Strona główna

Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

10
Napisany dnia: 09.02.2019, 11:36 , Tagi: Brak

Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

„Fuks” to opowieść o wielkiej pasji, pracy pełnej codziennych wyrzeczeń oraz poświęceniu ratowników Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT z Rzeszowa, którzy często bez względu na wszystko biorą udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, stanowiąc nieocenione wsparcie dla służb. Film jest swoistego rodzaju hołdem, oddanym ludziom oraz ich czworonożnym przyjaciołom bezinteresownie stawiającym się na każde wezwanie, kiedy tylko zagrożone jest życie bądź zdrowie osób zaginionych. Kto jednak spodziewał się obrazu przedstawiającego jego bohaterów w roli herosów o nadludzkich i ponadnaturalnych zdolnościach, srogo się zawiódł. Film ukazuje pracę ratowników, taką, jaka jest w rzeczywistości, pełną poświęceń, której nie towarzyszą błyski fleszy i obecności na pierwszych stronach gazet, za którą jedyną zapłatą są poczucie spełnionego obowiązku oraz wdzięczność osób, którym niesiona jest pomoc.

Historia STORAT-u i jego ratowników, cichych bohaterów stała się inspiracją dla twórców filmu. Pomysł na dokument zrodził się przy okazji realizacji innego obrazu, w którego powstanie zaangażowany był reżyser i scenarzysta „Fuksa”, Jakub Kowalczyk. Tak wspomina okoliczności, w których w jego głowie zaświtała myśl o nakręceniu dokumentu, którego głównymi bohaterami zostali Jacek Dubiel i jego pupil Fuks. – Kilka lat temu zadzwoniłem do Jacka Dubiela w kontekście filmu, który realizowaliśmy w Jaśle. Filmem tym była „Akcja Pensjonat”. Potrzebowaliśmy psa, który podczas sceny rozstrzelania więźniów w lesie, w podjasielskich Warzycach miał zareagować szczekaniem. Pomysł wydał się Jackowi interesujący. Zaznaczył jednak, że Fuks nie szczeka. Informacja ta bardzo mnie zainteresowała. Najpierw sobie, potem oczywiście Jackowi zdałem proste pytanie, dlaczego pies nie szczeka. Dowiedziałem się, że to efekt szkolenia psów STORAT-u, które po odnalezieniu zaginionej osoby muszą bezgłośnie powiadomić ratownika o tym fakcie. – wyjaśnia.  

Jakub Kowalczyk

Jakub Kowalczyk oraz Piotr Trznadel, właściciel Trznadel Media, producent filmu, a zarazem operator i montażysta, misję STORAT-u, który na swoim koncie ma dziesiątki uratowanych osób z miejsca uznali za godną uwiecznienia. Kiedy tylko pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania dla produkcji zespół przystąpił do pracy. Należy wspomnieć, że obraz współfinansowany jest przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego. Wsparcia finansowego udzieliło także Miasto Jasło. Łączny budżet filmu oscylował w granicach 25 tys. zł.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. W listopadzie film był już gotowy. O tym, czym zajmuje się STORAT opowiadają w nim sami członkowie Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych. Poza tym, obraz przedstawia sceny zarejestrowane podczas akcji ratowniczych oraz szkoleń, w których udział biorą ratownicy wraz ze swoimi czworonożnymi kompanami. Dla ekipy filmowej szczególnie trudnym wyzwaniem było przedstawienie pracy zespołu ratowników w trakcie nocnych poszukiwań. – W pierwszej kolejności zaczęliśmy jeździć na szkolenia psów. Mieliśmy jednak świadomość, że tym, co stanowi kluczowy element ogółu pracy ratowników są akcje poszukiwawcze. Uznaliśmy, że dla filmu pokazanie jej przebiegu będzie absolutnie konieczne. Uzyskaliśmy w tej materii zgodę Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, która zgodziła się, abyśmy mogli wziąć udział w ewentualnej akcji. Nie było to łatwe. Filmowanie w trudno dostępnym terenie, w nocy, było prawdziwym wyzwaniem. Co więcej, musieliśmy pracować na tyle dyskretnie, aby nie rozpraszać w pracy ludzi i psów ratowników. Nie wspomnę już o tym, że po otrzymaniu informacji o akcji, musieliśmy w ciągu kilkudziesięciu minut zebrać zespół i udać się na miejsce poszukiwań. Udało nam się zarejestrować działania STORAT-u podczas dwóch akcji. – wyjaśnia Jakub Kowalczyk.  

Efekt pracy zespołu twórców, do którego obok wspomnianych, Jakuba Kowalczyka i Piotra Trznadla należą również Paweł Ginalski, odpowiedzialny za dźwięk, Wojciech Nowicki, twórca muzyki do filmu oraz Piotr Sekuła, autor zdjęć lotniczych widzowie mogli zobaczyć po raz pierwszy podczas jasielskiej premiery obrazu, który odbył się w Jasielskim Domu Kultury. W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zasiadła liczna widownia, która po seansie nie omieszkała nagrodzić produkcji gromkimi brawami. Gośćmi honorowymi premiery byli ratownicy Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT z Rzeszowa, w tym oczywiście Jacek Dubiel, opiekun tytułowego Fuksa, który zgodził się podzielić z nami wrażeniami, jakie towarzyszyły mu podczas realizacji zdjęć do filmu. – Dokument mieliśmy okazję zobaczyć już podczas corocznego spotkania, które organizujemy w styczniu każdego roku. W kameralnym gronie, co rusz dało się słyszeć salwy śmiechu. To przedziwne uczucie, kiedy ogląda się siebie na ekranie. Film wiernie odzwierciedla faktyczną pracę psów i ratowników. Nasza działalność nie jest w nim przekoloryzowana, jak często można obserwować w filmach, które pokazują sytuacje niemożliwe do wykonania przez psa. – mówił.

