Strona główna

Mniej pijanych kierowców a więcej reakcji

21
Napisany dnia: 13.06.2018, 14:55 , Tagi: Brak

W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się II Konferencja "Przeciw Pijanym Kierowcom", w której uczestniczyli przede wszystkim pracownicy służb mundurowych, którzy na co dzień stykają się z tym problemem, ale również młodzież szkolna.- Pijanych kierowców nie wyeliminujemy jedną konferencją. Jest to jednak działanie profilaktyczne, a przypominanie o zagrożeniach i ich konsekwencjach prowadzi do zmniejszenia występowania liczby kolizji oraz wypadków spowodowanych stricte pod wpływem alkoholu – mówi Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W ubiegłym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 60 wypadków, w którym zginęły 2 osoby, a rannych zostało 67 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że to najniższy poziom od 2010 r. Podczas kontroli drogowej policjanci zatrzymali 244 nietrzeźwych kierujących,z czego 122 było sprawcami przestępstw.

W skali całego kraju doszło do 32, 5 tys. wypadków, w których zginęło 2,8 tys. osób. To jest o 224 ofiary śmiertelne mniej niż w 2016 r. Spadła również liczba wypadków aż o 1059. - Na terenie powiatu jasielskiego w ostatnim okresie czasu odnotowaliśmy spadek ujawnianych nietrzeźwych kierowców. Jest to spowodowane tym, że ich świadomość odnośnie wysokich kar jest coraz większa. Ponadto coraz więcej osób dzwoni do nas pod numer alarmowy informując, że kierowca w stanie nietrzeźwości próbuje wsiąść do pojazdu – wyjaśnia podkom. Bartłomiej Świerczek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Bardzo ważną kwestią jest uświadamianie, że gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu. Za prowadzenie pojazdu w tym stanie grozi grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów a nawet areszt. Jeśli jednak stężenie przekracza 05, promila, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Kierowcy grożą wysokie kary grzywny, utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów i kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Władze miasta na przeprowadzanie akcji profilaktycznych takich właśnie jak m.in. dzisiejsza konferencja przeznaczają 135 tys. zł, które pochodzą z dochodów z tytułu opłat za sprzedaż alkoholu w Jaśle. - To kontynuacja pewnych działań, które są skierowane głównie do walki z pijanymi kierowcami stanowiącymi największe zagrożenie na drogach. Ilekroć na ten temat by się nie mówiło, zawsze będzie za mało, stąd też te konferencje, które realizujemy. Współpraca zarówno z policją oraz Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma jednak przynieść ten efekt, aby osoby, które widzą, że ktoś wsiada za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu czuli się zobowiązani na takie sytuację reagować. To jest najistotniejsze, abyśmy mieli tę świadomość, że od nas też zależy, czy ta osoba będzie się poruszać w stanie nietrzeźwości po drogach czy też nie. Wymaga to od nas odwagi, ale powinniśmy jednak znaleźć w sobie na tyle sił, aby temu zapobiec – podkreśla burmistrz Ryszard Pabian.

