Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"

18

Czwartego lipca br. Telewizja Obiektyw rozpoczęła zdjęcia do kolejnego filmu z cyklu "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Zdjęcia potrwają około trzech tygodni. Tematem nowej produkcji podkarpackiej telewizji będzie "Akcja Pensjonat" - jedna z największych akcji dywersyjnych polskiego podziemia w czasie II wojny światowej.

„Pensjonat”, to kryptonim prawdziwej akcji żołnierzy Kedywu Armii Krajowej, podczas której odbito polskich więźniów politycznych z gestapowskiej niewoli. Jednocześnie, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła, a powstanie na ten temat filmu wzbudza niemałe emocje wśród lokalnej społeczności.

Akcja Pensjonat – historia na film

Nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób, pod nosem niemieckiej żandarmerii, uwolniło 66 osadzonych w jasielskim więzieniu. Byli to żołnierze Polskiego Podziemia. Uwolnienie takiej ilości więźniów z miejsca tak silnie strzeżonego przez Niemców, bez wywoływania starć i co najważniejsze bez ofiar, musiało odbić się szerokim echem. O sukcesie akcji, która przeszła do historii jako „Akcja Pensjonat” mówiło Radio Londyn i pisała niemal cała tajna prasa Polski Podziemnej. Sprawa była na tyle poważna, że zainteresował się nią sam generalny gubernator Hans Frank, czego skutkiem była zmiana na stanowisku szefa gestapo i naczelnika więzienia w Jaśle.

TV Obiektyw realizuje film o „Pensjonacie”

Telewizja Obiektyw z Krosna podjęła się stworzenia 40-minutowego filmowego dokumentu fabularyzowanego opowiadającego o przebiegu „Akcji Pensjonat” oraz bohaterach, którzy brali w niej udział. Scenariusz filmu, opracowany został przez Marcina Ziobrę i Bogdana Miszczaka w oparciu o zgromadzone materiały archiwalne i źródłowe. Całość wyreżyseruje krakowski aktor i reżyser Jacek Lecznar, który wcieli się też w postać narratora filmu. Nadzór merytoryczny nad treścią filmu objęło Muzeum Regionalne w Jaśle, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, płk. Stanisław „Dąbrowa” Kostka- jedyny żyjący uczestnik tej akcji, Wiesław Hap i Felicja Jałosińska ze Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Do filmu zaangażowani zostali aktorzy, którzy odegrają zaplanowane sceny fabularne. Główna rolę, dowódcy akcji Zygmunta Soboty ps. Korczak, zagra Artur Dziurman. Na planie towarzyszą mu: Jacek Lecznar, Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Do scen fabularnych zostaną zaangażowani również statyści. W filmie przewidziany jest udział grupy rekonstrukcji historycznych SAN. Obecna podczas zdjęć będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Jasła. Zdjęcia do filmu realizowane są w Dworku w Krościenku Wyżnym, na terenie Jasła i powiatu jasielskiego, w Muzeum Budownictwa Ludowego oraz 150-letnim budynku policji w Sanoku.

Historyczny Pejzaż Podkarpacia

Film „Akcja Pensjonat” powstaje w ramach cyklu filmów dokumentalnych produkowanych przez Telewizję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa. Pierwszym z cyklu, przygotowanym przez Telewizję „Obiektyw” filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.”

Drugim z filmów był „Czas leśnych kurierów”, opowiadający o losach kurierów beskidzkich i bieszczadzkich w czasie II wojny światowej. W filmie przedstawione zostały sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego i Aleksandra Rybickiego oraz łączników, którzy kurierom w przerzutach pomagali - często byli to leśnicy i osoby cywilne.

Premiera i inne

Premiera filmu „Akcja Pensjonat” zaplanowana jest na wrzesień 2016r. Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego, oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.

Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło i Województwo Podkarpackie, Sponsorem Wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie. W licznym gronie sponsorów znaleźli się także Gmina Jasło, Gmina Tarnowiec, Powiat Jasielski oraz jasielscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców w Jaśle: Petrosoft.pl w Jaśle, PRD-M Sp. z o. o. w Jaśle, Gamart S. A. w Jaśle, Jafar S.A w Jaśle, Tranzwiert Sp. z o. o. w Jaśle, PP-HU ASTRA Sp. z o. o. w Jaśle, MPM Sp. J. w Jaśle, MPGK Sp. z o. o. w Jaśle, GPK Sp. z o. o. w Jaśle, Lider Jasło, Galeria JASŁO, Restauracja Małopolska w Jaśle, Restauracja u Schabińskich – Hotel Perła w Jaśle, Restauracjia-Kawiarnia Parkowa w Jaśle oraz firmy: Dwór w Krościenku Wyżnym, KPB Sp. z o. o. w Krośnie, Orion Engineered Carbons Sp. z o. o. w Jaśle, PGE Dystrybucja S. A. w Rzeszowie i Polwax S.A. w Jaśle.

Film został dofinansowany również z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach Programu powstanie również książka, napisania której podjęła się Zofia Macek. Jest to druga część, wcześniejszej publikacji pt. „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”. Autorka w swojej książce chce przedstawić postać osadzonej w obozie zakonnicy, pomagającej współwięźniom, również tym, przywiezionym z jasielskiego więzienia.

Zadania, które są realizowane w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” są swoistym zbiorem faktów historycznych, które zwiększą świadomość mieszkańców regionu na temat wydarzeń związanych z ich małą ojczyzną.

