Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Niepodległość na kacu

26

„Jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo ładne dziewczęta. Zła zaś to ta, że wolimy pójść w niedzielę do kościółka, a po mszy zapomnieć o wszystkim. Tak jest bezpieczniej.”

 

Odpowiedź daje nam nie tyle historia, co wydarzenia teraźniejsze. Wszystkie strony politycznej barykady krzyczą o jedności w dzień 11 listopada. Jeszcze data marszów i świątecznych obchodów nie wybiła, a już dzieli się naród na tych którzy idą z prezydentem, na tych od Kaczyńskiego i na tych co pójdą w marszu z młodymi narodowcami. Przy tak ważnej dacie w historii naszej Ojczyzny oddaje głos osobistościom, które na stałe wpisały się w Polską myśl polityczną i intelektualną.

Zdania najmocniej przystające do dzisiejszego obrazu Polski wypowiedział Marszałek Piłsudski w 1920 roku: „Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie.”

Czy można by coś zmienić? Słowa sprzed ponad 90 lat jakże stają się aktualne w obliczu Polski XXI – wiecznej.

Podlegli kapitalizmowi?

Niepodległość wywalczona tysiącem ofiar i krzywd jakie doznało społeczeństwo Polskie nie poszła na marne. Po 123 latach zniewolenia otworzyła się nadzieja na wolność i samostanowienie. Radość trwała krótko. Hitlerowskie Niemcy razem z wujkiem Stalinem rozgrabili Polskę niszcząc cały dorobek jaki zbudowaliśmy w przed 1939 rokiem. Po II wojnie przyszła długa chwila radzieckiej okupacji. Synowie tamtego sytemu widząc usuwający się spod nóg grunt, kiedy to zjednoczeni robotnicy napierali coraz bardziej rozpoczęli odwrót. „Solidarność”, która jak walec zmiażdżyła główne filary komunizmu nie była w stanie zapewnić i przygotować swoich ludzi do sprawowania władzy.

Ludzie poprzedniego reżimu musieli zostać i chociaż mówiło się często o wolności, to najbardziej dosadnie o polskim wyzwoleniu z komunizmu napisał filozof Slavoj Žižek: „[…] kiedy komunizm upadł, cyniczni ekskomuniści nadawali się zazwyczaj lepiej do sprawowania władzy niż dawni dysydenci. Dlaczego tak było? To nie był żaden spisek, który przywołują wasi bliźniacy. Stało się tak dlatego, że o ile bohaterowie antykomunistycznych rewolt nadal śnili na jawie, dawni komuniści nie mieli najmniejszych kłopotów z zaakceptowaniem bezlitosnych reguł kapitalizmu. Oni okrucieństwo mieli we krwi. To był wielki paradoks postkomunistycznego świata: antykomunistyczni bohaterowie stanęli po stronie utopijnego snu o prawdziwej demokracji, a dawni komuniści wybrali okrutną rzeczywistość skuteczności rynku, włącznie z korupcją i wszelkimi brudnymi sztuczkami.”

Slavoj pisze nie tylko o Polakach, ale o większości krajów postsowieckich, gdzie ludzie walczący z systemem, po okresie kiedy otrzymali pełną wolność nie byli w stanie obudzić się ze snu o idealnej demokracji.

Jesteśmy bezwartościowym społeczeństwem

Mało z nas weźmie flagę by uczestniczyć w obchodzeniu narodowego święta. Więcej będzie narzekać na rzeczywistość, w której trudno coś zmienić. I trudno się takim ludziom dziwić. Kiedy zbiera się kilka milionów podpisów, rząd ignoruje je przez podniesienie rąk kilkuset posłów. Jak mamy nauczyć się demokracji, kiedy zapewniając nam w Konstytucji prawo do bezpośredniego decydowania o losie kraju, nam tą możliwość się odbiera? W takich warunkach żadna wolność nie może prowadzić do pełnego obywatelskiego społeczeństwa. Dużą rację ma w tej kwestii Stanisław Lem, podkreślając, że „jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo ładne dziewczęta. Zła zaś to ta, że wolimy pójść w niedzielę do kościółka, a po mszy zapomnieć o wszystkim. Tak jest bezpieczniej. Polacy są, jak to powiedział Norwid, wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem.”

