Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Powiat jasielski może mieć swojego RIPOK-a

38

Początkiem stycznia radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego uchwalili Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022. W aktualizacji planu z 2012 r. znalazł się zapis dający szansę powiatowi jasielskiemu na utworzenie instalacji do przetwarzania odpadów. Na to liczyło środowisko jasielskie.

Od półtora roku samorząd województwa podkarpackiego pracował nad aktualizacją planu z 2012 r. W tym czasie radni miejscy oraz konwent wójtów i burmistrzów w powiecie jasielskim zabiegał o utworzenie jednego regionu południowego z kilkoma instalacjami regionalnymi, co zapewni stabilność i konkurencyjność w gospodarowaniu odpadami. W piśmie skierowanym do marszałka województwa podkarpackiego wskazali zakład przetwarzania odpadów komunalnych w Wolicy, która mogłaby stać się jednym z RIPOK-ów.

Ich obawy były związane zarówno z wyższymi kosztami wywozu śmieci, jak również z brakiem konkurencji na rynku dla instalacji regionalnej w Krośnie, do której obecnie trafiają odpady z naszego terenu. Firma Ekomax w Wolicy została wskazana jako instalacja zastępcza.

- Gminy powiatu jasielskiego przy opiniowaniu projektu wojewódzkiego planu jednogłośnie zajmowały stanowisko, aby wykorzystać już istniejącą infrastrukturę i instalacji w Wolicy nadać status regionalnej. Tym bardziej, że instalacja ta powstała przy udziale środków z Unii Europejskiej i spełnia wymagania techniczne dla instalacji regionalnej oraz posiada wymagane prawem zezwolenia. Powstanie drugiej regionalnej instalacji w Wolicy wprowadziłoby konkurencję w przetwarzaniu odpadów tak jak ma to miejsce w innych regionach gospodarki odpadami województwa podkarpackiego. Z pewnością miałoby to wpływ zarówno na jakość usług jak i na ich ceny – wyjaśnia Marcin Gustek, zastępca kierownika Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony środowiska Urzędu Miasta w Jaśle.

5 stycznia br. radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego uchwalili plan gospodarki odpadami. Zasadniczą zmianą jest to, że z sześciu regionów w województwie jest pięć. Regiony południowo-zachodni i południowo-wschodni zostały połączone tworząc region południowy, do którego należy m. in. powiat jasielski. - Dla tego regionu zaplanowane są trzy instalacje, z tym, że instalacja w Krośnie spełnia wszystkie warunki i wymagania. Kolejna będzie w Ustrzykach Dolnych, ale konieczna jest jej rozbudowa. Chcemy, aby w powiecie jasielskim także była regionalna instalacja, która zapewni konkurencyjność oraz bliskość wywożenia odpadów do miejsca ich przetwarzania. Samorząd ma możliwość albo wybudowania własnego zakładu albo wskaże instalację istniejącą do odbioru odpadów z miasta i gmin. - podkreśla Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

W trakcie przygotowywania planu gospodarki odpadami dla woj. podkarpackiego odbyło się wiele spotkań i konsultacji społecznych z mieszkańcami, samorządami, a także organizacjami. Jak się okazało, region południowy budził najwięcej kontrowersji, dlatego podjęto decyzję o tym, iż docelowo będą tam trzy instalacje regionalne.

Sytuacja w powiecie jasielskim nadal nie została jednoznacznie rozstrzygnięta przez brak wskazania konkretnego zakładu. Jaką decyzję podejmą samorządy powiatu jasielskiego? - Obecnie analizujemy wszystkie możliwości, jakie daje nam aktualizacja Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami – kwituje Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 20.01.2017, 11:41

