Strona główna

Pożary traw to groźna plaga!

43
Napisany dnia: 08.03.2019, 09:00 , Tagi: Brak

Strażacy ugasili już ponad 200 pożarów spowodowanych wypalaniem traw na terenie powiatu jasielskiego. Codziennie są wzywani do kilkudziesięciu akcji gaśniczych. Sytuacja jest poważna, a sprawcy podpaleń wciąż nie odpuszczają. Jasielska policja podejmuje działania w celu zatrzymania podpalaczy. Za to nieodpowiedzialne zachowanie grozi im areszt lub kara grzywny.

 fot. prywatne archiwum

Co roku w okresie wiosennym, kiedy topnieje śnieg a trawa wyschnie strażacy wyjeżdżają do palących się traw. W 2018 roku pierwszy pożar trawy miał miejsce 10 marca. W kwietniu 2018 r. powstało 225 pożarów, zaś w bieżącym roku do 5 marca strażacy gasili już 217 pożarów trawy. W przeważającej większości przyczyną występowania tych pożarów jest celowe podpalenie.

 fot. prywatne archiwum

- Proceder kończy się, gdy nowa zielona trawa wyrasta lub panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Co roku przez strażaków prowadzona jest akcja profilaktyczna "Stop pożarom traw" informująca o szkodliwości tego procederu zagrożeniach i konsekwencjach dla podpalaczy. Ulotki informacyjne, audycje telewizyjne, radiowe, artykuły w prasie oraz prelekcje dla młodzieży to forma dotarcia z informacją do szerokiego grona odbiorców. Niestety proces wypalania traw co roku powoduje wiele strat materialnych – podkreśla bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

fot. prywatne archiwum - osiedle Kaczorowy

Od 4 do 5 marca było 45 wyjazdów do pożarów trawy, jednak z każdym dniem i godziną liczba tych zdarzeń rośnie. W gaszeniu pożarów uczestniczą aktywnie druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu jasielskiego. Podczas akcji dużym wyzwaniem dla strażaków jest niejednokrotnie praca w trudnych warunkach atmosferycznych. Silny wiatr wzmaga proces palenia trawy, a jego zmienny kierunek może również przyczynić się do zmiany pożaru i zaskoczyć ratowników. - Pożar trawy rozwija się z prędkością szybko biegnącego człowieka. Strażacy muszą szybko reagować i działać, aby pożar nie rozprzestrzenił się np. na zabudowania mieszkalne czy las. Pożary traw powstają często w terenach trudno dostępnych z utrudnionym dojazdem, w miejscach, gdzie występują braki wody do celów gaśniczych. Silne zadymienie ogranicza widoczność podczas tych pożarów. Ich przyczyną jest w 95 % świadome działanie sprawcy – wyjaśnia bryg. W. Pasterczyk.

Na szczęście na terenie powiatu jasielskiego w roku ubiegłym i bieżącym nie było osób poszkodowanych podczas pożarów trawy, niemniej takie ryzyko jednak jest duże. Strażacy ostrzegają, że pożary bardzo szybko rozprzestrzeniają się i są nieprzewidywalne. - Wiejący wiatr może zmienić sytuację na miejscu zdarzenia w przeciągu kilku minut. W każdej chwili sprawca popalenia może stać się ofiarą takiego pożaru – dodaje rzecznik prasowy KP PSP w Jaśle. Do tej pory najwięcej pożarów odnotowano na terenie gmin Nowy Żmigród, Dębowiec, Tarnowiec i Jasło. W zależności od wielkości zdarzenia pożary najczęściej gaszą siły od 1 do 5 zastępów, a więc od 5 do 25 strażaków. Mieszkańcy powiatu jasielskiego również informują nas o licznych pożarach, które mają miejsce w ich miejscowościach – W Osobnicy grasuje podpalacz, dzisiaj było tam już blisko 10 pożarów (aktualnie są gaszone dwa), a w ciągu poprzedniego dnia straż interweniowała tam codziennie po kilka razy – napisał do naszej redakcji Czytelnik w miniony poniedziałek późnym wieczorem.

