Strona główna

Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz – czad

11
Napisany dnia: 06.11.2018, 13:00 , Tagi: Brak

Czad to cichy zabójca. Każdego roku szczególnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do licznych pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszą ich przyczyną jest wada bądź niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Strażacy zalecają instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna prowadzona przez strażaków na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Badania społeczne pokazują, że co czwarty Polak nadal jest przekonany o tym, iż czad można rozpoznać po zapachu i dymie. Tymczasem tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny, a co gorsze nie można go usłyszeć, zobaczyć i poczuć. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać szczelność przewodów kominowych poprzez przeprowadzanie ich przeglądów technicznych, korzystać tylko ze sprawnych urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem, nie zasłaniać bądź przykrywać urządzeń grzewczych oraz nie zaklejać kratek wentylacyjnych.

W sezonie grzewczym 2017/2018 r. do przypadków zatrucia tlenkiem węgla na terenie województwa podkarpackiego strażacy interweniowali 185 razy. 25 wyjazdów do tych zdarzeń dotyczyło powiatu jasielskiego. Ucierpiało wówczas 11 osób. To pokazuje, jak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniach czyhających w ich domach, szczególnie o tej porze roku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym roku strażacy w całej Polsce chcą dotrzeć z akcją informacyjną do dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ma ona na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom oraz zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, a także czyszczenie przewodów kominowych i sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę. Rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej umiera około 100 osób, nieco więcej ulega zatruciu i wymaga hospitalizacji.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Morfius
dnia 06.11.2018, 14:10. Identyfikator użytkownika: ILnvdODHScd1
Ocena
komentarza:
0
Nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz - więzienie własnego umysłu.
@ zggh
dnia 06.11.2018, 20:36. Identyfikator użytkownika: QeMbZeOvBDRj
Ocena
komentarza:
3
ktoś myśli że ma nowy dom, nowoczesny piec i jest bezpoeczny. Nic bardziej mylnego!! Ludzie czujnik dymi i czujnik tlwnku węgla kosztuje GROSZE a ratuje życie. Każdy myśli że jego to nie dotyczy... to ciekawe bo w Polsce z tego powodu co roku umiera tysiące osób...
@ P.poz
dnia 07.11.2018, 07:22. Identyfikator użytkownika: pDO5o7oYb6mf
Ocena
komentarza:
1
Recepta Strażaków jest słuszna i należy ja uznać jako wtórne
zabezpieczenie.Podstawowym zaś zabezpieczeniem jest dbałość
o szczelność rur laczeniowych z kanałem dymnym urządzenia
grzewcze.Dalej należy przed sezonem grzewczym sprawdzać
i usuwać mikropekniecia na kominach.Następnie należy sukcesywnie
szczególnie przy dużych mrozach sprawdzać ciąg kominowy. Wówczas
to występuje wymrazanie szczytowych części kominów i przez warstwę
wymrozonego powietrza nie przebija się ciepłe spaliny,powodując
tzw cofke kominowa.Można zalecic m-da plomieniowa sprawdzenie
ciągów kominowych,tj.wyciągnąć rurę laczeniowa i przystawc do otworu
kanału dymnego zapalona świeczkę Płomień wskaże ciąg lub cofke.
@ ...
dnia 06.11.2018, 16:01. Identyfikator użytkownika: Ta9TucfZWKtq
Ocena
komentarza:
5
Chwila.moment nie ma Cię. ..szanujmy życie.
@ Telewizja UPADNIE
dnia 06.11.2018, 16:27. Identyfikator użytkownika: oJ3odqxmNt91
Ocena
komentarza:
-2
SMOG to fałszywa flaga.
@ Abnegat
dnia 07.11.2018, 00:55. Identyfikator użytkownika: wUsCketu1PQi
Ocena
komentarza:
1
Zgadza się, tylko należało dodać jakieś wyjaśnienie, ale najlepiej spełnią tę rolę wypowiedzi
dr Jaśkowskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=5kS9wNZhNcg
https://www.youtube.com/watch?v=U1DRHajH5ps

Czy po oglądnięciu tych filmów nadal będą chętni do minusowania?
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 06.11.2018, 17:25. Identyfikator użytkownika: dGLX4HxuSEvQ
Ocena
komentarza:
2
Należałoby zlikwidować słowo służba, służby we wszystkich dziedzinach życia społecznego gdzie to pracownicy tych "korporacji" wyciągają coraz to większa kasę od tych którzy ich utrzymują, a znają ich sytuację materialną [jednym słowem od wszystkich, faktycznych podatników - nie tych iluzorycznych utrzymywanych z budżetu]
@ ...
dnia 06.11.2018, 19:17. Identyfikator użytkownika: Ta9TucfZWKtq
Ocena
komentarza:
3
A co to ma do czadù,chore państwo?
@ Benio
dnia 06.11.2018, 19:36. Identyfikator użytkownika: 8xMjthLoSRed
Ocena
komentarza:
1
On ma slowotok, to taka choroba.
@ ccc
dnia 07.11.2018, 05:59. Identyfikator użytkownika: QeMbZeOvBDRj
Ocena
komentarza:
0
co to ma do czadu?
@ Filozof
dnia 06.11.2018, 19:08. Identyfikator użytkownika: tlVZSZedFu0z
Ocena
komentarza:
-5
Większośc tych komentarzy to piszą FORNOLE którzy nie mają żadnego pojęcia o finansach
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Radni i burmistrz rozpoczęli swoją misję

   

  Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej Jasła, która zainaugurowała nową, pięcioletnią kadencję tego gremium. Radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego rady.

 • Dzisiaj pierwsza sesja Rady Miejskiej na żywo

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Miejskiej VIII kadencji. Mieszkańcy Jasła od teraz będą mogli oglądać przebieg obrad online.

 • Aleksandra Tocka powaliła swym głosem na kolana!

  „Wielka Dama” Anny Jantar w wykonaniu wokalistki z Jasła – Aleksandry Tockiej zapewnił 21-letniej jaślance udział w drugim odcinku półfinału na żywo. W przyszłą sobotę odbędzie się kolejny etap, w którym widzowie wybiorą finalistów programu „The Voice of Poland”.

 • Zespół OMEGA Tomasza Berkowicza – Mistrzami Świata!

   

  Zespół OMEGA zdobył Mistrzostwo Świata! W tym roku wywalczyli oni Mistrzostwo Polski oraz pierwsze wicemistrzostwo Europy, wczoraj natomiast zdobyli Mistrzostwo Świata!

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Docenieni za pracę i zaangażowanie na rzecz jasielskiej społeczności

  W Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnie tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” na ręce rodziny Karola Głowy oraz Stanisława Zubla, a także tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” przyznany Stanisławowi Zającowi.

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105