Strona główna

Podarowali dzieciom chorym na raka moc radości

25
Napisany dnia: 07.01.2019, 09:52 , Tagi: Brak

Strażacy ochotnicy odwiedzili w sobotę w Rzeszowie dzieci zmagające się z chorobą nowotworową w ramach finału akcji „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”. Wyruszając z Zimnej Wody zabrali z sobą nie tylko prezenty, lecz również uśmiechy, którymi z radością dzielili się później z pacjentami. Nie wszyscy potrafili powstrzymać łzy wzruszenia.

Strażacy gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi mają we krwi. Dowody na potwierdzenie tak postawionej tezy dają za każdym razem, kiedy biorą udział w akcjach ratowniczych. Pomni słów składanej przez siebie przysięgi nie szczędzą sił w ratowaniu ludzkiego życia oraz mienia. W przypadku wielu z nich jednak obowiązki związane z wypełnianiem zadań strażaka ochotnika nie kończą się z chwilą powrotu z akcji ratowniczej.   Doskonałym przykładem takiej postawy są strażacy z OSP w Zimnej Wodzie, OSP Jasło- Hankówka oraz OSP Turze Pole, którzy w ubiegłym roku włączyli się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

Akcja ta została zainicjowana w 2016 r. przez Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce. Do licznej grupy, zrzeszającej w całej Polsce strażaków ochotników, strażaków zawodowych, strażaków Wojskowej Straży Pożarniczej oraz osoby cywilne należą również strażacy ochotnicy z Podkarpacia, w tym Marcin Dziedzic z OSP w Zimnej Wodzie, Kamil Sajdak z OSP Jasło-Hankówka jak również Kinga Ruchlewicz z OSP Turze Pole. Cała trójka pełniła rolę koordynatorów zbiórki, której celem było przygotowanie paczek dla pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.  

W ciągu blisko dwóch miesięcy strażakom udało się zgromadzić w magazynie pokaźną liczbę prezentów. Na apel organizatorów zbiórki odpowiedziało wielu mieszkańców powiatu jasielskiego, szkoły, instytucje oraz lokalne firmy. – Zbiórka postępowała sukcesywnie. Początkowo rzeczy nie było zbyt wiele, im bliżej finału jednak, telefonów było coraz więcej, a nasz magazyn wyglądał coraz bardziej okazale. – wyjaśnia Marcin Dziedzic. W paczkach przygotowanych z myślą o dzieciach w wieku od 1 roku życia do 18 lat znalazły się przeróżne rzeczy, od pieluch przez artykuły papiernicze na puzzlach i grach logicznych kończąc. W sobotę strażacy z OSP w Zimnej Wodzie, OSP Jasło-Hankówka oraz OSP w Bierówce przez niemal godzinę ładowali przygotowane paczki do pojemnych bagażników trzech samochodów, w tym jednego udostępnionego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Swoją pomocą służyło również dwóch strażaków ochotników, którzy do podjasielskiej Zimnej Wody przyjechali aż z… Zimnej Wody, lecz tej położonej na Dolnym Śląsku. Dla druhów Grzegorza Obary i Krzysztofa Pokoja była to już kolejna tego rodzaju akcja, w które wzięli udział.

Przed południem konwój był już w drodze do Rzeszowa. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. W Rzeszowie skład uzupełnili strażacy z OSP Turze Pole. Emocje sięgnęły zenitu, kiedy paczki znalazły się w oddziałowej świetlicy, a szóstka dzieci przebywających obecnie na oddziale przyglądała się strażakom ochotnikom wnoszącym je jedna po drugiej do sali. Każde z dzieci otrzymało swój prezent. Część z paczek cierpliwie czekać będzie na pacjentów, którzy znajdą się na oddziale w najbliższej przyszłości. Wizycie towarzyszyły z jednej strony łzy wzruszenia, z drugiej zaś uśmiechy radości. Na pożegnanie, dzieci stojąc w oknie machały odjeżdżającym strażakom w geście wdzięczności.

Jak przekonuje Monika Radwańska, lekarz specjalista onkologii i hematologii dziecięcej a zarazem zastępca kierownika kliniki, wydarzenia, takie jak sobotnia wizyta strażaków ochotników, ma olbrzymie znaczenie dla przebiegu leczenia dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. – Tego rodzaju inicjatywy mają ogromne znaczenie w terapii naszych pacjentów. Dobre samopoczucie dzieci w sposób bezpośredni znajduje przełożenie na przebieg leczenia, w postaci choćby zmniejszenia zagrożenia powikłaniami. Ich szczęście, uśmiech i radość związane z otrzymaniem prezentów jest nie do przecenienia. Każda wizyta, której towarzyszą prezenty powoduje, że nasi pacjenci tryskają radością.   Dzieci, które od rana nie miały ochoty ruszyć się ze swoich łóżek, opuściły swoje sale, po to, aby odebrać paczkę i móc się nią cieszyć. Na oddziale może przebywać nawet dwadzieścia osób. Niestety notujemy coraz więcej rozpoznań chorób nowotworowych. – wyjaśnia.