Grzegorz Michalski

Napisany dnia: 12.11.2013, 09:06

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Buri
dnia 16.11.2013, 12:05 · Zgłoś
Niestety z dziewczynami to nie prawda.Kościół tak,ale do niego chodzą ci najgorsi.
Odpowiedz
3
@ mc
dnia 12.11.2013, 20:29 · Zgłoś
jest duzo czytajacych i wielu krytykujacych. moze zaczniemy pisac o czyms i wyslijmy do portalu? zobaczymy jak wyjdzie. zadna sztuka wieszac psy na ''Grzegorz Michalski" ( wkleilem bo nie znam chlopa). prosze bardzo slijmy i wysylajmy i oddawajmy do wlasnej moderacji
Odpowiedz
-4
@ tęvzowy
dnia 12.11.2013, 22:22 · Zgłoś
A skąd Ci przyszło do głowy, że Grzegorz Michalski to chłop ?
Odpowiedz
0
@ mc
dnia 13.11.2013, 20:06 · Zgłoś
kolejne pytanie ktore nic nie wnosi. szkoda sie nawet rozpisywac
Odpowiedz
2
@ L.
dnia 12.11.2013, 14:13 · Zgłoś
Cały ten felieton można by streścić sławnym powiedzeniem marszałka Piłsudskiego:
"Naród wspaniały, tylko ludzie [...]". (ciekaw jestem czy zostanie ocenzurowane ;) )

Jeśli chodzi o felieton - marny,treści - wtórne. Słowem - zapychacz...
Odpowiedz
-7
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 14:11 · Zgłoś
grzesiek michalski pisz o sobie że jesteś bezwartościowy a nie o wszystkich
Odpowiedz
-3
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 14:11 · Zgłoś
komuniści jak idziecie już do tego kościoła to czemu nie przystępujecie do komuni świętej
Odpowiedz
-11
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 14:00 · Zgłoś
grzegorz michalski jest bezwartościowy
Odpowiedz
-8
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 13:58 · Zgłoś
grzegorz michalski jest bezwartościowy a my jesteśmy wartościowymi polakami i katolikami
Odpowiedz
2
@ mc
dnia 12.11.2013, 20:50 · Zgłoś
rada. sciagnij buta i walnij sie w łeb lol (tzn o ile piszesz powaznie)
Odpowiedz
-3
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 13:55 · Zgłoś
komuniści dlaczego nie chodzicie na święto niepodległości do miasta na msze i do parku a jak już idziecie to czemu nie przystępujecie do komuni świętej
Odpowiedz
-2
@ jozin
dnia 12.11.2013, 10:52 · Zgłoś
pozbiera parę cytatów i pisze felieton.
Odpowiedz
1
@ Kasia
dnia 12.11.2013, 12:26 · Zgłoś
Czy wszyscy, którzy to czytają traktują ten tekst (felietonu) jak kartkówkę do poprawy? Tu nieścisłość, tam tautologia (łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy - to nie do Autora felietonu, ot dygresja). Może lepiej wgryźć się w sens, to lepiej smakuje.
Odpowiedz
3
@ L.
dnia 12.11.2013, 14:09 · Zgłoś
No ale to zawodowy dziennikarz, mógł by choć pisać poprawnie się nauczyć,to nie jest rozwiązywanie całek w końcu...
Odpowiedz
1
@ smakosz
dnia 12.11.2013, 18:54 · Zgłoś
Kasiu, no jak to smakuje ? Bo myślę, że Ty się wgryzłaś ...
Odpowiedz
2
@ Kasia
dnia 12.11.2013, 19:13 · Zgłoś
Nie powiem jak, powiem jak bardzo. To jest Potęga Smaku, jeśli wiesz, o czym mówię.
Odpowiedz
0
@ CZYTELNIK
dnia 12.11.2013, 10:49 · Zgłoś
Niepodległość odzyskalismy po 105 latach niewoli - nie można zapominac o Księstwie Warszawskim , które de facto było suwerennym państwem , z niepodległością podarowaną nam przez Napoleona . Dlaczego nie chcemy o tym pamiętac ? Bo w nazwie nie było przymiotnika polskie ? A może Polacy lepiej się czują pod batem innych ?
Odpowiedz
2
@ mc
dnia 12.11.2013, 20:25 · Zgłoś
wydaje mi sie patrzac na historie ze lepiej sobie radzimy bedac udreczeni i zanekani z kazdej strony, wtedy sie jednoczymy i cos z tego wychdzi - --- ale zawsze po szkodzie
Odpowiedz
-4
@ wolny
dnia 12.11.2013, 09:52 · Zgłoś
ale herezje hihihihihihihihihi
Odpowiedz
14
@ mrn
dnia 12.11.2013, 09:27 · Zgłoś
1. Kogo Pan cytuje w tytule felietonu ?

