Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pamietają o poległych na polach bitew

28

Przez kilka dni żołnierze Wojska Polskiego oraz niemieckiej Bundeswehry porządkowali cmentarze z okresu I wojny światowej w Ulaszowicach i Podzamczu oddając tym samych hołd poległym na frontach przed dziesiątkami lat. Zwieńczeniem wspólnego wysiłku sojuszników było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych oraz odczytanie apelu pamięci.

Ośmiu żołnierzy 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy oraz jedenastu żołnierzy 325 Batalionu Artylerii będącego częścią niemieckich sił zbrojnych stacjonującego w Munster od 7 czerwca z zaangażowaniem pracowało nad uporządkowaniem cmentarzy wojennych nr 36-37 na Podzamczu oraz nr 22 na osiedlu Ulaszowice w Jaśle.

sierżant Mariusz Pels

Nasze prace polegały na skoszeniu trawy i uprzątnięciu liści oraz innych materiałów celem odsłonięcia gleby. Następnie poszukiwaliśmy mogił, które mogły znajdować się pod ziemią. Kilka z nich udało nam się odnaleźć. Podnieśliśmy je, oczyścili i zakonserwowali. Podcięte zostały także gałęzie na cmentarzu nr 22, po to, aby odsłonić pomnik znajdujący się w jego centralnej części. W pierwszym tygodniu prac na cmentarzu nr 36-37 na Podzamczu udało nam się odnowić mur okalający cmentarz oraz doprowadzić do stanu używalności schody. – mówił sierżant Mariusz Pels z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy.

Nie była to pierwsza tego typu aktywność żołnierzy niemieckiej Bundeswehry. Brali oni już wcześniej udział w renowacjach cmentarzy z okresu I wojny światowej we Francji oraz Włoszech. W grupie żołnierzy 325 Batalionu Artylerii z Munster znaleźli się dwaj żołnierze polskiego pochodzenia, których rodzice pochodzą z Opola. Obie strony podkreślają znaczącą wartość tego typu projektów, które doskonale integrują żołnierzy sprzymierzonych armii. Pierwszy dzień był dniem aklimatyzacji. Bardzo szybko nawiązaliśmy kontakt i przeszliśmy na stopę koleżeńską. Było to nieocenione doświadczenie. –mówił sierżant Mariusz Pels.

Niemieccy żołnierze o pobycie w Jaśle mówili w samych superlatywach, podkreślając gościnność polskich towarzyszy broni. To moja pierwsza tego typu misja w Polsce w ramach międzynarodowej współpracy. Jasło to bardzo ładne miasto. Mogliśmy tutaj poczuć się jak w domu. Z samej współpracy z polskimi żołnierzami jesteśmy bardzo zadowoleni. Pomimo tego, że byliśmy w Polsce pierwszy raz, atmosfera współpracy była wyśmienita. - mówił sierżant Andre Karsten, dowódca grupy niemieckich żołnierzy.

sierżant Andre Karsten

Dzisiaj, 16 czerwca na terenie cmentarza wojennego nr 22 żołnierze niemieccy oraz polscy wraz z delegacją miasta Jasła oraz delegacjami szkół oddali hołd poległym na frontach I wojny światowej żołnierzom oraz towarzyszom broni, którzy biorąc udział we współczesnych konfliktach zbrojnych oraz misjach pokojowych zginęli na obcej ziemi. Apel poległych odczytano w dwóch językach, niemieckim oraz polskim. W imieniu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec apel wygłosił sierż. Andre Karsten. „Myślimy dzisiaj o ofiarach gwałtu i wojny, o dzieciach, kobietach i mężczyznach wszystkich narodów. Wspominamy żołnierzy, którzy zmarli podczas wojen światowych, ludzi, którzy w wyniku działań wojennych lub potem w niewoli jako wypędzeni czy uciekinierzy stracili swe życie. Wyrażamy żal z powodu ofiar wojen i wojen domowych toczących się aktualnie, z powodu ofiar terroryzmu i prześladowań politycznych, z powodu żołnierzy Bundeswehry oraz innych armii, którzy stracili swe życie w trakcie zagranicznych misji. Dzielimy smutek z wszystkimi, którzy cierpią z powodu śmierci swoich bliskich i łączymy się z nimi w bólu. Jednakże życie nasze stoi pod znakiem nadziei na pojednanie między ludźmi i narodami a nasza odpowiedzialność skierowana jest na pokój między ludźmi w naszym kraju i na całym świecie”. Apel zakończyło wezwanie do uczczenia pamięci poległych minutą ciszy.

