Strona główna

Muzeum przypomina o tradycji

0
Napisany dnia: 17.12.2018, 15:11 , Tagi: Brak

Muzeum Regionalne w Jaśle nagrodziło uczestników biorących udział w konkursie bożonarodzeniowym za najlepsze ozdoby, wywiady oraz świąteczne wypieki. - Główną ideą konkursu jest, abyśmy wrócili do tradycji i przypomnieli sobie jak to dawniej obchodzono święta – podkreśla dyrektor muzeum Mariusz Świątek. <FOTOGALERIA>

W Muzeum regionalnym w Jaśle w miniony czwartek odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Bożonarodzeniowego 2018 w trzech kategoriach. Jury konkursowe miało za zadanie ocenić i wyróżnić najciekawszy wywiad dotyczący regionalnych tradycji kolędniczych, wyłonić zwycięzców w kategorii najładniejsza ozdoba świąteczna oraz najsmaczniejszy makowiec, sernik bądź piernik. Jak podkreślają pracownicy muzeum, konkurs cieszył się dużym, zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Łącznie zgłosiło się do niego blisko 100 osób.

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Największą popularnością cieszyła się kategoria ozdoby świąteczne, dlatego podzieliliśmy ją na cztery grupy wiekowe: dzieci do lat 8, od 9-13 lat, od 14-17 lat, 18 i dorośli. Ponadto nadesłano sześć wspaniałych wywiadów spisanych językiem etnograficznym, do których dołączono filmy. Jeśli chodzi o wypieki to muszę zaznaczyć, że miały miejsce burzliwe obrady jury. Oceniając każdy z nich braliśmy pod uwagę jego smak, wygląd oraz nawiązanie do tradycji. Wygrał piernik tradycyjny, wielopokoleniowy, wykonany z naturalnych składników o niesamowitym smaku – wyjaśnia Adrianna Napiórkowska – Bek, etnograf Muzeum Regionalnego w Jaśle, pomysłodawca konkursu.

Dyrektor muzeum zaznacza, że celem konkursu jest przypominanie i kultywowanie tradycji, sposobu w jaki dawniej obchodzone były święta. - Żyjemy w czasach, kiedy dominuje technika, nie mamy czasu na takie proste czynności manualne, aby samemu wykonać ozdobę świąteczną. Łatwiej jest teraz coś kupić. Kiedyś jednak przygotowanie do świąt to był ten składnik, który wpływał na nastrój. Dwa tygodnie wcześniej robiono łańcuchy z bibuły, dzisiaj jest inna mentalność – podkreśla Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Nagrodzeni zostali:

KATEGORIA: WYWIAD

wyróżnienia specjalne otrzymali:

Publiczne Przedszkole przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej

Jagoda Przyczynek, reprezentująca Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach

Emilia Gustek i Paulina Wypasek

Emilia Setlik

KATEGORIA: WSPOMNIENIA

Wyróżnienia specjalne otrzymały:

Emilia Polak

Maria Tomasik

KATEGORIA: OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Wyróżnienia specjalne wraz z nagrodami otrzymali:

Zofia Gwoździańska

Adam Rąpała

Przyznane miejsca, wyróżnienia i nagrody w tej kategorii:

Grupa wiekowa do lat 8

1. miejsce dla Julii Skórskiej

2. dla Antoniny Kality

3. dla Aleksa Filipa

Wyróżnienie dla Martyny Fortuny

Wyróżnienie dla Aleksandry Trelki

Wyróżnienie dla Marcela Trelki

Wyróżnienie dla Adama Zająca

 Grupa wiekowa od lat 9 do 13:

1. miejsce dla wychowanków Franciszkańskiej Świetlicy – “Radosna Przystań”

2. dla Julii Bródki

3. dla Zuzanny Świder

Wyróżnienie specjalne dla Bartosza Łabudy, reprezentującego "Klub Kultury ŻUROWA”

Wyróżnienie dla Julii Dedo

 Grupa wiekowa od 14 do 17 lat::

1. miejsce dla Natalii Maziarz

2. miejsce dla Gabrieli Depczyńskiej

Grupa wiekowa młodzież od 18 i dorośli:

1. miejsce dla Hanny Żak – Nicpoń

2. dla Grażyny Jaśko

3. dla Małgorzaty Doktór

Wyróżnienie dla  Bożeny Cichoń i Marii Smyk

Wyróżnienie dla Teresy Macek

Wyróżnienie dla Alicji Antonik

 KATEGORIA: WYPIEKI

1. miejsce dla Gabrieli Sypień

2. dla Joanny Żarnowskiej

3. dla Liliany Stój

Wyróżnienie dla Kacpra Witkosia

Wyróżnienie dla  Teresy Ładomirskiej

Wyróżnione i nagrodzone prace stają się własnością muzeum. Pozostałe ozdoby i stroiki stanowią część ekspozycji w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Paraliż w pracowni RTG. Pracownicy na L4

  Technicy elektroradiologii jasielskiego szpitala są na zwolnieniach lekarskich. Sytuacja jest bardzo trudna. Z jednej strony dyrekcja zachęcała pracowników do powrotu do pracy, z drugiej zaś strony będąc pod ścianą podpisała umowy z ościennymi szpitalami oraz technikami w celu zapewnienia pacjentom możliwości wykonywania badań.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

 • Nowoczesny bank spółdzielczy. NASZ, PODKARPACKI!

   

  Rozmowa z  RAFAELEM LELITO, wiceprezesem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

 • Zadbaj o wygląd i zdrowie z dietetykiem

   

  Efektywne odchudzanie, które niesie ze sobą poprawę zdrowia i samopoczucia to prawdziwe sztuka. Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli udawało się nam schudnąć, to zazwyczaj po jakimś czasie pojawiał się efekt jo-jo. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała?

 • Alma Harmony Dye-VL – laserowe zamykanie naczynek

   

  Alma Harmony Dye-VL™ to nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych

   

  Od 1 stycznia 2019 r. będzie Ci łatwiej przechowywać akta pracownicze pracowników i zleceniobiorców.

 • Niepokoi cię zachowanie twojego dziecka?

   

  Jest nadwrażliwe na dotyk, dźwięk, nie reaguje na ból, nie mówi, jest nadpobudliwe, impulsywne, nie bawi się z rówieśnikami, a jego twarz nie wyraża emocji?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105