Strona główna

Moc atrakcji na Noc Muzeów

1
Napisany dnia: 09.05.2018, 07:50 , Tagi: Brak

Moc atrakcji czeka Jaślan z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. To europejskie wydarzenie kulturalne polegające na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury nieodpłatnie i do późnych godzin nocnych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W piątek 11 maja odbędzie się jasielska Noc Muzeów. W tym dniu Muzeum Regionalne W Jaśle i  Muzeum Lizaka połączyły swoje siły i organizują wspólną imprezę. Obie placówki nie tylko udostępnione będą do zwiedzania bez opłat wstępu, ale przygotowały też moc innych atrakcji. W Muzeum Regionalnym od godziny 12.00 będą odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym kartonu i gliny. Tematem przewodnim będą zabawki dawne. Podczas warsztatów będzie można np. zrobić własnego konika czy ptaszka z gliny. Na tą okazję przygotowana została mini ekspozycja tematyczna „Dawne zabawki” i warsztaty będą odbywały się w otoczeniu starych zabawek właśnie.

Po południu, o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż otwierający wystawę „Jan Wodyński. Prace z daru Bartłomieja Wodyńskiego.” Podczas wernisażu podpisana zostanie umowa darowizny, na podstawie której muzeum wejdzie w posiadanie bardzo dużej i różnorodnej kolekcji prac pochodzącego z Jasła artysty malarza, wieloletniego wykładowcy kierunków artystycznych w Katowicach, Gdańsku i Warszawie. W darze znalazły się obrazy olejne, prace w różnych technikach na papierze oraz szkice, zdjęcia i dokumenty artysty. Darczyńcy wręczona zostanie również Nagroda Honorowa im. Stanisława Kadyiego, którą stanowi statuetka z brązu zaprojektowana i wykonana przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Pęcaka. Nagroda ta, ustanowiona w 2010 roku, przyznawana jest przez muzeum za szczególne zasługi na rzecz instytucji i dotychczas wręczono jedynie dwie statuetki. Dla obecnych na wernisażu odwiedzających przygotowano też poświęcony malarzowi katalog „Jan Wodyński w Muzeum Regionalnym w Jaśle” prezentujący sylwetkę artysty i jasielską kolekcję jego prac. Na wszystkich odwiedzających muzeum czekają też pamiątkowe gadżety – okolicznościowe pocztówki, balony i słodycze. Czas spędzony w muzeum można będzie sobie urozmaicić degustacją herbat świata, którą przygotowała Herbaciarnia Marilla, w ciągu dnia koncertować będą soliści i zespoły Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej, wieczorem zaś będzie można posłuchać tang Astora Piazzolli w wykonaniu duetu Anny Mocek i Kamila Bućko.

Muzeum Lizaka przygotowało bardzo słodki program. Udostępnione będzie do zwiedzania za darmo, a przez cały dzień odbywać się będą warsztaty wytwarzania słodyczy. Każdy uczestnik będzie mógł przygotować własnego lizaka i otrzyma dodatkowo pamiątkowy Dyplom. Dla odwiedzających przygotowano sporo słodkich upominków.

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów jest możliwość wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród. Wystarczy pobrać w dowolnym muzeum Kartę uczestnictwa i pieczętować ją w obu miejscach. Wśród zebranych zgłoszeń rozlosowane zostaną nagrody.

Muzeum Regionalne w Jaśle i Muzeum Lizaka dołożyło wielu starań, żeby ten wyjątkowy w muzealnym roku dzień, był równie wyjątkowy dla odwiedzających. Obie instytucje liczą na duże zainteresowanie, bo rzeczywiście warto ten dzień i noc spędzić wyjątkowo.

Barbara Czajka

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Zwiedzający
dnia 11.05.2018, 20:04. Identyfikator użytkownika: kWDsdqASav3l
Ocena
komentarza:
6
Muzeum Regionalne super na szóstkę z plusem ale pan Schabinski minus za zrobienienie lizaka trzeba było zapłacić i dzieci nie dostały żadnego lizaka na początek chyba że się kupiło
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym

  W Sądzie Okręgowym Krośnie zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym wobec Janusza Pachera pełniącego funkcję pełnomocnika Komitetu PiS w Skołyszynie. Został on zobowiązany do sprostowania nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej na temat Mariusza Sepioła. Janusz Pacher złożył zażalenie do sądu apelacyjnego.

 • W Trzcinicy otwarto zmodernizowany stadion lekkoatletyczny

   

  W piątek, w Trzcinicy dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

 • „U mnie nie będzie politykierstwa”

   

  Decyzję o kandydowaniu motywuję przede wszystkim wewnętrznym sprzeciwem wobec aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. – mówił dziś Antoni Pikul podczas zorganizowanej w Jaśle przez Komitet Obywatelski konferencji prasowej. Były zastępca burmistrza Jasła, jest „jedynką” na liście komitetu w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105