Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Odkryli miecze sprzed kilku tysięcy lat

80

Dwóch młodych mężczyzn mieszkających w okolicy Jasła znalazło w minioną niedzielę cztery miecze z brązu, które pochodzą sprzed ponad 3000 lat. Tego wyjątkowego odkrycia dokonali podczas zbierania grzybów.

W minioną niedzielę dwóch mieszkańców powiatu jasielskiego wybrało się na grzyby. Do domu jednak wrócili z czterema mieczami, na które natknęli się przy leśnej drodze. Jeden z nich wystawał delikatnie z ziemi, co zwróciło uwagę Michała Marka. Przy pomocy scyzoryka próbował kopać, chcąc sprawdzić co się znajduje głębiej. Pomógł mu w tym Jakub Marchewka, kolega z którym wybrał się na grzyby. Jeszcze wtedy nie mieli świadomości na jak ważnego i cennego odkrycia dokonali. Okazało się, że w miejscu znaleziska zakopane były aż cztery miecze z brązu. Datuje się, że pochodzą z okresu pomiędzy 1200 a 1050 przed narodzeniem Chrystusa.

- Idąc ścieżką leśną zauważyłem, że coś wystaje z ziemi. Miało to kształt półokrągły. Postanowiłem z kolegą przyjrzeć się temu bliżej. Przy użyciu scyzoryka zaczęliśmy rozkopywać ziemię. Wyciągnęliśmy coś podłużnego ze zdobieniami. Zorientowaliśmy się wtedy, że może to być jakiś skarb. Po wyciągnięciu pierwszego miecza ogarnęła nas euforia, emocje niesamowite! Kopiąc głębiej okazało się, że mieczy jest więcej – opowiada Michał Marek.

Młodzi ludzie, którzy dokonali tego niezwykłego odkrycia w tym samym dniu przekazali skarb do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. – Dla mnie naturalną rzeczą jest oddanie znaleziska do muzeum, bo to jest miejsce zabytków. Odkrycie mieczy wywarło na nas ogromne wrażenie. To było niesamowite uczucie. Towarzyszył nam napływ różnych emocji, trochę strach, bo człowiek nie wie co z tym zrobić, czy będzie miał problemy, że coś takiego znalazł. Musieliśmy ochłonąć, ręce nam się trzęsły przy tym, gdy wyciągnęliśmy cztery miecze z brązu – podkreśla Jakub Marchewka.

Jak podkreślają specjaliści najprawdopodobniej miecze ze znalezionego skarbu używane były przez wojowników tzw. Kultury pilińskiej lub Gava, której centra osadnicze znajdowały się po południowej stronie Karpat. Trzy miecze z pełnymi rękojeściami należą do grupy tzw. typu liptowskiego. Ostatni z nich zaś należy do grupy mieczy, których obszar występowania jest większy, sięga nawet wybrzeży Morza Śródziemnego.

– To wyjątkowe znalezisko. Z całej Małopolski Południowej czyli z części znajdującej się na południu od Wisły, w ciągu ostatnich stu kilkudziesięciu lat zostały odkryte tylko dwa miecze tego typu. Jeden podobny zabytek pochodzi z Wysowej, gdzie pod koniec XIX w. wielka burza odsłoniła go, jak napisali kronikarze - przy trakcie węgierskim, drugi zabytek to również ciekawa historia. Został znaleziony w latach 70-tych XIX w. w majątku Kobiernice koło Bielsko-Białej należącym do ówczesnego konserwatora zabytków Galicji Zachodniej Stanisława Tomkowicza. W tym wypadku w jednym znalezisku młodzi ludzie znaleźli cztery tego typu miecze. Świadczy to o bardzo intensywnych kontaktach pomiędzy społecznościami epoki brązu zamieszkującymi na terenie obecnych Węgier i Słowacji oraz ludnością mieszkającą w okolicach Jasła –mówi  Paweł Madej, kierownik Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

 Więcej szczegółów wkrótce.

