Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mniej pijanych kierowców a więcej reakcji

21

W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się II Konferencja "Przeciw Pijanym Kierowcom", w której uczestniczyli przede wszystkim pracownicy służb mundurowych, którzy na co dzień stykają się z tym problemem, ale również młodzież szkolna.- Pijanych kierowców nie wyeliminujemy jedną konferencją. Jest to jednak działanie profilaktyczne, a przypominanie o zagrożeniach i ich konsekwencjach prowadzi do zmniejszenia występowania liczby kolizji oraz wypadków spowodowanych stricte pod wpływem alkoholu – mówi Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W ubiegłym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 60 wypadków, w którym zginęły 2 osoby, a rannych zostało 67 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że to najniższy poziom od 2010 r. Podczas kontroli drogowej policjanci zatrzymali 244 nietrzeźwych kierujących,z czego 122 było sprawcami przestępstw.

W skali całego kraju doszło do 32, 5 tys. wypadków, w których zginęło 2,8 tys. osób. To jest o 224 ofiary śmiertelne mniej niż w 2016 r. Spadła również liczba wypadków aż o 1059. - Na terenie powiatu jasielskiego w ostatnim okresie czasu odnotowaliśmy spadek ujawnianych nietrzeźwych kierowców. Jest to spowodowane tym, że ich świadomość odnośnie wysokich kar jest coraz większa. Ponadto coraz więcej osób dzwoni do nas pod numer alarmowy informując, że kierowca w stanie nietrzeźwości próbuje wsiąść do pojazdu – wyjaśnia podkom. Bartłomiej Świerczek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Bardzo ważną kwestią jest uświadamianie, że gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu. Za prowadzenie pojazdu w tym stanie grozi grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów a nawet areszt. Jeśli jednak stężenie przekracza 05, promila, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Kierowcy grożą wysokie kary grzywny, utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów i kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Władze miasta na przeprowadzanie akcji profilaktycznych takich właśnie jak m.in. dzisiejsza konferencja przeznaczają 135 tys. zł, które pochodzą z dochodów z tytułu opłat za sprzedaż alkoholu w Jaśle. - To kontynuacja pewnych działań, które są skierowane głównie do walki z pijanymi kierowcami stanowiącymi największe zagrożenie na drogach. Ilekroć na ten temat by się nie mówiło, zawsze będzie za mało, stąd też te konferencje, które realizujemy. Współpraca zarówno z policją oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma jednak przynieść ten efekt, aby osoby, które widzą, że ktoś wsiada za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu czuli się zobowiązani na takie sytuację reagować. To jest najistotniejsze, abyśmy mieli tę świadomość, że od nas też zależy, czy ta osoba będzie się poruszać w stanie nietrzeźwości po drogach czy też nie. Wymaga to od nas odwagi, ale powinniśmy jednak znaleźć w sobie na tyle sił, aby temu zapobiec – podkreśla burmistrz Ryszard Pabian.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Krakowską Akademią Profilaktyki po raz II zorganizowała konferencję, która jest kontynuacją ogólnopolskiej kampanii " Przeciw Pijanym Kierowcom". - Wspólnie z policją prowadzimy 3-4 razy do roku działania już bezpośrednio w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zatrzymują kierowców do kontroli drogowej, my zaś ze swojej strony wręczamy im materiały dotykające problemu jazdy pod wpływem alkoholu - zaznacza Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle mieli okazję skorzystać z symulatora dachowania, i dowiedzieć się, jakie są odczucia przy tego typu zdarzeniach drogowych.

