Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Potęga muzyki Gintrowskiego znów zabrzmiała w Jaśle

9

W sobotę zgromadzona w kościele Św. Stanisława publiczność wysłuchała ponad godzinnego koncertu twórczości Przemysława Gintrowskiego. Owacją na stojąco melomani podziękowali muzykom i artystom za wyjątkowe muzyczne doznania.

Już po raz drugi w historii Jasła odbył się Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Potęga Dźwięku”. Publiczność niemal szczelnie wypełniła wnętrze kościoła Św. Stanisława w Jaśle licząc na niezapomniane muzyczne doznania. Ci, którzy sobotniego wieczoru zdecydowali się odwiedzić jasielską świątynię z pewnością nie czuli się zawiedzeni. Koncert w wykonaniu muzyków orkiestry smyczkowej Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy można bez narażania się na zarzut zbytniej przesady porównać do źródła bijącego na pustyni bylejakości muzycznej, która otacza słuchaczy ze wszech stron. Głos o charakterystycznej barwie należący do Gabrieli Pięty stanowił doskonałe uzupełnienie całokształtu muzycznej uczty. Utwory liryczne recytował aktor Przemysław Tejkowski. Marek Oleś zaś zaprezentował swój niebanalny kunszt wokalny oraz doskonałą umiejętność gry na gitarze.

Oprawa koncertu oraz jego atmosfera idealnie współgrały z dobranym repertuarem. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do wspomnienia Przemysława Gintrowskiego. Zmarły przez trzema laty muzyk, kompozytor i bard zdawał się być obecny tego wieczoru wśród wykonawców jego twórczości. Odgrywane w przerwach pomiędzy występami muzyków i artystów archiwalne wypowiedzi Gintrowskiego oraz wizerunek muzyka tylko potęgowały to wrażenie.

Poezja śpiewana jak widać, a przede wszystkim słychać ma się dobrze. Młodzi muzycy z ochotą sięgają po takie utwory jak „Modlitwa o wschodzie słońca” "Ja" czy „Arka Noego”. Drugi z wymienionych utworów podczas koncertu zaśpiewał wspólnie z Gabrielą Piętą syn Pawła Oszajcy - pomysłodawcy wydarzenia muzycznego Leon. Jak przekonuje Paweł Oszajca, zainteresowanie twórczością Przemysława Gintrowskiego pojawiło się u niego już w latach wczesnej młodości. To są moje dziecięce fascynacje. Zaczęło się od piosenki tytułowej z serialu "Zmiennicy". Zawsze z niecierpliwością czekałem na emisję kolejnego odcinka aby wysłuchać tej energicznej muzyki i niepowtarzalnego, zachrypniętego głosu. Gintrowski "powrócił" do mnie na jakiś czas przy okazji zagłębiania się w twórczość Jacka Kaczmarskiego. To był koniec lat dziewięćdziesiątych. Wtedy po raz pierwszy usłyszałem "Epitafium dla Sergiusza Jesienina", utwór którym w 1976 roku Gintrowski wygrał przegląd piosenki studenckiej w "Riwierze". Nawiasem mówiąc, dzięki tej piosence odkryłem twórczość Jesienina, która cały czas pozostaje ze mną. Właśnie pośrednio przez Przemysława Gintrowskiego, mój syn ma na drugie imię Sergiusz. U Gintrowskiego interesowała mnie zawsze muzyka na składy orkiestrowe. Jestem pod szczególnym wrażeniem jego płyt "Tren" oraz "Kanapka z człowiekiem". Fascynacje tą muzyką zaszczepiam wśród swoich uczniów a przede wszystkim u swojego syna Leona – mówi.

O sile muzyki, którą Gintrowski tworzył przez bez mała czterdzieści lat decyduje w dużej mierze jej ponadczasowość i aktualność bez względu na aktualną rzeczywistość polityczną oraz społeczną. Twórczość Gintrowskiego jest połączeniem uniwersalnych i niezwykle ważnych tekstów z genialną wręcz muzyką. To stanowi o jej ponadczasowości. Wybór tekstów z kategorii ważnych pytań o człowieka i magia jego muzyki powodują, że twórczość ta wpływa na masy ludzi. W czasach komuny rozwalało to mury systemu. Dziś niszczy mury pomiędzy ludźmi. Muzyka Przemysława Gintrowskiego przemawia do człowieka, zmusza do myślenia a nawet pozwala zmienić swoje życie – mówi Przemysław Tejkowski, aktor.