Swoją wdzięczność żołnierzom obu armii za wkład w uporządkowanie i odrestaurowanie cmentarzy wyraził burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Upływ czasu spowodował, że miejsce to ma dzisiaj wymiar głównie symboliczny ze względu na zatarcie śladów części z mogił. Tym bardziej cieszy nas, że żołnierze niemieccy i polscy uporządkowali ten teren i odkryli kilka grobów, które dziś możemy zobaczyć. W imieniu władz miejskich serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym cmentarze wyglądają dziś znacznie lepiej. – mówił.

Koordynatorem działań podjętych przez żołnierzy na terenie Jasła była Fundacja Pamięć z Warszawy oraz Miasto Jasło. Podczas dzisiejszych uroczystości obecni byli uczniowie i wychowawcy jasielskich szkół ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół nr 4 oraz Zespołu Szkół nr 3, którzy każdego roku wykonują bieżące prace pielęgnacyjne na obydwóch nekropoliach. Warto również podkreślić zaangażowanie zarządu osiedla Ulaszowice, które gościło żołnierzy.

Cmentarz wojenny nr 22 w Jaśle jest jednym  z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Spoczywa na nim  555 żołnierzy rosyjskich z 3 Narewskiego Pułku Piechoty, 5 Kałużskiego Pułku Piechoty, 33 Jeleckiego Pułku Piechoty, 57 Modlińskiego Pułku Piechoty, 97 Liwońskiego Pułku Piechoty, 244 Krasnostawskiego Pułk Piechoty, 243 Chełmskiego Pułku Piechoty, 287 Tarusskiego Pułku Piechoty, 79 Austriaków z 17 IR 20 IR, 28 IR, 30 IR, 37 IR, 49 IR, 56 IR, 57 IR, 100 IR, 3 HIR, 7 HIR oraz 41 Niemców m.in. z 46 Pułku Piechoty im. Hrabiego Kirchbacha (1 Dolnośląski), 77 Pułku Piechoty (2 Hanowerski).

Cmentarz wojenny nr 36 – 37 to również nekropolia z okresu I wojny światowej.  Na cmentarzu pierwotnie znajdowały się 4 mogiły indywidualne i 37 zbiorowych, w których pochowano 118 żołnierzy. W mogiłach spoczywa tam 73 Niemców, 41 Rosjan i 4 o nieznanej przynależności armijnej. 31.03.1931 r. przeniesiono pochówki 68 żołnierzy w tym: 35 Niemców, 32 Rosjan i 1 żołnierz Austriacki (Michael Mietka – I.R. 56) z cmentarza nr 37 w Krajowicach. Cmentarz nr 37 zlikwidowano najprawdopodobniej na żądanie właściciela pobliskiego folwarku w Krajowicach. Ekshumowane szczątki przeniesiono na cmentarz Podzamcze i pochowano w 10 zbiorowych mogiłach. Urządzonych na nowo utworzonym górnym tarasie, ponad pomnikiem. Ogólnie na poszerzonym cmentarzu spoczywa 186 żołnierzy wszystkich walczących armii, w tym 88 zidentyfikowanych.

