Strona główna

Ostatnie pożegnanie

Napisany dnia: 29.10.2018, 22:42 , Tagi: Brak

W branży pogrzebowej pracuje kilkanaście lat, na swojej pracy zna się jak mało kto, ponieważ w organizację pogrzebów wkłada całe swoje serce.  Jako właściciel od samego początku ceremonii pogrzebowej do momentu opuszczenia trumny do grobu nadzoruje swoich pracowników. Specjalne kosmetyki dla zmarłych, nożyczki, lakier do włosów, puder i lakier do paznokci. Tak wygląda warsztat pracy 34-letniej Żanety Kuźnar – właścicielki Firmy KALLA Usługi Pogrzebowe

- Ile miała pani lat otwierając zakład w Jaśle? 

Miałam 20 lat. Zaraz po ukończeniu liceum. W lutym 2019 r. minie 15 lat.

- Przez cały ten czas pracowała Pani i wciąż pracuje przy ciałach osób Zmarłych?

Nie. Przy zmarłych pracuję połowę swojego życia, czyli 17 lat.

- Miewa Pani koszmary w związku z pracą jaką Pani wykonuje?

Nie. Ja nikomu nie robię krzywdy.  Ja pomagam, a nie szkodzę, więc sumienie mam spokojne. Ciało trzeba odpowiednio przygotować do pochówku, przywrócić do normalnego wyglądu. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby któryś z moich klientów odwiedził mnie we śnie.

- Śmierci też się pani nie boi?

Boję się, ale samego umierania.  Moja wymarzona śmierć to po prostu położyć się spać i nigdy się już nie obudzić. Co mnie czeka, nie mam pojęcia… w 2012 r. jedną nogą byłam na tamtym świecie…

- Jakie to uczucie?

Dla mnie to było straszne uczucie, byłam 4 dni po porodzie i dostałam potwornego krwotoku o godzinie 22 w domu. Mąż, małe dziecko.  Nie wiedziałam co mi jest… śnieg po kolana i szpital… straciłam 2 razy przytomność…

- I ?

W obydwu przypadkach wiedziałam, że nie żyję… nawet widziałam siebie w trumnie, a obok stojącego, przygnębionego Męża… powiedziałam do niego jedno zdanie:

„…masz szczęście, że dobre ubrania mi dałeś...”

Dlatego czasami ludzie chcą kupować nowe ubrania, bo mówią, że te, które ich bliski zmarły nosił, nie pasują, bo są znoszone, albo niemodne. Wtedy proszę, żeby spakowali i włożyli do trumny, gdy będziemy zamykali wieko przed wyjazdem do kościoła.

- Przygotowanie ciała powinno być w standardzie zakładu organizującego pogrzeb.

Niestety tak nie jest. Bardzo często rodziny do mnie mówią, że trzeba trumnę zostawić zamkniętą, bo ciało źle wygląda, nie da się nic zrobić. Otóż trzeba wiedzieć jak, umieć zrobić, a przede wszystkim chcieć.

- I co potem?

Potem to rodziny są w szoku i zdziwione, że „lepiej wygląda niż za życia”. Te słowa są dla mnie wystarczającym podziękowaniem za pracę.

- Na czym polega godne przygotowanie zwłok do pochówku?

Przede wszystkim jest to troska o czystość i higienę ciała osoby zmarłej. Oprócz czynności oczywistych, dbam, aby osoba zamarła nie miała wenflonów, drenów, pełnego worka stomijnego i innych elementów medycznych. Zapobiegam wyciekom, które niekiedy występują.  Ze szczególną starannością dbam o twarz i dłonie. Usta powinny być zamknięte w anatomicznie poprawny i naturalny sposób, dlatego zawsze wołam o  protezę jeżeli zmarły posiadał. Wykonuję na życzenie rodziny makijaż, mający głównie na celu korektę wszelkich przebarwień, które są konsekwencją chorób, urazów oraz zmian pośmiertnych.

- Jak na pani pracę reaguje rodzina i znajomi?

Nie spotkałam się z sytuacją, żeby ktoś nie chciał usiąść ze mną do stołu, czy nie podał mi ręki. Ja mam to szczęście, że realizuję się w swojej pracy i jest ona dla mnie wyzwaniem.