id

Napisany dnia: 01.06.2016, 17:20

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Ursus
dnia 11.12.2017, 12:46 · Zgłoś
Pierwsze grzyby pojawiają się w maju jeśli ktoś jest zapalonym grzybiarzem to robi pierwszy rekonesans a co do przekazania znaleziska do muzeum to muszę przyznać,że nie wiem czy ja zdobyłbym się na tak wielki gest.
Odpowiedz
3
@ ores
dnia 02.06.2016, 22:04 · Zgłoś
do tych co się śmieją z tych grzybów podaję do wiadomości że grzyby juz się pojawiają i nie ma się z czego naśmiewać , chłopcom gratuluję postawy i zazdroszczę bo to musi być piekne uczucie jak dowiedzieli się że znależli taki skarb .SZACUN
Odpowiedz
-5
@ apis1922
dnia 02.06.2016, 16:51 · Zgłoś
A to ciekawe , że szukali grzybów,tylko jakich? O tej porze ? jak nic chodzili i chodzą z wykrywaczem metalu , i grzebią wszdzie jak kury,, ha ha ha , albo dziki . Tak dziki na dwóch nogach.
Odpowiedz
-2
@ mieszkanka
dnia 02.06.2016, 14:15 · Zgłoś
Gratulację ,pamiętajcie ,ze w Magurskim parku jest zakaz zbierania grzybów, może być kara zamiast nagrody. ale nagroda od Ministra napewno przewyższy wartość kary -hahaha jeszcze raz gratulacje :)
Odpowiedz
4
@ szczota i jonasz
dnia 02.06.2016, 14:03 · Zgłoś
Nasz plan na dzisiaj.flacha za pas i w las :D
Odpowiedz
1
@ Jonasz
dnia 02.06.2016, 12:15 · Zgłoś
Idę z kolegą na grzyby a dziś zamiast noży bierzemy dwi lopaty
Odpowiedz
-3
@ Bart
dnia 02.06.2016, 11:51 · Zgłoś
Ja bym nie oddał ... dadzą im jakies ochłapy a sami z unii wysępią na wykopy parę milionów złotych , jak to było w Trzcinicy zresztą , takie żelaztwo można z powodzeniem sprzedać prywatnym kolekcjonerom
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 02.06.2016, 14:34 · Zgłoś
Tak się składa, że unia na badania archeologiczne nie daje żadnych pieniędzy, nie mówiąc o milionach - typowa kasa na miesięczne badania archeologiczne to 5 tys. zł od konserwatora zabytków, za które w rzeczywistości można całe [...] zrobić.
PS A pozostałą część twego komentarza pokryje jedynie stwierdzeniem, że żal [...] ściska, że w Polsce żyją takie zachłanne, niedoedukowane i mające w[...] wszystko, poza własną [...] osobniki.
Odpowiedz
-1
@ Minnesota
dnia 02.06.2016, 17:44 · Zgłoś
Tak se tłumacz ... ja tez bym, nie oddała , Bart ma racje.
Odpowiedz
2
@ annakijak;-)
dnia 03.06.2016, 12:58 · Zgłoś
No pewnie... walnęłabyś się z całej siły w głowę. Może pojedyncza komórka mózgowa wskoczyłaby na swoje miejsce.
Odpowiedz
4
@ Pola
dnia 02.06.2016, 09:17 · Zgłoś
Może jest to dobry pretekst, żeby poruszyć temat jasielskiego muzeum. Może czas władzom naszego miasta pomyśleć o tej instytucji? Mamy piękny JDK po remoncie, Kino Syrena po remoncie, Biblioteka po remoncie, tylko Muzeum straszy ponurą elewacją. Może już czas dofinansować, odremontować i zatrudnić archeologa zanim nam Krosno pozbiera wszytko co jeszcze zostało do zabrania. I temat winiarstwa, tak miły naszemu miastu, może też by się w jakiejś sali w muzeum znalazł.
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 02.06.2016, 14:25 · Zgłoś
