Strona główna

Nocne spotkania ze sztuką 2018

7
Napisany dnia: 15.05.2018, 11:16 , Tagi: Brak

Już po raz ósmy Jasielski Dom Kultury zorganizował Majową Noc z JDK. Z propozycji spędzenia wieczoru w klimacie sztuk rozmaitych skorzystały setki mieszkańców miasta i okolic. Impreza odbyła się w piątek, 11 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pracownicy JDK przygotowali - jak zwykle - bardzo urozmaicony program, w którym i młodsi, i starsi mogli znaleźć coś dla siebie.

Można tak, a można i tak

Tegoroczna Majowa Noc z JDK rozpoczęła się o godz. 17.30 spektaklem „Bajki na wspak”, na podstawie „Kabaretu na jednej nodze” Wandy Chotomskiej, w wykonaniu Teatrzyku Maskotka JDK. Przedstawienie w reżyserii Heleny Gołębiowskiej, wicedyrektor JDK, miało premierę w lutym br. i już wtedy zrobiło furorę wśród publiczności.

Młodzi aktorzy wcielający się w bohaterów wariacji na temat znanych i lubianych bajek, prezentowanych w konwencji kabaretowej, wciągnęli do wspólnej zabawy najmłodszych, którzy żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie. Przedstawili m.in. ciężką dolę Kopciuszka, perypetie Królewny Śnieżki, kota, który rzucił fajkę, żaby wierzącej w to, że jest zaklętą królewną oraz tragiczny los wilka, który został zastrzelony przez myśliwego, ratującego Czerwonego Kapturka i babcię. Akcja toczyła się szybko, zatem nie było miejsca na nudę. Trwające blisko godzinę przedstawienie przypadło do gustu zarówno małym, jak i dorosłym widzom. Wystąpili: Izabela Dubiel, Wiktoria Ignarska, Anika Koba, Natalia Żegleń i Jonatan Maciejowski.

To idzie młodość

W sali widowiskowej JDK trwał jeszcze spektakl, w którym grały najmłodsze aktorskie talenty, gdy młoda dama Kamila Gajda z klasy gimnazjalnej w jasielskiej Szkole Podstawowej nr 2 zaprosiła uczestników Majowej Nocy z JDK na wernisaż swoich prac fotograficznych „Oblicza rzeczywistości”. Nastoletnia autorka pokazała zwiedzającym rzeczywistość sportretowaną, upozowaną, mającą twarze młode i bardzo młode, ale nad wiek poważne. Na jej pracach z młodością oblicza kontrastuje jego smutek i pozy godne znacznie dojrzalszych, doświadczonych modeli.

Młodą pasjonatkę fotografii przedstawił zebranym dyrektor JDK Janusz Szewczyk, a gratulacje złożyli jej m.in. burmistrz Jasła Ryszard Pabian, nauczyciele i rówieśnicy.

Koncert młodzieży

W pierwszym z koncertów tarasowych majowej nocy zaprezentowali się muzycy tworzący kwintet instrumentów dętych blaszanych z Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz zespoły artystyczne JDK. Kwintet tworzą muzycy koncertujący ze sobą już od dwóch lat, z powodzeniem biorący udział w ogólnopolskich konkursach muzycznych. Muzycy wykonali utwory: „Europa mars”, „Obrazki z wystawy”, „Don’t Worry Be Happy” czy „Happy Marching Band”. Zespół wystąpił w składzie: Marcin Zięba, Piotr Zoła, Filip Madej, Marek Pikusa i Bartosz Sokołowski.

W drugiej części koncertu wystąpili wokaliści oraz tancerze z JDK pracujący pod opieką Ewy Grzebień i Katarzyny Korony, którzy z powodzeniem biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach odnosząc duże sukcesy. Krystian Bąk wykonał utwór „You Are The Reason”, Aleksandra Brągiel „Melodyjka się tuła”, Julia Zielińska zaśpiewała „Get Here”, a Dawid Wojnarowicz „Miętę”. Wystąpiły duety taneczne: Oliwia Górniak i Ewa Tuchowska, Natalia Baran i Julia Koś oraz Oliwia Baran i Justyna Węgrzyn.

