Strona główna

Ostatnie pożegnanie Anny Kopeć z Sowiny

12
Napisany dnia: 27.03.2018, 08:00 , Tagi: Brak

Kobieta, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów przeżyła szczęśliwie 97 lat. Anna Kopeć z Sowiny otrzymała za zasługi medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” a także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu miała obchodzić kolejne urodziny. Zmarła w minioną niedzielę.

Dzisiaj (27 marca br.) o godzinie 11.00 w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie odbędzie się pogrzeb Anny Kopeć, zasłużonej mieszkanki, która w 1942 r. podczas okupacji niemieckiej nie odmówiła pomocy żydowskiej rodzinie. Jako młoda kobieta mająca własną rodzinę i dziecko, pomimo trwającego terroru podjęła to ryzyko.

Część rodziny Kruegerów zginęła, ale córkom Abrahama i Heleny udało się przeżyć wojnę i wyjechać do USA. Wiele lat później Annie Kopeć udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych i ponownie spotkać z ocalonymi dziewczętami.

W 2003 r. Anna i jej mąż Stanisław zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, w dowód uznania, że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. 13 lutego br. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez prezydenta dla Anny Kopeć za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, z rąk wojewody podkarpackiego w imieniu mamy odebrała córka Teresa Frączek wraz z mężem.

- Jestem bardzo szczęśliwa. Ucieszyłam się, kiedy dowiedziałam się o odznace przyznanej mi przez prezydenta Andrzeja Dudę. To dla mnie ogromne wyróżnienie – powiedziała tuż po tym wydarzeniu Anna Kopeć z Sowiny.

Zmarła w wieku 97 lat.

Rodzinie Anny Kopeć składamy najszczersze kondolencje.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Czarni Jasło
dnia 27.03.2018, 08:36. Identyfikator użytkownika: JaaRNFyKLmy9
Ocena
komentarza:
70
Wielki Szacunek dla tej niezwykłej kobiety.
@ Ggg
dnia 27.03.2018, 15:46. Identyfikator użytkownika: UUXgbWvPLk4v
Ocena
komentarza:
10
Wspaniała kobieta... dzisiejsze nastolatki nie przeżyłyby takoch czasów. Popełniałyby seryjne samobójstwa.
@ łodyniec
dnia 27.03.2018, 08:56. Identyfikator użytkownika: FEq59xlQNPTr
Ocena
komentarza:
36
Takie byly nasze babki i jak im teraz zydzi odplacaja ...
@ podlas
dnia 27.03.2018, 11:50. Identyfikator użytkownika: 1JLxNvphV6pu
Ocena
komentarza:
-19
A czym niby odplacaja? Ale konkretnie. Czy tym ze protestuja przeciw temu zeby karac tych ktorzy twierdza ze Polacy wydawali Zydow? I ze Polacy przejmowali mienie i nieruchomosci pozydowskie? W mojej miejscowosci w powiecie jasielskim wiele osob do teraz nie moze swobodnie dysponowac nieruchomosciami bo nie maja aktow wlasnosci na cos co jest mieniem pozydowskim. I co? Czy ochrona wlasnosci to tylko jakis pusty frazes?
Czyli ci ludzie nagle dzieki PIS mogliby nareszcie spac spokojnie? I niema to sie nijak do pretensji Polakow wysiedlonych z Kresow? Typowy relatywizm Polaka...
@ Jaa
dnia 27.03.2018, 09:29. Identyfikator użytkownika: 7pvHbqHF29DE
Ocena
komentarza:
34
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie.
@ .
dnia 27.03.2018, 09:33. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
16
wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie
@ bogda 68
dnia 27.03.2018, 10:21. Identyfikator użytkownika: jyu0o5uVxj9h
Ocena
komentarza:
13
Spoczywaj w pokoju Pani Anno.
@ Dmograf
dnia 27.03.2018, 10:37. Identyfikator użytkownika: XzUq83IXySrY
Ocena
komentarza:
26
97 lat piękny wiek ta Pani dożyła. Dobro wraca jednak. Spoczywaj w pokoju z innymi
@ Współczująca
dnia 27.03.2018, 13:10. Identyfikator użytkownika: 83JetK720A6r
Ocena
komentarza:
15
Niech Dobry Bóg trzyma wspaniałą panią Annę za rękę.Wymowna data śmierci-Niedziela Palmowa.Takiej osoby będzie brak.Dojdzie tam,gdzie nie będzie przemijać..
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Inwestycja przy dworcu z kontrowersją w tle

   

  W pobliżu dworca kolejowego w Jaśle wyburzono trzy budynki. Celem prowadzonych obecnie prac budowlanych jest uporządkowanie terenu pod organizację dworca przesiadkowego. Nie wszystkim jednak obrócenie obiektów w stertę gruzu przypadło do gustu. Zdaniem Marcina Wójcikiewicza, pasjonata modelarstwa kolejowego jeden z nich był budynkiem zabytkowym. 

 • „Dwunastka” mówi STOP telefonom komórkowym w szkole

   

  Do tej pory w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie lekcji. Od lutego przyszłego roku uczniowie nie będą mogli używać telefonów oraz innych urządzeń elektronicznych również w czasie przerw. „Dwunastka", jako pierwsza w Jaśle, bierze przykład z wielu innych polskich szkół, w których już taki przepis wprowadzono.

 • Konrad Marek z Łask najmłodszym radnym

  Ma 24 lata. Do Rady Gminy Jasło dostał się dzięki poparciu mieszkańców z okręgu nr 8 z miejscowości Łaski-Sobniów. Jest najmłodszym radnym w całym powiecie jasielskim. Konrad Marek w wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, w tym dotychczasowego radnego Piotra Wanata startującego z KW PiS.

 • Grudzień miesiącem promocji!

   

  W ofercie naszego salonu Visionoptyk mamy dla Państwa wiele ciekawych promocji. Zapraszamy także na bezpłatne badanie wzroku, które odbędzie się  18.12.2018 r.

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105