Pomysł dobry, tylko najpierw trzeba znaleźć nową siedzibę (i oczywiście olbrzymie pieniądze), gdyż na rozwój muzeum w tym miejscu, zwyczajnie nie ma miejsca.
Odpowiedz
1
@ O dyr
dnia 02.06.2016, 09:02 · Zgłoś
Może to arsenał jasielskich kolesi...
Odpowiedz
0
@ Ragnar
dnia 02.06.2016, 08:44 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Robson
dnia 02.06.2016, 00:34 · Zgłoś
Wszystko nam medy zabieraja jak nie spalarnie smieci to miecze znalezione w naszym powiecie
Odpowiedz
3
@ Robson
dnia 02.06.2016, 00:31 · Zgłoś
Co w Krosnie a Jaslo to co?
Odpowiedz
8
@ Anonimka
dnia 01.06.2016, 22:35 · Zgłoś
A ja im gratuluję i już :)
Odpowiedz
3
@ Poszukiwacz
dnia 01.06.2016, 23:45 · Zgłoś
a ja mam pytanie na jakiej głębokości były te znajdki i jak biły :):):P
Odpowiedz
0
@ brawo ty
dnia 02.06.2016, 18:43 · Zgłoś
na rutusie 60
Odpowiedz
8
@ ala
dnia 01.06.2016, 22:08 · Zgłoś
jakie ma znaczenie sposób znalezienia, ważne jest to ze znaleźli i uczciwie oddali państwu Polskiemu to nasze dziedzictwo. a przepisy są takie jakie są
Polskie prawo niestety nie jest łaskawe dla łowców skarbów. W przypadku znalezienia kosztowności mogą dostać dyplom, upominek, albo w określonych warunkach do 10 procent wartości. Dlatego wiele skarbów trafia niestety na czarny rynek. dlatego trzeba pogratulować chłopakom uczciwości.
Odpowiedz
-11
@ ooo
dnia 01.06.2016, 23:32 · Zgłoś
Sposób znalezienia ma olbrzymie znaczenie dla poznania przeszłości - kontekst kulturowy, sposób ułożenia etc. - w przypadku takiego "wybierania" zabytków archeologicznych traci się mnóstwo cennych informacji. PS prawo nie powinno być łaskawe dla "ŁOWCÓW SKARBÓW" bo to są zwyczajni ZŁODZIEJE. Jedyny plus to, ze nie poszły te zabytki na czarny rynek.
Odpowiedz
1
@ Czlowiek z lasu
dnia 02.06.2016, 09:07 · Zgłoś
Powściągnij trochę zapędy do oceniania ludzi w ten sposób. Ukończenie studiów nie daje Ci do tego prawa. Złodziej to słowo, które ma swoje znaczenie i o tym warto nie zapominać
Odpowiedz
2
@ ???
dnia 02.06.2016, 14:02 · Zgłoś
jakby nie tacy "ŁOWCÓW SKARBÓW" to prawdopodobnie tych bezcennych znalezisk nikt by nie zobaczył oni robią najcięższą harówe i wkładają w to czas wytrwałość trud i pasje. szkoda tylko ze państwo Polskie nie docenia takich ludzi moim zdaniem powinni być szczególnie uhonorowani i godziwie wynagrodzeni. po to żeby nie trafiały te przedmioty na czarny rynek i ponatto zachęcić kolejnych łowców do poszukiwań.
Odpowiedz
1
@ ooo
dnia 02.06.2016, 14:23 · Zgłoś
Człowiecze z lasu, wiem, ze słowo Złodziej ma swoje znaczenie i w takim właśnie znaczeniu go użyłem - według POLSKIEGO SYSTEMU PRAWNEGO, zresztą słusznie osoby szukające skarbów na stanowiskach archeologicznych są ZŁODZIEJAMI. Być może akurat Ci konkretni odkrywcy, złodziejami nie byli i odkryli skarb naprawdę przy szukaniu grzybów, ale jest cała masa osób która jest ZŁODZIEJAMI.
Odpowiedz
0
@ Czlowiek z lasu
dnia 02.06.2016, 21:07 · Zgłoś
To podaj podstawę prawną. Nie każdy przestępca jest pijakiem i złodziejem, jeśli nie rozróżniasz
Odpowiedz
1
@ ooo
dnia 03.06.2016, 03:57 · Zgłoś
USTAWA
z dnia 23 lipca 2003 r.
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