Bieszczadzkie opowieści

Prawdziwą gratką dla miłośników emitowanego w telewizji serialu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu” było spotkanie z jednym z jego bohaterów - Andrzejem Borowskim, zwanym Żmiju, a będącym żywą legendą Bieszczadów, w które przyjechał 40 lat temu i tak się nimi zauroczył, że już nie wrócił w rodzinne strony na Dolnym Śląsku. Przedstawiła go publiczności wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska.

Żmiju opowiedział zebranych o swoim życiu bieszczadnika dawniej i dziś, skupiając się szczególnie na miłości do zwierząt, łączących go z nimi niezwykle zażyłych relacjach i przygodach niedostępnych dla przeciętnych turystów. Gawędę zobrazował filmami, wśród których były kręcone z ukrycia ujęcia niedźwiedzi i innych bieszczadzkich drapieżników.

Psychoterapia na wesoło

Wspaniałej rozrywki dostarczył publiczności, przeznaczony dla widzów dorosłych spektakl „Psychoterapia, czyli sex w życiu człowieka” Jacka Chmielnika. W interaktywnej komedii wystąpili Tomasz Czajka i Marian Bodziony, wciągając do zabawy całą widownię.

Sztuka, osnuta wokół prelekcji psychoterapeuty klinicznego, roztrząsającego problemy seksualne, związane z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji damsko-męskich, jakie mają jego pacjenci, płynnie przechodzi na inne tory, zagłębiając się w świat polityków, próbujących pustosłowiem uwieść elektorat.

W meksykańskich rytmach

 

 

Kolejnymi artystami, którzy wystąpili na tarasie JDK byli muzycy grupy Mariachi Los Amigos. To meksykańscy muzycy mieszkający i występujący w Polsce. W ich repertuarze znajdują się zarówno nowoczesne rytmy meksykańskiej popkultury, jak i tradycyjna muzyka Ameryki Środkowej. Rozpoczęli koncert od popularnego motywu gitarowego z filmu „Desperado”, by następnie przejść do klasycznych melodii meksykańskich. Występ tria, które świętuje w tym roku 20-lecie powstania cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy.

Buesowo-rockowe klimaty na dobranoc

Tegoroczną VIII Majową Noc z JDK zakończył występ tria Raduli Squad. Grupa, której liderem jest Marek Raduli, znakomity polski gitarzysta, znany między innymi z takich zespołów jak: Banda i Wanda, Budka Suflera czy The Colors - projektu Krzysztofa Ścierańskiego, blisko przez dwie godziny czarowała przybyłych do Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, własnymi kompozycjami z pogranicza bluesa i rocka. Kunszt wykonawczy muzyków wzbudził podziw przybyłych, a solówki gitarowe lidera formacji nagradzano dużymi brawami. Wypełniający szczelnie salę miłośnicy twórczości artysty, występ jego zespołu, który zakończył się tuż przed północą podsumowali owacją na stojąco. Grupę tworzą obecnie: Marek Raduli - gitara, Bartek Pietsch - gitara basowa, Waldemar Franczyk - perkusja.

st, pch

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ eva
dnia 16.05.2018, 18:44. Identyfikator użytkownika: vnt2zq6GCr40
Ocena
komentarza:
1
Prawdopodobnie nocna akcja dotyczy budynków muzealnych, bo muzeum jest, tak jest ...
@ mama
dnia 17.05.2018, 12:50. Identyfikator użytkownika: WsJGjPQ44ZT4
Ocena
komentarza:
3
Dlaczego usunięto mój komentarz i inne ?
@ nwsp
dnia 17.05.2018, 13:34. Identyfikator użytkownika: 3NcVxLdZjyWf
Ocena
komentarza:
5
To krośniak który wypisywał brednie usuwa wszystko bo mu wstyd ze cygaństwo wyszło na jaw
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105