PP

Napisany dnia: 16.06.2016, 17:25

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ fobos
dnia 19.06.2016, 09:04 · Zgłoś
A kiedy upamiętni się pomordowanym przez Niemców cmentarz na Halbowie?
Odpowiedz
1
@ pamięć
dnia 18.06.2016, 11:21 · Zgłoś
A co z totalnie zaniedbanym cmentarzem żydowskim na Floriańskiej - miejscem kaźni i pochówku Żydów i Polaków w okresie hitlerowskiej okupacji? Miejsce od lat zarośnięte, zaniedbane, zaśmiecone..
Odpowiedz
1
@ annakijak;-)
dnia 18.06.2016, 12:12 · Zgłoś
Jest pod zarządem gminy żydowskiej z Krakowa, a oni nie życzą sobie ingerencji. Dowiadywałam się o to, gdy chciałam z uczniami tam posprzątać.
Odpowiedz
6
@ a. lechowski
dnia 17.06.2016, 07:12 · Zgłoś
A kiedy zabiorą się za sprzątanie mogił w lesie Warzyckim, Bierówce na Podzamczu i Hałbowie.
Odpowiedz
0
@ Prosiak
dnia 17.06.2016, 07:04 · Zgłoś
Test ale oni są u władzy a ty nie. Kto jest większa miernoty?
Odpowiedz
1
@ MarioPuccini
dnia 17.06.2016, 09:35 · Zgłoś
Miernotą jest ten kto jest niewiele warty, beztalencie, ktoś kto nie wykorzystuje swojego potencjału i sprawuje obowiązki powyżej swoich kompetencji.
Odpowiedz
4
@ Wujek_Garfield
dnia 16.06.2016, 20:43 · Zgłoś
Obecna wojna jest wojną niewidzialną.Dziś kraj podbijają nie generałowie Bundeswehry tylko Bundesbanku. I wcześniej czy później również ty zaczniesz się martwić,czy twoim dzieciom albo wnukom wystarczy kasy by wyjechać na roboty do Niemiec.

A co do frontu, czy wojny - co to ja... Macierewicz jakiś ?!