I tu m. in.:
Art 35: "1. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Własność Skarbu Państwa stanowią również przedmioty będące zabytkami archeologicznymi, pozyskane w wyniku poszukiwań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 12."

Art. 36: "1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga: (...) 12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków
archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych
i technicznych oraz sprzętu do nurkowania."

Art. 108.
1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3
miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie,
karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 sąd orzeka, a w razie skazania
za przestępstwo określone w ust. 2 sąd może orzec, nawiązkę na wskazany
cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego
do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia.

Art. 111.
1. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub
porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych
i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu,
ograniczenia wolności albo grzywny.
2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec:
1) przepadek narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do
popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy;
2) przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio lub pośrednio z wykroczenia;
3) obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego lub zapłaty równowartości wyrządzonej
szkody.

Cały tekst ustawy jest tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031621568
Odpowiedz
2
@ ooo
dnia 03.06.2016, 04:04 · Zgłoś
Więc jeśli ktoś kradnie czyjąś własność, w tym przypadku własność Skarbu Państwa, to jest Złodziejem, tak samo jak ktoś kto kradnie Ci portfel, pieniądze z banku, czy samochód, proste chyba nie?
Odpowiedz
0
@ Czlowiek z lasu
dnia 05.06.2016, 10:48 · Zgłoś
Nie rozumiesz chyba różnicy między poszukiwaniem a przywłaszczeniem. Ponadto przedmioty odkryte w wyniku badań archeologicznych są zabytkami. Pozostałe czekają na kwalifikację. To wynika z tych przepisów przede wszystkim. Proste, nie?
Odpowiedz
0
@ 8k
dnia 09.06.2016, 17:17 · Zgłoś
sam jesteś złodziejem...złodziejem Historii !!!. Takich jak ty się powinno zamykać nie poszukiwaczy!
Odpowiedz
0
@ 8k
dnia 09.06.2016, 17:22 · Zgłoś
Przestępcze prawo ciągle PRLowskiego kraju.
Odpowiedz
5
@ Józko z....
dnia 01.06.2016, 21:41 · Zgłoś
Grzyby są- potwierdzam!! A co do skarbu, to dziś w aktualnościach TVP Rzeszów podano, że znalazcy otrzymali 50000 zł nagrody.
Odpowiedz
2
@ Ja
dnia 01.06.2016, 20:55 · Zgłoś
Chyba jutro pójdę na grzyby...
Odpowiedz
2
@ brawo ty
dnia 01.06.2016, 20:58 · Zgłoś
ja dopiero na weekend masz jakas miejscowke
Odpowiedz
-8
@ Jola z KOD
dnia 01.06.2016, 20:53 · Zgłoś
O tej poże gżyby ? chyba im dość dobrze ...bało !
Odpowiedz
5
@ brawo ty
dnia 01.06.2016, 20:33 · Zgłoś
dwuch gosci w maju poszlo razem na grzyby znalezli miecz i wykopali w ciemno jeszcze trzy wiedzieli ze moga miec przez to problemy i ze sa z brazu ktos kto nie jest poszukiwaczem o tym nie wie. fajnie ze oddali do muzeum i szkoda ze nasz kraj jest taki ze nie mozna legalnie byc archeologiem amatorem tylko trzeba tak klamac zeby nie miec problemow
Odpowiedz
4
@ jagna
dnia 01.06.2016, 20:28 · Zgłoś
naprawdę piękne Polskie miecze dobrze ze nie trafiły na czarny rynek. a żeby znaleźć takie skarby trzeba mieć naprawdę dużo dużo dużo szczęścia. zasługują chłopacy na medal i zapamiętanie nazwisk znalazców.
Odpowiedz
-5
@ Poszukiwacz
dnia 01.06.2016, 23:43 · Zgłoś
albo detektor :)
dasz dół
Odpowiedz
5
@ Boss
dnia 01.06.2016, 20:20 · Zgłoś
