Strona główna

Przy kawie o kawie w JDK

7
Napisany dnia: 03.10.2018, 13:00 , Tagi: Brak

Bohaterem 89. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury była kawa. O tym lubianym przez wiele osób napoju przez ponad 2 godziny opowiadała Zofia Drohomirecka, właścicielka sieci sklepów „Pożegnanie z Afryką.”. Gość studni przybliżył przybyłym historię tego napoju, gatunki kawy oraz sposoby jej parzenia.

Pierwszy w Polsce specjalistyczny sklepem z kawą „Pożegnanie z Afryką” założyli 26 lat temu w Krakowie Zofia i Krzysztof Drohomireccy. Miał on przybliżyć mieszkańcom Krakowa bogactwo smaków tego napoju. Pomysł przypadł do smaku krakowianom, którzy docenili smak dobrej kawy. Firma współpracuje z zaufanymi dostawcami sprowadzającymi najlepsze kawy z całego świata.

- Smak kawy zależy od tego skąd ona pochodzi, jakiego jest gatunku, jak jest uprawiana, ale także od sposobu zaparzania. W ciągu 26 lat znacznie zmieniła się świadomość konsumentów. Mniej więcej 13 lat temu powstał zawód baristy. To jest zupełnie nowa jakość jeżeli chodzi o parzenie kawy. Powoli stajemy się krajem o dużym spożyciu kawy – podkreśla gość studni kulturalnej.

Zofia Drohomirecka przypomniała historię rozwoju firmy, stworzenia własnej palarni, doboru odpowiednich gatunków kawy i zaufanych kontrahentów.

- Oprócz kaw, sprowadzamy również herbaty, mamy ich około 100 gatunków. Podczas wizyty jednego z prezesów firm gdy zapytałam o strukturę własnościową odpowiedział, że jest jej właścicielem w 100 proc. a reprezentuje dziewiąte pokolenie zajmujące się tą branżą. To daje nam gwarancję jakości towarów sprowadzanych. Mamy szczęście do dostawców, również dzięki naszemu zaangażowaniu w tę pracę – podkreśla gość studni. Wyróżnia się dwa główne gatunki kawy – arabicę i rogustę. Przyjmuje się, że arabica jest tym szlachetniejszym gatunkiem kawy, a robusta wprawdzie łatwiejsza w uprawie, ale uboższa w walorach smakowych. Wiąże się to z tym, iż arabica uprawiana w strefie zwrotnikowej na wysokościach powyżej 800 metrów n.p.m., jest szlachetniejsza w smaku, gdyż dojrzewa dłużej. Kawy afrykańskie są bardzo cenione przez smakoszy ponieważ mają podwyższoną kwasowość. 1/3 populacja ludzkiej ma mocniej wyczulone kubki smakowe jeśli chodzi o przyswajanie smaku gorzkiego. Oni cokolwiek by nie zrobili muszą posłodzić, ponieważ kawa nie będzie im smakować. Po posłodzeniu z kawy wydobywają się inne nuty smakowe. Jeżeli chce się wydobyć smak kawy należy słodzić białym cukrem, ponieważ nie zawiera innych smaków, w przeciwieństwie do trzcinowego. Cukier może ujawnić także wady kawy związane z jej przechowywaniem. Ważnym aspektem jest prawidłowe przechowywanie kawy w szczelnie zamykanym opakowaniu. W trakcie spotkania gość studni przybliżył cały proces przygotowania kawy do spożycia. Młynek do mielenia ziaren powinien być żarnowy, a nie udarowy. Młynki udarowe podgrzewają ziarna, co skutkuje osłabionym aromatem. Jakość kawy sprawdzają kaperzy.

- Są to ludzie, którzy mają specjalne predyspozycje fizyczne. Nie wolno im palić, używać perfum, czy pić alkoholu. Poznałam starszego, 70 – paroletniego pana, który był kaperem. Gdy miał 22 lata zaczął się uczyć tego zawodu. Jeżdżąc po plantacjach w ciągu dnia próbował około 1200 próbek kawy. W ten sposób ucząc się zawodu spędził rok – dodaje Zofia Drohomirecka.

Gość studni podkreśla, że z kawą jest jak z winem. Gdy jest dobry rok i dobre zbiory, to i kawa jest znakomita. Natomiast kawy rozpuszczalne są niezdrowe, ze względu na chemiczny sposób ich produkcji. Prelekcja połączona była z degustacją.

pch(JDK)