Funkcjonariusze jasielskiej policji podejmują działania mogące ustalić osoby odpowiedzialne za pożary traw. - Otrzymaliśmy łącznie 12 zgłoszeń dotyczących pożarów traw oraz bali siana na terenie powiatu jasielskiego. Zdarzenia te nasiliły się w ostatnim czasie i wystąpiły m.in. na terenie gmin: Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Tarnowiec oraz na terenie gminy Jasło. Policjanci prowadzą czynności wyjaśniające o wykroczenia z art. 82§4 kodeksu wykroczeń oraz z art. 124§1 kodeksu wykroczeń pod kątem uszkodzenia mienia w odniesieniu do spalonych bali siana. Funkcjonariusze w ramach prowadzonych postępowań docierają do świadków mogących posiadać przydatną wiedzę na temat sprawców tych czynów. Współpracują również z funkcjonariuszami sąsiednich jednostek Policji, na terenie których także dochodzi do podobnych zdarzeń. Kierując się dobrem realizowanych czynności wykrywczych nie mogę udzielić szczegółowych informacji na temat podjętych działań operacyjnych – poinformował podkom. Piotr Wojtunik z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione i grozi za nie wysoka odpowiedzialność karna. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi areszt albo grzywna nawet do 5 tys. zł. Dotkliwe kary finansowe nakładane są też przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat bezpośrednich za dany rok.

id

fot. Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika. Dziękujemy.