i od razu mówię, że komentarz nie jest nagonką dla znalazców, bo im gratuluję. mam tylko na myśli, że mamy zacofane chore przepisy przez które trzeba kłamać
Odpowiedz
1
@ Boss
dnia 01.06.2016, 20:17 · Zgłoś
Gratuluję znaleziska, ale po co ta ściema,że byli na grzybach? Każdy kumaty domyślą się, że byli z wykrywaczem, a że nie mieli pozwoleń na kopanie to żeby mandatu nie dostać wymyślono ściemę z grzybami. Na grzybach byliście z kanarkiem czy z innym sprzętem?Pozdro
Odpowiedz
2
@ ooo
dnia 01.06.2016, 23:28 · Zgłoś
Bosie. No niestety jest to plaga na podkarpaciu (złodzieje łażący po stanowiskach archeologicznych z wykrywaczami). Całkiem prawdopodobnie i oni takimi wykrywaczowcami są , lepszymi od innych o tyle, że zabytki oddali do muzeum, a nie sprzedali na czarnym rynku, ale co zniszczyli (kontekst kulturowy) to zniszczyli.
Odpowiedz
1
@ boss
dnia 02.06.2016, 09:20 · Zgłoś
OOO. Zgadzam się z Tobą, że nie powinno się chodzić po stanowiskach archeologicznych. Ale po łąkach itp czemu nie
Odpowiedz
1
@ ooo
dnia 02.06.2016, 14:16 · Zgłoś
Dlatego, że na tych "łąkach" , tak samo jak na polach, w lasach, centrach miast itd. są właśnie stanowiska archeologiczne.
Odpowiedz
1
@ 8k
dnia 09.06.2016, 17:15 · Zgłoś
Ci niszczą co siedzą na tyłkach a "wszytko" gnije w ziemi albo wypływa na czarnym rynku za granica. W Anglii czy Austrii by cie wyśmiali. Tam poszukiwaczy pasjonatów traktuje się jak bohaterów i dlatego znajduje się tyle skarbów i nikt nie ma z tym problemów dzięki współpracy... PRL ciągle trwa tralala.
Odpowiedz
8
@ aga
dnia 01.06.2016, 20:10 · Zgłoś
brawa dla chłopaków! po komentarzach widać, jak ludzie znają się na prawie i ile jest wśród nas krętaczy. I nawet ni w 5 ni w 9, wklepie się hejt polityczny. Nietórzy to powinni odtruć tę wątrobę :P
Odpowiedz
23
@ mata
dnia 01.06.2016, 18:54 · Zgłoś
komentarze części wypowiadających się tu osób pokazują w jakim społeczeństwie żyjemy. Chłopaki znaleźli skarb archeologiczny i uczciwie zgłosili to właściwym władzom. Zamiast dostać tu pochwały wyzywani są od frajerów.
Trudno się dziwić jak komentujący to pokolenie 500+
Odpowiedz
11
@ annakijak;-)
dnia 01.06.2016, 19:32 · Zgłoś
Po prostu "polactwo". Przykro czytać. A dla panów wielki szacunek.
Odpowiedz
-1
@ Brazy
dnia 01.06.2016, 20:39 · Zgłoś
Co to jest "polactwo"?
Odpowiedz
-2
@ benek
dnia 02.06.2016, 10:02 · Zgłoś
Gdzie jest link? Komuś przeszkadzał?
Odpowiedz
0
@ annakijak;-)
dnia 03.06.2016, 12:59 · Zgłoś
Najwyraźniej przeszkadzał. Pani/e Brazy po prostu proszę wpisać w wyszukiwarkę.
Odpowiedz
11
@ Zdziwiony
dnia 01.06.2016, 18:37 · Zgłoś
Znowu coś do Krosna!!!
Dlaczego??? Można było przekazać tam, gdzie Karpacka Troja.
Odpowiedz
-1
@ annakijak;-)
dnia 01.06.2016, 18:45 · Zgłoś
Karpacka Troja jest pod zarządem muzeum w Krośnie.
Odpowiedz
8
@ go
dnia 01.06.2016, 18:45 · Zgłoś
Tylko ze karpacka troja to oddział muzeum w Krośnie i tam właśnie oddano eksponaty.
Odpowiedz
63
@ Igor
dnia 01.06.2016, 18:24 · Zgłoś
Żal mi ludzi, którzy uważają Michała i Jakuba za frajerów. Na pewno w nasze rejony zjadą się archeolodzy, być może dzięki nim region zyska na turystyce. Panowie na pewno dostaną nagrodę z Ministerstwa Kultury, a przynajmniej tego im życzę. Prześmiewcom przypominam, że każde cenniejsze znalezisko należy zgłaszać właściwemu organowi administracji. Właścicielem znalezisk jest Skarb Państwa.
Odpowiedz
-59
@ loco
dnia 01.06.2016, 18:28 · Zgłoś
W sumie trzeba być frajerem żeby szukać grzybów w maju
Odpowiedz
27
@ alred
dnia 01.06.2016, 19:19 · Zgłoś
Ja kozaki znalazłem 2 tygodnie temu <frajerze>.
Odpowiedz
8
@ Leno
dnia 01.06.2016, 20:05 · Zgłoś
Bardzo ładnie "powiedziane" :)