Uporządkowali groby ? Ok.Ale nie róbmy z tego "wydarzenia". Burmistrz i ta cała szopka z tym - wygląda to tak,jakbyśmy tych Niemców w 1939 zaprosili ! Nie róbmy z nich nie wiadomo jak wspaniałych sojuszników którymi NIE SĄ. Niemcom można wybaczyć niektóre rzeczy ale nie wolno zapomnieć.I nie można ich traktować jako przyjaciół którymi NIE SĄ.I mniej agresji "staruszku" ;)
Odpowiedz
8
@ klik
dnia 16.06.2016, 20:56 · Zgłoś
Wróg ułaskawiony nigdy nie będzie przyjacielem ,wiem bo w Niemczech pracowałem i przebywam czasem
Odpowiedz
3
@ Test
dnia 17.06.2016, 06:30 · Zgłoś
Tu wcale nie chodzi o Niemców. Ci ludzie typu Pabian, Kurowska, Rzońca czy Lechowski to mier…, które dostały się do władzy, bo dobrze lizały d... prezesa. Wokół mają kolejnych mniejszych pochlebców, którzy promują ich gdzie popadnie. Takie jest ich rozumienie sprawowania obowiązków. Tam coś otworzę, tam przetnę wstęgę, najlepiej wspólnie z proboszczem, a najlepiej biskupem. Potem okolicznościowy obiadek, pogaduszki, jak to będzie teraz wspaniale wraz z prezesem. I tak dzień za dniem leci.
A co do moich dzieci, to pracują, mają rodziny i nic im nie grozi, poza głupotą polityków, na przykład takich jak prezes, albo Nawiedzony Antek, którzy w imię obłąkańczych pomysłów sieją wokół siebie nienawiść. Nikt nie karze nam się kochać z Niemcami, ale Niemcy, Ukraińcy, Słowacy, Czesi, czy Litwini to nasi sąsiedzi. Z sąsiadami najlepiej mieć dobre stosunki, a nie jak obecnie pełnić rolę wrednego sąsiada, który najchętniej nasr… drugiemu do dyni.
Odpowiedz
2
@ MarioPuccini
dnia 17.06.2016, 09:25 · Zgłoś
Brawo Test.
Każdy głos rozsądku cieszy. Największym zagrożeniem dla polaczków są polaczki.
Politycy typu Pabian, Kurowska, Elwira i większość z jasielskiego magistratu.
Bez wizji, pomysłu, ładu i składu, których jedyna praca to klepanie się po plecach i dumne pozowanie do zdjęć na "Festiwalu piosenki przedszkolnej" i "Dniu kurczaka".
Odpowiedz
-6
@ annakijak;-)
dnia 17.06.2016, 09:37 · Zgłoś
Cóż... czekamy na odnowienie kadry w następnych wyborach. Ze szczególnym uwzględnieniem komentujących, którzy już nie anonimowo staną do wyborów, przedstawiając swoją wizję przyszłości i sposoby jej realizacji.
Ad rem, wojny wywołują politycy dla własnych partykularnych interesów, zwykli ludzie, w tym żołnierze, nie mają nic do powiedzenia.
Odpowiedz
-3
@ Szymek
dnia 16.06.2016, 20:39 · Zgłoś
A apel poległych w katastrofie we mgle był ?? Jak nie to do poprawki.
Odpowiedz
0
@ Bhp
dnia 16.06.2016, 18:57 · Zgłoś
Polscy piłkarze dzisiaj Niemcom zdejma uśmiechy z twarzy i nie bedzie im tak wesolo.
Odpowiedz
10
@ klik
dnia 16.06.2016, 17:50 · Zgłoś
MOPS płaci bezrobotnym to niech posprzątają ,co nie mają czasu ?Niemcy sprzątają ? Oni już posprzątali Jasło w 1945.
Odpowiedz
0
@ gbur
dnia 21.06.2016, 14:34 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-7
@ klik
dnia 16.06.2016, 17:47 · Zgłoś
Ten gostek na 4 tym zdjęciu widać typowy Niemiec
Odpowiedz
10
@ SEBA LEG.WAWA
dnia 16.06.2016, 19:47 · Zgłoś
szacunek dla żołnierzy polskich i niemieckich bo oni tylko walczyli a na wojnę wysłali ich przełożeni dowódcy i polityka każdy z nich miał rodzinę a nie wszyscy wrócili po wojnie do swoich dzieci a polegli niech spoczywają w pokoju a dla tych co pisza coś złego o poległych żołnierzach jak by nie oni was młodzi by nie było i mnie również pozdro jestem kibicem legi ps. ale dziś polski polska niemcy 1-0 pozdro dla podkarpacia i jasła bo tam się urodziłem ps.szanujecie groby bliskich szanujcie również żołnierzy
Odpowiedz
1
@ Gosiaczek
dnia 17.06.2016, 09:13 · Zgłoś
Nie wiem czy typowy Niemiec ale widać od razu, że nie polaczek-przystojny, szczery uśmiech, białe zęby, brak pretensji na twarzy. Uczcie się nasi panowie.
Odpowiedz
0
@ mariusz
dnia 17.06.2016, 11:17 · Zgłoś
ej ty klik niemcy to są też bardzo dobrzy ludzie
Odpowiedz
1
@ ABC
dnia 18.06.2016, 15:27 · Zgłoś
Wysłali ich? W paczce wysłali pocztą? Jakby nie chcieli, nie byli poddawani praniu mózgu, że dla ojczyzny, że honor i te sprawy, że jak to tak można, to by nie dali się wysłać. Ostatecznie mogli tak zrobić lub zdezerterować. Ale wbija się ludziom do głów, że tak trzeba i dopóki będzie komu walczyć (każda jedna strona konfliktu jest przekonana, że tylko się broni- nawet, kiedy atakuje), dopóty będzie się ich wysyłać. Zresztą nawet dronem czy robotem ktoś musi przecież sterować. Więc potem będą kolejni polegli, których oczywiście będziemy czcić i tak raz za razem.
Odpowiedz
0
@ do klika
dnia 05.06.2020, 12:04 · Zgłoś
twój wpis o "gostku-typowym Niemcu" swiadczy ze jeste typowym polaczkiem przez małe p
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657