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ Ekoszajsz
dnia 25.01.2017, 02:27 · Zgłoś
Ekomax to taka super firma naprawde oni sobie ze swoimi smieciami nie radza a mowicie ze wszystko by do nich trafialo ,masa ludzi pracuje bez umow za 6.5 po kilkanascie h dziennie i nabija kabze Panu kotulakowi na nowe porsche albo infinity .,ta cala infrastruktura w wolicy to wielki stary szmelc .
Odpowiedz
1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 23.01.2017, 00:25 · Zgłoś
Najpierw należałoby wyliczyć obecną ilość wywożonych śmieci do utylizacji w przełozreniu na 1 mieszkańca, oraz za co faktycznie pobierany jest podatek śmieciowy i porównując to do podawanych kosztów wywozu... to wszystko pachnie szwindlem, gdyż śmieci z miasta powinno się wywozić o ok. 1/3 więcej...Więc kto przejada pozostałą nadpłaconą kasę...???
Odpowiedz
25
@ passat
dnia 21.01.2017, 07:20 · Zgłoś
zakład termicznego przekształcania odpadów Kraków zobaczcie i oceńcie
Odpowiedz
27
@ do passat
dnia 21.01.2017, 09:08 · Zgłoś
Podaję adres do strony internetowej: http://www.spalarnia.krakow.pl/

Chociaż przy zerowej świadomości ekologicznej niewiele to da "znafcom" tematu. Wielu z nich ma spalarnię w kotłowni domowej i wącha na co dzień spaliny z domowej "utylizacji" odpadów. Oni dobrze wiedzą swoje.

Zacząć trzeba od edukacji, nawet niektórych nauczycieli, którzy w dobrej wierze, wskutek braku wiedzy w tym zakresie, wprowadzają w błąd pospólstwo wymyślając jakieś własne teorie o klęsce ekologicznej w otoczeniu takich zakładów np. wskutek wiatrów.

Cały cywilizowany świat przetwarza i odzyskuje odpady lub spala jak w Krakowie.
W miejscowych realiach, wskutek braku wiedzy (nie pieniędzy), demagogii i populizmu doszło do pseudo segregacji u źródła, podrzucania odpadów lub ich spalania w kotłowniach domowych.

Decyduje ekonomia. Podwyżka cena za odbiór odpadów jeszcze pogorszy sytuację, chyba, że radni dopłacą z miejskiego budżetu - co na jedno wychodzi. W inny sposób, mniej bolesny, bo nie wprost ze swojej kieszeni, dopłaci podatnik.
Nie zrobi się za to jakieś inwestycji. Kasa pójdzie np. do Krosna lub do Wolicy.

