Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pasywne drzwi zewnętrzne

0

Dom pasywny cechuje się tym, że wszystkie materiały użyte do jego budowy, muszą posiadać bardzo dobre parametry izolacyjne, które niemal do zera ograniczą stratę energii. Wymóg ten obejmuje również drzwi zewnętrzne oraz ciepły montaż drzwi.

Parametr, który określa współczynnik przenikania ciepła dla całych drzwi nie może być większy niż 0, 7 W/ (m² K).

Otwory okienne oraz drzwiowe są to miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Znacznie więcej, aniżeli przez pełny mur. Zwłaszcza, że miejsca połączenia okien i drzwi z murem są narażone na powstawanie mostków termicznych.

Dlatego też, zwłaszcza w przypadku domu pasywnego, konieczny jest wybór najcieplejszej stolarki, dzięki czemu powstrzymane zostaną straty ciepła. Konieczny jest również prawidłowy montaż stolarki zewnętrznej, ponieważ tutaj również generuje się największe straty ciepła. Istnieje również możliwość pojawienia się pleśni, czy wilgoci.

Montaż drzwi pasywnych

Najlepszy czas na montaż drzwi zewnętrznych to tuż po zakończeniu prac mokrych, czyli po wylaniu posadzek, suszeniu, tynkowaniu. Otwór na drzwi musi zostać właściwie przygotowany. Mur należy dokładnie oczyścić, a następnie zagruntować. Na nim bowiem zamontowana zostanie ościeżnica. Czas ten najbardziej wskazany jest dla drzwi drewnianych, które nie mogą mieć kontaktu z wilgocią.

Jeśli inwestor myśli o ograniczeniu możliwości wystąpienia mostków termicznych, powinien zdecydować się na ciepły montaż drzwi zewnętrznych. Montowane według tej zasady drzwi umieszczane są w warstwie izolacji termicznej budynku. Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie piany izolacyjnej. Od wnętrza budynku pianę chroni taśma paraizolacyjna, natomiast od zewnątrz taśma paroprzepuszczalna. Jeden z brzegów taśmy przykleja się do muru, natomiast drugi wprost do ościeżnicy.

Sama pianka bowiem nie wystarczy do zabezpieczenia drzwi przed utratą ciepła. Jeśli bowiem zbyt długi czas jest wystawiona na działanie wilgoci traci z czasem swoje właściwości. Taśma zabezpiecza również przed deszczem, śniegiem, czy promieniami słonecznymi.

Dokładne zamknięcie mostków termicznych jest wskazane, dlatego warto całość połączenia obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu, czy też wełny mineralnej. Natomiast próg najlepiej zaizolować taśmą bitumiczną lub inną, która nie przepuszcza wody.

Prawidłowa wentylacja

Sam montaż drzwi, ich wstawienie oraz zakotwienie, to nie wszystko. Jeśli inwestorowi zależy na uzyskaniu jak najlepszych współczynników ciepła, koniecznie powinien zadbać o prawidłową wentylację. Jest ona podstawą w domu pasywnym. Najskuteczniej w walce z wilgocią sprawdza się wentylacja mechaniczna, która jest optymalną propozycją dla domów pasywnych. Wentylacja mechaniczna, czyli inaczej rekuperacja, polega na sterowaniu przepływem powietrza przez poszczególne pomieszczenia i odzyskaniu znacznej części zużytego powietrza.

Nie tylko w przypadku domu pasywnego, dążenie do jak największej szczelności drzwi zewnętrznych, ale i okien, daje gwarancję ograniczenia straty ciepła i pozytywnego bilansu cieplnego dla całego budynku.

Napisany dnia: 19.04.2016, 11:25

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657