Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Patriotyczna wyprawa jaślan na ziemię lwowską

34

W sobotę i niedzielę 3 - 4 listopada harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle - Hufiec ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich - odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  

Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”.

Opiekunami dwudziestki druhen i druhów w wyprawie „Jaślanie w Stulecie Niepodległej pamiętają o zapomnianych Rodakach” byli: ich drużynowy - hm. Wiesław Hap - historyk, regionalista oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, pilot wycieczki - Edwin Bebło - geograf i przewodnik beskidzki, instruktorka harcerska - Magdalena Kamińska-Chudy i mama dwóch harcerek - Barbara Pilut.

Delegacja jasielska zabrała ze sobą za wschodnią granicę wszystkie zebrane znicze. Zostały przez jej uczestników zapalone na grobach polskich na lwowskich cmentarzach: Janowskim, Łyczakowskim i „Orląt” oraz leżącym ok. 50 km od Lwowa  Zadwórzu - w miejscu słynnej   w latach II RP, a obecnie zapomnianej, bitwy wojny polsko-bolszewickiej z sierpnia 1920 r. - zwanej „polskimi Termopilami”.

We Lwowie - zawsze wiernym Polsce - oddano hołd jego obrońcom, najpierw tym, którzy w listopadzie 1918 r. przez trzy tygodnie stawiali odpór Ukraińcom, aż do czasu kiedy przybyła nasza odsiecz wojskowa. Uszanowano również pamięć tych, którzy rok później bronili bram Lwowa, gdy stanęli przed nimi bolszewicy. Obrońcy stawiali dzielny opór od lipca do września 1920 r. za co miasto zostało odznaczone Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Wędrując śladami tych wydarzeń naznaczonych grobami, mogiłami i pomnikami, wielkim przeżyciem dla młodych jaślan było zwiedzanie „Cmentarza Orląt Lwowskich”, gdzie spoczywają w większości młodzi Polacy polegli we wspomnianych walkach. Dość przygnębiające wrażenie wywarła na nich i ich opiekunach sytuacja na Cmentarzu Janowskim. Tamtejsze groby ofiar walk polsko-ukraińskich o Lwów z lat 1918–1920 są bardzo zniszczone, część całkowicie. Pomiędzy nimi często stoją współczesne nagrobki ukraińskie. Niektóre polskie krzyże leżą na grobach, inne leżą złożone (rzucone) pod drzewami. To smutny widok, tym bardziej, że poniżej znajdują się pięknie utrzymane kwatery żołnierzy formacji ukraińskich walczących z Polakami. Wydaje się koniecznością, by władze polskie zadbały o miejsca pochówku naszych rodaków na tej nekropolii.

Odczucia dumy, radości, więzi z historią państwa i narodu przyniósł obchód miejsc pochówku naszych wybitnych rodaków na Cmentarzu Łyczakowskim. Dużym przeżyciem dla młodych jaślan było zapalenie zniczy, chwila zadumy czy modlitwy nad grobami powstańców kościuszkowskich, listopadowych i styczniowych, pułkownika Juliana Konstantego Ordona, poety Seweryna Goszczyńskiego, działacza narodowego Stanisława Szczepanowskiego, autora „Katechizmu Polskiego Dziecka” Władysława Bełzy,  pisarza i historyka Karola Szajnochy,  matematyka Stefana Banacha,  malarza Artura Grottgera, poetki Marii Konopnickiej, pisarki Gabrieli Zapolskiej, twórcy spółdzielczych kas oszczędnościowych Franciszka Stefczyka oraz wielu, wielu innych zasłużonych Polaków.

Oprócz wizyt na cmentarzach, młodzi jaślanie wraz ze swoimi opiekunami zwiedzili również sporo ważnych miejsc naszej historii i kultury, m.in. Stare Miasto, katedrę łacińską - gdzie uczestniczyli w niedzielnej mszy św., katedrę ormiańską oraz Teatr Miejski (Operę Lwowską). Dotarli do wielu pomników lwowskich i miejsc związanych z mieszkającymi tam na przestrzeni kilku wieków wieloma wybitnymi Polakami, m.in. z Ignacym Łukasiewiczem - patronem ich szkoły oraz z prekursorami harcerstwa polskiego - Olgą i Andrzejem Małkowskimi.

