Strona główna

Moc atrakcji na Noc Muzeów

1
Napisany dnia: 09.05.2018, 07:50 , Tagi: Brak

Moc atrakcji czeka Jaślan z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. To europejskie wydarzenie kulturalne polegające na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury nieodpłatnie i do późnych godzin nocnych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W piątek 11 maja odbędzie się jasielska Noc Muzeów. W tym dniu Muzeum Regionalne W Jaśle i  Muzeum Lizaka połączyły swoje siły i organizują wspólną imprezę. Obie placówki nie tylko udostępnione będą do zwiedzania bez opłat wstępu, ale przygotowały też moc innych atrakcji. W Muzeum Regionalnym od godziny 12.00 będą odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym kartonu i gliny. Tematem przewodnim będą zabawki dawne. Podczas warsztatów będzie można np. zrobić własnego konika czy ptaszka z gliny. Na tą okazję przygotowana została mini ekspozycja tematyczna „Dawne zabawki” i warsztaty będą odbywały się w otoczeniu starych zabawek właśnie.

Po południu, o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż otwierający wystawę „Jan Wodyński. Prace z daru Bartłomieja Wodyńskiego.” Podczas wernisażu podpisana zostanie umowa darowizny, na podstawie której muzeum wejdzie w posiadanie bardzo dużej i różnorodnej kolekcji prac pochodzącego z Jasła artysty malarza, wieloletniego wykładowcy kierunków artystycznych w Katowicach, Gdańsku i Warszawie. W darze znalazły się obrazy olejne, prace w różnych technikach na papierze oraz szkice, zdjęcia i dokumenty artysty. Darczyńcy wręczona zostanie również Nagroda Honorowa im. Stanisława Kadyiego, którą stanowi statuetka z brązu zaprojektowana i wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Pęcaka. Nagroda ta, ustanowiona w 2010 roku, przyznawana jest przez muzeum za szczególne zasługi na rzecz instytucji i dotychczas wręczono jedynie dwie statuetki. Dla obecnych na wernisażu odwiedzających przygotowano też poświęcony malarzowi katalog „Jan Wodyński w Muzeum Regionalnym w Jaśle” prezentujący sylwetkę artysty i jasielską kolekcję jego prac. Na wszystkich odwiedzających muzeum czekają też pamiątkowe gadżety – okolicznościowe pocztówki, balony i słodycze. Czas spędzony w muzeum można będzie sobie urozmaicić degustacją herbat świata, którą przygotowała Herbaciarnia Marilla, w ciągu dnia koncertować będą soliści i zespoły Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej, wieczorem zaś będzie można posłuchać tang Astora Piazzolli w wykonaniu duetu Anny Mocek i Kamila Bućko.

Muzeum Lizaka przygotowało bardzo słodki program. Udostępnione będzie do zwiedzania za darmo, a przez cały dzień odbywać się będą warsztaty wytwarzania słodyczy. Każdy uczestnik będzie mógł przygotować własnego lizaka i otrzyma dodatkowo pamiątkowy Dyplom. Dla odwiedzających przygotowano sporo słodkich upominków.

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów jest możliwość wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród. Wystarczy pobrać w dowolnym muzeum Kartę uczestnictwa i pieczętować ją w obu miejscach. Wśród zebranych zgłoszeń rozlosowane zostaną nagrody.

Muzeum Regionalne w Jaśle i Muzeum Lizaka dołożyło wielu starań, żeby ten wyjątkowy w muzealnym roku dzień, był równie wyjątkowy dla odwiedzających. Obie instytucje liczą na duże zainteresowanie, bo rzeczywiście warto ten dzień i noc spędzić wyjątkowo.

Barbara Czajka

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Zwiedzający
dnia 11.05.2018, 20:04. Identyfikator użytkownika: kWDsdqASav3l
Ocena
komentarza:
6
Muzeum Regionalne super na szóstkę z plusem ale pan Schabinski minus za zrobienienie lizaka trzeba było zapłacić i dzieci nie dostały żadnego lizaka na początek chyba że się kupiło
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105