2017, 20:00 · Zgłoś
To jest złe.Gaz wode kanalazicja da sie rady podciągnac ludziom do domów.Ti ciepło by sie dało.Wystarczyło by ze w kazdej gminie była by elektrociepłowna i ludzie by sei podlaczyli.Byłby jeden komin a nie 4 tys kominow.
Odpowiedz
4
@ Tik
dnia 07.11.2017, 19:59 · Zgłoś
Obniżyć cenę gazu I po problemie ja piec gazowy mam i tak palę węglem
Odpowiedz
6
@ mam nick jak nikt
dnia 07.11.2017, 19:55 · Zgłoś
Węgiel zamienić ale nie na gaz. Gaz potwornie drogi i nie na kieszeń polskiego zjadacza chleba. Gaz tak, ale obniżyć jego koszty albo samorząd niech dopłaca tym co zarabiają poniżej średniej krajowej. Wtedy jest uzasadnienie wymiany na gaz. Inaczej wariant ten doprowadzi do nędzy i ubóstwa wielu ludzi. Dziś ogrzewa się mieszkania jak najtańszym opałem wyłączając śmieci i tworzywa sztuczne.
Odpowiedz
-4
@ Smoczek
dnia 07.11.2017, 18:24 · Zgłoś
Smog to nie tylko kominy domów jednorodzinnych ale także samochody.
A jak się słyszy władza chce nam ciężki tabor samochodowy wpuścić do centrum. bo teraz Brzyszczki ten tabor im ,, smrodzi ''.
Coś tu nie tak. z tą walką ze SMOGIEM w tym Jaśle
Odpowiedz
-9
@ dragoness
dnia 07.11.2017, 19:58 · Zgłoś
To dlaczego w lecie powietrze nie jest zanieczyszczone?
Odpowiedz
7
@ Dlaczego?
dnia 07.11.2017, 22:29 · Zgłoś
Powtórka z fizyki się kłania i będzie wiadomo dlaczego latem nie ma smogu.ATMOSFERA.
Odpowiedz
4
@ Do Dragoness
dnia 07.11.2017, 22:54 · Zgłoś
Dżudeopolonia powyżej wyjaśnił.
Odpowiedz
7
@ lach
dnia 07.11.2017, 23:53 · Zgłoś
W lecie tez jest syf, jak pani nie wierzy to polecam się wybrać rankiem gdzieś w górki, u nas w BN raczej mało miejsc z widokami ale BS Pieniny i już elegancko widac granicę gdzie zalega cały syf a wyżej piękne przejrzyste powietrze. W zimie ta granica z racji róznicy temperatur jest duzo nizej i brudne powietrze jest bardziej zagęszczone i wystarczy niska górka typu Liwocz by to zaobserwować.
Odpowiedz
2
@ lach
dnia 08.11.2017, 00:00 · Zgłoś
Zresztą żeby to sprawdzić nie trzeba wychodzić na 1000 m n.p.m mozna podglądac na kamerkach, np. http://www.ochotnica.pl/pl/514/0/kamery-online.html tak zimą jak i latem jest czesto bardzo dobrze widoczna granica syfu zalegającego nad naszymi głowami.
Odpowiedz
0
@ Do lacha
dnia 08.11.2017, 08:23 · Zgłoś
Racja,ale to skutki cywilizacji,postępu technicznego.Człowiek człowiekowi wilkiem.
Odpowiedz
14
@ fred
dnia 07.11.2017, 18:23 · Zgłoś
to se pal dalej tym gazem a nas nie pouczaj mędrku jeden
Odpowiedz
8
@ odyr
dnia 07.11.2017, 18:21 · Zgłoś
wymienic piece na gazowe to nie taki problem tylko co potem...opłaty wzrosna i ..na poczatku kredyt..pozniej kredyt od kredytu..i..komornik..
Odpowiedz
7
@ Arystoteles
dnia 07.11.2017, 22:57 · Zgłoś
Miasto chce walczyć ze smogiem,a biedni mieszkańcy o godne warunki życia.