Obok choroby i cierpienia, które dotykają dzieci nie sposób przejść obojętnie. Dla Krzysztofa Pokoja, strażaka ochotnika z Zimnej Wody w gminie Lubin każda wizyta na oddziale, gdzie leczenie odbywają mali pacjenci z chorobami nowotworowymi to duże przeżycie. – Dla dzieci jest okazja na oderwanie się od łóżka. Przychodząc z uśmiechem do pacjentów zostawiamy go tam. Rzecz nie polega na tym, aby podczas takich wizyt wspólnie płakać, użalając się na losem. Kiedy odwiedzamy dziecięce oddziały onkologiczne odrywamy dzieci od rzeczywistości pisanej przez chorobę. – mówi z przekonaniem.

Nie wszystkie z rzeczy, które strażacy otrzymali od darczyńców w ramach zbiórki mogły jednak trafić do dzieci w Rzeszowie. Prezenty, które wciąż znajdują się w magazynie wkrótce znajdą swoich właścicieli. Marcin Dziedzic ma już gotowy pomysł na to, komu je przekazać. – Nie wszystkie przedmioty mogliśmy podarować dzieciom z chorobami nowotworowymi. Chcemy, aby trafiły one do dzieci na oddziale pediatrycznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Kinga, część z nich zamierza przekazać w postaci paczek szpitalowi w Brzozowie. Niewykluczone, że prezenty znajdą się również u dzieci z domu dziecka w Wolicy. – mówi.

Przygotowanie paczek z prezentami dla pacjentów było możliwe dzięki darczyńcom. W akcję włączyły się m.in.: Społeczne Liceum Ogólnokształcące SLO w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Szkoła Podstawowa w Warzycach, Szkoła Podstawowa w Szebniach, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle, Szkoła Podstawowa im prof. Waleriana Pańko w Turzym Polu, Szkoła Podstawowa w Jabłonce, Szkoła Podstawowa w Malinówce, Szkoła Podstawowa w Jabłonicy Polskiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle oddział w Szebniach, Niepubliczne Przedszkole Językowo-Artystyczne „Chatka Puchatka” w Jaśle,  OSP Zimna Woda gm. Jasło, OSP KSRG Zimna Woda gm. Lubin, OSP w Umieszczu, OSP Bierówka, Marzena Stachura, Rafał Mazur, Beata i Sławomir Wilk, Aneta Szeredy, Elżbieta Stachura oraz firmy: Norvent, Zakład Kominiarski „Florian”, Zamex Sp. J., Zakład Poligraficzny Flexodruk, Bank Pekao S.A., Zakład Usług Tartacznych „Drewzim”, Zakład Masarski Dobrucowa.   

