Strona główna

Nocne spotkania ze sztuką 2018

7
Napisany dnia: 15.05.2018, 11:16 , Tagi: Brak

Już po raz ósmy Jasielski Dom Kultury zorganizował Majową Noc z JDK. Z propozycji spędzenia wieczoru w klimacie sztuk rozmaitych skorzystały setki mieszkańców miasta i okolic. Impreza odbyła się w piątek, 11 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pracownicy JDK przygotowali - jak zwykle - bardzo urozmaicony program, w którym i młodsi, i starsi mogli znaleźć coś dla siebie.

Można tak, a można i tak

Tegoroczna Majowa Noc z JDK rozpoczęła się o godz. 17.30 spektaklem „Bajki na wspak”, na podstawie „Kabaretu na jednej nodze” Wandy Chotomskiej, w wykonaniu Teatrzyku Maskotka JDK. Przedstawienie w reżyserii Heleny Gołębiowskiej, wicedyrektor JDK, miało premierę w lutym br. i już wtedy zrobiło furorę wśród publiczności.

Młodzi aktorzy wcielający się w bohaterów wariacji na temat znanych i lubianych bajek, prezentowanych w konwencji kabaretowej, wciągnęli do wspólnej zabawy najmłodszych, którzy żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie. Przedstawili m.in. ciężką dolę Kopciuszka, perypetie Królewny Śnieżki, kota, który rzucił fajkę, żaby wierzącej w to, że jest zaklętą królewną oraz tragiczny los wilka, który został zastrzelony przez myśliwego, ratującego Czerwonego Kapturka i babcię. Akcja toczyła się szybko, zatem nie było miejsca na nudę. Trwające blisko godzinę przedstawienie przypadło do gustu zarówno małym, jak i dorosłym widzom. Wystąpili: Izabela Dubiel, Wiktoria Ignarska, Anika Koba, Natalia Żegleń i Jonatan Maciejowski.

To idzie młodość

W sali widowiskowej JDK trwał jeszcze spektakl, w którym grały najmłodsze aktorskie talenty, gdy młoda dama Kamila Gajda z klasy gimnazjalnej w jasielskiej Szkole Podstawowej nr 2 zaprosiła uczestników Majowej Nocy z JDK na wernisaż swoich prac fotograficznych „Oblicza rzeczywistości”. Nastoletnia autorka pokazała zwiedzającym rzeczywistość sportretowaną, upozowaną, mającą twarze młode i bardzo młode, ale nad wiek poważne. Na jej pracach z młodością oblicza kontrastuje jego smutek i pozy godne znacznie dojrzalszych, doświadczonych modeli.

Młodą pasjonatkę fotografii przedstawił zebranym dyrektor JDK Janusz Szewczyk, a gratulacje złożyli jej m.in. burmistrz Jasła Ryszard Pabian, nauczyciele i rówieśnicy.

Koncert młodzieży

W pierwszym z koncertów tarasowych majowej nocy zaprezentowali się muzycy tworzący kwintet instrumentów dętych blaszanych z Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz zespoły artystyczne JDK. Kwintet tworzą muzycy koncertujący ze sobą już od dwóch lat, z powodzeniem biorący udział w ogólnopolskich konkursach muzycznych. Muzycy wykonali utwory: „Europa mars”, „Obrazki z wystawy”, „Don’t Worry Be Happy” czy „Happy Marching Band”. Zespół wystąpił w składzie: Marcin Zięba, Piotr Zoła, Filip Madej, Marek Pikusa i Bartosz Sokołowski.

W drugiej części koncertu wystąpili wokaliści oraz tancerze z JDK pracujący pod opieką Ewy Grzebień i Katarzyny Korony, którzy z powodzeniem biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach odnosząc duże sukcesy. Krystian Bąk wykonał utwór „You Are The Reason”, Aleksandra Brągiel „Melodyjka się tuła”, Julia Zielińska zaśpiewała „Get Here”, a Dawid Wojnarowicz „Miętę”. Wystąpiły duety taneczne: Oliwia Górniak i Ewa Tuchowska, Natalia Baran i Julia Koś oraz Oliwia Baran i Justyna Węgrzyn.

Bieszczadzkie opowieści

Prawdziwą gratką dla miłośników emitowanego w telewizji serialu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu” było spotkanie z jednym z jego bohaterów - Andrzejem Borowskim, zwanym Żmiju, a będącym żywą legendą Bieszczadów, w które przyjechał 40 lat temu i tak się nimi zauroczył, że już nie wrócił w rodzinne strony na Dolnym Śląsku. Przedstawiła go publiczności wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska.

Żmiju opowiedział zebranych o swoim życiu bieszczadnika dawniej i dziś, skupiając się szczególnie na miłości do zwierząt, łączących go z nimi niezwykle zażyłych relacjach i przygodach niedostępnych dla przeciętnych turystów. Gawędę zobrazował filmami, wśród których były kręcone z ukrycia ujęcia niedźwiedzi i innych bieszczadzkich drapieżników.