Odpowiedz
3
@ Leming
dnia 07.11.2017, 18:02 · Zgłoś
Patrzcie na wskazania pyłomierza na ulicy Sikorskiego. Zaczyna się sezon grzewczy i od razu wskaźnik PM10 mocno w górę. Przypominam, że są to pyły rakotwórcze. Palę gazem i nie rozumiem dlaczego inni mają mnie i moje dzieci truć. Ja tego nie robię. Dla tych co mówią, że to ich sprawa czym palą, proponuję rozważenie zdarzenia - wrzucajmy śmieci na ich działki. Czym innym jest rakotwórczy smog wychodzący z komina do wspólnej, a nie prywatnej przestrzeni tych ludzi? To także śmieci tylko znacznie gorsze niż papier, plastik czy inne gó... Brawo miasto
Odpowiedz
9
@ romek
dnia 07.11.2017, 17:40 · Zgłoś
czym ja będę palił to moja sprawa, najważniejsze że teraz mam cieplutko i żadeń urzędnik nie ma nic do tego , koniec...
Odpowiedz
14
@ pola
dnia 07.11.2017, 17:38 · Zgłoś
Miała być fotowoltanika i co ? kiepsko przygotowane projekty i odpadło Jasło ? . Z piecami będzie podobnie ?
Odpowiedz
2
@ keller
dnia 07.11.2017, 17:38 · Zgłoś
jaki smok w Jaśle ? znam tylko tego z Krakowa .
Odpowiedz
12
@ ########################################
dnia 07.11.2017, 17:23 · Zgłoś
to ja już odpowiadam jestem na nie państwo nie potrafi wynegocjować ceny gazu jak w innych krajach europy a ja mam się teraz żyłować żeby mnie było stać na gazowe ogrzewanie dziękuje ci polsko!!!
Odpowiedz
1
@ Obserwator
dnia 07.11.2017, 17:17 · Zgłoś
Chcecie znać bliższe szczegóły odnośnie smogu? to zapraszam. https://www.youtube.com/watch?v=U1DRHajH5ps Proszę posłuchać uważnie. Pozdrawiam.
Odpowiedz
14
@ jurciu
dnia 07.11.2017, 17:15 · Zgłoś
A światła w centrum to czyj pomysł jak stoi 100 aut i kopci to radni też to forsowali a teraz smog nie dać się nabrać dawniej na osiedlach były kotłownie na węgiel i nie było smogu i mieszkańcy palili w piecach kaflolowych gaz zniszczy każdego średnio zarabiającego kto nie palił gazem nich nie dyskutuje paliłem przez 12 lat i zmieniłem na piec węglowy mam ciepło
Odpowiedz
4
@ Memek
dnia 07.11.2017, 17:11 · Zgłoś
Po pierwsze czyszczenie kominów dymowych i usuwanie zanieczyszczeń (popioły i sadza) w tedy nie będzie smogu ,kominiarz usunie z komina a nie wydostanie sie do atmosfery
Odpowiedz
9
@ Gość
dnia 07.11.2017, 16:51 · Zgłoś
Dofinansowanie do rachunku gazowego.
Odpowiedz
8
@ mieszkaniec Jasla
dnia 07.11.2017, 16:41 · Zgłoś
dokładnie o jedzeniu ni słowa bo w tym interesu nie mają. ta ekologia to na zasadzie samochodów elektrycznych które i tak są na węgiel lub atom
Odpowiedz
-8
@ Sygnalizator
dnia 07.11.2017, 16:19 · Zgłoś
W sumie Smog = rak

Depopulacja Jasła tylko przyspieszy.
Odpowiedz
20
@ qwerty
dnia 07.11.2017, 16:21 · Zgłoś
Smog? A ten syf w żarciu? Nawet jak chcesz kupić coś zdrowego to nigdzie nie ma ekologicznych składników! Wszędzie syf ale tego jak widać nikt nie kontroluje.
