Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Od 50 lat dokumentują historię Jasła

29

W Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "50 lat Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego”. Przez półwieku wydali ponad 100 wydawnictw książkowych, zebrali niebagatelną liczbę zdjęć archiwalnych oraz działali na różnych płaszczyznach dla miasta Jasła i jego mieszkańców.<<GALERIA>>

Minęło już 50 lat od czasu powstania Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Pierwszym prezesem a zarazem jego założycielem był wybitny lekarz, społecznik, muzealnik i poeta Albin Pietrus. Początkowo działalność tworzyło 42 jego członków. Dzisiaj jest ich 180 oraz 5 zbiorowych.

Przez ten długi okres działalności został zebrany ogromny dorobek, który przedstawiono podczas wystawy w jasielskim muzeum. Na przestrzeni 50 lat istnienia stowarzyszenia udało się dotrzeć do wielu materiałów prasowych, fotograficznych oraz negatywów. Jak podkreślił prezes Wiesław Hap - każda kadencja oddała w tę pracę mnóstwo serca i poświęcenia, by dzisiaj móc się pochwalić dużym dorobkiem w działalności społecznej na rzecz Jasła i jego mieszkańców.

Członkowie stowarzyszenia są podzieleni na różne sekcje m. in. fotograficzną, czy historyczną. Istniała również grupa zajmująca się upiększaniem miasta oraz angażująca się w ochronę zabytków. Od 1965 r. wydano ponad 100 publikacji w tym także.: 7 Roczników Jasielskich, 9 Kalendariów Jasła, 23 Kalendarze Jasielskie, 10 zeszytów A-B-C Regionu Jasielskiego, 8 zeszytów Jasło - nasza mała ojczyzna, album Jasło zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą, 3 części opracowania „Stary Cmentarz w Jaśle”, dwie edycje publikacji Ziemia jasielska naszą małą Ojczyzną”, podręcznik Edukacja regionalna dla szkół podstawowych i gimnazjów.

- Stowarzyszenie utworzyło się również po to, by pamiętać o przeszłości, ale także by tworzyć przyszłość. Dla szkół organizujemy konkursy m. in. Turnieju Wiedzy o Jaśle, ale także fotograficzny pn. „Jasło - Moje Miasto”. Otwieramy się również na przedszkolaków, dla których przyszłym roku odbędzie się cykl różnych imprez. Za parę lat to oni będą nas zastępować – zaznaczył prezes SMJiRJ Wiesław Hap.

Podczas wczorajszego otwarcia wystawy przedstawiono w gablotach różnego rodzaju zdjęcia archiwalne miasta Jasła zebrane na przestrzeni lat. Jak podkreśla Felicja Jałosińska mieszkańcy Jasła, ich rodziny, osoby, które wyjechały z naszego miasta chętnie dzieliły się swoimi zbiorami fotograficznymi ze stowarzyszeniem. Ludzie przysyłali materiały lub udostępniali je na rzecz ich działalności.

Ponadto w Muzeum Regionalnym w Jaśle pokazano zdjęcia które zajęły pierwsze miejsca w Konkursie Jasło – Moje Miasto. - Konkurs rozwija się i z roku na rok coraz więcej osób bierze w nim udział. Pierwsze zdjęcia były czarno-białe. Staramy się, aby każda edycja miała hasło przewodnie np. architektura Jasła, Jasło i jego mieszkańcy, magiczne zakątki, pozdrowienia z Jasła oraz zaskakujące widoki z Jasła. Początkowo konkurs był skierowany do uczniów jasielskich szkół, z czasem postanowiliśmy zaprosić do udziału również osoby dorosłe – wyjaśnia członek stowarzyszenia Andrzej Gawlewicz.

Wystawa pt. „50 lat Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego” będzie dostępna do 14 grudnia br. w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