Psychoterapia na wesoło

Wspaniałej rozrywki dostarczył publiczności, przeznaczony dla widzów dorosłych spektakl „Psychoterapia, czyli sex w życiu człowieka” Jacka Chmielnika. W interaktywnej komedii wystąpili Tomasz Czajka i Marian Bodziony, wciągając do zabawy całą widownię.

Sztuka, osnuta wokół prelekcji psychoterapeuty klinicznego, roztrząsającego problemy seksualne, związane z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji damsko-męskich, jakie mają jego pacjenci, płynnie przechodzi na inne tory, zagłębiając się w świat polityków, próbujących pustosłowiem uwieść elektorat.

W meksykańskich rytmach

 

 

Kolejnymi artystami, którzy wystąpili na tarasie JDK byli muzycy grupy Mariachi Los Amigos. To meksykańscy muzycy mieszkający i występujący w Polsce. W ich repertuarze znajdują się zarówno nowoczesne rytmy meksykańskiej popkultury, jak i tradycyjna muzyka Ameryki Środkowej. Rozpoczęli koncert od popularnego motywu gitarowego z filmu „Desperado”, by następnie przejść do klasycznych melodii meksykańskich. Występ tria, które świętuje w tym roku 20-lecie powstania cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy.

Buesowo-rockowe klimaty na dobranoc

Tegoroczną VIII Majową Noc z JDK zakończył występ tria Raduli Squad. Grupa, której liderem jest Marek Raduli, znakomity polski gitarzysta, znany między innymi z takich zespołów jak: Banda i Wanda, Budka Suflera czy The Colors - projektu Krzysztofa Ścierańskiego, blisko przez dwie godziny czarowała przybyłych do Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, własnymi kompozycjami z pogranicza bluesa i rocka. Kunszt wykonawczy muzyków wzbudził podziw przybyłych, a solówki gitarowe lidera formacji nagradzano dużymi brawami. Wypełniający szczelnie salę miłośnicy twórczości artysty, występ jego zespołu, który zakończył się tuż przed północą podsumowali owacją na stojąco. Grupę tworzą obecnie: Marek Raduli - gitara, Bartek Pietsch - gitara basowa, Waldemar Franczyk - perkusja.

st, pch

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ eva
dnia 16.05.2018, 18:44. Identyfikator użytkownika: vnt2zq6GCr40
Ocena
komentarza:
1
Prawdopodobnie nocna akcja dotyczy budynków muzealnych, bo muzeum jest, tak jest ...
@ mama
dnia 17.05.2018, 12:50. Identyfikator użytkownika: WsJGjPQ44ZT4
Ocena
komentarza:
3
Dlaczego usunięto mój komentarz i inne ?
@ nwsp
dnia 17.05.2018, 13:34. Identyfikator użytkownika: 3NcVxLdZjyWf
Ocena
komentarza:
5
To krośniak który wypisywał brednie usuwa wszystko bo mu wstyd ze cygaństwo wyszło na jaw
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

 • Nowotwór rozwija się po cichutku

  Lekarze apelują do kobiet, szczególnie tych będących w największej grupie ryzyka zachorowania na raka piersi, aby nie zapominały o badaniach profilaktycznych i nie odkładały ich na potem. Konsekwencje mogą być groźne...

 • Na krajowej 28 w Zimnej Wodzie spłonęła ciężarówka

   

  Na odcinku drogi krajowej 28 Zimna Woda - Szebnie spłonął samochód ciężarowy. W akcji gaśniczej udział brało kilka zastępów straży pożarnej.

 • Otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki

   

  Już w najbliższą sobotę, 26 maja odbędzie się otwarcie salonu firmowego Carlson i Piechocki w Jaśle. Teraz ramki do fotografii, lustra oraz oprawy obrazów będą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wszystko w cenach producenta.

 • Kuchnia Twoich marzeń nie musi być droga - leddo.pl podpowiada jak odmienić wnętrze światłem.

   

  Marzysz o pięknej, przestronnej i jasnej aranżacji swojej kuchni? Z leddo.pl to żaden problem. Nie ważne czy Twój kulinarny raj przeszedł właśnie kapitalny remont czy dopiero powstaje projekt. A może jest to tylko mała kuchnia w niewielkim mieszkaniu na poddaszu? Wielkość nie ma znaczenia - liczy się oświetlenie.

 • 50-latek spłonął żywcem

  W jednym z bloków mieszkalnych przy ul. Kościuszki w Jaśle doszło do tragedii. 50-letni mężczyzna zmarł w wyniku samopodpalenia.

 • Bezpłatne badanie wzroku 28 maja!

   

  Salon Vision Optyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku. Nie zwlekaj, zadzwoń i zarejestruj się. Liczba miejsc ograniczona.

 • Zderzenie poloneza z citroenem na "Pohulance"

   

  Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Wojska Polskiego doszło dziś do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Do szpitala trafiła pasażerka poloneza.

 • Walczyła ze Stasiowską. Teraz musi jej zwrócić pieniądze

  Magdalena Stasiowska złożyła zażalenie na postanowienie sądu I instancji. Małgorzata Salacha prawomocnym postanowieniem Sądu Apelacyjnego musi zwrócić radnej 6537 zł.

 • Otwórz drzwi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105