Przegląd twórczości Przemysława Gintrowskiego to nie tylko prawdziwa muzyczna uczta dla melomanów lecz również doskonała okazja do wspomnień o zmarłym kompozytorze. Do Jasła z chęcią przyjeżdżają z tej okazji współpracownicy oraz przyjaciele muzyka. Najlepszą rzeczą jaka mi się przytrafiła było spotkanie Przemka. To że mogłam z nim pracować przy produkcji dwóch jego ostatnich płyt było prawdziwym zaszczytem. Dla mnie najistotniejsza jest autentyczność z jaką Przemek przekazywał i faktycznie wciąż przekazuje swoje przemyślenia i emocje mówiąc o domu jakim jest nasza Ojczyzna – mówi Magdalena Kawczyńska, redaktor wykonawczy Polskiego Radia w Warszawie.

Przemysław Gintrowski 1951-2012

Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Potęga Dźwięku” zdaje się na stałe wpisywać w kalendarz imprez muzycznych jakie co roku odbywają się w Jaśle. Organizatorom wypada życzyć wytrwałości w raz obranej drodze i niesłabnącej motywacji w rozwijaniu projektu.

Sponsorami wydarzenia byli: Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle, Hotel Restauracja "U Schabińskiej", firma Candy, Masarnia JASAM, MPM Jasło Prucnal i Kokoczka oraz Korek Sound. Partnerem koncertu była Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego oraz Telewizja Jasło Władysław Kołodziej.

Patronatem medialnym wydarzenia był portal Jaslo4u.pl

PP

Napisany dnia: 24.11.2015, 12:26

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ dragoness
dnia 27.11.2015, 23:04 · Zgłoś
Gintrowski jest super, ale Bayerfull tez niczego sobie.
Odpowiedz
-3
@ Vvv
dnia 26.11.2015, 17:53 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
7
@ basia
dnia 26.11.2015, 01:07 · Zgłoś
przepiekny,wspanialy koncert, prawdziwa uczta dla duszy. Glos wokalistki- niepowtarzalny, bardzo ciekawy./sliczna dziewczyna/. Dzieki ks. proboszczowi za udostepnienie naszego Kosciolka dla takiej imprezy. Prosimy o jeszcze!!!
Odpowiedz
13
@ uta
dnia 25.11.2015, 11:04 · Zgłoś
Gorąco gratuluję pomysłodawcy koncertu i organizatorom. Dobrze, że w naszym mieście dajecie możliwość słuchania dobrej muzyki. Podziwiam profesjonalizm wykonawców, ale nade wszystko gratuluję młodym wykonawcom z orkiestry smyczkowej jasielskich szkól muzycznych. Nie rezygnujcie z tego projektu, bo jest świetny. Dziękuję!!!
Odpowiedz
-9
@ Sou.dope
dnia 24.11.2015, 15:54 · Zgłoś
Trochę nazbyt patetycznie.
Odpowiedz
18
@ LuQ
dnia 24.11.2015, 14:21 · Zgłoś
Ładna ciemnowłosa wokalistka :]
Odpowiedz
1
@ Aż tak?
dnia 24.11.2015, 13:14 · Zgłoś
Fajnie bo za darmo, jakby płacili to by krytykowali. Poza tym to jednak kościół i nie wypada.
Odpowiedz
23
@ Andi
dnia 24.11.2015, 12:49 · Zgłoś
Przepiękny koncert. Jestem pod wielkim wrażeniem atmosfery która zrobiliście! Wielkie gratulacje dla szkoły i dla wykonawców.
Odpowiedz
-1
@ kulturalny jaślanin
dnia 28.11.2015, 12:11 · Zgłoś
a co z aniom karamon sie dzieje i z michałem szpakiem
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657