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Jozin z Bazin
dnia 08.03.2019, 09:02. Identyfikator użytkownika: gClfYGKWMuV2
Ocena
komentarza:
32
Wsadzić takim petardę w D... I też zapalić.. 3 dni temu podpalił wal koło kładki na gadki kilka metrów od domostw... I podejrzewam że to nie był jeden taki przypadek
@ Nie
dnia 08.03.2019, 09:16. Identyfikator użytkownika: 3DsoTPSMNxAr
Ocena
komentarza:
17
Popieram. Zmienić prawo wprowadzić wyższe kary np. 5 lat bezwzględnego więzienia.
@ bhp
dnia 08.03.2019, 10:21. Identyfikator użytkownika: Vdb3jVw5nxcZ
Ocena
komentarza:
1
Każdy grunt na który się bierze dodatki unijne musi spelniac wymogi unijne i jest monitorowany.Dlatego też wlasciciele gruntow albo uprzataja metodą jw.lub poprzez wykaszanie.Rzeczywiście dla obu rzeczników sprawa wyjaśnienia, to nie lada wyczyn.Teraz chwilowo jest wolny jasnowidz Jackowski z Człuchowa, to trzeba się spieszyć. Wyjaśni wszystko.
@ Wowo
dnia 08.03.2019, 09:42. Identyfikator użytkownika: PTALm9GJd0Rf
Ocena
komentarza:
0
To starsi ludzie tak robią, często emeryci którym się nudzi i nie przetłumaszysz im argumentów przeciw takiemu działaniu. Jeden Śp dziadek który tak robił miał rozmowę z rodziną że to szkodliwe, niebezpieczne , że karalne itd. Odpowiedź. "Nie znacie się, to nie prawda, mój łojciec tak robili, dziadek to i jo". Porostu musi minąć czas tych ludzi, żeby tylko młodzi nie brali przykładu.
@ Warez
dnia 08.03.2019, 09:52. Identyfikator użytkownika: mpvJUA9L4YtF
Ocena
komentarza:
17
Ty chyba niepoważny jesteś... Co chwile jakieś artykuły są o wandalach Tarnowiec, Kołaczyce, Jasło, graficiarze chlanie, dewastacje itd i myślisz, że 70 letni emeryt lata po powiecie jasielskim z butelką benzyny?:) za dużo Amerykańskich komedii oglądasz. Nie mówię, że wszystkie podpalenia były wywołane przez gówniarzy ale na pewno większość :)
@ mm
dnia 08.03.2019, 11:23. Identyfikator użytkownika: XWkUakfosAYK
Ocena
komentarza:
4
Tu też masz racje jest wiele niechlubnych tradycji zwłaszcza na wsi, które ciężko wyplenić a najgorsze jest to że pobielają to młodzi i nie pomagają prośby zakazy taka było dawniej i tak ma być, a najgorsze z najgorszych jest to że jest na to zło przyzwolenie społeczne. ALE są i piękne tradycje na wsiach i z tego należy się cieszyć.
@ Wowo
dnia 08.03.2019, 12:13. Identyfikator użytkownika: PTALm9GJd0Rf
Ocena
komentarza:
0
Ja nie pisze o graficiarzach czy lampach tylko o tak zwanej tradycji corocznego wypalania trawy, a to domena emerytów. Czytaj że zrozumieniem.
@ Do @Wowo
dnia 10.03.2019, 11:03. Identyfikator użytkownika: 2ZaVzKvSMXaZ
Ocena
komentarza:
4
Dawniej nie było co wypalać, bo wszystko było wykoszone każda miedza wypasiona bydłem, tak że można było znaleźć przysłowiową igłę.
@ Uj
dnia 08.03.2019, 09:46. Identyfikator użytkownika: rqGgqo5qXbZV
Ocena
komentarza:
2
Dobrze że nie można podpalić z smartfona leżąc na sofie!
Wtedy by się wszędzie jarało!
@ stary
dnia 08.03.2019, 09:57. Identyfikator użytkownika: eF8r0DDQ82CY
Ocena
komentarza:
16
ilu podpalaczy trawy zostało ukaranych ??? jakoś nikt nie podaje,prawo jest a kto powinien za to karać bo nie słychać by ktoś został ukarany i poniósł koszty akcji gaśniczych.
@ mm
dnia 08.03.2019, 10:07. Identyfikator użytkownika: XWkUakfosAYK
Ocena
komentarza:
9
Straż Pożarna to powszechnie znana szanowana i podziwiana służba mundurowa. Szacunek za ciężką pracę.Jako strażacy i mieszkańcy poszczególnych wsi dobrze wiedzą że podpalenia traw i nieużytków to napewno umyślne podpalenia przez mieszkańców, tylko jak złapać podpalacza na gorącym uczynku. Policja jest bezradna. Dlatego obowiązkiem przede wszystkim strażaków jest być CZUJNYM przy każdej akcji bo może tu kryje się sprawca. Czujni powinni być także mieszkańy wsi. Statystyka jest jasna - podejrzani to najczęściej bezrobotni, uczniowie, a także niestety są ich koledzy po fachu głównie z OSP. Podpalenia bo o nie chodzi są marginesem marginesu, ale co jakiś czas się zdarzają i są chętnie nagłaśniane przez media, wszak wywołuje szok i niedowierzanie. Nie wszyscy robią to dla zarobku ”lubią czuć adrenalinę”. Niektórzy podpalacze nie działają w pojedynkę, ale w zorganizowanych grupach.
@ mm
dnia 08.03.2019, 10:17. Identyfikator użytkownika: XWkUakfosAYK
Ocena
komentarza:
-1
portal
gorlice24.pl
@ mm
