Strona główna

Przywracają pamięć o jasielskim kirkucie

56
Napisany dnia: 10.08.2018, 17:00 , Tagi: Brak

Na cmentarzu żydowskim w Jaśle odbyło się dwudniowe sprzątanie. Od czterech lat w akcję włączają się jaślanie, pracownicy jasielskich instytucji, młodzież oraz harcerze. Nekropolia ta od wielu lat była miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Dzięki inicjatywie Magdaleny Białek kirkut jest uporządkowany a pamięć o jego historii przywracana. Choć na cmentarzu wciąż jest wiele pracy do zrobienia, to liczą się chęci i każda para rąk do pomocy.

Dzięki zaangażowaniu Magdaleny Białek, która zainicjowała opiekę nad kirkutem i włączyła w akcję sprzątania Fundację Antyschematy 2 z Tarnowa, uczniów jasielskich szkół, stowarzyszenia oraz inne organizacje, w końcu udało się uporządkować teren nekropolii. W minioną środę (8 sierpnia br.) cały teren cmentarza został wykoszony, w czwartek zaś usunięto samosiejki i bluszcz, który obrósł mur ogrodzenia. W tym roku w sierpniowe sprzątanie włączyli się pracownicy jasielskiego magistratu, muzeum regionalnego, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz mieszkańcy. - Od kilku lat zabiegałam o możliwość wejścia na teren cmentarza żydowskiego w Jaśle. Serce mnie bolało, gdy widziałam, że jest to teren opuszczony, przez nikogo niepielęgnowany. Po długich staraniach otrzymałam imienną rekomendację od rabina Michaela Schudricha i dzięki temu na cmentarzu żydowskim mogę prowadzić prace porządkowe. Bardzo dużo zawdzięczam władzom miasta, które wspierają mnie w tych działaniach – wyjaśnia Magdalena Białek, pedagog z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Dbajmy o nasze dziedzictwo kulturowe

Jak podkreśla Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle w akcję sprzątania może włączyć się każdy. Pracownicy jasielskiego magistratu od początku angażują się w te inicjatywy i zachęcają do współpracy. - To nasze dziedzictwo kulturowe, o które powinniśmy dbać. Kirkut znajduje się na terenie miasta, wiec jeżeli możemy to zawsze staramy się uczestniczyć w akcjach sprzątania. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, dlatego potrzebne jest ich kontynuowanie – zaznacza A. Koba. Sprzątanie kirkutu odbywa się trzy razy do roku. Na wiosnę bieżącego roku w akcję włączyli się również pracownicy interwencyjni oraz więźniowie z Zakładu Karnego w Jaśle. W poprzednich latach teren cmentarza żydowskiego był porządkowany przez młodzież z jasielskich szkół oraz harcerzy ze 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”. - Dobrze się stało, że od kilku lat zdecydowanie poprawiła się opieka nad cmentarzem. My jako Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz harcerze również jesteśmy obecni przy tych pracach. Społeczeństwo żydowskie, które tyle lat mieszkało w Jaśle wniosło ogromny wkład w rozwój kultury. W tym roku mówimy o 100-leciu odzyskania niepodległości. Władysław Steinhaus był patriotą żydowskiego pochodzenia z Jasła walczącym w szeregach Legionów Polski. Zginął jako bohater. Jego ojciec Ignacy Steinhaus był wybitnym politykiem. – wspomina Wiesław Hap, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Jasielski kirkut powstał początkiem drugiej połowy XIX w. Założyła go gmina izraelicka. Oprócz grzebanych tam jasielskich Żydów, w latach I wojny światowej spoczęli też w swojej kwaterze żołnierze austriaccy pochodzenia żydowskiego. W okresie II wojny światowej Niemcy zdewastowali i sprofanowali groby na tym cmentarzu. - Pamiętajmy też i o tym, że na kirkucie Niemcy rozstrzeliwali zarówno Żydów, Polaków, oraz sporadycznie Romów i przedstawicieli innych ciemiężonych narodów. Tych pierwszych, m.in. w trakcie dwóch masowych egzekucji w sierpniu i wrześniu 1942 r., w czasie likwidacji miejscowego getta. Niemcy mordowali na nim także więźniów, przywożonych najczęściej nocą, z jasielskiej „Bursy” - siedziby gestapowców. Grzebali tam też ludzi zamęczonych w trakcie brutalnego śledztwa. W 1945 r. na kirkucie odsłonięto marmurową tablicę upamiętniającą pomordowanych, a w 1990 r. powstał nowy pomnik - obecny - z tablicą pamiątkową – wspomina W. Hap.