Jedno jest pewne: żadnej budowy nowego, miejskiego zakładu nie będzie. To się już nie wróci - szansa przeszła koło nosa...
Odpowiedz
31
@ jurciu
dnia 20.01.2017, 21:08 · Zgłoś
przecierz kurowska na czym się znała baba ze wsi
Odpowiedz
26
@ odbiorca
dnia 20.01.2017, 18:20 · Zgłoś
To dzięki oporowi mieszkańców Jasła i niektórych radnych miasta / nie z PISU / nie doszło do tego by śmieci były wywożone do Krosna bo byłby wzrost kosztów 5-cio krotnie za śmi. Gdyby Kurowska z Pabianem kiedy byli przy władzy nie blokowali budowy zakładu przetwarzania odpadów komunalnych dzisiaj mieszkańcy po pierwsze płacili by o połowę mniej za śmieci i po drugie koszty budowy zakładu byłyby o połowę mniejsze. Zresztą znają ten temat z przeszłości.
Odpowiedz
-4
@ Mieszkancy
dnia 20.01.2017, 13:47 · Zgłoś
To tragedia dla Wilicy Łask Sobniowa!!!
Odpowiedz
5
@ TOJA
dnia 22.01.2017, 09:19 · Zgłoś
Ale [...]ie! W Gamracie zrobia spalarnie tego co wyprodukuja w Wolicy. Ogrzewanie bedzie tansze. Nie bedzie smogu bo filtry wylapia to co zle dla powietrza. Krosniaki nie beda na nas zarabiac. Tak trzymac!
Odpowiedz
0
@ TOJA
dnia 22.01.2017, 09:24 · Zgłoś
Pisalem [...]ie (od slowa pieprz), a Wy sugerujecie mi co innego!!! Nieladnie. Ja nie uzywam brzydkich slow.
Odpowiedz
15
@ j4
dnia 20.01.2017, 12:33 · Zgłoś
Już widzę jak mieszańcy Sobniowa i Wolicy się cieszą. A swoja drogą budowa takiej instalacji praktycznie na wzniesieniu, w środku terenu dookoła zabudowanego, przylegającego do lasu który jest miejscem spacerów i rekreacji. Zamiast zbudować to...to... na terenach strefy z dobrym dojazdem. Brawo!!! Wy!!!
Odpowiedz
-8
@ obywatel G
dnia 21.01.2017, 19:39 · Zgłoś
O jakiej strefie mówisz? Jeśli tej w Warzycach to proszę bardzo, ale jeśli o tej w Gamracie to zauważ że tam obok jest osiedle gdzie mieszka 2 tysiące ludzi.
Odpowiedz
14
@ do obywatela G
dnia 22.01.2017, 07:22 · Zgłoś
Polecam http://www.spalarnia.krakow.pl/
Myślenie nie boli - brak myślenia jest bardzo bolesny.
Odpowiedz
-5
@ obywatel G
dnia 22.01.2017, 11:18 · Zgłoś
No właśnie, myślenie nie boli. Jeśli myślisz o spalarni za 600 mln to chyba żyjesz w matrixie. Jeżeli w Wolicy gość sobie nie może poradzić ze smrodem to w Gamracie sobie poradzi.? Pokaż mi choć jedną taką spalarnie, takiej wielkości jak ta potrzebna w Jaśle żeby nie śmierdziała dookoła to Ci przyznam racje. Jeżeli pan Kotulak nie był w stanie na pewnym spotkaniu takiej wskazać to i Ty nie potrafisz, a gadanie o spalarni we Wiedniu to jakby równie dobrze o kosmosie.