2. Odpowiedź daje nam nie tyle historia...
Odpowiedź na co ? Na jakie nie zadane pytanie ?

3. Kto oddaje głos osobistościom ?

Panie Grzegorzu, nie jestem polonistą ale drażni mnie takie niechlujstwo w pisaniu i formułowaniu myśli.

Czy nie ma Pan pod ręką kogoś kto przeczytałby (ciekawe często) Pańskie felietony i je po prostu skorygował ?
Odpowiedz
5
@ kazik
dnia 12.11.2013, 12:07 · Zgłoś
Przyłączając się do uwag i opinii mrn dodam, że dbałość o polszczyznę była jednym z filarów patriotyzmu w okresie braku niepodległości. Niepodległość mamy, dbałości brak. I jeszcze:
1. Nasze -ę jest wyjątkowe, więc warte stosowania ("oddaję" to coś innego niż "oddaje", ciągle jeszcze poprawnie piszemy "tę" nie "tą").
2. Wyrażenie "myśl intelektualna" jest tautologią, masłem maślanym.

A żeby odnieść się do meritum: w I Rozdziale, 4 artykule, 2 punkcie Konstytucji RP zapisano: "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli LUB bezpośrednio". Problem w tym, że przedstawiciele niechętnie dzielą się władzą z tymi, którzy ich wybrali (co jest samo w sobie absurdalne) i w dodatku nieprzekonująco lub wcale tłumaczą się ze swych decyzji. Być może okręgi jednomandatowe byłyby na to lekarstwem. Lekarstwem na kaca.
Odpowiedz
2
@ Kasia
dnia 12.11.2013, 12:19 · Zgłoś
A ja się nie zgadzam z Szanownym Przedmówcą. Mam na myśli zdanie; niepodległość mamy, dbałości (o polszczyznę) brak. Myślę, że jest dokładnie odwrotnie. Nawet śledząc ten portal.
Odpowiedz
9
@ mrn
dnia 12.11.2013, 12:25 · Zgłoś
Znalazłem:
"Jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo przystojne dziewczęta. Zła zaś to ta, że wolimy pójść w niedzielę do kościółka, a po mszy zapomnieć o wszystkim. Tak jest bezpieczniej. Polacy są, jak to powiedział Norwid, wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem."
- to cytat zaczerpnięty ze Stanisława Lema
Odpowiedz
-8
@ obserwator
dnia 12.11.2013, 13:57 · Zgłoś
grzegorz michalski jest bezwartościowy a my jesteśmy wartościowi ludzie
Odpowiedz
2
@ mc
dnia 12.11.2013, 20:32 · Zgłoś
zacznij sam cos pisac czlowieku. zejdzie ci tydzien zjednym postem zanim posprawdzasz wszystkie slowniki gamoniu
Odpowiedz
0
@ czas....
dnia 13.11.2013, 06:09 · Zgłoś
Ty za to zaoszczedziłeś mnóstwo czasu i nie posprawdzałeś wyrazów użytych w swoim zdaniu...mrn:)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657