Uroczystości upamiętniające

Magdalena Białek zaprasza wszystkich jaślan do uczestnictwa w uroczystościach sierpniowych, które odbędą się 17 sierpnia br. o godzinie 10. na cmentarzu żydowskim w Jaśle. - W tym czasie prowadzone były deportacje do obozów zagłady w 1942 r. Z dokumentów, do których udało mi się dotrzeć wynika, że odbywało się to między 18 a 22 sierpnia. Chcemy się tutaj spotkać i powiedzieć kilka słów o tych wydarzeniach, aby wydobyć je z mroków niepamięci – dodaje M. Białek.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Uznanie
dnia 10.08.2018, 17:23. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
30
Podziękowania dla Pani Białek,inicjatorki pięknych działań.Nie można przejść obojętnie obok mogił,o które nie mogą zadbać bliscy.Mogiły Polaków są na całym świecie i miło,gdy obcokrajowcy nie pozwolą zatracić miejsca,gdzie spoczywa człowiek.Podziękowania dla dbających o naszą Małą Ojczyznę.
@ dragoness
dnia 10.08.2018, 19:31. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
8
Dobrze że wreszcie gmina żydowska wyraziła łaskawą zgodę.
@ GGRM
dnia 10.08.2018, 23:01. Identyfikator użytkownika: NurzqPpM7K78
Ocena
komentarza:
11
Przywracają pamięć o cmentarzu żydowskim. Wspaniale... szkoda, że polski cmentarz w Tarnowcu jest w ruinie, groby którymi nikt nie zajmuje się przez 2-3 lata tj. nie postawi kwiatów czy znicza są likwidowane, a na ich miejscu spoczywają kolejne osoby. Proceder trwa od wielu lat, było kilkadziesiąt pięknych zabytkowych grobów, które przetrwały wojne..jednak nie wygrały z obecnymi czasami... szkoda, że w takiej sprawie żadne instytucje nie działają i mają to w nosie. Teraz tych grobów zostało kilkanaście, może instytucje samorządowe też zajmą się grobami spoczywających polaków, aby nie zostały one zlikwidowane? Dlaczego "modne" jest tylko zajmowanie się cmentarzami żydowskimi?
@ pepe
dnia 10.08.2018, 23:16. Identyfikator użytkownika: sxGhJONRfbRg
Ocena
komentarza:
18
Polaków z szacunku i zasad języka polskiego proszę pisać z dużej litery.
@ ixi
dnia 11.08.2018, 01:09. Identyfikator użytkownika: C3BdeKCoHbeI
Ocena
komentarza:
-5
Gmina żydowska powinna za to płacić a nie obarczac tym katolickiego podatnika..
@ To smutne
dnia 11.08.2018, 07:27. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
13
Mieszkańcy Tarnowca powinni starać się zachować pamięć o przodkach.W Jaśle Pani Białek zadbała o taką akcję.A szkoła?Praca społeczna wychowuje i uczy szacunku dla zmarłych.
@ Tic-Tac
dnia 11.08.2018, 07:38. Identyfikator użytkownika: ZMCyTJXPgBax
Ocena
komentarza:
5
Dosyc zastanawiające jest stanowisko narodowości żydowskiej w spr.dbania o pamięć tej nekropolii. Corocznie zjeżdża się wielu cadykow na cmentarz chasyda do Leżajska i kiwaja się całymi tygodniami nie na cmentarzu żydowskim, tylko nad jego grobem na tym cmentarzu.A kirkut w Jaśle leży na rzut beretem od Leżajska i nigdy nikt z tej grupy nie odwiedził tak zaniedbanego cmentarza,typowo
żydowskiego.
@ ggh
dnia 11.08.2018, 08:14. Identyfikator użytkownika: 743vUhc68cFU
Ocena
komentarza:
-11
jedzcie zobaczyc w jakim stanie sa inne cmentarze. Polskie - np w Nieznajowej, Łuboenku Sa w o wiele gorszymstanie, ale żydowskie najważniejsze he..
@ dragoness