Odpowiedz
1
@ jaksks
dnia 07.11.2017, 15:32 · Zgłoś
I znowu urojone problemy
Odpowiedz
10
@ mieszkaniec Jasla
dnia 07.11.2017, 15:29 · Zgłoś
oooo przypomniałem sobie - co taka cisza z eternitem nastał? cisza taka chyba ktoś przestał mieć w eternicie interes
Odpowiedz
4
@ mieszkaniec Jasla
dnia 07.11.2017, 15:23 · Zgłoś
Ale wy wierzycie w te bzdury, wulkan kichnie i te obostrzena w limitach co2 na kilka lat szlak trafia. jeden pożar emituje zanieczyszczeń więcej niż kilka miast ogrzewanych węglem. dawniej parowozy jeździły i wszyscy przeżyli, teraz narodzie robią z Tobą co chcą byle byś tylko zatanczyl jak pis zagra
Odpowiedz
9
@ Ha
dnia 07.11.2017, 15:44 · Zgłoś
Dwutlenek węgla jest potrzebny chociażby roślinom do wzrostu. Wszystko inne to propaganda z ogłupiającej telewizji
Odpowiedz
-4
@ qwerty
dnia 07.11.2017, 16:20 · Zgłoś
Już nie tylko dla PiSu, dla każdego człowiek musi już tańczyć a jak nie tańczy to brukselka komisjami weneckimi straszy.
Odpowiedz
1
@ Judeopolonia
dnia 07.11.2017, 14:18 · Zgłoś
SMOG to cząsteczki które emitują kominy fabryk które nie wychwyciły elektrofiltry !!! Smog nie emitują piece C.O . Akcja ze "SMOGIEM" to fałszywa flaga żeby domy na obrzerzach miast podłączyć do elektrociepłowni i po kilku latach podnieść abonament i zadłużyć. Koniec końców przedstawiciele narodu wybranego odkupią za bezcen te nieruchomości, a właścicieli wysiedlą do blaszanych baraków pod miasto. Wedle zasady "wasze ulice nasze kamienice". Szerzej o tym mówi dr Jaśkowski. Wystarczy poszukać w necie.
Odpowiedz
9
@ Misiek
dnia 07.11.2017, 14:34 · Zgłoś
Nie przesadzaj. W domach prywatnych w centrum Jasła (np. na Floriańskiej) palą czym popadło. Wieczorami nie można spokojnie przejść tą ulicą, bo smród z kominów szczypie w oczy i gryzie w oskrzela. To jest właśnie smog. Gdyby ci tzw. "bogaci" z domów nie palili śmieciami i miałem węglowym, nie byłoby smogu w Jaśle.
Odpowiedz
6
@ Judeopolonia
dnia 07.11.2017, 14:44 · Zgłoś
Zgadza się biedni ludzie palą czym mogą aby jakoś godnie egzystować ale to co wydobywa się z kominów z definicji nie jest SMOGiem :)
Odpowiedz
15
@ qwerty
dnia 07.11.2017, 14:46 · Zgłoś
Nawet jak palisz ekogroszkiem to śmierdzi i dusi. Przecież to węgiel a ten miał to też niezła ściema. Od dawna ludzie tym palili i wcześniej nie było problemów póki żeśmy do UE nie weszli. Popatrzcie na propagandowe mapki zanieczyszczeń powietrza w Europie. W Paryżu (byłem) smog jest o wiele większy niż w Krakowie. Mimo wszystko mapka sugeruje że tam jest lekko zawyżone zanieczyszczenie a cała Polska łącznie z lasami (sic!) jest na czerwono... Czysta propaganda. Nie wiem czy wiesz ale zachód o Polsce myśli bardzo prymitywnie. Jak przyjeżdżają na wycieczki to z zestawami surwiwalowymi bo nie wiedzą że tu jest cywilizacja na identycznym poziomie jak tam. Ta Polska jest, była i będzie dojona tylko czemu akurat Polska jest tym znienawidzonym przez wszystkich krajem?!

http://datablog.pl/wp-content/uploads/2015/12/BaP.png
Odpowiedz
1
@ Do Judeopoloni
dnia 07.11.2017, 22:03 · Zgłoś
Jeżeli przyczyną smogu jest emisja z fabryk (zresztą nielicznych w Jaśle i sukcesywnie likwidowanych) to dlaczego smog występuje w czasie mrozów, tj. w zimie?
Przecież w lecie fabryki też pracują, odbywa się ruch samochodowy, a zjawiska smogu i znacznych przekroczeń zanieczyszczeń nie ma.