Odpowiedz
6
@ Płyta
dnia 22.01.2017, 20:06 · Zgłoś
Powtarzasz się obywatelu jak zdarta płyta.
Aby możliwa była jakakolwiek dyskusja na argumenty należy mieć na nią otwartą głowę i chęć wysłuchania innego zdania.
Jesteś tolerancyjny pod warunkiem, że każdy ma takie samo zdanie jak ty.
Po co czytać np. o technologiach zagospodarowania odpadów, jeżeli już wszystko się wie i okopało się we własnych poglądach?
To się nazywa "świadomość ekologiczna" czyli: zakazać, zabronić - ale oczywiście podrzucić drugiemu, do lasu lub do pieca, byle jak najdalej od mojej chaty. Moja chata z kraja.
Odpowiedz
-7
@ obywatel G
dnia 22.01.2017, 21:33 · Zgłoś
Do płyty...
No pokaż taką spalarnie !!! Nie smędź bez sensu.
Odpowiedz
44
@ Tadek
dnia 20.01.2017, 12:23 · Zgłoś
Nowa lokalizacja składowiska - pod Dębem Hitlera!
Odpowiedz
68
@ Tom
dnia 20.01.2017, 12:14 · Zgłoś
Mario Kurowska, róża wiatrów się zmieniła?
Odpowiedz
50
@ Edek
dnia 20.01.2017, 12:18 · Zgłoś
Nie, ale Pani Wicemarszałkini doznała oświecenia na pielgrzymce. Taki RIPOK może uratować Bałtyk!
Odpowiedz
34
@ ciekawy
dnia 20.01.2017, 12:29 · Zgłoś
to ta firma będzie budować co buduje zaporę w Myscowej ??? to bezrobocie zniknie w powiecie.
Odpowiedz
1
@ LIl
dnia 22.01.2017, 16:01 · Zgłoś
Bracia z Hankówki dostali prezent w postaci kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Stonoga ma racje twierdząc, ze politycy w Polsce to g...zjady do kupienia.
Odpowiedz
67
@ .
dnia 20.01.2017, 12:10 · Zgłoś
Kurowska i Pabian utrącili projekt budowy Zakładu Utylizacji Odpadów 10 lat temu. Tyle czasu trzeba im było na nauczenie się podstaw gospodarki komunalnej?
Odpowiedz
-1
@ vvvvvv
dnia 20.01.2017, 12:06 · Zgłoś
wreszcie włodarze pomyśleli o miejscach pracy w tym grajdołku
Odpowiedz
-49
@ do vvvvv
dnia 20.01.2017, 12:50 · Zgłoś
Jakie miejsca pracy? Paru meneili do sortowania śmieci? Jeszcze spalarni nam trzeba? Nie wystarczy wam ten syf ze spalania węgla zimą?
Odpowiedz
29
@ Prawda
dnia 20.01.2017, 19:25 · Zgłoś
Jeden artykuł, a dwie prawdy o Wolicy:
P. Kurowska twierdzi, że: " instalacja w Krośnie spełnia wszystkie warunki i wymagania",
natomiast
P. Gustek wskazuje, że instalacja w Wolicy: "powstała przy udziale środków z Unii Europejskiej i spełnia wymagania techniczne dla instalacji regionalnej oraz posiada wymagane prawem zezwolenia".