id

Napisany dnia: 19.11.2015, 12:39

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
7
@ zatroskany
dnia 23.11.2015, 21:59 · Zgłoś
Jak nie chcecie do SMJiRJ to przecież jest tyle innych związków i stowarzyszeń. Trzeba tylko wyłączyć komputer i portal jaslo4u i spróbować... coś wreszcie zrobić.
Najważniejszy pierwszy krok...
Odpowiedz
6
@ obserwatorka
dnia 23.11.2015, 21:57 · Zgłoś
W najbliższych dniach ukaże się 24 edycja Kalendarza Jasielskiego, a w nim deklaracja przystąpienia do stowarzyszenia. Zapraszamy! Składka członkowska tylko 10 zł na rok. Każdy może przyjść z własnymi pomysłami jak odmłodzić stowarzyszenie i zaproponować coś nowego. Pracy nie zabraknie na pewno. Zamiast obrzucać się inwektywami, spróbujcie napisać coś co po was zostanie. Chociaż i tak znajdą się inni, którzy was potem błotem obrzucą, ale wtedy poznacie jak to smakuje. Pozdrawiam wszystkich.
Odpowiedz
5
@ obserwator tej zadymy.
dnia 23.11.2015, 21:47 · Zgłoś
Gwoli wyjaśnienia dla niedouczonych. Doktor Stanisław Kadyi został Honorowym Obywatelem Miasta Jasła w jeszcze przed śmiercią, w zamian zapisał swoje zbiory miastu Jasłu, a nie np. Krakowowi. Ma też swoją ulicę oraz patronuje jasielskim numizmatykom.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, na swoją działalność nie otrzymuje żadnych podatków z miasta. Koszty wydawnictw pokrywają reklamy, za którymi trzeba się bardzo nachodzić. Miasto Jasło natomiast dokłada do niektórych wydawnictw. Praca przy opracowywaniu materiałów jest na zasadach wolontariatu, a raczej dołóż jeszcze ze swoich.
Nie trzeba oglądać zza szyby wydawnictw regionalnych, wystarczy udać się do biblioteki czy księgarni " U Jacka".
Odpowiedz
-14
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 22.11.2015, 21:31 · Zgłoś
Ile kasy z podatków i pracy faktycznych podatników idzie na to stowarzyszenie i czy czasem nie przypadkowo zapomnieli ci "wielcy" udokumentować "ich" dziejów w tzw. wolnej Polsce po 90r... Gdzie dzisiejsze "elity, czy elyty" spychają swoich chlebodawców i czy czasem nie wykluczają ich społecznie...???
Odpowiedz
1
@ moro
dnia 22.11.2015, 21:32 · Zgłoś
Włączyli ci internecik z MOICH podatków?
Odpowiedz
-2
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 22.11.2015, 21:40 · Zgłoś
Jeżeli "z twoich" to wal śmiało i "przedstaw się" gdzie w mieście faktyczny podatnik tyle zarabia że nie brakuje mu na godne życie...
Odpowiedz
1
@ moro
dnia 22.11.2015, 21:46 · Zgłoś
Jak ma kwalifikacje i wykształcenie, to bez trudu. Jeśli ma własny biznes zbudowany od podstaw, to tym bardziej. Jeśli potrafi tylko jęczeć, narzekać i zwalać wszystko na elyty, czy zły los, jest pasożytem na łasce tych pierwszych.
Odpowiedz
12
@ yorker
dnia 22.11.2015, 11:25 · Zgłoś
wielu krytykuje, wielu kręci nosem, a gdzie inicjatywa?! Weźcie sprawy w swoje ręce!
Załóżcie konkurencyjne stowarzyszenie i promujcie Jasło lepiej, jeśli potraficie!?
Odpowiedz
-1
@ ////////////
dnia 20.11.2015, 21:52 · Zgłoś
MUZEUM REGIONALNE W JAŚLE ul. Kadyiego
A ja pytam czy nasz dobroczyńca przekazujący kamienicę jest honorowym obywatelem miasta Jasła???
Odpowiedz
-3
@ nie jest
dnia 21.11.2015, 18:59 · Zgłoś
nie jest jedynie zasłużony
Odpowiedz
3
@ Kogelmogel
dnia 22.11.2015, 10:27 · Zgłoś
Jeśli nie jest to widać czym się zajmuje sepioł tyle lat tam siedzi i nie pomyślał żeby napisać wniosek? Naprawde nie wiem kim jest ten czlowiek, ze władza sie zmienia a on jak ci ze sluzb trwa na posterunku. Muzum, marnota, niestety
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 22.11.2015, 11:17 · Zgłoś
W innym artykule opluwasz dyrektora Szewczyka jako magnus. Czy jesteś tak głupi, że nie zauważasz własnego numeru użytkownika?
Odpowiedz
2
@ ona
dnia 22.11.2015, 13:51 · Zgłoś
Faktycznie ten sam frustrat. Zero sie dowartościowuje:-)))
Odpowiedz
-8
@ Jacyk
dnia 20.11.2015, 11:32 · Zgłoś
Po co im młodzi? Żeby byli konkurencją? Powszechnie wiadomo, że co niektórzy są przyklejeni do tych posad prezesowskich i byliby nieszczęśliwi, gdyby im ktoś wszedł w drogę? Chodzą tylko, stękają, kwękają, wykorzystują innych a potem się chwalą co to oni zrobili. Aaaa... a co tak robi niejaki Sławek też miłośnik?
Odpowiedz
9
@ Anka
dnia 20.11.2015, 14:04 · Zgłoś
Jestem nauczycielką i od kilkunastu lat współpracuję ze Stowarzyszeniem. Ich ludzie odwiedzają szkoły i przedszkola, mają spotkania i prelekcje o historii Jasła, organizują wystawy, prezentacje multimedialne itd. Wartościowe są ich wydawnictwa. I nie jest prawdą, że nie dopuszczają do siebie młodych. Wręcz odwrotnie. Pozdrawiam wszystkich członków SMJiRJ i ich kierownictwo.
Odpowiedz
-3
@ Agent Delegat
dnia 20.11.2015, 10:36 · Zgłoś
Niestety Stowarzyszenie zatrzymało się z 2-3 dekady temu. Widać to po regulaminach konkursów, widać po wystawach (książka za szklaną gablotą - no po prostu Gierek w czystej postaci!). Litości, młodych (a przecież to przede wszystkim do nich powinna być kierowana oferta Stowarzyszenia) w taki sposób się nie porwie! Ewidentnie brakuje świeżego spojrzenia na niektóre tematy.