Jeżeli będzie taki myślenie, by likwidować te parę zakładów, które jeszcze dają ludziom zarobić m.inn. na opał, to zanieczyszczenie powietrza osiągnie poziom slumsów, gdzie bezrobotni palą naprawdę wszystkim, nie tylko odpadami.
Ponadto zakłady pracy są pod ciągłą kontrolą i mają wysokie emitory - tymczasem źródła tzw. niskiej emisji (kotłownie przydomowe) nie dość, że są rozproszone to najczęściej niedostępne do kontroli.
Odpowiedz
4
@ Dżudeopolonia
dnia 07.11.2017, 22:36 · Zgłoś
Konwekcja czyli zimne gęste i ciężkie powietrze opada na dół a spadek temperatury powoduje krystalizację niektórych związków chemicznych. Takie zjawiska nie zachodzą gdy jest ciepło (w lecie)
Odpowiedz
17
@ Git
dnia 07.11.2017, 14:14 · Zgłoś
Mogę ogrzewać dom prądem tylko niech mi miasto potem rachunek zapłaci i będzie git :)
Odpowiedz
19
@ qwerty
dnia 07.11.2017, 14:12 · Zgłoś
Beznadzieja... Kotły gazowe to sobie mogą i 3 razy więcej kosztować bo to się kupuje jednorazowo na ileś tam lat. Ceny gazu obniżcie! Dla tych co jeszcze nie wiedzą to proszę poczytajcie o "przegazowaniu" węgla na gaz. Od razu zrozumiecie o co chodzi z polskim węglem i jak Polska mogła by być potęgą gazową. Sam w sobie nasz gaz byłby tańszy niż ten ruski zakontraktowany przez Pawlaka. O Nordstream 2 ktoś słyszał? Traktują nas jak nic w tej Europie. Obłudnicy wszędzie tylko eko i eko a paliwa które pozwalają na ekologiczne rozwiązania automatycznie w górę... ZŁODZIEJSTWO i ZAKŁAMANIE!
Odpowiedz
0
@ m
dnia 08.11.2017, 12:04 · Zgłoś
Akurat kocioł na paliwo stałe z podajnikiem kosztuje 2 razy tyle co zwykły kondensacyjny kocioł gazowy. A i ogrzewanie domu gazem nie jest dużo droższe niż ogrzewanie węglem jeżeli policzymy wszystkie koszty (dowóz węgla, własną pracę, częstsze czyszczenie komina itd).
Odpowiedz
18
@ ss
dnia 07.11.2017, 13:56 · Zgłoś
niech obinżą cene gazu a nie kotłów głą.by. Nigdy nie będzie takiego ciepła paląc gazem jak paląc węglem. Jeśli gaz będzie kosztował tyle co na wschodzie wtedy mogę się zastanowić nad wymianą pieca. Jak narazie nikt mi nie będzie mówił jak mam żyć. Przyjdą sprawdzić niech przyjdą. Tylko z nakazem.
Odpowiedz
1
@ Dojdzie do tego..
dnia 07.11.2017, 23:14 · Zgłoś
że będziemy palić suszone łajno/pewnie psie,bo krów nie ma/jak w krajach trzeciego świata.
Odpowiedz
85
@ pale drzewem
dnia 07.11.2017, 13:33 · Zgłoś
Niech obniża ceny gazu i już mają uratowaną ekologię. Ja bardzo chętnie sobie włączę guzik by mieć ciepło w domu niż tyrać przy załadunku/rozładunku drzewa, potem to człowieku tnij, potem układaj, potem nieś do domu, potem pal, potem wynieś popiół...wariacja. Świat to totalna obłuda, z jednej strony idzie wiele milionów na komisje, urzędy ds ekologi a z drugiej cały czas podnoszą ceny paliwa najbardziej ekologicznego np. gazu. Pogonić urzędasów, obniżyć ceny gazu i już macie czyste powietrze. Proste. Tylko gdzie wtedy będzie pracować rodzina decydentów w tych sprawach???
Odpowiedz
31
@ Misiek
dnia 07.11.2017, 13:43 · Zgłoś
Spokojna czaszka. Pawlakowi, chlopkowi panszczyznianemu z PSL, ktory podpisał w 2010r. niekorzystny kontrakt gazowy z Rosją, juz dobierają się do tyłka.