W sobotni wieczór, w jednym z pomieszczeń hotelu uczestnicy patriotycznej wyprawy zorganizowali wieczornicę poświęconą „Orlętom Lwowskim” - z wykorzystaniem utworów literackich i muzycznych na ich temat. Z kolei po dotarciu do miejsca bitwy pod Zadwórzem „Lisy” pod kierunkiem swojego drużynowego przeprowadziły Apel Pamięci. Oddały w nim cześć ponad trzystu bohaterom, którzy 17 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego powstrzymywali ponad dziesięciokrotnie większe siły armii konnej Siemiona Budionnego. W bitwie poległo 318 Polaków i z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest ona polskimi Termopilami. Pomimo zdobycia stacji kolejowej Zadwórze bolszewicy zrezygnowali z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód.

Druhnom i druhom na długo zapadną słowa ich drużynowego wypowiedzianych pod zadwórzańskim kurhanem-mogiłą: „Ponosząc wielkie straty Sowieci, rozwścieczeni oporem „Orląt”, cięli ich szablami, dobijali kolbami, a później odcinali głowy, ręce i nogi. Widząc co się dzieje nasi ranni oficerowie, w tym dowódca - kapitan Zajączkowski, i żołnierze ostatnimi nabojami odbierali sobie życie. Wśród poległych był m.in. dziewiętnastoletni Konstanty Zarugiewicz, obrońca Lwowa z 1918 r., kawaler Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, którego matka w 1925 r. wybrała jedną z trzech trumien ze zwłokami, które przewieziono do Warszawy i umieszczono  w Grobie Nieznanego Żołnierza”.

Delegacja jasielska została bardzo serdecznie przyjęta przez Polaków ze Lwowa, którzy towarzyszyli jej cały czas jako przewodnicy i gospodarze. Są oni tam na Wschodzie prawdziwymi, wiernymi strażnikami pamięci naszej wspólnej historii i dziedzictwa narodowego. Ze wzruszeniem dziękowali za pamięć o dawnych więzach i za dzisiejszą łączność z nimi. Tymi, którzy nie uważają siebie za „Polonię” tylko za stuprocentowych Polaków. Wszak oni tam byli od wieków i trwają dalej, tylko mocarze tego świata po II wojnie przesunęli im granicę na zachód, poza dotychczasową ich Ojczyznę.

Pomysłodawcy społecznej akcji „Jaślanie w Stulecie Niepodległej pamiętają o zapomnianych Rodakach”: Wiesław Hap, Edwin Bebło i Marcin Dziedzic, organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz jasielska 139. Drużyna Harcerska „Lisy” dziękują wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy, które zapłonęły na Ziemi Lwowskiej. Byli to m.in.: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 139. Drużyna Harcerska „Lisy”, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Gimnazjum i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach, kibice „Czarnych” Jasło, Niepubliczny Zakład Szkolno-Przedszkolny w Czeluśnicy, Bursa Międzyszkolna w Jaśle, Stowarzyszenie „Magneto”, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Społeczne LO STO w Jaśle oraz pojedynczy mieszkańcy Jasła i powiatu.  Składają też podziękowania Zakładowi Pogrzebowemu „Okarma” za dofinansowanie transportu autobusowego uczestników i opiekunów wyprawy, którzy udali się na nią za własne fundusze. 

Jak podkreśla Wiesław Hap „Dzięki tej wyprawie na Kresy młodzi jaślanie w mundurach harcerskich doświadczyli pięknej lekcji historii i patriotyzmu. Znacząco poszerzyli swoją wiedzę na temat historii walk i działań zmierzających do uzyskania przez Polaków niepodległości. Ziemie te nie należą już do Polski, ale mocno istnieją w naszej świadomości. Trudno żeby było inaczej. W przyszłym roku chcemy powtórzyć naszą akcję i dotrzeć również do miejsc związanych z ofiarami polskimi rzezi wołyńskiej. To nasz obowiązek”.

fot. Edwin Bebło.