dnia 08.03.2019, 10:20. Identyfikator użytkownika: XWkUakfosAYK
Ocena
komentarza:
2
@ nono
dnia 08.03.2019, 10:43. Identyfikator użytkownika: XWkUakfosAYK
Ocena
komentarza:
6
Dziękujemy Policji z Gorlic za rozpracowanie i ujęcie podpalaczy. My mieszkańcy pow. jasielskiego prosimy i oczekujemy od Policjantów z Jasła również ujęcie podpalaczy, z uwagi na to że większość pożarów jest zawsze wieczorem dobrze by było by Policja przyglądnęła się tym którzy przysiadują w samochodach wieczorami pod remizami, szkołą,domem ludowym zwłaszcza na wsi
@ ss
dnia 08.03.2019, 11:05. Identyfikator użytkownika: JtHfjMkga2qQ
Ocena
komentarza:
4
strażacy sami podpalają żeby gasić!!!
@ niebieski
dnia 08.03.2019, 16:50. Identyfikator użytkownika: 0W3es1psHoc5
Ocena
komentarza:
1
Jakiś ty jest głupi to hej :DDDD Winny się tłumaczy
@ Max
dnia 08.03.2019, 11:16. Identyfikator użytkownika: UHsGVGxfYPY6
Ocena
komentarza:
-4
Dzików po zatem niebędzie,
@ Ja
dnia 08.03.2019, 11:46. Identyfikator użytkownika: l4sBwirocfhF
Ocena
komentarza:
8
Podpalenia napewno są celowe,ale właściciele działek też powinni odpowiadać za to,ponieważ zostawiają niewykoszone trawy.Urzędy Gminy powinny sprawdzać jak właściciele pielę[...]ą swoje grunty!
@ Rob
dnia 08.03.2019, 12:29. Identyfikator użytkownika: yRHg4mgpekJ4
Ocena
komentarza:
-6
[...] urzedasowi do moich gruntów
@ Ale jaja
dnia 08.03.2019, 16:24. Identyfikator użytkownika: 1PT5LQFR2hFT
Ocena
komentarza:
-2
Kpisz chyba, to nie czasy akcji posesja, niech wykaszaja najpierw nasypy i waly
@ Jestem za
dnia 08.03.2019, 12:37. Identyfikator użytkownika: MQ4QTc1eYg9V
Ocena
komentarza:
-5
Jeżeli rolników i prywatnych posesji nie interesuje dbanie o nieużytki to trudno podpalać i jeszcze raz podpalać a nie trzymać małpi gaj
@ ksiądz Mateusz
dnia 08.03.2019, 13:20. Identyfikator użytkownika: 5GoddKcEOJee
Ocena
komentarza:
10
Takie bydło podpalające trawy powinno być dotkliwie karane
@ do ale jaja
dnia 09.03.2019, 00:01. Identyfikator użytkownika: 6iwiwMH38DBm
Ocena
komentarza:
4
Wiekszosc tych (rolnikow ) to miastowe nieroby co przejeli gospodarke po rodzicach dlatego to wszystko zarasta i zakrzacza sie .Wiekszos by sprzedala zeby kupic haha(auto) tylko kto kupi 8ar w srodku chaszczy hehe.nakaz wykaszania traw rozwiaze problem
@ qwerty
dnia 08.03.2019, 14:38. Identyfikator użytkownika: 4LKMzSDaNjd1
Ocena
komentarza:
6
Połowa jak nie większość tych pożarów to nie wypalanie traw tylko celowe podpalenia zupełnie obcych osób! Co roku jest to samo. Raz widziałem jak palił się brzeg rzeki i krzaki które na nim rosły, to nie było żadne pole uprawne ani nic w tym rodzaju więc jak mi to ktoś wytłumaczy? ŁAPAĆ TYCH PODPALACZY bo często podpalają trawy nocą kiedy wieje wiatr!!!
@ klkklj
dnia 08.03.2019, 15:52. Identyfikator użytkownika: 1B15R1znaORh
Ocena
komentarza:
-1
W Roztokach trawa zapaliła się za rzeką przy kładce co za przypadek że trudno tam dojechać straży.
@ Ale jaja
dnia 08.03.2019, 16:18. Identyfikator użytkownika: 1PT5LQFR2hFT
Ocena
komentarza:
5
A może by tak wykaszac wały nasypy łąki to nie było by co podpalac. A ty miasto odsniezac nie wykaszac nie wszystko na nie tylko podwyżki na tak
@ jasia
dnia 08.03.2019, 16:38. Identyfikator użytkownika: gqlRo43yQFPs
Ocena
komentarza:
3
Powiem jak to wygląda ...ludzie dostają dopłaty ...Powinni kosić jeżeli zbierają siano raz do roku ..jak leży odłogiem ma być koszone dwa razy do roku .Wielu z nich ,żeby zaoszczędzić kosi raz do roku .Potem trawa rośnie jak szalona ,bo ma do tego warunki .Na wiosnę jest właśnie to co jest teraz...Gmina powinna nakładać kary na takich ludzi .Grunt powinien być doprowadzony do porządku ...
@ do jasia
dnia 09.03.2019, 05:01. Identyfikator użytkownika: 6iwiwMH38DBm
Ocena
komentarza:
-1
Raz w roku kosimy pani znawczyni przepisow jeuropejskich haha nie zabieraj glosu
@ Pali
dnia 08.03.2019, 19:11. Identyfikator użytkownika: y4qjwLDlqT70
Ocena
komentarza:
5
5ooo zł to jest stanowczo za mało powinno być. 5oooo zł
Mieszkam w gminie dębowiec i widzę jak codziennie pali się trawa
Najczęściej koło Józefów dobryni i folusza.
@ jas
dnia 09.03.2019, 08:14. Identyfikator użytkownika: gkvtBq87kDkK
Ocena
komentarza:
1
Ale nikt jeszcze nie zaplacil grosza kary I co z tego ze byl by milion Kara musi byc nieuchronna.
@ Kierowca 8I0