TV Obiektyw

Napisany dnia: 20.07.2016, 12:29

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ja
dnia 06.05.2017, 10:29 · Zgłoś
O premierze filmu niektórzy nie zostali poinformowani..
Rodziny bohaterów akcji jak także znani oswobodzeni z tego więzienia..
Odpowiedz
0
@ bardzo ciekawy
dnia 25.07.2016, 19:57 · Zgłoś
Bardzo ciekawy jestem jaka treść będzie tego filmu. Czy ktoś nie będzie chciał przyszyć sobie zasług w tej sprawie. Tak się złożyło, że ja znam opowiadania strażnika więzienia który specjalnie na tą noc miał wyznaczony dyżur. Pomagał otwierać cele.
Proszę poinformować mieszkańców Jasła, gdzie i kiedy będzie można zobaczyć ten film.
Odpowiedz
-2
@ elbi
dnia 25.07.2016, 09:01 · Zgłoś
Kto systematycznie odwiedza biblioteki widzi ile osób tam codziennie przychodzi, a na niektóre nowości trzeba się miesiac wczesniej zapisać /mówie na przykładzie filii JDK na Szopena/. Kto nigdy nie przestąpił jej progów tego komentarze sa wytworem wyobrażni własnej lub ma do czynienia z ludżmi swojego pokroju Współczuje towarzystwa!!!
Odpowiedz
-4
@ Trans-Wiert
dnia 23.07.2016, 16:43 · Zgłoś
Co to za firma tranzwier? Nikt takiej nie zna.
Odpowiedz
13
@ Boban
dnia 21.07.2016, 15:44 · Zgłoś
Marginalna część mieszkańców nie czyta? Ktoś tu się dobrze czuje?
Czy słońce na wakacjach za bardzo zgrzało palnik?
Odpowiedz
-6
@ annakijak;-)
dnia 21.07.2016, 17:56 · Zgłoś
Sądząc po ilości osób odwiedzających bibliotekę, bądź kupujących książki w księgarniach internetowych tak. Marginalna. A braku kultury niestety "wyczytać" się nie da.
Odpowiedz
-6
@ czytam i odwiedzam biblioteki
dnia 21.07.2016, 17:57 · Zgłoś
Dane statystyczne dotyczące naszego regionu to 29 % mieszkańców, którzy książki czytają. A więc kilka tysięcy rocznie odwiedza biblioteki i czyta. W bibliotekach publicznych zainstalowane są czytniki odwiedzin, łatwo sprawdzić liczbę osób odwiedzających biblioteki. Zacytuję słowa Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Odpowiedz
-12
@ Mass
dnia 21.07.2016, 18:41 · Zgłoś
Nie czytają tylko kupują i wypożyczają.
Schizofrenik tez żyje podwójnie. Nie ważne ile czytasz tylko co i ile z tego zrozumiesz.
Odpowiedz
-7
@ annakijak;-)
dnia 21.07.2016, 19:04 · Zgłoś
Z tym się zgodzę. Ale dla pięciu sprawiedliwych miała być ocalona Sodoma, więc tyle powinno wystarczyć i dla "ocalenia" bibliotek.
Odpowiedz
4
@ marta
dnia 22.07.2016, 09:48 · Zgłoś
Przecież nikt nie chce likwidować bibliotek. One mają się same utrzymywać. Jeżeli są potrzebne to się utrzymają i na siebie zarobią. W każdej szkole jest biblioteka bezpłatna. Przestańmy marnotrawić publiczne pieniądze.
Odpowiedz
10
@ j23
dnia 20.07.2016, 22:12 · Zgłoś
Gminna biblioteke powinno sie zlikwidować szkoły sie likwiduje po wioskach a biblioteki trzyma ,biblioteki w szkołach niech bedą
Odpowiedz
-12
@ czytający
dnia 21.07.2016, 08:30 · Zgłoś
j23 naucz się pisać a potem likwiduj wszystko co się da. Pomyśl o nas ludziach czytających książki! A może sam zacznij czytać i rozwijać swoją wyobraźnię? Pozdrowienia od czytającego książki i korzystającego z bibliotek publicznych.
Odpowiedz
18
@ marta
dnia 21.07.2016, 08:51 · Zgłoś
Nie likwidować bibliotek. Sprywatyzować. Niech zarabiają na czynsz, prąd ,ogrzewanie itp. Wtedy same się zlikwidują. Skończy się oszukiwanie - dwóch czytelników tygodniowo a w sprawozdaniu piszę się dwieście, a w czasie kontroli rodzina, znajomi wypożyczają ksiązki i jest ruch. Na książki kupione mi. z moich podatków jest miejsce w szkołach.
Odpowiedz
-13
@ annakijak;-)
dnia 21.07.2016, 09:00 · Zgłoś
Można prosić o dowody takich oszustw?
Odpowiedz
18
@ Rysiek
dnia 21.07.2016, 10:05 · Zgłoś
Wystarczy poczytać wypowiedzi ludzi na forum. To najlepszy dowód.2 osoby na 100 czyta regularnie, ostatnią książka czytaną przez kilku to Plastusiowy pamiętnik" , a 90% nie czyta nic chyba, że pod czytanie można podciągnąć etykietkę z puszki piwa.
Odpowiedz
-14
@ annakijak;-)
dnia 21.07.2016, 13:54 · Zgłoś
To, że marginalna część mieszkańców nie czyta, a co za tym idzie ma zasób słów mniejszy niż szympansica Washoe, nie znaczy że biblioteki nie są odwiedzane.
Odpowiedz
-1
@ ,,,,
dnia 21.07.2016, 20:20 · Zgłoś
Zastanawiam się o co tu chodzi w tych komentarzach??? artykuł dotyczy TV Obiektyw i powstającego historycznego filmu o Akcja Pensjonat, a rozgorzała dyskusja na temat bibliotek i czytelnictwa??? czyżby niezadowoleni czytelnicy??? a może złośliwcy???
Odpowiedz
-3
@ annakijak;-)
dnia 21.07.2016, 21:32 · Zgłoś
Ktoś bardzo nie lubi biblioteki w Szebniach. To nie pierwszy taki przypadek.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657