Strona główna

Najtańsze ubezpieczenie na życie nie zawsze jest najlepsze!

2
Napisany dnia: 08.09.2017, 12:34 , Tagi: Brak

Większość Polaków traktuje ubezpieczenie na życie jako produkt, który dobrze jest posiadać dla poczucia spokoju, w dodatku za jak najniższą cenę. Tymczasem warto spojrzeć w szczegóły posiadanej polisy, by przekonać się czy aby nie przepłacamy za ubezpieczenie. Jak to możliwe? Choćby przez źle dobrany zakres ochrony.

Poszukiwanie na rynku jak najtańszego produktu nie jest niczym odkrywczym – to zwykłe zachowanie części konsumentów dotyczące całej branży handlowej. Jeśli dwa porównywane produkty z dwóch różnych źródeł różni tylko cena, nie ma sensu wydawać więcej.

Taniej dzięki porównywarce ubezpieczeń

Ta zasada dotyczy również polis na życie. Zakup rozwiązania za pomocą formularza online to możliwość poznania tego samego ubezpieczenia u różnych towarzystw. W dodatku bez konieczności wychodzenia z domu. Dzieje się tak ze względu na odwrócenie ról kupujący – sprzedający w kilku krokach:

 1. Formularz - osoba zainteresowana ubezpieczeniem wypełnia formularz stanowiący skrót jej oczekiwań względem polisy – dla kogo, jaki zakres, ile jest w stanie przeznaczyć na składkę itp.,
 2. Telefon - dane z formularza zostają rozesłane bezpośrednio do towarzystw, których przedstawiciele kontaktują się telefonicznie, przedstawiają zarys oferty i umawiają się na spotkanie – może ono odbyć się w domu potencjalnego ubezpieczonego,
 3. Spotkanie - celem każdego spotkania dla agenta jest oczywiście sprzedaż polisy, jednak druga strona nie musi od razu decydować się na podpisanie umowy, ponieważ spotkanie nie jest obligujące do kupna polisy,
 4. Porównanie – korzystanie z narzędzia porównywarki to rzeczywistości możliwość spotkania z kilkoma agentami, dzięki czemu spośród identycznych ofert można łatwo wybrać najtańsze ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenia na życie to produkty specyficzne na tle innych rodzajów polis. Tu – przynajmniej na samym początku - nie dowiemy się o wysokości składki. Ma to związek z przedmiotem ubezpieczenia, jakim jest życie i zdrowie człowieka. W każdym przypadku o cenie indywidualnego ubezpieczenia decyduje kilka czynników:

 • wiek ubezpieczanego,
 • stan zdrowia,
 • wykonywany zawód,
 • hobby,
 • uprawianie sportu,
 • historia medyczna,
 • liczba rozszerzeń do umowy podstawowej,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • długość trwania umowy.

Dlatego każdy z powyższych elementów należy omówić z agentem, którego obecność, np. w naszym domu będzie też doskonałą okazją do zadania własnych pytań i wyjaśnieniu zawiłych treści znalezionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – jest to swoisty regulamin polisy dostępny do pobrania na stronie dowolnego towarzystwa.

Uwaga na wąski zakres ubezpieczenia

Oferta w stylu ubezpieczenie na życie za 30 zł miesięcznie brzmi zachęcająco i prawdopodobnie znajdzie się wielu chętnych do zakupu ochrony życia i zdrowia za tak symboliczną stawkę. W końcu kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca nie jest znaczącym wydatkiem.

Tyle że najtańsze ubezpieczenie na życie to z reguły mocno okrojona oferta sprowadzające się do wypłaty świadczenia nie ubezpieczonemu, a jego rodzinie czy innym uposażonym wpisanym do polisy. Dzieje się tak, jeśli mamy do czynienia ze zbyt wąskim zakresem ochrony. W praktyce ubezpieczenie na życie dotyczy… śmierci ubezpieczonego, więc ani za uraz na ciele, ani za nieszczęśliwy wypadek nie dostaniemy z świadczenia z polisy, za którą przecież regularnie płacimy.

Sam przypadek śmierci ubezpieczonego to również pułapka dla tych, którzy niechętnie zaglądają do regulaminów i warunków umowy. Może się bowiem okazać, że odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli do zdarzenia dojdzie w ściśle określonych okolicznościach, np. z przyczyn naturalnych. To oznacza, że za śmierć w wypadku komunikacyjnym, w wyniku udaru czy zawału lub innego nieszczęśliwego wypadku uposażeni zostaną bez świadczenia.

Pomocne wyłączenia odpowiedzialności

To jeszcze jeden powód, by uważnie czytać dokument OWU dołączony do umowy, ale i dostępny przed jej zawarciem na stronie towarzystwa. Oczywiście, nie musimy przyswajać całej wiedzy z regulaminu, zwłaszcza że użyty język branżowy może okazać się nieprzystępny i zniechęcający do wnikliwej lektury.