Odpowiedz
21
@ qwerty
dnia 07.11.2017, 14:04 · Zgłoś
Dokladnie, ciagleto mowie ale nikt nie bierze tego pod uwage. Tanszy gaz rowna sie ekologia i wygoda.
Odpowiedz
31
@ Gaziarz
dnia 07.11.2017, 14:38 · Zgłoś
Cena brutto 1 m3 gazu zakontrakrowanego iu ruskich wraz z kosztami przesyłu wynosi 40 gr.Natomiast nasi rządzący i to wszystkich opcji dokładają dodatkowe opłaty w zależności od regionu wahajace się w granicach 1.30-1.50 zl/m3.
Odpowiedz
-12
@ mieszkaniec Jasla
dnia 07.11.2017, 15:17 · Zgłoś
zobaczysz jak będzie tanio jak pisiory zerwą kontrakt z Rosjanami i ten sam gaz będziemy kupować rewersem Niemców Czechów Węgrów czy innych. PiS doprowadzi do zapaści energetycznej. gazoport nie ma możliwości żeby zagwarantowal bezpieczeństwo chyba że zbudują jeszcze trzy tylko z naszym tempem to za 150 lat
Odpowiedz
15
@ xxx
dnia 07.11.2017, 16:35 · Zgłoś
wystarczy jak rząd zrezygnuje z vat-u -ludzie sami sobie na własny koszt wymienią piece, nie będą potrzebowali łaski urzędników.
Odpowiedz
33
@ CYNGIEL
dnia 07.11.2017, 16:36 · Zgłoś
Zgoda w 100%.Obnirzenie ceny gazu załatwi sprawę do końca.
Odpowiedz
5
@ Rufen
dnia 07.11.2017, 22:19 · Zgłoś
Dostawy gazu do gazoportu to propaganda pod publikę. Ostatnia dostawa ze Stanów cena objęta tajemnicą z klauzulą Ściśle tajne z Norwegii jest drożej niż od sowietów
bliski wschód nie chce za bardzo z Putinem zadzierać i się nie kwapi nam sprzedawać. Więc mrzonki o dywersyfikacji dostaw gazu można sobie w buty wsadzić
Odpowiedz
5
@ do pale drzewem
dnia 08.11.2017, 07:11 · Zgłoś
miej pretensje do koalicji PSL PO to oni wynegocjowali takie dostawy gazu
Odpowiedz
6
@ belfer
dnia 08.11.2017, 07:53 · Zgłoś
Kupujemy od Donalda najdroższy gaz, czyli dopłacamy za włażenie mu w doopę.
Odpowiedz
1
@ Właściciel
dnia 07.11.2017, 13:18 · Zgłoś
Dlaczego nas mieszkańców domów jednorodzinnych, mają oceniać mieszkajacy na kredyt w blokach ? Pospłacajcie kredyty, a potem dyskutujcie. Ci z bloków niech sie zajmą swoim smrodem, bo na domek jedno czy dwurodzinny nigdy was nie będzie stać.
Odpowiedz
-10
@ x
dnia 07.11.2017, 13:34 · Zgłoś
A ilu ludzi mieszka w domach wybudowanych na kredyt a po drugie jaki smrod jest z bloku to wy z zapyzialych domkow jedno czy dwurodzinnych zatruwacie wszystkich dookola
Odpowiedz
21
@ Misiek
dnia 07.11.2017, 13:39 · Zgłoś
Pierwsze primo - trochę kultury. Drugie primo- ciebie Panie na starość nie bedzie stac na ogrzewanie. Bedziesz starcem, przypomnisz sobie moje słowa i zaplaczesz baranim glosem.
Trzecie primo - to zazwyczaj mieszkancy domow jednorodzinnych palą czym popadlo. Mieszkancy blokow tego nie robią, bo nie muszą. Ciepło systemowe załatwia sprawę.
Czwarte primo -'bywam w wielu domach jednorodInnych i zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym w takich domach jest zimno, bo właściciele, nawet zamozni, oszczędzają na ogrzewaniu.
