Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pamiętają o ofiarach zbrodni katyńskiej

8

W Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle powstała przestrzeń pamięci o szesnastu ofiarach Katynia związanych z naszym miastem. Jest to kolejny przykład na to jak młodzież potrafi wyrażać swój patriotyzm. To niezwykłe miejsce istnieje dzięki pracy i zaangażowaniu społeczności szkolnej.<FOTOGALERIA>

Przestrzeń pamięci związana z upamiętnieniem szesnastu oficerów związanych z ziemią jasielską powstała dzięki determinacji opiekuna projektu pn. „Dotyk historii” – Małgorzaty Zawadzkiej i dwóch gimnazjalistek – Aleksandry Bober oraz Klaudii Dubiel. W ceremonii poświęcenia tego niezwykłego miejsca wzięły udział również rodziny katyńskie, które udostępniły szkole pamiątki rodzinne, zdjęcia, listy, dyplomy, a także inne cenne przedmioty.

- Nie ukrywam, że na początku podszedłem do tego pomysłu sceptycznie, ale zostałem mile zaskoczony. Efekt jest piorunujący, dlatego głos mi się załamał po raz pierwszy w życiu. Zwykle zachowuję zimną krew, ale rozkleiłem się, gdyż przerosło to moje oczekiwania – mówi wzruszony Paweł Okulski, członek rodziny zamordowanego przez Sowietów w 1940 r.

7 lat temu na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle posadzono 16 dębów pamięci , a przed budynkiem szkoły postawiono obelisk, na którym pojawiają się nazwiska polskich oficerów pochodzących z naszego miasta. Od teraz młodzież szkolna będzie miała możliwość poznania historię każdego z nich w tak zwanej pigułce.

 - W moim wewnętrznym przekonaniu pojawiła się ogromna potrzeba, aby zrobić coś więcej dla ludzi, którzy zginęli wiosną 1940 r. W związku z tym postanowiłyśmy napisać listy do ich rodzin. Udało nam się przeprowadzić z nimi wywiady oraz zebrać wiele pamiątek. Zależało nam również na tym, aby zaangażować w tę inicjatywę mieszkańców Jasła, dlatego powstał pomysł zorganizowania kwesty. Zebraliśmy ponad 10 tys. zł – wyjaśnia opiekun projektu Małgorzata Zawadzka.

Pieniądze zebrane w kweście zostały przeznaczone na przygotowanie przestrzeni pamięci. Składa się ona z szesnastu betonowych bloków, które symbolizują groby zamordowanych oficerów. Ponadto są kasetony z ich biogramami, pamiątki rodzinne oraz relikwiarz z ziemią przywiezioną z Katynia.

- Myślę, że o to nam chodziło, aby pobudzać wyobraźnię i przywoływać pamięć szesnastu katyńczyków. W 2010 r. posadziliśmy dęby pamięci, które rosną przy placu zabaw obok szkoły. Cały czas czuliśmy pewien niedosyt jeśli chodzi o edukację patriotyczną naszych uczniów – podkreśla Aleksanda Zajdel-Kijowska, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. - Kolejnym naszym zamiarem jest stworzenie alei pamięci przy posadzonych dębach. Pojawią się tam również tablice informacyjne przybliżające postacie katyńczyków – dodaje.

 id

Napisany dnia: 22.05.2017, 12:19

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Patryjota
dnia 24.05.2017, 22:50 · Zgłoś
Ja bym tam wolał patryjotyzm trzymać w szafce w formie kilku AK-47 (potoczna nazwa kałasznikow) I najlepiej żeby o tym państwo nic nie wiedziało.
Odpowiedz
0
@ Stefan cwaniak kąpany
dnia 22.05.2017, 18:01 · Zgłoś
Mowa o młodzieży a na pierwszym zdjęciu 65+ ...
Odpowiedz
-3
@ Abnegat
dnia 22.05.2017, 16:01 · Zgłoś
Wiedza na temat zbrodni katyńskiej powinna obejmować również kwestię rzeczywistej narodowości sprawców, a w tym zakresie, niestety, nadal mamy do czynienia z kłamstwem, wykorzystywanym instrumentalnie dla podsycania nastrojów rusofobicznych.
Odpowiedz
1
@ Stefan cwaniak kąpany
dnia 22.05.2017, 18:05 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
3
@ mieszkaniec
dnia 22.05.2017, 15:18 · Zgłoś
Aleksandry Bober* ;)
Odpowiedz
14
@ Gorczynski ed
dnia 22.05.2017, 14:03 · Zgłoś
Gratuluje inicjatywy i pozdrawiam piekne panie.
Odpowiedz
2
@ grzesiek
dnia 22.05.2017, 22:13 · Zgłoś
Świetna sprawa i godna poparcia! To piękna choć bolesna lekcja historii,ale dzięki takim pamięć o zamordowanych w Latyniu pozostanie na kolejne pokolenia. Pozdrawiam i dziękuję
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657