Warto jednak kierować się kluczem, czyli sposobem na pozyskiwanie wartościowych informacji o polisie na życie. Poza zakresem ochrony i umowami dodatkowymi, sprawdźmy dział o nazwie „Wyłączenia odpowiedzialności”, gdzie ubezpieczyciel podaje spis odstępstw od przyznania świadczenia. W przypadku śmierci mogą to być:

 • samookaleczenie lub okaleczenie na własną prośbę przez ubezpieczonego, małżonka lub dziecko,
 • popełnienie lub usiłowania popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego, małżonka lub dziecko w ciągu 2 lat od daty zawarcia umowy ubezpieczenia,
 • działania wojenne, stan wojenny, czynny udziału ubezpieczonego, małżonka lub dziecka w zamieszkach, rozruchach, aktach terroru,
 • skażenie jądrowe, chemiczne, biologiczne bądź napromieniowanie

Wyłączenia dotyczą tak umowy podstawowej, jak i każdego z dodatków typu leczenie szpitalne, rehabilitacja czy utrata zdolności do wykonywania pracy.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Stefan cwaniak kąpany
dnia 09.09.2017, 06:28. Identyfikator użytkownika: BCPUSTfoE1QV
Ocena
komentarza:
-11
Tak czy siak ,musisz placic skladki rok czy dwa aby cos moc dostac
@ podatnik
dnia 09.09.2017, 08:26. Identyfikator użytkownika: wdGOkuHC0up7
Ocena
komentarza:
-12
nie każdego stać na droższe opcje a po za tym "kto umarł ten nie żyje"...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rekord został pobity! Popłynęli dla Patryka.

   

  Tegoroczne Nocne Charytatywne Pływanie w Jaśle zapamiętane zostanie jako noc rekordów. Uczestnicy imprezy przepłynęli łącznie 434 kilometry i 125 metrów. Pływacy bili również rekordy indywidualne. Najważniejszy jest jednak cel morderczego wysiłku, którym była pomoc dla Patryka Jamuły.

 • Stanisław Zając został członkiem Zarządu Powiatu w Jaśle

  Dzisiaj na sesji nadzwyczajnej rady powiatu w Jaśle przyjęto rezygnację radnego Mateusza Lechwara z członkostwa w Zarządzie Powiatu. Starosta jasielski Adam Pawluś rekomendował na jego miejsce Stanisława Zająca, dotychczasowego wiceprzewodniczącego rady. Radni większością głosów poparli tę kandydaturę.

 • W Jaśle powstaje obelisk

  W centrum miasta rozpoczęły się prace związane z budową obelisku poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom podziemia antykomunistycznego. Obiekt został zaprojektowany przez światowej sławy Andrzeja Pityńskiego, autora rzeźb monumentalnych o tematyce patriotycznej i martyrologicznej.

 • Jeśli jesteś mieszkańcem Jasła lub okolic, koniecznie przeczytaj!

   

  Medyczno Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowało na semestr zimowy (od stycznia 2018) ofertę edukacyjną przemyślaną tak, aby skutecznie sprostać oczekiwaniom rynku pracy. 

 • 22-latek zginął od ciosu nożem

  Do tragedii doszło w niedzielę w Bedburgu. Jak poinformowały media ogólnopolskie i regionalne 22-letni mieszkaniec Nowego Glinika został śmiertelnie ugodzony nożem w klatkę piersiową. Podejrzanym o zabójstwo jest 39-letni Polak. Obaj pochodzą z powiatu jasielskiego.

 • Proces przeciwko radnej z Kołaczyc zmierza ku końcowi

  Burmistrz Małgorzata Salacha wystąpiła przeciwko radnej na drogę sądową za naruszenie dóbr osobistych. Od Magdaleny Stasiowskiej żąda przeprosin i 12 tys. zł zadośćuczynienia. W minioną środę odbyła się ostatnia rozprawa w procesie z powództwa cywilnego.

 • Eyelinery, które pokocha każda kobieta – TOP 3

   

  Zgrabnie podkreślone oczy potrafią całkowicie odmienić damski wizerunek. Masz ochotę przejść błyskawiczną metamorfozę w zaledwie kilka minut? Te eyelinery zagwarantują Ci perfekcyjne wykończenie make-upu, a nie kosztują więcej niż 30 zł!

 • Jasło świętuje 11 listopada

   

  W całym kraju odbywają się dziś obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbyły się również w Jaśle. Zapoczątkowała je Msza św. w intencji Ojczyzny. 

 • Popłyną dla Patryka!

   

  Za niespełna dwa tygodnie na krytej pływalni w Jaśle odbędzie się trzecia edycja Nocnego Charytatywnego Pływania. Tym razem, celem akcji będzie zbiórka środków na rehabilitację Patryka Jumuły, który przed kilkoma miesiącami uległ poważnemu wypadkowi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105