SMJiRJ/DHL

Napisany dnia: 10.11.2018, 11:02

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
14
@ W
dnia 13.11.2018, 11:23 · Zgłoś
zastanówmy się każdy z nas może być Wiesławem mniej gadać więcej robić jeden drugiemu pomagać. Pozdrawiam cię Wiesiu- Władek.
Odpowiedz
3
@ Do kierowca
dnia 11.11.2018, 21:17 · Zgłoś
Skrajnie negatywny ale prawdziwy
Odpowiedz
1
@ JKS 1910
dnia 11.11.2018, 18:21 · Zgłoś
Gdzie burmistrz i radni bezradni? Chłopaki z Sandecji i Czarnych wtedy tez na 2 auta byl we Lwowie i i działali.
Odpowiedz
-6
@ Kierowca
dnia 11.11.2018, 15:44 · Zgłoś
Skrajnie negatywny komentarz napisany przez zagubionego
w rzeczywistości osobnika.
Odpowiedz
0
@ a
dnia 11.11.2018, 20:15 · Zgłoś
,,Rzeczywistość'' ,,..jest
wszędzie, otacza nas ze
wszystkich stron. Nawet tu i
teraz. Widzisz ją wyglądając
przez okno i włączając
telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy
płacisz podatki. To świat,
który postawiono ci przed
oczami, by przesłonić prawdę źe jesteś niewolnikiem. Jak wszyscy
inni, urodziłeś się w
kajdanach. W więzieniu,
którego nie mozesz poczuć ani
dotknąć...'' bo nie wiesz co to wolność.
Odpowiedz
5
@ Ala
dnia 11.11.2018, 12:55 · Zgłoś
Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawe słodzoną ukraińskim cukrem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!! Dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci - Donald T. Niech każdy prawdziwy Polak wklei to choć raz pod jakimś artykułem
Odpowiedz
35
@ yy
dnia 11.11.2018, 12:04 · Zgłoś
Szacun Wiesiek!!!
Odpowiedz
32
@ a
dnia 10.11.2018, 23:06 · Zgłoś
Bez widowni fleszy przemów lansu, prosto z serc. To jest prawdziwy patriotyzm, sumiennie odrobiona lekcja źycia historii i człowieczeństwa. Pełen szacunek dla młodzieźy i organizatorów. ,...Naród który niezna własnej historii jest skazany na powtórne jej przeźycie!
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 11.11.2018, 14:40 · Zgłoś
Także naród który żyje wyłącznie historią, lub nie wyciąga stosownych wniosków z przeszłości swojej, czy innych społeczeństw, klas społecznych "szczęścia" nie osiągnie i może zmierzać w kierunku samozagłady - widać to na przykładzie krajów z "multi-kulti"..
Odpowiedz
2
@ a
dnia 11.11.2018, 16:46 · Zgłoś
Dobry przykład społeczeństw które nie znają historii lub świadomie bądż nieświadomie ją wypierają.
Odpowiedz
31
@ ja
dnia 10.11.2018, 22:34 · Zgłoś
Piękna akcja, gratuluję pomysłu i wykonania
Odpowiedz
6
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 10.11.2018, 22:04 · Zgłoś
Patriota to nie tylko ten co żyje przeszłością i chwali wielkie czyny dawnych bohaterów
- o których notabene należny pamiętać. Takie działania jednak nie mogą przesłonić budowy lepszej przyszłości dla wszystkich mieszkańców, nie tylko tych po rodzinie, czy znajomości, lub uprzywilejowanych z budżetówki, a o reszcie dzisiejsi "włodarze i decydenci" zapomnieli ...
Odpowiedz
3
@ (L)egia
dnia 10.11.2018, 22:04 · Zgłoś