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Abc
dnia 07.01.2019, 10:24. Identyfikator użytkownika: zU0CTtJISTFZ
Ocena
komentarza:
49
Super inicjatywa. Brawo Wy:-)
@ Tic-Tac
dnia 07.01.2019, 11:01. Identyfikator użytkownika: 3RfhR5on9QPN
Ocena
komentarza:
34
Tak niewiele ,tylko odrobinę dobrego serca i cieplego usmiechu potrzeba
przez los doswiadczonemu dziecku .
@ jaślak
dnia 07.01.2019, 11:11. Identyfikator użytkownika: gjz8CLZFbXpE
Ocena
komentarza:
37
strażacy osp z zimnej wody i turze pole, wielki szacun za to co zrobiliście, brawo!!!
@ amunosen
dnia 07.01.2019, 18:30. Identyfikator użytkownika: tKEt9cBHiP9H
Ocena
komentarza:
9
dobra robota
@ Kierowca 8I0
dnia 07.01.2019, 19:08. Identyfikator użytkownika: VNsw0E3WccdT
Ocena
komentarza:
6
Należy się wielki szacunek dla wielu różnych organizacji zajmujących
się również działalnością charytatywną takich jak :
Caritas czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
@ wolontariusz
dnia 07.01.2019, 20:07. Identyfikator użytkownika: SBcJAKI5XvlM
Ocena
komentarza:
16
Brawo strażacy, znakomita akcja. Pan Marcin i strażacy z OSP Zimna Woda mają WIELKIE SERCA. Tak trzymać i robić swoje dla innych, zwłaszcza dzieci. Dziękujemy że potraficie przekonać do swojej akcji tyle instytucji, szkół, organizacji i firm. Dobro wraca. Pozdrowienia
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 08.01.2019, 07:42. Identyfikator użytkownika: 1JqmNlfZblIH
Ocena
komentarza:
-17
Zamiast jakiś śmieci to mogli kupić witaminę D3. Na pewno by nie zaszkodziło i można by wtedy rzec "Podarowali dzieciom chorym na raka moc radości" a tak wyszło jak wyszło... jeszcze to serco-owsiakowanie na podwórku. ŻAL !
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 07:49. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-3
A może żywą wodę i lewoskrętną witaminę C? Świat chorych ludzi nie kończy się na lekach. Obyś tego nigdy nie zrozumiał.
@ Tutaj i teraz
dnia 08.01.2019, 08:45. Identyfikator użytkownika: 1JqmNlfZblIH
Ocena
komentarza:
-8
Masz rację świat chorych nie kończy się na lekach tylko się od nich zaczyna - bo to podstawa leczenia - to raz.
A dwa badania naukowe dowodzą że w większości przypadków po uzupełnieniu witaminy D3 nowotwory się cofają. A co się dzieje po owsiaku-sercu to nie wiem. Cała akcja wydaje się robiona pod nadchodzący WOŚP żeby ludziom znowu w głowach namieszać i odwrócić uwagę od upadłej służby niewiadomo dlaczego zwanej zdrowia.
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 09:01. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
1
Jakie nowotwory, można wiedzieć? No i oczywiście uprzejmie proszę o jakieś źródła. Najlepiej naukowe. Powtarzam, oby nigdy nie musiał pan wejść do świata chorych na raka i zobaczyć, gdzie się zaczyna lub kończy.
@ Tutaj i teraz
dnia 08.01.2019, 09:21. Identyfikator użytkownika: 1JqmNlfZblIH
Ocena
komentarza:
-5
Nie strasz bo się [...]. Żyjemy w czasach powszechnie dostępnej informacji i wydawało by się że każdy ma do niej dostęp - wystarczy że ruszy głową poczyta i sam wyciągnie wnioski, a nie ślepo wierzy 'autorytetom'. Żyjemy w czasach apokaliptycznych czyli takich gdzie nastąpi podniesienie kurtyny i ujawnienie fałszywych autorytetów - takich w których bezgranicznie wierzysz.
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 09:27. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
Matko... jest pan głupszy niż myślałam. Współczuję i pozdrawiam.
@ Tutaj i teraz
dnia 08.01.2019, 09:30. Identyfikator użytkownika: 1JqmNlfZblIH
Ocena
komentarza:
-6
Ja też współczuję i łączę się w "bulu" głupoty i ciemnoty. A i nie pozdrawiam
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 10:26. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
A źródeł "rewelacji" o leczeniu nowotworów witaminą D3 jak nie ma, tak nie było. Czemu mnie to nie dziwi?
@ Tutaj i teraz
dnia 08.01.2019, 09:29. Identyfikator użytkownika: 1JqmNlfZblIH
Ocena
komentarza:
1
Poza tym nie wiem czy wiesz ale nieskuteczność chemioterapi, radioterapi i wycinania jest AŻ 95% tak że można było im dać chociaby po książce np. dr Huldy Clark.
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 10:27. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Za to po kuracjach pana Zięby wszyscy zdrowi i szczęśliwi. W zaświatach.
@ gibson
dnia 08.01.2019, 16:23. Identyfikator użytkownika: SslD04ty8DGn
Ocena
komentarza:
5
Jesteś kolejnym już ignorantem olewatorem. Jerzy Zięba nie stworzył żadnej kuracji ani metody leczenia. Wypadało by zapoznać się z tematem chcąc o czymś pisać , chyba , że adresatami Twoich nieprawdziwych wypocin mają być równi Tobie. Nie mieszaj ludziom w głowach , jeśli nie potrafisz pomoc, nieprzeszkadzaj.
Co do akcji strażaków popieram i bardzo Im dziękuje. Świetny pomysł. Pozdrawiam
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 17:40. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-2
I tu się zgodzę. Zięba NIC nie stworzył, oprócz sposobu na wyciąganie kasy od naiwnych i zdesperowanych.
@ gibson
dnia 08.01.2019, 20:06. Identyfikator użytkownika: SslD04ty8DGn
Ocena
komentarza:
1
Dyskusje z Tobą uważam za zakończoną ponieważ dyskutowanie z pustakami to strata czasu. Wygląda na to że nie masz pojęcia czym zajmuje się Jerzy Zięba a to szczyt lenistwa mając do dyspozycji internet. Powielasz bzdury właścicieli aptek i i ludzi , którzy tak jak Ty chcą kogoś obrzucić błotem tylko sami nie wiedzą po co i dlaczego. Żal.
@ dragoness
dnia 08.01.2019, 22:14. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Z całego serca, przy takim podejściu, życzę zdrowia.
@ bolo
dnia 09.01.2019, 15:41. Identyfikator użytkownika: Y289fR4C31yR
Ocena
komentarza:
-5
jak tam panie z biblioteki w szebniach i ich intratne posadki
@ czytelnik
dnia 09.01.2019, 19:49. Identyfikator użytkownika: SBcJAKI5XvlM
Ocena
komentarza:
5
Żałosne! widać, że Panie Bibliotekarki mają niezadowolonego i złośliwego czytelnika! Nie przejmujcie się i róbcie swoje, nr IP ten sam!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wiosenna promocje w punktach nc+ w Jaśle

   

  WIOSENNE PROMOCJE w punktach nc+ w Jaśle - odbierz DEKODER 4K ZA 1 ZŁ MIESIĘCZNIE i ciesz się telewizją w najwyższej jakości!

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105