- Czy praca ta wiąże się ze stresem?

Staram się nie stresować, tylko dobrze technicznie zorganizować pogrzeb. Gorzej, kiedy rodzina przychodzi z godziną pogrzebu i wszelkimi terminami, my mamy już inną ceremonię, a usilnie chcą żebyśmy służyli im pomocą. Na szczęście coraz częściej się zdarza, że klienci dzwonią i pytają jaki my mamy wolny termin, żebyśmy mogli obsłużyć pogrzeb. Nie mam pracowników do obsługi z tzw „łapanki”, jak również ja czuję się w pełni odpowiedzialna za osobę zmarłą oddaną w moje ręce i całą ceremonię, dlatego rzadko zdarza się, że nie uczestniczę w pogrzebie. Jednak gdy są dwa o jednej godzinie to fizycznie nie jest to możliwe, abym mogła być w dwóch miejscach jednocześnie. Wtedy nadzoruję telefonicznie pracowników i wiem co w danym czasie dzieje się na pogrzebie.


- O jakie elementy rozszerzyła Pani swoje usługi przy organizacji pogrzebu?

Wygłaszam podziękowania i mowy pogrzebowe, a także coraz częściej się zdarza, że osobiście prowadzę różaniec w kościele przed pogrzebem.

- Jak przedstawia się sytuacja z pogrzebami innych wyznań w Jaśle i okolicach, kto je prowadzi?

Organizujemy również takie ceremonie i ja osobiście kilka prowadziłam. Spotykam się z rodziną i omawiamy jak ma ceremonia wyglądać organizacyjnie. Proszę, żeby napisali mi kilka słów o osobie zmarłej. Czasem recytuję poezję. Na takie pogrzeby przychodzą również ludzie wierzący, ponieważ są znajomymi i przyjaciółmi rodziny.

- Jaka jest ich reakcja?

Zupełnie normalna. Przychodzą na pożegnanie.

- Gdzie znajduje się zakład pogrzebowy KALLA?

Główna siedziba zakładu jest na ulicy Metzgera 11 (naprzeciwko dworca PKP). Dysponujemy chłodnią domową, ale również mamy Salę Pożegnań z chłodnią i można zorganizować różaniec. W tym zakładzie ze względu na duże zainteresowanie wprowadziliśmy płatność kartą. Na ul. Szajnochy 3 jest filia, a w Jareniówce naprzeciwko Nowego Cmentarza w Jaśle mamy sklep z dużym wyborem zniczy, wkładów, stroików i kompozycji na groby. Tam również jest możliwa płatność za zakupy kartą.

Telefon całodobowy odnośnie pogrzebu 601 395 379, biuro na ul. Metzgera 11 134434231.

Artykuł sponsorowany

 • Radni i burmistrz rozpoczęli swoją misję

   

  Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej Jasła, która zainaugurowała nową, pięcioletnią kadencję tego gremium. Radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego rady.

 • Dzisiaj pierwsza sesja Rady Miejskiej na żywo

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Miejskiej VIII kadencji. Mieszkańcy Jasła od teraz będą mogli oglądać przebieg obrad online.

 • Aleksandra Tocka powaliła swym głosem na kolana!

  „Wielka Dama” Anny Jantar w wykonaniu wokalistki z Jasła – Aleksandry Tockiej zapewnił 21-letniej jaślance udział w drugim odcinku półfinału na żywo. W przyszłą sobotę odbędzie się kolejny etap, w którym widzowie wybiorą finalistów programu „The Voice of Poland”.

 • Zespół OMEGA Tomasza Berkowicza – Mistrzami Świata!

   

  Zespół OMEGA zdobył Mistrzostwo Świata! W tym roku wywalczyli oni Mistrzostwo Polski oraz pierwsze wicemistrzostwo Europy, wczoraj natomiast zdobyli Mistrzostwo Świata!

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Docenieni za pracę i zaangażowanie na rzecz jasielskiej społeczności

  W Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnie tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” na ręce rodziny Karola Głowy oraz Stanisława Zubla, a także tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” przyznany Stanisławowi Zającowi.

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105