dnia 11.08.2018, 18:00. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
A kto komentującym zaniedbanie polskich cmentarzy broni wystąpić z inicjatywą?
@ Do GGRM
dnia 11.08.2018, 18:13. Identyfikator użytkownika: eqR1TsJIZCMq
Ocena
komentarza:
25
Nie rozumiem Twoich/Waszych pretensji. Jaślenie dbają o swoją Małą Ojczyznę. Oczekujesz, że jasielska młodzież przyjedzie do Tarnowca i zadba o Wasz cmentarz? Nie macie tam czasami szkoły, dzieciaków, nauczycieli? Nie macie urzędników? Nie macie księdza, który z ambony porwie wiernych do zadbania o cmentarz? A Ty nie potrafisz zorganizować grupki znajomych, aby zadbać o zapomniane groby? "Modne" jest zajmowanie się żydowskimi cmentarzami? Co za głupoty pleciesz! Jakie ma znaczenie, czy cmentarz jest polski, żydowski, łemkowski, niemiecki. Polska od wieków była narodem wielokulturowym i takie też mamy cmentarze.
@ pytanie
dnia 13.08.2018, 17:26. Identyfikator użytkownika: BExdnBcaA2lU
Ocena
komentarza:
2
Czy ci, którzy być może ze szlachetnych pobudek rzucają się sprzątać żydowskie groby wiedzą o tym, że przez lata żydzi nie życzyli sobie, by Polacy dbali o to miejsce? Czy fakt, że p. Białek musiała się po prośbie udać, jak do cara, do samego rabina Schudricha, nie jest trochę uwłaczający? Chcieć komuś śmieci wywieźć i jeszcze upraszać pokornie o zgodę na to?
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 18:11. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
Taka jest niestety smutna prawda, ale czy za durną wierchuszkę muszą cierpieć wszyscy?
@ pytanie
dnia 13.08.2018, 19:42. Identyfikator użytkownika: BExdnBcaA2lU
Ocena
komentarza:
3
Odwróćmy sytuację: ktoś za granicą dba o nasze groby, sprząta je, porządkuje. Czy robimy problemy sprzątającym? Nie zgadzamy się na sprzątnie? NIE! Dziękujemy, odwdzięczamy się, rewanżujemy. Tak jest np. w Firlejówce, gdzie Ukraińcy przez lata pielęgnowali nasze groby, a my od lat jeździmy tam co roku i podziękowaniom nie ma końca. Jaślanie wożą tam dary, słodycze dla dzieci, różne podarunki. Tak zachowują się ludzie cywilizowani. A tu? Schudrich się zgodził, byśmy sprzątali żydowskie groby. Ludzki pan.
@ Płacili za utrzymanie cmentarza
dnia 18.08.2018, 22:42. Identyfikator użytkownika: fG3xK3Oh050q
Ocena
komentarza:
1
Przecież płacą za utrzymanie cmentarza i płacili od wielu lat, nawet za czasów późnej komuny był taki jeden co chodził i sprzątał tam kosił i pilnował porządku. Potem zmarł a pieniądze nadal dostawali i czasami przyszedł taki ówczesny dyrektorek z brodą i pokosił ale bardzo rzadko, może raz w roku jak żydzi mieli przyjechać. ..a co robią ci którzy dostają te pieniądze i dostawali je od wielu wielu lat do wypadałoby się ich zapytać...
@ thd
dnia 10.08.2018, 17:59. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
1
Czyżby sami Żydzi nie chcieli zadbać o swoją spuściznę? Niemożliwe...Oczywiście żartuję - oni zawsze dążą do tego, żeby o nią dbać polskim wysiłkiem i pieniądzem. Pani Białek to niech do tego antypolaka i kłamcy Schudricha wystąpi o słuszną dotację. A Pan, Panie Hap, zawiódł mnie chyba po raz pierwszy...
@ Darek
dnia 10.08.2018, 20:52. Identyfikator użytkownika: aN2m6dwPUxz4
Ocena
komentarza:
25