Historia Jasła jest wspaniała i fascynująca, trzeba tylko ją umieć odpowiednio i przede wszystkim nowocześnie sprzedać. To zresztą nie przypadek, że jeden młodziak kręcąc hobbystycznie film o historii Jasła zrobił więcej pozytywnego szumu, niż SMJiRJ swoimi pomysłami przez ostatnie 10 lat...
Odpowiedz
9
@ rodzic
dnia 20.11.2015, 13:52 · Zgłoś
Jak nie wiesz, to nie pisz bzdur, bo temu "młodziakowi" pomagało pół Zarządu Stowarzyszenia, a jego członkowie wypowiadają się na tym filmie. Ich nazwiska widnieją zresztą na końcu filmu i autor im za to dziękuje. Znam ludzi ze Stowarzyszenia i z Zarządu. Naprawdę robią oni za frico fajną robotę. I wciągają w to młodych. Nawet przykład z dziś - świetny nowoczesny spektakl o Jaśle w JDK przygotowany przez Zespół Szkół Miejskich nr 3 wspólnie ze Stowarzyszeniem w oparciu o scenariusz byłego prezesa i obecnego członka zarządu Pana Zycha, Coś pięknego! Dlatego tak trzymać Stowarzyszenie i jego przyjaciele. A ci, którzy tylko narzekają niech do niego wstąpią i pomogą.
Odpowiedz
22
@ LESNE DZIADY'KI
dnia 20.11.2015, 07:51 · Zgłoś
sepioł jak i szewczyk - do zmiany!!!
Odpowiedz
6
@ oczywiście
dnia 20.11.2015, 07:59 · Zgłoś
I znów ty? Ale masz parcie do władzy:-)))
Odpowiedz
2
@ ona
dnia 20.11.2015, 20:58 · Zgłoś
Wiecej jest dyrektorów w podobnym wieku i jakos całe życie sa świetni:-) Niektórzy od 20 lat!
Odpowiedz
5
@ huk
dnia 20.11.2015, 21:47 · Zgłoś
na otwarciu JDK dał strzała <Polska Republika ludowa> hahaha
Odpowiedz
3
@ ona
dnia 21.11.2015, 11:21 · Zgłoś
Tak właśnie myślałam że tam byłeś i ściskałeś z uśmiechem ręce wszystkim z tym swoim fałszywym uśmiechem:-) Zresztą większość tych krytykantów tak ma:-)
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 21.11.2015, 17:54 · Zgłoś
Czytać hadko takie bzdury. Tylko pyszczą, a prawdopodobnie nie potrafiliby zorganizować nawet "domówki".
Odpowiedz
24
@ lol
dnia 19.11.2015, 21:33 · Zgłoś
Mała ruda pierwsza do zdjęć.
Odpowiedz
-2
@ milusi
dnia 19.11.2015, 19:51 · Zgłoś
PIC na wodę TO CALE TOWArzystwo na czele z sepiołem, tyle lat w tym muzeum jak u pana boga za piecmem nic nie robi. Dramat! Jakie zaintersowanie tym towarzystwem ro widac ile lidzi jest na wystawie. Jak tylu jest tych MILOSNIKW to gdzie oni są???
Odpowiedz
-2
@ obserwator
dnia 20.11.2015, 09:44 · Zgłoś
ej ty milusi to towarzystwo to nie jest pic na wode bo oni sie razem trzymajom
Odpowiedz
5
@ rodzic
dnia 19.11.2015, 13:56 · Zgłoś
w ostatnich latach ta dokumentacja jasła polega na ogłoszeniu konkursu w którym do wygrania są dyplomy a w regulaminie zapisy o treści:

"każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 prac. obowiązuje ujednolicony format prac – 18 x 24 cm"

"obok fotografii papierowych wymagane są także fotografie w wersji elektronicznej (do ewentualnych publikacji)"

"uwaga! najciekawsze prace będą mogły być wykorzystane jako pocztówka."

