Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

PAW będzie uczyć produkcji wina w kwewri

13

Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis podpisała memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. W Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle uczyć będą jak robić wina prastarą techniką gruzińską.

Od kilku lat rośnie w Polsce  zainteresowanie winami z Gruzji, kraju będącego kolebką światowego winiarstwa. Stosowana tam unikalna w skali światowej, prastara technologia produkcji wina zyskuje także zwolenników wśród polskich winiarzy. Kilku naszych producentów już ją testuje z dobrym skutkiem w swoich gospodarstwach, używając do tego popularnycvh w Polsce szczepów winorośli. Wszystko wskazuje na to, że wyrabiane w ten sposób wina mogą  już wkrótce wzbogacić ofertę rodzimych winnic.

Wychodząc naprzeciw nowym trendom w polskim winiarstwie Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis nawiązała współpracę z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. Stosowne memorandum między obydwiema stronami podpisane zostało w stolicy Gruzji przez szefa gruzińskiej Agencji Giorgi Samanishvili i prezesa polskiej Fundacji  Ewę Wawro.  Przewiduje ono m.in. popularyzację wina gruzińskiego w Polsce poprzez  różne działania marketingowe i edukacyjne. Jeszcze w tym roku gruzińskie technologie winiarskie omówione zostaną na zajęciach rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Tym samym prowadząca PAW Fundacja Galicja Vitis stanie się prekursorem edukacji w rozwijającym się kierunku winiarskim w Polsce. Zgodnie z podpisanym porozumieniem strona gruzińska zapewni materiały edukacyjne i wykładowców. PAW zapowiada także studyjne wyjazdy szkoleniowe do Gruzji.

Fundacja Galicja Vitis stawia sobie za cel także popularyzację wina polskiego w Gruzji. Na początek, podczas wizyty studyjnej zaprezentowano kilka ciekawych polskich win, w tym także robionych metodą kachetyjską. Członkowie Fundacji odwiedzili kilkunastu winiarzy, zapoznając się ze szczegółami produkcji wina w kwewri, czyli zakopanych w ziemi wielkich glinianych dzbanach, przypominających kształtem antyczne amfory, w których wino dojrzewa czasem nawet kilka lat.

- Gruzja jest coraz bardziej popularnym miejscem dla polskich enoturystów, ludzi którzy są zainteresowani zwiedzaniem winnic, spotkaniami z producentami wina i oczywiście degustacją win. Celem naszej Fundacji jest edukować producentów, konsumentów i miłośników wina. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Narodową Agencją Wina pomoże nam promować gruzińskie, a także wielką, prastarą kulturę winiarską tego kraju. Będziemy uczyć o gruzińskim winie w Podkarpackiej Akademii Wina - twierdzi Wojciech Bosak, członek Rady Fundacji Galicja Vitis, znany od lat pasjonat win gruzińskich.

Strona gruzińska współpracować będzie także z Fundacją Galicja Vitis przy organizacji Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis.

- W ubiegłym roku wprowadziliśmy specjalną kategorię dla białych win macerowanych długo na skórkach, a tym samym otworzyliśmy się na potencjalnych winiarzy  gruzińskich, którzy chcieliby wziąć udział w naszym konkursie winiarskim. Taka odrębna kategoria daje tradycyjnym winom gruzińskim, a także podobnym winom z innych krajów szansę, że zostaną one szybciej dostrzeżone wśród innych, standardowych win i w odpowiedni sposób docenione przez jurorów – podkreśla Bosak.