Skarb państwa = my wszyscy, to nasz wspólny skarb ;)
Odpowiedz
-58
@ Wykopek
dnia 01.06.2016, 18:11 · Zgłoś
Jeszcze się chwalą swoim frajerstwem. Gratuluje.
Odpowiedz
25
@ annakijak;-)
dnia 01.06.2016, 18:45 · Zgłoś
Prawdziwi patrioci, nie "koszulkowi".
Odpowiedz
-15
@ Wykopek
dnia 01.06.2016, 18:51 · Zgłoś
Ja nawet jak rano jem rogala i kosze trawę to robię to dla Polski.
Odpowiedz
7
@ ooo
dnia 01.06.2016, 23:21 · Zgłoś
a co mieli ukraść te miecze? wykopku?
Odpowiedz
16
@ ela
dnia 01.06.2016, 18:09 · Zgłoś
to dzieje i początki historii państwa Polskiego. ale znaleźne oczywiście się należy moim zdaniem niemało, ten skarb jest przecież bezcenny.
Odpowiedz
3
@ mn
dnia 01.06.2016, 18:39 · Zgłoś
To teraz dopiero będą tam kopać i szukać więcej takich skarbów,kto wie może jeszcze coś się znajdzie.
Odpowiedz
7
@ Orange
dnia 01.06.2016, 19:42 · Zgłoś
Wątpie, 4 w jednym miejscu znaczy, że ktoś je tam schował, a więcej byłoby, gdyby to był szlak, albo osada.
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 01.06.2016, 23:19 · Zgłoś
Nie, to nie są dzieje i początki państwa Polskiego. Te zaczęły się ponad 2 tysiące lat później.
Odpowiedz
0
@ TOM
dnia 27.10.2021, 23:33 · Zgłoś
Nie masz racjii, poczatkow panstwa polskiego nalezy szukac 2700 pne. Istnieje na ten temat wiele publikacji naukowych - tyle ze nie zgodne z glownym nurtem
Odpowiedz
36
@ Jaślanin
dnia 01.06.2016, 18:06 · Zgłoś
Tak jak by nie było muzeum w Jaśle, nie mogę.
Odpowiedz
16
@ BOBO
dnia 01.06.2016, 20:27 · Zgłoś
No właśnie. Też tego nie rozumie, czemu nie do jasielskiego muzeum tylko do Krosna? Przecież podobno pochodzą i znaleźli w Jasielskim. Po co Krosnu takie zabytki?
Odpowiedz
7
@ karmel
dnia 01.06.2016, 21:17 · Zgłoś
bo ten facet zgarnia wszystko co tu znajduja
on jest od razu na miejscu jak trzeba...
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 01.06.2016, 23:36 · Zgłoś
Ida do Krosna, ponieważ dyrektor Gancarski jest archeologiem - brązownikiem, jest tam prężnie działający dział archeologiczny, a zresztą skansen w Trzcinicy to cześć muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Natomiast muzeum regionalne w Jaśle nie ma zatrudnionego archeologa, więc nie miałby się tym kto zająć.
Odpowiedz
6
@ hiro
dnia 02.06.2016, 08:38 · Zgłoś
To właśnie jest dobry moment żeby zatrudnić takiego archeologa
Odpowiedz
1
@ kol
dnia 03.06.2016, 09:03 · Zgłoś
Muzea regionalne powstały właśnie po to aby gromadzić zabytki z regionu na którym się znajdują tak aby zwiedzający dane miasto mogli zapoznać się z jego historią. Dlatego zabytki z Nowego Żmigrodu powinny w nim się właśnie znaleźć.