id

Napisany dnia: 13.06.2018, 14:55

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-4
@ Lola
dnia 14.06.2018, 14:21 · Zgłoś
Ale dniwina w Jaśle będą?
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 14.06.2018, 19:35 · Zgłoś
Nie, dniwin nie bedzie.
Odpowiedz
4
@ Kierowca
dnia 14.06.2018, 13:22 · Zgłoś
Znam kierowcę, który po pijaku zabił dwoje pieszych i uniknął kary
bo zaczął się leczyć psychicznie.
Takie mamy przepisy.
Pijak pijakowi krzywdy nie uczyni.
Odpowiedz
2
@ ekspert od unijnej kasy
dnia 14.06.2018, 10:29 · Zgłoś
Mówicie , że przytulił 400 tys. tylko z jednego zakładu a gdzie reszta? Bo mówicie,że pobierał 10-15% a wcześniej jechał pijany samochodem i sprawę załatwiono?
Odpowiedz
4
@ Pytanir
dnia 13.06.2018, 22:22 · Zgłoś
A ja mam pytanie na co jasielskiego policji bmw za kilkaset tysięcy zł? I drugie pytanie jakim prawem na Piaskach i poślizgu ruszają za"bandyta" "piratem" drogowym że skrzyzowania bez włączonych sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
Odpowiedz
9
@ Stary Glina
dnia 13.06.2018, 19:59 · Zgłoś
Zgodnie z unijnymi wytycznymi Polska, jak każdy kraj eurokołchozu zobowiązana jest to tzw. "zintensyfikowania działań w obszarze bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Jednym z elementów tej nowomowy jest walka z nietrzeźwymi użytkownikami dróg, w szczególności kierującymi pojazdami, którzy de facto są sprawcami niewielkiego ale chwytliwego medialnie odsetka wypadków drogowych. Większość ujawnionych to nieszczęśnicy "po jednym piwku" lub tzw. "wczorajsi". Oczywiście nie popieram takich zachowań ale też nie lubię gdy robi się "z igły widły". Z obserwacji zawodowych wiem, że duży problem dla społeczeństwa stanowią tzw. żule zaczepiający coraz natarczywiej, czasem wręcz agresywnie przechodniów, żądając "dorzucenia do winka". Problem narasta a służby odpowiedzialne nie robią z tym nic bo nie ma takiej woli "z góry". Opowiada się ludziom farmazony, że "Polska to bezpieczny kraj" - tak, bezpieczny bo męty społeczne jeszcze nie "obrosły w piórka", ale myślę, że jak dalej będziemy przymykać oczy na ich zachowania to niedługo może być naprawdę nieciekawie. Pomysłów i woli na rozwiązanie problemu brak, mandaty żule przyjmują chętnie bo i tak ich nie płacą, na tzw. "dołek" wywozić nie można bo "godność człowieka, prawa obywatela" itp. a dzieciakom się wciska od maleńkości, że postawa Pawlika Morozowa jest właściwa. Przy okazji pytanie do tych Panów ze służb - jak często ktoś informuje Policję, że męty zaczepiają przechodniów, chleją i leją na mieście (na przykład na skwerku przy kościółku gimnazjalnym). Myślę, że rzadko bo od takiego można w r... przepraszam w buzię dostać a w lepszym przypadku wiązkę bluzgów. Od ujawniania i łapania wszelkich przestępców to jesteśmy my policjanci a nie obywatele bo może się to czasem źle zakończyć.
Odpowiedz
5
@ to chyba obowiązki straży miejskiej
dnia 14.06.2018, 14:22 · Zgłoś
Należy patrole Straży Miejskiej kierować pod "Biedronkę" k. Ronda Solidarności. Tutaj bardzo często w sposób natrętny w stosunku do klientów dyżury pełnią tzw. "żule" domagający się finansowego wsparcia. Również na tzw. "parkingu farnym" często dyżur trzyma potrzebujący z "białą laską" w ręku oczekujący dofinansowania do tzw. "żurku".
Odpowiedz
5
@ ...
dnia 13.06.2018, 18:33 · Zgłoś
Kiedy te wybory? Nic sie w tym jasle nie zmieni, ale zawsze warto wierzyć.
Odpowiedz
25
@ Znajacy temat
dnia 13.06.2018, 16:09 · Zgłoś
Co takie małe dzieci mają do tematu konferencji "Przeciw Pijanym Kierowcom", tak się mi wydaje, że nie do tej grupy wiekowej temat jest skierowany. Osoby dorosłe to funkcyjne
Odpowiedz
7
@ Pawełek
dnia 13.06.2018, 15:37 · Zgłoś
Proponuje zorganizować dni wina :))
Odpowiedz
23
@ Metropolia
dnia 13.06.2018, 15:09 · Zgłoś
Jeden gadający i pięciu słuchających.
To już lepsza impreza jest u cioci na imieninach. Sukces na miarę Jasła.
Odpowiedz
-5
@ konfitura
dnia 13.06.2018, 19:01 · Zgłoś
wincyj konfidentow i donosicieli...
Odpowiedz
1
@ krasula
dnia 14.06.2018, 05:20 · Zgłoś
I grupka dzieciakow wyslanych ze szkoly...
A glowni pijacy sie nie wstawili.
Nie ladnie tak za plecami obgadywac pijacych...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657