Strona główna

Najtańsze ubezpieczenie na życie nie zawsze jest najlepsze!

2
Napisany dnia: 08.09.2017, 12:34 , Tagi: Brak

Większość Polaków traktuje ubezpieczenie na życie jako produkt, który dobrze jest posiadać dla poczucia spokoju, w dodatku za jak najniższą cenę. Tymczasem warto spojrzeć w szczegóły posiadanej polisy, by przekonać się czy aby nie przepłacamy za ubezpieczenie. Jak to możliwe? Choćby przez źle dobrany zakres ochrony.

Poszukiwanie na rynku jak najtańszego produktu nie jest niczym odkrywczym – to zwykłe zachowanie części konsumentów dotyczące całej branży handlowej. Jeśli dwa porównywane produkty z dwóch różnych źródeł różni tylko cena, nie ma sensu wydawać więcej.

Taniej dzięki porównywarce ubezpieczeń

Ta zasada dotyczy również polis na życie. Zakup rozwiązania za pomocą formularza online to możliwość poznania tego samego ubezpieczenia u różnych towarzystw. W dodatku bez konieczności wychodzenia z domu. Dzieje się tak ze względu na odwrócenie ról kupujący – sprzedający w kilku krokach:

 1. Formularz - osoba zainteresowana ubezpieczeniem wypełnia formularz stanowiący skrót jej oczekiwań względem polisy – dla kogo, jaki zakres, ile jest w stanie przeznaczyć na składkę itp.,
 2. Telefon - dane z formularza zostają rozesłane bezpośrednio do towarzystw, których przedstawiciele kontaktują się telefonicznie, przedstawiają zarys oferty i umawiają się na spotkanie – może ono odbyć się w domu potencjalnego ubezpieczonego,
 3. Spotkanie - celem każdego spotkania dla agenta jest oczywiście sprzedaż polisy, jednak druga strona nie musi od razu decydować się na podpisanie umowy, ponieważ spotkanie nie jest obligujące do kupna polisy,
 4. Porównanie – korzystanie z narzędzia porównywarki to rzeczywistości możliwość spotkania z kilkoma agentami, dzięki czemu spośród identycznych ofert można łatwo wybrać najtańsze ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenia na życie to produkty specyficzne na tle innych rodzajów polis. Tu – przynajmniej na samym początku - nie dowiemy się o wysokości składki. Ma to związek z przedmiotem ubezpieczenia, jakim jest życie i zdrowie człowieka. W każdym przypadku o cenie indywidualnego ubezpieczenia decyduje kilka czynników:

 • wiek ubezpieczanego,
 • stan zdrowia,
 • wykonywany zawód,
 • hobby,
 • uprawianie sportu,
 • historia medyczna,
 • liczba rozszerzeń do umowy podstawowej,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • długość trwania umowy.

Dlatego każdy z powyższych elementów należy omówić z agentem, którego obecność, np. w naszym domu będzie też doskonałą okazją do zadania własnych pytań i wyjaśnieniu zawiłych treści znalezionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – jest to swoisty regulamin polisy dostępny do pobrania na stronie dowolnego towarzystwa.

Uwaga na wąski zakres ubezpieczenia

Oferta w stylu ubezpieczenie na życie za 30 zł miesięcznie brzmi zachęcająco i prawdopodobnie znajdzie się wielu chętnych do zakupu ochrony życia i zdrowia za tak symboliczną stawkę. W końcu kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca nie jest znaczącym wydatkiem.

Tyle że najtańsze ubezpieczenie na życie to z reguły mocno okrojona oferta sprowadzające się do wypłaty świadczenia nie ubezpieczonemu, a jego rodzinie czy innym uposażonym wpisanym do polisy. Dzieje się tak, jeśli mamy do czynienia ze zbyt wąskim zakresem ochrony. W praktyce ubezpieczenie na życie dotyczy… śmierci ubezpieczonego, więc ani za uraz na ciele, ani za nieszczęśliwy wypadek nie dostaniemy z świadczenia z polisy, za którą przecież regularnie płacimy.

Sam przypadek śmierci ubezpieczonego to również pułapka dla tych, którzy niechętnie zaglądają do regulaminów i warunków umowy. Może się bowiem okazać, że odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli do zdarzenia dojdzie w ściśle określonych okolicznościach, np. z przyczyn naturalnych. To oznacza, że za śmierć w wypadku komunikacyjnym, w wyniku udaru czy zawału lub innego nieszczęśliwego wypadku uposażeni zostaną bez świadczenia.

Pomocne wyłączenia odpowiedzialności

To jeszcze jeden powód, by uważnie czytać dokument OWU dołączony do umowy, ale i dostępny przed jej zawarciem na stronie towarzystwa. Oczywiście, nie musimy przyswajać całej wiedzy z regulaminu, zwłaszcza że użyty język branżowy może okazać się nieprzystępny i zniechęcający do wnikliwej lektury.