ooo jak pewnie wiesz archeolodzy działający w rejonie przekazują zabytki do muzeum jasielskiego niezależnie czy pracuje w nim archeolog czy też nie. W muzeum jasielskim znajdują się np. topory znalezione w Trzcinicy, znajduje się duża kolekcja zabytków z okresu wpływów rzymskich czy zabytki ze stanowiska nr 29 w Jaśle. Zostaną też przekazane zabytki z badań na Zamku Golesz.
Odpowiedz
1
@ ooo
dnia 03.06.2016, 13:41 · Zgłoś
Owszem, przekazują, tylko, że archeolodzy najpierw opracują swoje znaleziska i dopiero później oddadzą do muzeum, a w tym przypadku, gdy przypadkowi ludzie odkryli, to oddanie ich do muzeum gdzie nikt się nimi nie zajmie - nie opracuje profesjonalnie, nie jest najmądrzejszym wyjściem. Lepiej oddać je tam , gdzie ktoś się tym zajmie. Poza tym w muzeum regionalnym pracował kiedyś archeolog, więc przynajmniej część z tych zabytków pochodzi z tamtego czasu.
Odpowiedz
7
@ edzio
dnia 01.06.2016, 18:06 · Zgłoś
nie za friko Zorro
Odpowiedz
-66
@ Zorro
dnia 01.06.2016, 17:41 · Zgłoś
Przekazali skarb za friko gratulacje bystrzaki
Odpowiedz
52
@ xx
dnia 01.06.2016, 19:16 · Zgłoś
Chłopaki naglosnijcie to w ogolnopolskich mediach jak TVP, Polsat, TVN - to chociaz dostaniecie przyzwoita nagrode od ministra... jak o rym bedzie ciiisza, to dostaniecie podziekowanie na kartce i po 500zl
Odpowiedz
57
@ ktoś
dnia 01.06.2016, 20:22 · Zgłoś
Właśnie przeczytałem na TVN24:
"Po raz pierwszy publicznie będą pokazane w sierpniu podczas festiwalu archeologicznego w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy. Potem będzie je można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. (http://www.tvn24.pl)" ;
Ludziska dlaczego zabytki z naszego powiatu mają trafiać do Krosna? Niech ktoś się temu sprzeciwi !!! Pani Marszałek, Panie Wojewodo !!! Ich miejsce jest w "Troi", choć podległa Krosnu to leży w naszym powiecie , a nie w Grodach Czerwieńskich.
Odpowiedz
13
@ UFO
dnia 01.06.2016, 20:36 · Zgłoś
Aleś ty jest walnięty. Ludzie za takie znaleziska dostają od Ministerstwa tyle kasy że można kupić wypasiony samochód, ale jak widać ty wolałbyś trzymać sobie te miecze pod poduszką ale w skarpecie w myśl że to będzie moje bo znalezione.
Skarpetki sobie wypierz żeby ci się kasa w nich nie zaśmierdziała.
Odpowiedz
16
@ olik
dnia 02.06.2016, 08:27 · Zgłoś
podwójne gratulacje dla znalazców, za znalezienie i przekazanie do muzeum, szkoda, że krośnieńskiego. Takie rarytasy z okolic Jasła powinny trafiać do jasielskiego muzeum.
Odpowiedz
0
@ Aramis
dnia 02.06.2016, 10:04 · Zgłoś
A co? Mieli pójść na 10 lat do pierdla? Nie można takich rzeczy sprzedawać w Polsce, ani przechowywać. Jak ktoś przypadkiem by im zrobił wjazd na chatę to lipa
Odpowiedz
0
@ Kolega z anglii
dnia 03.06.2016, 13:29 · Zgłoś
Znam angola ktury tez znalazl miecz i dostal za niego 1500 funt
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657