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Krakowską Akademią Profilaktyki po raz II zorganizowała konferencję, która jest kontynuacją ogólnopolskiej kampanii " Przeciw Pijanym Kierowcom". - Wspólnie z policją prowadzimy 3-4 razy do roku działania już bezpośrednio w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zatrzymują kierowców do kontroli drogowej, my zaś ze swojej strony wręczamy im materiały dotykające problemu jazdy pod wpływem alkoholu - zaznacza Józef Biernacki, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle mieli okazję skorzystać z symulatora dachowania, i dowiedzieć się, jakie są odczucia przy tego typu zdarzeniach drogowych.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Metropolia
dnia 13.06.2018, 15:09. Identyfikator użytkownika: yHMZd0GawurA
Ocena
komentarza:
23
Jeden gadający i pięciu słuchających.
To już lepsza impreza jest u cioci na imieninach. Sukces na miarę Jasła.
@ konfitura
dnia 13.06.2018, 19:01. Identyfikator użytkownika: olnqQs3NeKiV
Ocena
komentarza:
-5
wincyj konfidentow i donosicieli...
@ krasula
dnia 14.06.2018, 05:20. Identyfikator użytkownika: FEq59xlQNPTr
Ocena
komentarza:
1
I grupka dzieciakow wyslanych ze szkoly...
A glowni pijacy sie nie wstawili.
Nie ladnie tak za plecami obgadywac pijacych...
@ Pawełek
dnia 13.06.2018, 15:37. Identyfikator użytkownika: s0VBlzOdYZI2
Ocena
komentarza:
7
Proponuje zorganizować dni wina :))
@ Znajacy temat
dnia 13.06.2018, 16:09. Identyfikator użytkownika: T3Hp6fsDU7FM
Ocena
komentarza:
25
Co takie małe dzieci mają do tematu konferencji "Przeciw Pijanym Kierowcom", tak się mi wydaje, że nie do tej grupy wiekowej temat jest skierowany. Osoby dorosłe to funkcyjne
@ ...
dnia 13.06.2018, 18:33. Identyfikator użytkownika: PYJnHvefIcWk
Ocena
komentarza:
5
Kiedy te wybory? Nic sie w tym jasle nie zmieni, ale zawsze warto wierzyć.
@ Stary Glina
dnia 13.06.2018, 19:59. Identyfikator użytkownika: z7R4nYTbcgw1
Ocena
komentarza:
9
Zgodnie z unijnymi wytycznymi Polska, jak każdy kraj eurokołchozu zobowiązana jest to tzw. "zintensyfikowania działań w obszarze bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Jednym z elementów tej nowomowy jest walka z nietrzeźwymi użytkownikami dróg, w szczególności kierującymi pojazdami, którzy de facto są sprawcami niewielkiego ale chwytliwego medialnie odsetka wypadków drogowych. Większość ujawnionych to nieszczęśnicy "po jednym piwku" lub tzw. "wczorajsi". Oczywiście nie popieram takich zachowań ale też nie lubię gdy robi się "z igły widły". Z obserwacji zawodowych wiem, że duży problem dla społeczeństwa stanowią tzw. żule zaczepiający coraz natarczywiej, czasem wręcz agresywnie przechodniów, żądając "dorzucenia do winka". Problem narasta a służby odpowiedzialne nie robią z tym nic bo nie ma takiej woli "z góry". Opowiada się ludziom farmazony, że "Polska to bezpieczny kraj" - tak, bezpieczny bo męty społeczne jeszcze nie "obrosły w piórka", ale myślę, że jak dalej będziemy przymykać oczy na ich zachowania to niedługo może być naprawdę nieciekawie. Pomysłów i woli na rozwiązanie problemu brak, mandaty żule przyjmują chętnie bo i tak ich nie płacą, na tzw. "dołek" wywozić nie można bo "godność człowieka, prawa obywatela" itp. a dzieciakom się wciska od maleńkości, że postawa Pawlika Morozowa jest właściwa. Przy okazji pytanie do tych Panów ze służb - jak często ktoś informuje Policję, że męty zaczepiają przechodniów, chleją i leją na mieście (na przykład na skwerku przy kościółku gimnazjalnym). Myślę, że rzadko bo od takiego można w r... przepraszam w buzię dostać a w lepszym przypadku wiązkę bluzgów. Od ujawniania i łapania wszelkich przestępców to jesteśmy my policjanci a nie obywatele bo może się to czasem źle zakończyć.
@ to chyba obowiązki straży miejskiej
dnia 14.06.2018, 14:22. Identyfikator użytkownika: Zno4NfSGeVQ6
Ocena
komentarza:
5
Należy patrole Straży Miejskiej kierować pod "Biedronkę" k. Ronda Solidarności. Tutaj bardzo często w sposób natrętny w stosunku do klientów dyżury pełnią tzw. "żule" domagający się finansowego wsparcia. Również na tzw. "parkingu farnym" często dyżur trzyma potrzebujący z "białą laską" w ręku oczekujący dofinansowania do tzw. "żurku".
@ Pytanir
dnia 13.06.2018, 22:22. Identyfikator użytkownika: KLLbvBqvC4F8
Ocena
komentarza:
4
A ja mam pytanie na co jasielskiego policji bmw za kilkaset tysięcy zł? I drugie pytanie jakim prawem na Piaskach i poślizgu ruszają za"bandyta" "piratem" drogowym że skrzyzowania bez włączonych sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
@ ekspert od unijnej kasy
dnia 14.06.2018, 10:29. Identyfikator użytkownika: PTVzaS44mHp2
Ocena
komentarza:
2
Mówicie , że przytulił 400 tys. tylko z jednego zakładu a gdzie reszta? Bo mówicie,że pobierał 10-15% a wcześniej jechał pijany samochodem i sprawę załatwiono?
@ Kierowca
dnia 14.06.2018, 13:22. Identyfikator użytkownika: pMqgKhOcolt6
Ocena
komentarza:
4
Znam kierowcę, który po pijaku zabił dwoje pieszych i uniknął kary
bo zaczął się leczyć psychicznie.
Takie mamy przepisy.
Pijak pijakowi krzywdy nie uczyni.
@ Lola
dnia 14.06.2018, 14:21. Identyfikator użytkownika: SgYR9MLEVgTh
Ocena
komentarza:
-4
Ale dniwina w Jaśle będą?
@ dragoness
dnia 14.06.2018, 19:35. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
3
Nie, dniwin nie bedzie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Pierogi rządzą w Tarnowcu

   

  W tym roku, odbył się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” w Tarnowcu. Tym razem Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla gości ponad 100 tys. pierogów, które w ciągu kilku godzin rozeszły się niczym przysłowiowe ciepłe bułeczki.

 • Nie chcą masztu sieci Play. Boją się promieniowania

  Mieszkańcy przysiółka Barzykówka w Trzcinicy są zaniepokojeni planowaną inwestycją sieci Play. W pobliskim sąsiedztwie ich domów ma zostać postawiony maszt sieci komórkowej o wysokości 50 metrów...

 • Pierwszy dzwonek tuż tuż…

   

  Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Już czas, aby zaopatrzyć się w zeszyty, tornistry oraz inne artykuły szkolne. Wybór nie jest łatwy. Warto jednak postawić na dobrą jakość w atrakcyjnej cenie, które zapewnia nowa hurtownia papiernicza Duo Creative Papier, Wojciecha Warywody.

 • Tylko obiecują, a my dalej jeździmy po dziurach

   

  Mieszkańcy przysiółka Podłazie w Żółkowie mają dość obietnic bez pokrycia. Jak twierdzą, od dziesięciu lat czekają na remont trzykilometrowego odcinka drogi. I choć inwestycja miała już być w trakcie realizacji, wciąż wszystko tkwi w martwym punkcie. Wójt gminy uspokaja i zapewnia, że jeszcze w tym roku nowy asfalt zostanie położony w tym newralgicznym miejscu, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105