Warto jednak kierować się kluczem, czyli sposobem na pozyskiwanie wartościowych informacji o polisie na życie. Poza zakresem ochrony i umowami dodatkowymi, sprawdźmy dział o nazwie „Wyłączenia odpowiedzialności”, gdzie ubezpieczyciel podaje spis odstępstw od przyznania świadczenia. W przypadku śmierci mogą to być:

 • samookaleczenie lub okaleczenie na własną prośbę przez ubezpieczonego, małżonka lub dziecko,
 • popełnienie lub usiłowania popełnienia samobójstwa przez ubezpieczonego, małżonka lub dziecko w ciągu 2 lat od daty zawarcia umowy ubezpieczenia,
 • działania wojenne, stan wojenny, czynny udziału ubezpieczonego, małżonka lub dziecka w zamieszkach, rozruchach, aktach terroru,
 • skażenie jądrowe, chemiczne, biologiczne bądź napromieniowanie

Wyłączenia dotyczą tak umowy podstawowej, jak i każdego z dodatków typu leczenie szpitalne, rehabilitacja czy utrata zdolności do wykonywania pracy.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Stefan cwaniak kąpany
dnia 09.09.2017, 06:28. Identyfikator użytkownika: BCPUSTfoE1QV
Ocena
komentarza:
-11
Tak czy siak ,musisz placic skladki rok czy dwa aby cos moc dostac
@ podatnik
dnia 09.09.2017, 08:26. Identyfikator użytkownika: wdGOkuHC0up7
Ocena
komentarza:
-12
nie każdego stać na droższe opcje a po za tym "kto umarł ten nie żyje"...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy-ochotnicy walczyli o miano najlepszej drużyny w powiecie

   

  W tym roku to Osiek Jasielski był gospodarzem X Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. W zawodach udział wzięły 23 drużyny. Strażacy – ochotnicy mieli niepowtarzalną okazję do zaprezentowania zdobytych przez siebie w ramach treningów umiejętności zgromadzonej na miejscowym stadionie publiczności.

 • Studia podyplomowe dla nauczycieli - Integracja sensoryczna. Jedyne na południu Polski.

   

  Nauczycielu! Ukończ studia podyplomowe z integracji sensorycznej i uzyskaj niezbędną wiedzę specjalistyczną do pracy w szkole, placówce i otwórz własny gabinet specjalistyczny i rozpocznij pracę na własny rachunek.

 • Czołowe zderzenie dwóch osobówek w Osieku Jasielskim

   

  Kilka minut po godz 11. w miejscowości Osiek Jasielski na prostym odcinku drogi doszło do poważnego zderzenia się forda z seatem. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby.

 • Nowa droga poprawi komunikację w Jaśle

  Inwestycja znajdowała się na 43 miejscu listy rezerwowej i nie miała szans na realizację. A jednak pojawiło się zielone światło. Aby nie zaprzepaścić okazji, powiat udzieli pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle.

 • Oprawcy Szymona trafią za kratki

  Sąd Okręgowy w Krośnie uznał oskarżonych Bartosza K. i Jakuba B. i Paulinę R. za winnych wydarzeń, które rozegrały się 28 lutego br. w mieszkaniu Szymona K. w Jaśle. Oprawcy Szymona K. trafią do więzienia. Paulina R., która podżegała do pobicia i była prowodyrką całego zajścia została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

 • Strażakiem się jest, a nie bywa

   

  Nie czujemy się bohaterami – mówi strażak Andrzej Walczyk, który wraz z Piotrem Źrebcem, kolegą z jasielskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej udzielił pomocy mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku. Strażacy dali doskonały przykład, jak należy postępować w takich ekstremalnych sytuacjach. Ich postawę można stawiać za wzór do naśladowania.

 • Wygodnie, komfortowo i tanio pociągiem do Krakowa

   

  1 października ze stacji Jasło odjedzie pierwszy po decyzji o uruchomieniu połączenia ze stolicą województwa małopolskiego pociąg do Krakowa. Przewozy realizować będą Koleje Małopolskie sp. z o.o. O warunkach, w jakich będą się one odbywać oraz o perspektywach na przyszłość mówili podczas konferencji prasowej prezesi małopolskiej spółki.

 • Szpital otrzymał blisko 10 mln zł

  Dyrekcja jasielskiego szpitala może śmiało odetchnąć z ulgą, gdyż po wielu miesiącach starań o dotację na rozbudowę szpitala pieniądze zostały przyznane. Koniec z obawami o finanse. Nadszedł czas, aby inwestycja ruszyła z kopyta.

 • ŻAK zrobi z Ciebie fachowca w dziesięć miesięcy!

   

  Jeśli potrzebujesz nowych umiejętności i kwalifikacji, by znaleźć dobrze płatną pracę, możesz zdobyć je w dziesięć miesięcy. Taką możliwość daje Ci ŻAK.  To szkoła, dzięki której szybko zyskasz solidne wykształcenie w atrakcyjnych specjalnościach. Właśnie trwa letnia rekrutacja w ŻAKU.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105