"wszystkie prace nadesłane na konkurs stają się własnością smjirj i mogą być użyte w publikacjach"
Odpowiedz
0
@ Też rodzic
dnia 19.11.2015, 15:57 · Zgłoś
A laureatami konkursów zawsze są uczestnicy zajęć mdk, reszta dzieci robi za tło.
Odpowiedz
8
@ inny rodzic
dnia 19.11.2015, 16:04 · Zgłoś
Ja też jestem rodzicem i moje dzieci od kilku lat uczestniczą w różnych działaniach i konkursach tego stowarzyszenia. Ja osobiście z przyjemnością czytam wydane przez nie publikacje, a nawet kupuję je i wysyłam dla rodziny poza granice Polski. A na innym portalu znalazłem dokładniejszą informację na temat działalności tego ważnego dla Jasła stowarzyszenia. Warto się z nią zapoznać, a nie tylko wybrzydzać. Zresztą z tego co wiem przystąpić do niego może każdy i wnosić w jego pracę społecznie swoje pomysły i aktywności. Ale wracam do wspomnianej informacji. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego powstało 22 października 1965 r. Jego głównymi polami działalności są: szerzenie wiedzy o przeszłości historycznej miasta i regionu (m.in.: wydawnictwa, konkursy, wystawy, prelekcje), popularyzowanie osiągnięć społeczno - kulturalnych, ochrona zabytków i pamiątek miasta i regionu, podejmowanie starań w zakresie wszechstronnego rozwoju i estetycznego wyglądu Jasła. Stowarzyszenie w l. 1965 - 2015 wydało ponad 100 publikacji (albumy, opracowania naukowe, książki popularnonaukowe, broszury, foldery, katalogi, tomiki poezji), w tym m.in.: 7 Roczników Jasielskich, 9 Kalendariów Jasła, 23 Kalendarze Jasielskie, 10 zeszytów A-B-C Regionu Jasielskiego, 8 zeszytów Jasło - nasza mała ojczyzna, album Jasło zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą, 3 części opracowania „Stary Cmentarz w Jaśle”, dwie edycje publikacji Ziemia jasielska naszą małą Ojczyzną”, podręcznik Edukacja regionalna dla szkół podstawowych i gimnazjów. Zorganizowało XXIV edycje Turnieju Wiedzy o Jaśle i XX edycji Konkursu Fotograficznego „Jasło - Moje Miasto”, współorganizowało 11 Turniejów Wiedzy o Regionie Jasielskim i 11 Międzywojewódzkich Konkursów „Życie i działalność I. Łukasiewicza”. Było m.in. współorganizatorem III Krajowej Konferencji Nauczycieli Regionalistów Jasło - Trzcinica 2001 oraz I Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Narciarstwo w Polsce i na świecie w l. 1888 - 2008” . Zainicjowało powstanie Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury oraz kilkudziesięciu szkolnych i przedszkolnych kół regionalnych. W l. 1991 - 1994 wydawało czasopismo „Obiektyw Jasielski”, a w l. 1997 - 2008 czasopismo „Region Jasielski”. Zorganizowało wiele wystaw fotograficznych, konferencji, sesji naukowych i popularnonaukowych oraz prelekcji o tematyce jasielskiej. Posiada bogatą dokumentację historyczną, kulturalną i społeczną dotyczącą Jasła i SMJiRJ od 1965 r., dysponuje zbiorem fotografii Jasła międzywojennego, czasu okupacji, zburzenia miasta, jego odbudowy i rozbudowy. Dzięki inicjatywom Stowarzyszenia i jego członków, m.in.: utworzono Jasielską Orkiestrę Symfoniczną, zwodowano statek M/S Jasło, powstało Muzeum Regionalne w Jaśle, odsłonięto kilka tablic pamięci, odrestaurowano zabytkowe nagrobki, opracowano inwentarzowe metryczki i wykonano fotografie pomników nagrobnych na Starym Cmentarzu w Jaśle, przyznano tytuły „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” i „Zasłużony dla Miasta Jasła”.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657