Nasz ukochany Lwów wydał wielkiego poetę Zbigniewa Herberta. Tam zawsze będzie Polska. Chwała orlętom lwowskim, którzy walczyli za Ojczyznę.
Odpowiedz
1
@ mk
dnia 11.11.2018, 09:12 · Zgłoś
Orlętom Lwowskim pisze się dużą literą patryjoto. Ze Lwowa pochodzą wybitniejsi ludzie niż ten twój poeta, np. znany w całym świecie pisarz Stanisław Lem, czy wybitny matematyk, współtwórca bomby wodorowej Stanisław Ulam.
Odpowiedz
5
@ Tic-Tac
dnia 11.11.2018, 12:27 · Zgłoś
@Legia
Można tylko wylacznie iwyłącznie wiele pozytywów prawic o
Wielkich Polakach spoczywajacych na Cmentarzu Lwowskim.
I coz z tego, że w Obwodzie Lwowskim mieszka większość
Polaków, którzy nie mają zadnego przedstawiciela w Radzie
Obwodu Lwowskiego i zasiadajaca w całości z Ukraińców
zadecydowała, że Dwa Lwy ustawione przy bramie Cmentarza
Orlat Polskich sa symbolem polskiej okupacji i należy ich usunąć
Na dzień dzisiejszy sa zabudowane płytami i wkrótce będzie
ich demontaż. A co na to nasi rządzący. Podkulil ogony i
P.Czaputowicz MSZ bez sensu i składu mamrocze.
Należy pamiętać, ze na tamtych ziemiach w wielu bitwach
zginęło wielu wybitnych Polaków, dzięki którym możemy
dzisiaj świętować Stulecie Niepodległości.
Odpowiedz
1
@ do @ Tic-Tac
dnia 13.11.2018, 09:09 · Zgłoś
Minister Czaputowicz jest jednym z najlepszych na tej posadzie. Po drugie przestańmy szamotać się bo jak historia uczy konsekwencją może być piąty rozbiór Polski. Dość tych szabelek. Następne pokolenia pragną żyć normalnie. Trzeba pamiętać, czcić a nie jątrzyć.
Odpowiedz
38
@ Kudłaty
dnia 10.11.2018, 19:28 · Zgłoś
Brawa , piękną akcja!!!
Odpowiedz
42
@ Lord
dnia 10.11.2018, 19:14 · Zgłoś
Brawo , wspaniali harcerze, tak trzymać!
Odpowiedz
15
@ jas
dnia 10.11.2018, 14:58 · Zgłoś
Świetnie , uczmy sie tolerancji i tak samo jak ukraińcy przyjęli nas przyjmijmy niemców odwiedzających w celach patriotycznych miejsca pamięci na ziemiach zachodnich i prusach i rosjan odewiedzających mogiły swoich poległych żołnierzy na ziemiach polskich
Odpowiedz
39
@ aaa
dnia 10.11.2018, 13:25 · Zgłoś
Jest zbyt uczciwy.nie pojdzię.
Odpowiedz
37
@ K Toto Ja
dnia 11.11.2018, 10:27 · Zgłoś
Myślę,że właśnie Tacy ludzie są Nam w polityce potrzebni
Jakby byli na górze nie zapomnieliby o tych na dole
Na pewno wiele by się zmieniło i to na lepsze
Z całym szacunkiem Panie Wiesławie
Też Wiesław.
Odpowiedz
39
@ rodzic
dnia 10.11.2018, 12:39 · Zgłoś
Oby tylko Pan Wiesław nie chciał pójść do polityki.
Odpowiedz
-2
@ ciekawostka
dnia 10.11.2018, 11:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
45
@ witek
dnia 10.11.2018, 11:18 · Zgłoś
I właśnie o to chodzi! To jest prawdziwe patriotyczne wychowanie !
Odpowiedz
41
@ alicja
dnia 10.11.2018, 11:13 · Zgłoś
Wiesku pozdrawiem cie i te fantastyczna młodziez.!
Odpowiedz
49
@ na temat
dnia 10.11.2018, 12:12 · Zgłoś
Panie Wiesławie, dobrze, że Pan łączy w takich sprawach społecznych, obywatelskich, historycznych i wychowawczych doświadczenie SMJiRJ ze spontanicznością młodych ludzi i harcerzy. Tak trzymać. Pozdrawiamy.