Więc jak to z tobą prostaczku jest?
Piąte primo - nigdy nie mów nigdy...
Odpowiedz
42
@ palacz
dnia 07.11.2017, 14:13 · Zgłoś
"Czwarte primo -'bywam w wielu domach jednorodInnych i zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym w takich domach jest zimno, bo właściciele, nawet zamozni, oszczędzają na ogrzewaniu. " - to jest właśnie palenie gazem.
Odpowiedz
42
@ Lord
dnia 07.11.2017, 16:43 · Zgłoś
Trzeba walczyć ze smogiem! Ale gdzie alternatywne programy na odnawialne żrodla energii? Solary, fotowoltaiczne panele? To jest przysz£ość. Czekamy już ponad 2 lata na solary, a fotowoltaika to pewnie za 5 lat! Tu się pokażcie Włodarze miasta , że możecie pomoc mieszkancom? Ktos na was glosowal nieroby? Prawda?
Odpowiedz
31
@ PRYWATNIE
dnia 07.11.2017, 16:56 · Zgłoś
Misiek ja mieszkam w domu jednorodzinnym 260 m powierzchni użytkowej i i ogrzewanie gazowe za miesiąc wynosi mnie tyle co z węglowe za dwa miesiące a pale węgiel plus drzewo tylko bukowe i zaznaczam nie toleruje palenia śmieci wiec czego mam miec narzucone ogrzewanie gazowe chyba ze będą pokrywać różnice cen z budżetu miasta
Odpowiedz
3
@ PRYWATNIE
dnia 07.11.2017, 16:58 · Zgłoś
U mnie zawsze w zimie jest ciepło
Odpowiedz
-1
@ Do wlasciciela
dnia 07.11.2017, 17:06 · Zgłoś
Takie binczuczne wypowiedzi mogą spowodowac na wzor Warszawy zainteresowanie komisji reprywatyzacyjnej.
Odpowiedz
9
@ Do palacz
dnia 07.11.2017, 17:35 · Zgłoś
Bo dom musi byc ocieplony, a nie dziurawy „znafco”.

Ogrzewam gazem dom ok. 180 m2, z ciepłą wodą, kuchenką gazową, nie zużywam więcej jak 1300/1400 m3, w domu mam ok. 21 st.
Jak pomyślę o ogrzewaniu drzewem, węglem, gdzie trzeba to kupić wcześniej, zmagazynować i zapierniczać przy tym, to mi się za te kilka złotych nie kalkuluje.
Dziękuję za uwagę.
Odpowiedz
-7
@ czarny
dnia 07.11.2017, 18:09 · Zgłoś
sklej wary smrodowy trucicielu.
Odpowiedz
8
@ Alex
dnia 07.11.2017, 18:12 · Zgłoś
Lepiej nich dają potem dofinansowanie na rachunek za gaz
Można palić drzewem a nie węglem
Odpowiedz
4
@ Primo
dnia 07.11.2017, 18:57 · Zgłoś
po primo - po pierwsze po drugie - secundo itd... ;)
Odpowiedz
15
@ Stanley
dnia 07.11.2017, 19:55 · Zgłoś
Ludzie,polacy,nie trzeba kończyć wyższych studiów aby wiedzieć,że DRZEWO rośnie i nim się nie pali!!! Palimy tym,co powstanie z tego wycietego drzewa a to się już nazywa DREWNO!!! Wiem,że polska język to trudna język ale mimo wszystko szanujmy go.
Odpowiedz
-8
@ hmm
dnia 07.11.2017, 20:03 · Zgłoś
Wiem po mojej c i o t c e,,
Odpowiedz
4
@ Misiek
dnia 07.11.2017, 20:40 · Zgłoś
Kazdy sądzi według siebie, synku. To jak będZie? Kto nie splukuje muszli?
Odpowiedz
4
@ domownik
dnia 07.11.2017, 20:44 · Zgłoś
Nie wiem w jakich ty domach bywasz ale u mnie w domu można " w majtach biegać".
