Strona główna

Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz – czad

11
Napisany dnia: 06.11.2018, 13:00 , Tagi: Brak

Czad to cichy zabójca. Każdego roku szczególnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do licznych pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszą ich przyczyną jest wada bądź niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Strażacy zalecają instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna prowadzona przez strażaków na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Badania społeczne pokazują, że co czwarty Polak nadal jest przekonany o tym, iż czad można rozpoznać po zapachu i dymie. Tymczasem tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny, a co gorsze nie można go usłyszeć, zobaczyć i poczuć. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać szczelność przewodów kominowych poprzez przeprowadzanie ich przeglądów technicznych, korzystać tylko ze sprawnych urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zasłaniać bądź przykrywać urządzeń grzewczych oraz nie zaklejać kratek wentylacyjnych.

W sezonie grzewczym 2017/2018 r. do przypadków zatrucia tlenkiem węgla na terenie województwa podkarpackiego strażacy interweniowali 185 razy. 25 wyjazdów do tych zdarzeń dotyczyło powiatu jasielskiego. Ucierpiało wówczas 11 osób. To pokazuje, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach czyhających w ich domach, szczególnie o tej porze roku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym roku strażacy w całej Polsce chcą dotrzeć z akcją informacyjną do dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ma ona na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom oraz zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, a także czyszczenie przewodów kominowych i sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę. Rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej umiera około 100 osób, nieco więcej ulega zatruciu i wymaga hospitalizacji.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Morfius
dnia 06.11.2018, 14:10. Identyfikator użytkownika: ILnvdODHScd1
Ocena
komentarza:
0
Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz - więzienie własnego umysłu.
@ zggh
dnia 06.11.2018, 20:36. Identyfikator użytkownika: QeMbZeOvBDRj
Ocena
komentarza:
3
ktoś myśli że ma nowy dom, nowoczesny piec i jest bezpoeczny. Nic bardziej mylnego!! Ludzie czujnik dymi i czujnik tlwnku węgla kosztuje GROSZE a ratuje życie. Każdy myśli że jego to nie dotyczy... to ciekawe bo w Polsce z tego powodu co roku umiera tysiące osób...
@ P.poz
dnia 07.11.2018, 07:22. Identyfikator użytkownika: pDO5o7oYb6mf
Ocena
komentarza:
1
Recepta Strażaków jest słuszna i należy ja uznać jako wtórne
zabezpieczenie.Podstawowym zaś zabezpieczeniem jest dbałość
o szczelność rur laczeniowych z kanałem dymnym urządzenia
grzewcze.Dalej należy przed sezonem grzewczym sprawdzać
i usuwać mikropekniecia na kominach.Następnie należy sukcesywnie
szczególnie przy dużych mrozach sprawdzać ciąg kominowy. Wówczas
to występuje wymrazanie szczytowych części kominów i przez warstwę
wymrozonego powietrza nie przebija się ciepłe spaliny,powodując
tzw cofke kominowa.Można zalecic m-da plomieniowa sprawdzenie
ciągów kominowych,tj.wyciągnąć rurę laczeniowa i przystawc do otworu
kanału dymnego zapalona świeczkę Płomień wskaże ciąg lub cofke.
@ ...
dnia 06.11.2018, 16:01. Identyfikator użytkownika: Ta9TucfZWKtq
Ocena
komentarza:
5
Chwila.moment nie ma Cię. ..szanujmy życie.
@ Telewizja UPADNIE
dnia 06.11.2018, 16:27. Identyfikator użytkownika: oJ3odqxmNt91
Ocena
komentarza:
-2
SMOG to fałszywa flaga.
@ Abnegat
dnia 07.11.2018, 00:55. Identyfikator użytkownika: wUsCketu1PQi
Ocena
komentarza:
1
Zgadza się, tylko należało dodać jakieś wyjaśnienie, ale najlepiej spełnią tę rolę wypowiedzi
dr Jaśkowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=5kS9wNZhNcg
https://www.youtube.com/watch?v=U1DRHajH5ps

Czy po oglądnięciu tych filmów nadal będą chętni do minusowania?
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 06.11.2018, 17:25. Identyfikator użytkownika: dGLX4HxuSEvQ
Ocena
komentarza:
2
Należałoby zlikwidować słowo służba, służby we wszystkich dziedzinach życia społecznego gdzie to pracownicy tych "korporacji" wyciągają coraz to większa kasę od tych którzy ich utrzymują, a znają ich sytuację materialną [jednym słowem od wszystkich, faktycznych podatników - nie tych iluzorycznych utrzymywanych z budżetu]
@ ...
dnia 06.11.2018, 19:17. Identyfikator użytkownika: Ta9TucfZWKtq
Ocena
komentarza:
3
A co to ma do czadù,chore państwo?
@ Benio
dnia 06.11.2018, 19:36. Identyfikator użytkownika: 8xMjthLoSRed
Ocena
komentarza:
1
On ma slowotok, to taka choroba.
@ ccc
dnia 07.11.2018, 05:59. Identyfikator użytkownika: QeMbZeOvBDRj
Ocena
komentarza:
0
co to ma do czadu?
@ Filozof
dnia 06.11.2018, 19:08. Identyfikator użytkownika: tlVZSZedFu0z
Ocena
komentarza:
-5
Większośc tych komentarzy to piszą FORNOLE którzy nie mają żadnego pojęcia o finansach
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105