dnia 08.03.2019, 19:23. Identyfikator użytkownika: tW0SLuYrqp4e
Ocena
komentarza:
4
Jak się pali to nie gasić i nie trwonić naszych pieniędzy.
Wydać zakaz gaszenia palących się traw.
Podpalacze nie mieszkają daleko,
Jak przy okazji spali się kilka domów to szybko zostaną ujawnieni podpalacze
i przestaną podpalać łąki.
@ leon
dnia 09.03.2019, 02:33. Identyfikator użytkownika: 3bImEYVCxW3e
Ocena
komentarza:
2
Wprowadzić 500 złotych nagrody dla każdego kto złapie i nagra podpalacza i skończy się podpalanie. Taką ustawę PiS uchwala w 3 minuty.
@ ixi
dnia 09.03.2019, 09:44. Identyfikator użytkownika: 3lGdjs3QcNsE
Ocena
komentarza:
3
Brak słów... Głupota w Polsce i niektóre cześć społeczeństwa jest niereformowalna.. Ehhhh
@ Nabuhodonozor
dnia 09.03.2019, 13:05. Identyfikator użytkownika: 4a7c7T9peVlH
Ocena
komentarza:
1
Podpis pod zdjęciem - Osiedle Kaczorowy. Buuahhaha!!!
@ Kierowca 8I0
dnia 09.03.2019, 13:21. Identyfikator użytkownika: tW0SLuYrqp4e
Ocena
komentarza:
2
Całkowicie sprzeciwiam się wyjazdu straży pożarnej do gaszenia palących
się traw i marnotrawienia naszych pieniędzy.
Chodzą słuchy, że strażacy sami podpalają trawy by móc wyjeżdżać miejscowym jednostką OSP do palących się łąk, wystawiać rachunki do gmin za wyjazd
i zarabiać dodatkowo pieniądze przez miejscowych członków OSP.
Dziwi mnie fakt takiej ścisłej współpracy miejscowej ludności i dziwnego
tajemnego ukrywania podpalaczy przez strażaków biorących udział w akcji
oraz nieudolne organa ścigania i porządku a także prawa i nadzoru publicznego.
@ ja
dnia 09.03.2019, 15:22. Identyfikator użytkownika: qDa9IPx87QzT
Ocena
komentarza:
1
zlikwidować osp i nie będzie podpaleń każdy wie ze chłopaki z osp tak robią żeby akcja i kasa była
@ ixi
dnia 09.03.2019, 15:45. Identyfikator użytkownika: 3lGdjs3QcNsE
Ocena
komentarza:
2
Kto wie, co wie? Konkretnie? A jak ty wiesz to dlaczego nie zgłaszasz na policję!? Obywatel i patryioto..
@ ty
dnia 09.03.2019, 18:17. Identyfikator użytkownika: 4n7lQHt3ZbdK
Ocena
komentarza:
1
Zapisz się do OSP to też będziesz tą kasę zarabiał. Pochodzisz z 8 weekendów na szkolenie( ale to za darmo bo za to akurat nie płacą), może pojedziesz na jakąś akcję w dzień( kurde za akcje w dzień też jakoś nie płacą) a być może kiedyś trafi Ci się akcja w nocy, kilkugodzinna a po niej nie pójdziesz spać tylko będziesz musiał iść do pracy żeby coś zarobić bo UWAGA za akcję w nocy to nie płacą. To ja już w sumie nie wiem za co ci druhowie tyle kasy zarabiają.
@ Misjonarz
dnia 09.03.2019, 17:32. Identyfikator użytkownika: LCXfN1t4galu
Ocena
komentarza:
3
Gmina Nowy Żmigród bo Piją w Tokach pod sklepem a później goście w tango.
Dziwnota wystarczy niedopałek papierosa
@ Max
dnia 09.03.2019, 20:38. Identyfikator użytkownika: UHsGVGxfYPY6
Ocena
komentarza:
1
W Kołaczycach jest teraz małpi gaj
@ Grabarz
dnia 10.03.2019, 21:59. Identyfikator użytkownika: 8m9fSUrfwxch
Ocena
komentarza:
0
Zlikwidować OSP i nie będzie pożarów
@ wake up
dnia 13.03.2019, 00:11. Identyfikator użytkownika: ieFhKtZb25Zb
Ocena
komentarza:
0
Zboczeńców do szkół wprowadzają a tu temat zastępczy wypalanie traw. Obudźcie się ludzie w końcu
@ Kilka kwestii może zmniejszą il podpaleń
dnia 16.03.2019, 23:08. Identyfikator użytkownika: PFdHmTCplnWE
Ocena
komentarza:
0
200 podpaleń i brak odpowiedniej reakcji PSP? Ile kosztuje wyjazd sporej ilości jednostek, oraz nawet do podpaleń nieruchomości PSP, na pewno tysiące złotych, a wystarczy nawet połowę z tego przeznaczyć na nagrody, a ludzie wezmą się za namierzanie i ściganie wszelakich podpalaczy.
Już przy 5 podpaleniach w jednej miejscowości powinno się ogłaszać nagrodę, a ludzie by montowali masę kamer by takowych podpalaczy nagrać i zgarnąć nagrodę.
Pytanie dlaczego takich nagród, mimo już jak to piszecie 200 podpaleń nie ma? Bo każdy wyjazd, równa się kasa, co by mijała się z interesem zarobkowym strażaków.

A teraz taką ustawę powinno wdrożyć Państwo. Jeżeli podpalaczem okazuje się strażak danego OSP co jest nadmierną plagą już w Polsce, to OSP do jakiego należy powinno oddawać zarobione pieniądze, a nawet powinny zostać odbierane nowo przyznane samochody. Wtedy i komendanci i inni strażacy mają wiele do stracenia, co spowodowało by nagłe zmniejszenie plagi pożarów.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105