Odpowiedz
70
@ ....
dnia 10.11.2018, 11:07 · Zgłoś
Raz jeszcze powiem .szacunek panie hap.!
Odpowiedz
80
@ Maria
dnia 10.11.2018, 12:02 · Zgłoś
Panie Wiesławie, Prezesie, Harcmistrzu, Opiekunie Miejsc Pamięci, Historyku, Wychowawco etc., to co Pan robisz od tylu lat to piękna sprawa . Czyń Waść tak nadal dokad starczy Panu sił i zdrowia, bo serca na pewno nie zabraknie. Ku Chwale Ojczyzny! I nadal nie pytaj jak inni "Co ja z tego będę miał?" .
Odpowiedz
17
@ kresowiak
dnia 10.11.2018, 12:48 · Zgłoś
Każda wizyta na Ukrainie ,czy to prezydencka, czy to rządowa
,teraz lokalna nie spotyka się z Polonią Ukraińską. Ogromna
rzesza Polaków nie z własnej woli tam pozostała. Czy wogole
Istnieje Związek Polaków na Ukrainie.Każde spotkanie z tamtymi
Polakami byłoby żywa lekcją historii i gestem patriotyzmu.A już
pomoc w zorganizowaniu się jako Związek Polaków
graniczyloby z cudem.Należy brać przykład z małego
narodu węgierskiego i popatrzeć jak oni walczą o
Zakarpacka Mniejszość Węgierską. Doszło do tego
ze mimo ostrego sprzeciwu Kijowa wydano im pasz-
porty węgierskie za co wydalono ambasadora.
Odpowiedz
10
@ mk
dnia 10.11.2018, 23:22 · Zgłoś
Nie nazywaj się "kresowiakiem" bo nazywając mieszkańców dawnych Kresów "Polonią Ukraińską" po prostu ich obrażasz i dowodzisz swojej kompletnej ignorancji. Określenie "Polonia" dotyczy ludzi którzy z Polski wyemigrowali, bądź ich poczuwających się do polskości potomków. Polonią są więc Polacy mieszkający w USA, Brazylii, Niemczech, Anglii. Mieszkańcy Lwowa czy Kresów nie są emigrantami, skoro nigdy na Ukrainę nie emigrowali. Są ludnością autochtoniczną mieszkającą tam od co najmniej kilkuset lat a poza granicami Polski znaleźli się nie wskutek emigracji tylko zmiany granic.
Odpowiedz
3
@ kresowiak
dnia 11.11.2018, 06:26 · Zgłoś
Podobna sytuacja istniała i istnieje na Litwie,Białorusi. Tam
b.prężnie działają Związki Polaków. I tam też rządzący w Polsce
mocno wspierają Polonię białoruska i litewska.Nalezy i się
musi wspierać Polaków drogą dyplomatyczną i materialnie.
Ci wymienieni ani na Litwę, ani na Białoruś, ani na Ukrainę
nie wyemigrowali.
Odpowiedz
-2
@ kresowiak
dnia 11.11.2018, 13:53 · Zgłoś
@ mk Upaszczyki jeszcze w n.kraju są b.aktywni.
Odpowiedz
0
@ mk
dnia 11.11.2018, 14:40 · Zgłoś
To że nie są Polonią wcale nie oznacza że nie są Polakami. Podobnie jak np. Polacy z Zaolzia. Widać masz problemy z rozumieniem tekstu na poziomie 10 latka.
Odpowiedz
-3
@ kresowiak
dnia 11.11.2018, 14:56 · Zgłoś
@
mk ogromny błąd zrobiono w okresie Akcji Wisła, że takich wlasnie
wysiedlono do rajskiego dobrobytu na ziemie odzyskane ,a to
Na tereny śląskie, a to na tereny pomorskie, oczywiście kosztem
swojego narodu..Dzisiaj w Obwodzie Lwowskim mieszkający
Tam Polacy i w kraju również otrzymują wdzięczność. A należało
pogonić na Ukrainę.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657