Strona główna

Ostatnie pożegnanie

Napisany dnia: 29.10.2018, 22:42 , Tagi: Brak

W branży pogrzebowej pracuje kilkanaście lat, na swojej pracy zna się jak mało kto, ponieważ w organizację pogrzebów wkłada całe swoje serce.  Jako właściciel od samego początku ceremonii pogrzebowej do momentu opuszczenia trumny do grobu nadzoruje swoich pracowników. Specjalne kosmetyki dla zmarłych, nożyczki, lakier do włosów, puder i lakier do paznokci. Tak wygląda warsztat pracy 34-letniej Żanety Kuźnar – właścicielki Firmy KALLA Usługi Pogrzebowe

- Ile miała pani lat otwierając zakład w Jaśle? 

Miałam 20 lat. Zaraz po ukończeniu liceum. W lutym 2019 r. minie 15 lat.

- Przez cały ten czas pracowała Pani i wciąż pracuje przy ciałach osób Zmarłych?

Nie. Przy zmarłych pracuję połowę swojego życia, czyli 17 lat.

- Miewa Pani koszmary w związku z pracą jaką Pani wykonuje?

Nie. Ja nikomu nie robię krzywdy.  Ja pomagam, a nie szkodzę, więc sumienie mam spokojne. Ciało trzeba odpowiednio przygotować do pochówku, przywrócić do normalnego wyglądu. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby któryś z moich klientów odwiedził mnie we śnie.

- Śmierci też się pani nie boi?

Boję się, ale samego umierania.  Moja wymarzona śmierć to po prostu położyć się spać i nigdy się już nie obudzić. Co mnie czeka, nie mam pojęcia… w 2012 r. jedną nogą byłam na tamtym świecie…

- Jakie to uczucie?

Dla mnie to było straszne uczucie, byłam 4 dni po porodzie i dostałam potwornego krwotoku o godzinie 22 w domu. Mąż, małe dziecko.  Nie wiedziałam co mi jest… śnieg po kolana i szpital… straciłam 2 razy przytomność…

- I ?

W obydwu przypadkach wiedziałam, że nie żyję… nawet widziałam siebie w trumnie, a obok stojącego, przygnębionego Męża… powiedziałam do niego jedno zdanie:

„…masz szczęście, że dobre ubrania mi dałeś...”

Dlatego czasami ludzie chcą kupować nowe ubrania, bo mówią, że te, które ich bliski zmarły nosił, nie pasują, bo są znoszone, albo niemodne. Wtedy proszę, żeby spakowali i włożyli do trumny, gdy będziemy zamykali wieko przed wyjazdem do kościoła.

- Przygotowanie ciała powinno być w standardzie zakładu organizującego pogrzeb.

Niestety tak nie jest. Bardzo często rodziny do mnie mówią, że trzeba trumnę zostawić zamkniętą, bo ciało źle wygląda, nie da się nic zrobić. Otóż trzeba wiedzieć jak, umieć zrobić, a przede wszystkim chcieć.

- I co potem?

Potem to rodziny są w szoku i zdziwione, że „lepiej wygląda niż za życia”. Te słowa są dla mnie wystarczającym podziękowaniem za pracę.

- Na czym polega godne przygotowanie zwłok do pochówku?

Przede wszystkim jest to troska o czystość i higienę ciała osoby zmarłej. Oprócz czynności oczywistych, dbam, aby osoba zamarła nie miała wenflonów, drenów, pełnego worka stomijnego i innych elementów medycznych. Zapobiegam wyciekom, które niekiedy występują.  Ze szczególną starannością dbam o twarz i dłonie. Usta powinny być zamknięte w anatomicznie poprawny i naturalny sposób, dlatego zawsze wołam o  protezę jeżeli zmarły posiadał. Wykonuję na życzenie rodziny makijaż, mający głównie na celu korektę wszelkich przebarwień, które są konsekwencją chorób, urazów oraz zmian pośmiertnych.

- Jak na pani pracę reaguje rodzina i znajomi?

Nie spotkałam się z sytuacją, żeby ktoś nie chciał usiąść ze mną do stołu, czy nie podał mi ręki. Ja mam to szczęście, że realizuję się w swojej pracy i jest ona dla mnie wyzwaniem.

- Czy praca ta wiąże się ze stresem?

Staram się nie stresować, tylko dobrze technicznie zorganizować pogrzeb. Gorzej, kiedy rodzina przychodzi z godziną pogrzebu i wszelkimi terminami, my mamy już inną ceremonię, a usilnie chcą żebyśmy służyli im pomocą. Na szczęście coraz częściej się zdarza, że klienci dzwonią i pytają jaki my mamy wolny termin, żebyśmy mogli obsłużyć pogrzeb. Nie mam pracowników do obsługi z tzw „łapanki”, jak również ja czuję się w pełni odpowiedzialna za osobę zmarłą oddaną w moje ręce i całą ceremonię, dlatego rzadko zdarza się, że nie uczestniczę w pogrzebie. Jednak gdy są dwa o jednej godzinie to fizycznie nie jest to możliwe, abym mogła być w dwóch miejscach jednocześnie. Wtedy nadzoruję telefonicznie pracowników i wiem co w danym czasie dzieje się na pogrzebie.


- O jakie elementy rozszerzyła Pani swoje usługi przy organizacji pogrzebu?

Wygłaszam podziękowania i mowy pogrzebowe, a także coraz częściej się zdarza, że osobiście prowadzę różaniec w kościele przed pogrzebem.

- Jak przedstawia się sytuacja z pogrzebami innych wyznań w Jaśle i okolicach, kto je prowadzi?

Organizujemy również takie ceremonie i ja osobiście kilka prowadziłam. Spotykam się z rodziną i omawiamy jak ma ceremonia wyglądać organizacyjnie. Proszę, żeby napisali mi kilka słów o osobie zmarłej. Czasem recytuję poezję. Na takie pogrzeby przychodzą również ludzie wierzący, ponieważ są znajomymi i przyjaciółmi rodziny.

- Jaka jest ich reakcja?

Zupełnie normalna. Przychodzą na pożegnanie.

- Gdzie znajduje się zakład pogrzebowy KALLA?

Główna siedziba zakładu jest na ulicy Metzgera 11 (naprzeciwko dworca PKP). Dysponujemy chłodnią domową, ale również mamy Salę Pożegnań z chłodnią i można zorganizować różaniec. W tym zakładzie ze względu na duże zainteresowanie wprowadziliśmy płatność kartą. Na ul. Szajnochy 3 jest filia, a w Jareniówce naprzeciwko Nowego Cmentarza w Jaśle mamy sklep z dużym wyborem zniczy, wkładów, stroików i kompozycji na groby. Tam również jest możliwa płatność za zakupy kartą.

Telefon całodobowy odnośnie pogrzebu 601 395 379, biuro na ul. Metzgera 11 134434231.

Artykuł sponsorowany

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105