Jacek Dubiel i Fuks

Jeszcze w lutym, film będą mogli zobaczyć mieszkańcy Krosna. Telewidzowie z kolei, zobaczą produkcję na kanałach telewizji kablowych zrzeszonych w Grupie Medialnej Info w dniach 15-28 lutego 2019 r.

Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT z Rzeszowa jest organizacją non profit. Swoją misję realizuje społecznie, polegając na wsparciu finansowym darczyńców oraz przekazywanemu w ramach rozliczeń PIT 1% podatku. W tym celu stowarzyszenie uruchomiło dedykowaną STORAT-owi wersję programu e-pity, dostępną w Internecie >> https://www.e-pity.pl/pity-2018/program-online-epity-2019-KRS-0000047423--2535?fbclid=IwAR1gVTvTG5GXDRYY-HJEYRF_uLF1rU_KSFh9lpMlR8ynK_O7P1hfNa2fmvM

Przy rozliczeniu w tradycyjnej formie wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu formularza nr KRS 0000047423 i nazwę organizacji STOWARZYSZENIE CYWILNYCH ZESPOŁÓW RATOWNICZYCH Z PSAMI STORAT.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ gorczynski
dnia 09.02.2019, 12:30. Identyfikator użytkownika: fw5DPBf9dbMz
Ocena
komentarza:
36
Wielkie brawa panie Jacku. Pozdrowienia oczywiscie tez.
@ bhp
dnia 09.02.2019, 17:30. Identyfikator użytkownika: 3RfhR5on9QPN
Ocena
komentarza:
21
Ogromne słowa uznania dla wszystkich służb ratujacych ludzkie zdrowie i życie. Ten artykuł pokazuje jak innych narażając swoje życie w sytuacjach tragicznych.I tutaj też nie należy zapominać o oddanych nam ludziach ze Straży Pożarnej wszystkich szczebli,którzy zawsze na posterunkach ratownictwa pożarowego, drogowego .wodnego. Tam niema miejsca dla uzurpantow i dla mieczakow
@ PRZYJACIEL
dnia 09.02.2019, 18:19. Identyfikator użytkownika: QptiAqtAaYCj
Ocena
komentarza:
13
jestem dumna jacek z ciebie bardzo. pozdrawiam
@ Uznanie
dnia 09.02.2019, 18:35. Identyfikator użytkownika: IYISAzdnPreH
Ocena
komentarza:
17
Podziękowania za altruizm,ratowanie życia ludzkiego i za film,który ukazuje realia akcji,postawę ratowników i wzruszające sceny ocalenia.Mam pewność,że przeciwnicy psów przekonają się,jak wielką rolę w naszym życiu pełnią psy-najwierniejsi przyjaciele.Gratuluję.
@ Stokrotka
dnia 09.02.2019, 20:06. Identyfikator użytkownika: fUY8chIFQjNj
Ocena
komentarza:
17
Świetna inicjatywa :) Praca stowarzyszenia jest niesamowita.
@ Oby do wiosny
dnia 10.02.2019, 11:28. Identyfikator użytkownika: KQT1OZFyu5C6
Ocena
komentarza:
7
Żałuję, że nie byłem.
@ Marian
dnia 11.02.2019, 14:56. Identyfikator użytkownika: USlMewaHx8NH
Ocena
komentarza:
1
Będą jeszcze inne emisje
@ Rumcajs
dnia 11.02.2019, 09:58. Identyfikator użytkownika: 8m9fSUrfwxch
Ocena
komentarza:
-16
Nic nie robią tylko się chwalą co to nie zrobili
@ Kiri
dnia 11.02.2019, 17:56. Identyfikator użytkownika: 0P6tV2VW9Ctl
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Jan Niezbędny
dnia 14.02.2019, 12:24. Identyfikator użytkownika: 2fS3QjghohJ0
Ocena
komentarza:
0
Ja tam lubie pieski, kotki na obrazkach. Przynajmniej od patrzenia nie można się zarazić śmiertelnymi chorobami.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Adrian stoi przed wielką szansą

  Adrian Bałucki z Jasła przeszedł do finału programu muzycznego drugiej edycji "The Voice Kids" emitowanego w TVP 2, który będziemy mieli okazję oglądać 23 lutego. 15-letni jaślanin od początku zyskał uznanie wśród trenerów, szczególnie Cleo, która jak podkreśliła widzi w nim siebie.

 • Miał świadomość, że pies cierpi

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie oskarżonego Stefana P. z Zarzecza, który w  ubiegłym roku pozostawił swojego psa na kilkustopniowym mrozie i przyczynił się do jego śmierci. Mężczyzna został uznany za winnego.

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105