To jak? Zakład w Wolicy może być RIPOKiem czy nie? Kto ściemnia?

Czy jest tak, że jak twierdzi część "uczonych", jednak można być trochę w ciąży...
Odpowiedz
6
@ jo z lassca
dnia 22.01.2017, 10:17 · Zgłoś
Gustek sie zno na starych BM-kach to i chyba na śmieciach, więc myślę że nie ściemnia
Odpowiedz
-30
@ 1
dnia 20.01.2017, 12:04 · Zgłoś
Pierwszy hura
Odpowiedz
-26
@ krośniak
dnia 20.01.2017, 13:44 · Zgłoś
Odką wszystkie śmieci z okolic zwożą do Krosna, smród w naszym miescie zrobił się straszny. Mam nadziej ze jaślanie wybudują sobie taką atrakcje u siebie.
Odpowiedz
50
@ Laszlo Bodi
dnia 20.01.2017, 14:33 · Zgłoś
W upadłym mieście Jaśle droga od "moze mieć" do "ma" jest tak daleka jak stąd do Santa Fe.
Tu nic nie mozna zrobić, zbudować i zorganizować.
Dlatego teraz jest to miasto festynów, tandety, śmieciowego jedzenia i szmateksów z dobrymi perspektywami na szybkie przekształcenie w kurort wypoczynkowy dla kwiatu jasielskiej emigracji zjezdzajacej tu na urlopy.
Odpowiedz
36
@ PLEBAN
dnia 20.01.2017, 14:58 · Zgłoś
A ja myślałem ze w Szebniach ten nowy zakład utylizacji odpadów
Odpowiedz
35
@ bhp
dnia 20.01.2017, 16:11 · Zgłoś
Co najmniej i 10 lat spóźnione na razie zamiary inwestycyjne.Wskazanie jako docelowej instalacji w Wolicy to typowa mrzonka.Póki co tam istnieje dosyć prymitywna technologia segregacji odpadów i nic więcej. Ażeby docelowo sprostać wymaganiom trzeba się zdecydować na instalacje docelowego unieszkodliwiania odpadów komunalnych metodą termicznego kompostowania jak to czynią w Grodzisku Mazowieckim.Instalacja z prawdziwego zdarzenia.Natomiast unieszkodliwianie termiczne bardziej złożona.Złożoność jej polega na super zabezpieczeniu emiterow gazowych.Jeśli przyjąć iż budowa nowych instalacji będzie piekielnie kosztowna to tez i jednostkową cena utylizacji będzie ogromną.Dzisiaj powinni się wytłumaczyć mieszkańcom Jasła Ci którzy zablokowali propozycję wspólnej inwestycji z Krosnem Jedliczami i wówczas z Bieczem i Gorlicami.
Odpowiedz
43
@ Róża
dnia 20.01.2017, 18:46 · Zgłoś
Cytat: "Samorząd ma możliwość albo wybudowania własnego zakładu albo wskaże instalację istniejącą do odbioru odpadów z miasta i gmin".
Róża Wiatrów miała taką możliwość wybudowania, w swoim czasie, takiego zakładu - i co? Miała także możliwość, w swoim czasie i nadal ma, wskazania miejsca na lokalizację takiego zakładu - i co?
Podpowiadam: (proszę sprawdzić) - nadal wiadomy teren w Gamracie jest w planie przestrzennym Jasła ( Gamrat -36) przeznaczony na cele budowy takiej inwestycji. Wg mojej wiedzy nikt tego nie zmienił.
Może przyszedł czas na naprawę błędu sprzed kilku lat i wskazanie tej lokalizacji. W świetle działania kilkuset lokalnych spalarni odpadów w Jaśle i okolicy
(katastrofalne zanieczyszczenie powietrza) nie można już straszyć naiwnych klęską ekologiczną - klęska już jest.
Zakład w Gamracie nie powstał, a mieszkańcy tego osiedla i całego miasta są zatruwani spalaniem odpadów. Czy taka była intencja protestu przeciwko budowie tej instalacji? Czyli co? Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze.
Jeżeli ktoś na poważnie mówi, że RIPOK w powiecie jasielskim może zostać wybudowany to (wg przepisów prawa) tylko w Gamracie, bo tylko tam jest teren w planie przestrzennym na to przeznaczony i w całym województwie nie ma innej lokalizacji.
Przyznam prywatnego Nobla komuś kto znajdzie teren i wprowadzi (bez protestów społecznych) taką lokalizację do planu przestrzennego gminy.
Znając życie to trzecia instalacja w powiecie jasielskim pozostanie mrzonką na papierze.
Część odpadów pojedzie do Krosna (szykować kasę!), a znaczna część odpadów pójdzie w kominy domowych kotłowni (szykować maski na twarz).
Odpowiedz
20
@ ZIBI
dnia 21.01.2017, 07:51 · Zgłoś
Ja chcę nobla w Szebniach jest nowe śmietnisko
Odpowiedz
-8
@ ktoś
dnia 21.01.2017, 17:58 · Zgłoś
w Krośnie zawsze był smród
Odpowiedz
-11
@ obywatel G
dnia 21.01.2017, 19:43 · Zgłoś
Pewnie jesteś z Wolicy i chciałbyś się pozbyć tego smrodu. OK tylko, zauważ, że wskazujesz lokalizację gdzie za płotem spalarni byłoby osiedle Gamrat gdzie mieszka 2 tysiące ludzi !
Odpowiedz
23
@ Kraków
dnia 21.01.2017, 21:05 · Zgłoś
W Krakowie wybudowano w mieście (ul. Giedroycia) spalarnię. Adres: http://www.spalarnia.krakow.pl/

Ile tysięcy ludzi mieszka w Krakowie? Może wujek Google podpowie, ale chyba więcej niż niż na osiedlu Gamrat.

Oto szkolny, podręcznikowy niemal, przykład myślenia "ekoterrorystycznego" Myślący tak ma się za ekologa, bo widział jak się palą śmieci , np. w kotle domowym czy w ognisku. Żałosny przypadek...niestety nie odosobniony.

Za chwilę wyciągnie argument o róży wiatrów...
Odpowiedz
-9
@ TOJA
dnia 22.01.2017, 09:09 · Zgłoś
Twoj nochal przyzwyczail sie do krosniejskiego smrodu i czujesz tylko obce Ci zapachy!
Odpowiedz
10
@ Jaro
dnia 22.01.2017, 16:05 · Zgłoś
A ktoś tu mówi, że Kotulak może być inwestorem nowoczesnej spalarni? Cościsię róża wiatrów pokićkała.
Odpowiedz
-9
@ obywatel G
dnia 22.01.2017, 21:44 · Zgłoś
Do Jaro..

A kto ? Widzisz innego gracza śmieciowegp na tym terenie? Chyba że jakiś następny przyjezdny Moska.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657