Ewa Wawro
prezes Fundacji Galicja Vitis

Napisany dnia: 31.10.2016, 08:56

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ jabol
dnia 03.11.2016, 18:35 · Zgłoś
zróbcie muzeum wina w Pektowinie niech młodziesz popatrzy co pił , dziadek , ojciec , jakie to były smakołyki
Odpowiedz
-3
@ niewygodne-info
dnia 31.10.2016, 16:50 · Zgłoś
Słyszałem z nieoficjalnych źródeł że tej babie co robiła zdjęcie dziury w ziemi wpadła tam komórka wymaśklana brudnymi łapskami.
Odpowiedz
6
@ jabol
dnia 31.10.2016, 14:57 · Zgłoś
a ja pamiętam te czasy jak stały długie kolejki samochodów z jabłkami, a potem robili wino to był smak ,takiego wina już się nie napijemy
Odpowiedz
10
@ Wysublimowany
dnia 31.10.2016, 12:37 · Zgłoś
Jest pasja i ludzie coś robią , spotykają się nawiązują kontakty. Należy pochwalić.
Tu nasuwa mi się ns. spostrzeżenie . Ilu urzędników na etatach w Starostwie Powiatowym w Jaśle oraz w Urzędzie Gminy Jasło lub Urzędzie Miasta Jasło zna język obcy np angielski lub niemiecki.
Wydaje mi się , że aby ściągnąć inwestorów do Jasła w każdej z tych jednostek powinny być przynajmniej 2-3 osoby z szefami tych urzędów na czele które powinny odwiedzać Targi lub organizować spotkania z przyszłymi inwestorami. Powinni pokazywać im ofertę inwestycyjną Miasta, Gminy i Powiatu. Namawiać do inwestycji itd.

Kto przez lata ostatnie chodź jeden taki krok w celu pozyskania inwestora w nasze okolice poczynił ?

Czy np . niejaki Kmiecik były Starosta zna chodź 1 słowo po angielsku czy Wójd Pankiewicz wie co to znaczy win investors, czy Burmistrz Pabian zrobił coś aby kogoś nowego na tereny Warzyc ściągnąć.

Oczywiście odp. znamy wszyscy.

Ja tylko proszę o zwrócenie uwagi aby następne wybory to nie było znów targowisko nidouczonych karierowiczów z Czarownicą Anią na czele itp .. namaszczonych do władzy.
Szacuneczek
Odpowiedz
6
@ Agent Delegat
dnia 31.10.2016, 13:45 · Zgłoś
Angielski?! Niemiecki?! Przecież oni nawet po polsku nie są w stanie się odpowiednio wysłowić. Takie perełki językowe jak "filcoki" skądś się przecież biorą, nikt tego nie wymyśla...
Odpowiedz
11
@ Wysublimowany
dnia 31.10.2016, 13:54 · Zgłoś
Stąd jest jak jest , Urzędnicy w Jaśle w Powiecie, Gminie, Mieście są na bardzo niskim poziomie. Bardzo niskim, Bardzo Bardzo niskim...
Odpowiedz
-9
@ znawca
dnia 31.10.2016, 14:45 · Zgłoś
Ciekawa jestem Twojego poziomu. Żeby nie okazało się, że to jest depresja (jeżeli wiesz co to znaczy). Znam wielu urzędników jasielskich, którzy są na wysokim poziomie i biegle władają językami obcymi.
Odpowiedz
-6
@ dragoness
dnia 31.10.2016, 14:52 · Zgłoś
Zwłaszcza dotyczy to rady powiatu :-D
Odpowiedz
-8
@ Wampir
dnia 31.10.2016, 11:46 · Zgłoś
Najlepsze jest siarkowe w którym sie szczury kąpią.Jedzie na tym elyta Kołaczycka w małpim gaju.
Odpowiedz
0
@ jabol
dnia 31.10.2016, 11:24 · Zgłoś
niema jak wino z pektowinu, a baryłka to był napój, ale te czasy już minęły i nie wrócą więcej
Odpowiedz
-6
@ łodyniec
dnia 31.10.2016, 10:14 · Zgłoś
łohohohohohohohohoohohhohoho

idę na różę ,se zrobie takie winko że wy nigdy takiego mieć nie będziecie :D

łohohohohohohohhohoohohohohhoh
Odpowiedz
1
@ koks
dnia 31.10.2016, 12:01 · Zgłoś
Teraz będą Gruzińskie klimaty
Odpowiedz
5
@ stary
dnia 31.10.2016, 15:15 · Zgłoś
a gdyby komuś wino się znudziło to może przejść na bimber i nauki pobrać w Brzyskach.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657