Tych co zatruwają trzeba ścigać
Odpowiedz
18
@ podanie ręki
dnia 07.11.2017, 21:52 · Zgłoś
Rozwiązanie jest proste jak podanie ręki: dopłaty do gazu -oczywiście stałe, a nie jednorazowa dopłata do wymiany kotła. Jest to sprawa tak oczywista, że na pewno nie będzie zrealizowana.
Nie wszystkich stać na gaz. Raczej są oni w mniejszości. Podejście prostackie zakłada, że trzeba apelować, kontrolować, donosić, podejrzewać itd.
Oczywiście przy tym podejściu stwierdza się, że ciemny lud wszystko spali aby wytruć jak największą ilość sąsiadów z otoczenia, bo jest nie uświadomiony ekologicznie.
Decyduje ekonomia: tym będą palić na co będzie ich stać.
Aby to zrozumieć nie trzeba mieć studiów. Nawet płatnych.
Odpowiedz
21
@ Marek
dnia 07.11.2017, 22:17 · Zgłoś
W Jaśle w przyszłym roku powstanie wielka fabryka produkująca panele podłogowe. Jest taka w Mielcu, mieszkańcy skarżą sięna ogromne kłęby śmierdzącego dymu, zanieczyszczenie powietrza i pył nad miastem. W Jaśle z jednej strony mówi się, że trwa walka ze smogiem,a z drugiej wpuszcza się do nas trucicieli.
Odpowiedz
12
@ Mona
dnia 07.11.2017, 22:50 · Zgłoś
Ludzi w większości nie stać na pole nie gazem bo to nie komuna
że gaz był tani jak woda ludzie mogą kupić sobie piece sami
ale Pabian i spółka niech zapłacą rachunki.Ale wyjechali jak
Kraków i Warszawa tylko zapomnieli Oli ludzie zarabiają na Podkarpaciu.
Alpiej zabierzcie się za korki i parkingi w Jaśle.
Odpowiedz
3
@ do własciela
dnia 08.11.2017, 07:08 · Zgłoś
Jak cię człowieku stać na dom to cię stać na odpowiedni opał. Bolkowscy maja jedna wspólną kotłownie. A jak jesteście tacy biedni to zróbcie sobie tez jedna i będzie ok.
I jeszcze jedno kiedy Ci bogaci zaczną płacić za zatruwane spalinami ludzi. Taka biedni a wystarczy popatrzeć jak urzędasy wracają z pracy . Wszyscy jeżdżą w pojedynkę.
Odpowiedz
0
@ Stanley
dnia 08.11.2017, 08:05 · Zgłoś
Masz rację,moja wina,wprawdzie program w tablecie sam dobiera słowa ale to nie zwalnia mnie od sprawdzenia przed opublikowaniem.Przepraszam.
Odpowiedz
3
@ Bhp
dnia 08.11.2017, 10:45 · Zgłoś
Nasi włodarze zamiast zająć się czystością ulic to dla odwrócenia uwagi rzucają haslo czystego powietrza.Ul.Ujejskiego od skrzyżowania z ul.W.pola zupełnie zaśmiecania grubą warstwą liści. Podobnie rzecz się ma z ul.Kraszewskiego. Do rządzących i odpowiedzialnych za wizytówkę miasta typu Straż Miejska urzędnicy nie dociera że jedna jest ulicą wylotowa z miasta .Druga zaś wlotowa do miasta .I to nie tylko dla miejscowych ale dla obcych przejeżdżających przez brudne miasto.Odsyła się do Rzeszowa do Krosna .Tam nie czekają na opady śniegu i do wiosny.
Odpowiedz
-4
@ dic
dnia 08.11.2017, 16:00 · Zgłoś
Nie wytrzymałem ale [...]sz bo nie moge ty myslisz ze w blokach taki syfilis jak u ciebie?Mieszkam w bloku,mam swoje Co i nigdy bym nie pomyslal by oszczedzac wode tak jak mówisz jestes idiota
Odpowiedz
0
@ Buka
dnia 08.11.2017, 21:14 · Zgłoś
Może stać ale szkoda zachodu zeby mieszkać na 10 a i nie każdy ma w spadku dom rodzinny
Odpowiedz
0
@ Cieplolubna
dnia 10.11.2017, 18:30 · Zgłoś
21 stopni to zimno
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657