Strona główna

Ostatnie pożegnanie Anny Kopeć z Sowiny

12
Napisany dnia: 27.03.2018, 08:00 , Tagi: Brak

Kobieta, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów przeżyła szczęśliwie 97 lat. Anna Kopeć z Sowiny otrzymała za zasługi medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu miała obchodzić kolejne urodziny. Zmarła w minioną niedzielę.

Dzisiaj (27 marca br.) o godzinie 11.00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie odbędzie się pogrzeb Anny Kopeć, zasłużonej mieszkanki, która w 1942 r. podczas okupacji niemieckiej nie odmówiła pomocy żydowskiej rodzinie. Jako młoda kobieta mająca własną rodzinę i dziecko, pomimo trwającego terroru podjęła to ryzyko.

Część rodziny Kruegerów zginęła, ale córkom Abrahama i Heleny udało się przeżyć wojnę i wyjechać do USA. Wiele lat później Annie Kopeć udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i ponownie spotkać z ocalonymi dziewczętami.

W 2003 r. Anna i jej mąż Stanisław zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. 13 lutego br. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta dla Anny Kopeć za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, z rąk wojewody podkarpackiego w imieniu mamy odebrała córka Teresa Frączek wraz z mężem.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się o odznace przyznanej mi przez prezydenta Andrzeja Dudę. To dla mnie ogromne wyróżnienie – powiedziała tuż po tym wydarzeniu Anna Kopeć z Sowiny.

Zmarła w wieku 97 lat.

Rodzinie Anny Kopeć składamy najszczersze kondolencje.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Czarni Jasło
dnia 27.03.2018, 08:36. Identyfikator użytkownika: JaaRNFyKLmy9
Ocena
komentarza:
70
Wielki Szacunek dla tej niezwykłej kobiety.
@ Ggg
dnia 27.03.2018, 15:46. Identyfikator użytkownika: UUXgbWvPLk4v
Ocena
komentarza:
10
Wspaniała kobieta... dzisiejsze nastolatki nie przeżyłyby takoch czasów. Popełniałyby seryjne samobójstwa.
@ łodyniec
dnia 27.03.2018, 08:56. Identyfikator użytkownika: FEq59xlQNPTr
Ocena
komentarza:
36
Takie byly nasze babki i jak im teraz zydzi odplacaja ...
@ podlas
dnia 27.03.2018, 11:50. Identyfikator użytkownika: 1JLxNvphV6pu
Ocena
komentarza:
-19
A czym niby odplacaja? Ale konkretnie. Czy tym ze protestuja przeciw temu zeby karac tych ktorzy twierdza ze Polacy wydawali Zydow? I ze Polacy przejmowali mienie i nieruchomosci pozydowskie? W mojej miejscowosci w powiecie jasielskim wiele osob do teraz nie moze swobodnie dysponowac nieruchomosciami bo nie maja aktow wlasnosci na cos co jest mieniem pozydowskim. I co? Czy ochrona wlasnosci to tylko jakis pusty frazes?
Czyli ci ludzie nagle dzieki PIS mogliby nareszcie spac spokojnie? I niema to sie nijak do pretensji Polakow wysiedlonych z Kresow? Typowy relatywizm Polaka...
@ Jaa
dnia 27.03.2018, 09:29. Identyfikator użytkownika: 7pvHbqHF29DE
Ocena
komentarza:
34
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.
@ .
dnia 27.03.2018, 09:33. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
16
wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie
@ bogda 68
dnia 27.03.2018, 10:21. Identyfikator użytkownika: jyu0o5uVxj9h
Ocena
komentarza:
13
Spoczywaj w pokoju Pani Anno.
@ Dmograf
dnia 27.03.2018, 10:37. Identyfikator użytkownika: XzUq83IXySrY
Ocena
komentarza:
26
97 lat piękny wiek ta Pani dożyła. Dobro wraca jednak. Spoczywaj w pokoju z innymi
@ Współczująca
dnia 27.03.2018, 13:10. Identyfikator użytkownika: 83JetK720A6r
Ocena
komentarza:
15
Niech Dobry Bóg trzyma wspaniałą panią Annę za rękę.Wymowna data śmierci-Niedziela Palmowa.Takiej osoby będzie brak.Dojdzie tam,gdzie nie będzie przemijać..
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Pies został postrzelony z wiatrówki. Miał 15 śrutów w ciele

  W okolicy osiedla Żółków w Jaśle ktoś znęcał się nad pięcioletnim Tolkiem. Piesek miał w ciele aż 15 śrutów. Właściciele psa zgłosili tę sprawę na policję. Funkcjonariusze ustalają, w jaki sposób doszło do postrzałów i kto jest za to odpowiedzialny.

 • Miasto ubiega się o Otwarte Strefy Aktywności

  Resort sportu i turystyki ogłosił 11 lutego nabór wniosków o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjny tzw. Otwartych Stref Aktywności. Władze miasta również zgłosi swój akces w ubieganiu się o środki na powstanie pięciu siłowni w Jaśle.

 • Nowe ceny za śmieci już od kwietnia!

  Rada Miejska wyraziła zgodę na podniesienie stawek za odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu miasta Jasła, które będą obowiązywać mieszkańców od 1 kwietnia br. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe zwłaszcza, że od sześciu lat stawki znajdowały się na tym samym poziomie. Niemniej jednak nieustalenie nowych cen skutkowałoby...

 • Ponad pół miliona złotych trafi do klubów sportowych

   

  Burmistrz Jasła zdecydował, które z klubów sportowych i zgłoszonych przez nie przedsięwzięć otrzymają dotację celową z budżetu miasta. Do podziału było ponad pół miliona złotych.

 • Stawki za śmieci mocno w górę!

  W wielu polskich miasta wzrosły już opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie ominie to również Jasła. Śmieci jest coraz więcej, a regionalne instalacje podnoszą radykalnie ceny, co uderzy w nasze kieszenie. Szykuje się dwukrotna podwyżka opłat za odpady zmieszane.

 • W Błażkowej spłonął budynek gospodarczy

  W miniony piątek w Błażkowej po godzinie 22.00 na jednej z prywatnych posesji pojawiła się ogromna łuna ognia. W płomieniach stanął budynek gospodarczy. Niewiele rzeczy udało się z niego uratować. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Cleo zachwycona talentem Adriana!

  Adrian Bałucki, uczestnik programu The Voice Kids po raz kolejny zachwycił swym talentem wokalnym. W Bitwie na Głosy okazał się najlepszy w swojej grupie zdobywając uznanie Cleo.

 • Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

   

  Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

 • Giganci Programowania – nowa szkoła programowania w Jaśle

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105