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ smakosz kawy
dnia 04.10.2018, 21:43. Identyfikator użytkownika: MkF2U9jl14xa
Ocena
komentarza:
-8
;w Malcieśmy pomnę kosztowali kafy, trunku dla baszów murata, mustafy i co jest Turków- napój tak szkaradny, co żadnej śliny nie puszcza na zęby niech chrześcijańskiej nie plugawi gęby
@ thisissparta
dnia 05.10.2018, 07:53. Identyfikator użytkownika: zuAYpO4qJVu7
Ocena
komentarza:
6
Bardzo ładny cytat z Paska. I co z tego wynika?
@ iii
dnia 05.10.2018, 08:23. Identyfikator użytkownika: Mbn9SUGI1Pdb
Ocena
komentarza:
4
Ze nie każdy musi lubić kawę ale warto wiedzieć parę rzeczy
@ Lewar
dnia 06.10.2018, 06:31. Identyfikator użytkownika: BFCWfe4xRvSE
Ocena
komentarza:
-2
Mam ciekawostkę apropo " Ślad " , nie wiem czy ktoś wie , ale Organista w gimnazjum przy mnie do jednej z uczennic powiedział słowa że jej imię składa się z dwóch członow Iza oraz Bella które w sumie dają wynik Piękna Iza , jest to jeszcze z gimnazjum epizod , w którym dzielono imię .
@ thisissparta
dnia 06.10.2018, 09:01. Identyfikator użytkownika: zuAYpO4qJVu7
Ocena
komentarza:
4
Jakie to odkrywcze... i na temat.
@ iii
dnia 06.10.2018, 07:05. Identyfikator użytkownika: Mbn9SUGI1Pdb
Ocena
komentarza:
0
Lewar jesteś niesamowity...
@ kasia
dnia 07.10.2018, 15:49. Identyfikator użytkownika: Fvi2HFASkiqB
Ocena
komentarza:
4
Kiper nie kaper.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Radni i burmistrz rozpoczęli swoją misję

   

  Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej Jasła, która zainaugurowała nową, pięcioletnią kadencję tego gremium. Radni złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano także przewodniczącego rady.

 • Dzisiaj pierwsza sesja Rady Miejskiej na żywo

  Dzisiaj o godzinie 16.00 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja Rady Miejskiej VIII kadencji. Mieszkańcy Jasła od teraz będą mogli oglądać przebieg obrad online.

 • Aleksandra Tocka powaliła swym głosem na kolana!

  „Wielka Dama” Anny Jantar w wykonaniu wokalistki z Jasła – Aleksandry Tockiej zapewnił 21-letniej jaślance udział w drugim odcinku półfinału na żywo. W przyszłą sobotę odbędzie się kolejny etap, w którym widzowie wybiorą finalistów programu „The Voice of Poland”.

 • Zespół OMEGA Tomasza Berkowicza – Mistrzami Świata!

   

  Zespół OMEGA zdobył Mistrzostwo Świata! W tym roku wywalczyli oni Mistrzostwo Polski oraz pierwsze wicemistrzostwo Europy, wczoraj natomiast zdobyli Mistrzostwo Świata!

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Docenieni za pracę i zaangażowanie na rzecz jasielskiej społeczności

  W Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczystość wręczenia pośmiertnie tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Jasła” na ręce rodziny Karola Głowy oraz Stanisława Zubla, a także tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” przyznany Stanisławowi Zającowi.

 • Minęła siódma kadencja Rady Miejskiej Jasła

  Na ostatniej sesji radni oraz władze miasta podziękowali sobie za cztery lata wspólnej, ale niełatwej pracy. Mimo wielu różnic i poglądów potrafili niejednokrotnie podejmować jednomyślnie decyzje w ważnych dla miasta sprawach.

 • Sylwester w Jaśle!

  Po dwóch latach posuchy na jasielskim rynku odbędzie się skromny Sylwester. Pomysł na organizację imprezy wyszedł od grupy młodych ludzi. Wygląda na to, że będzie to dyskoteka pod gwiazdami.

 • Tak się bawi młodzież w Lublicy

   

  Porozbijane butelki po piwie, wódce, kartony po sokach, opakowania z papierosów – tak wygląda co weekend ogólnodostępna altana we wsi Lublica. Imprez organizowanych przez młodzież nie widać końca. Na to pobojowisko patrzą dzieci idące do szkoły, czy korzystające z pobliskiego placu zabaw.

 • TERAPIA NIETRZYMANIA MOCZU I TERAPIA BÓLU KRĘGOSŁUPA w Centrum Zdrowia dr Mastej

   

  Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym, który dotyka głownie kobiety, a ryzyko jego występowania wzrasta z wiekiem.

 • Zabiegi laserowe – LIGHT SHEER

   

  LightSheer Desire to niekwestionowany lider polecany przez najlepszych w branży. Cechuje go zaawansowana technologia, najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo.

 • Na chirurgii ma być jak w domu

   

  Oddział chirurgii w części żeńskiej zostaje poddany gruntownemu remontowi. Dzięki temu warunki dla pacjentów zmienią się diametralnie. Będzie bardziej intymnie i komfortowo. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. - Standard na oddziale podniesie się nie tylko dla pacjentów, ale również i dla personelu pracującego w szpitalu – podkreśla dr n. med. Szymon Niemiec, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej jasielskiego szpitala.

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105