A mnie P. Hap nie zawiódł. Przez kilka lat byłem jego harcerzem i dobrze wiem, co on robi. Jeśli zaś chodzi o ten cmentarz, to traktuje go on przede wszystkim jako miejsce pamięci i zbrodni na wielu rozstrzeliwanych tam Polakach. Mówił nam np., że zostali tam rozstrzelani jasielscy harcerze bracia Jarnuszkiewicze. A poza tym, to zajmuje się on od wielu lat z harcerzami wieloma innymi miejscami pamięci i cmentarzami, m.in. porządkowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza w parku czy celą Bursy itp. Panie Wieśku, niech Pan się nie przejmuje głupimi wpisami i dalej ROBI SWOJE. I nadal niech Pan daje w tym przykład kolejnym harcerzom. Czuwaj i pozdrawiam.
@ thd
dnia 10.08.2018, 20:57. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
12
Zaręczam ci, naiwny skauciku, że nawet jak tu Schudrich czy Weiss kiedyś przyjadą z wizytą, to prędzej powiedzą, że jaślanie pomagali w mordowaniu jasielskich Żydów, aniżeli podziękują Hapowi i jego harcerzom.
@ Do thd
dnia 10.08.2018, 21:37. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
23
Widzę,że wychowanie w kanonie harcerskich wartości jest bardzo potrzebne drwiącym ze Skauta.Zaręczam,że Pan Hap i Harcerze nie oczekują podziękowań,czynią co jest Ich powinnością,wynikającą ze szlachetnych pobudek.
@ Robert
dnia 11.08.2018, 10:33. Identyfikator użytkownika: GFzq4opR1lLB
Ocena
komentarza:
22
Najlepiej siedzieć na tyłku przed komputerem i bluzgać na wszystko i na wszystkich. Panie Wieśku, dla mnie jesteś nie tylko patriotą - ale i prawdziwym humanistą. Gdybym był w Jaślee i wiedział o tej akcji, też bym poszedł, bo ginęli tam Polacy! I tyle w temacie.
@ Do thd
dnia 12.08.2018, 06:52. Identyfikator użytkownika: 4EkYKSZQgyMV
Ocena
komentarza:
19
Jak ktoś zorganizuje jakąś akcję to trzeba to skrytykować.Ty wpisujesz się w ten typ człowieka.Lepiej nic nie robić tylko bzdury pisać. Dobrze że są tacy ludzie którzy chcą działać.
@ Zaczarowany ołowek
dnia 10.08.2018, 18:03. Identyfikator użytkownika: Ob4ukKHNvEly
Ocena
komentarza:
-3
Zrobią to pójdę popatrzeć, czy dobrze i ładnie zrobili. A pro po do kogo należy opieka nad kirkutem ?
@ Smutne
dnia 10.08.2018, 18:14. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
21
Czy wszystko musi być przeliczane na pieniądze?Takie sprzątanie to łączenie przyjemności z pożytkiem-praca społeczna dla ofiar wojny.Tak dodam:jasnowidz J.wyznał,że zmarli nas widzą-proszę poczytać na ten temat.Pan Hap daje wzorowy przykład patriotyzmu i szacunku dla każdego człowieka.
@ daj spokój
dnia 10.08.2018, 21:25. Identyfikator użytkownika: Dr2UD8KAY6PQ
Ocena
komentarza:
3
Żydzi tak robili i robią. Przed wojną – i teraz.Już nie chodzi nawet o roszczenia wobec Polski – popatrzcie jak płacą w takim Nowym Stylu.Nie zapłacą ci ani grosza więcej niż muszą.

A co do patriotyzmu – pytanie czyj to patriotyzm.
@ do "smutne"
dnia 11.08.2018, 08:50. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
3
Jasnowidz J. mówił różne rzeczy. Lechowi Kaczyńskiemu przepowiedział że dzięki lotowi do Smoleńska wygra ponownie wybory prezydenckie.
@ Icek capek
dnia 10.08.2018, 19:36. Identyfikator użytkownika: Q74aW6HfWDJd
Ocena
komentarza:
-13
to za Jedwabne sprzątacie!
@ do sven
dnia 11.08.2018, 08:47. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
-17
Co tak minusujecie, czyżby chodziło o waszych dziadków?
@ thd
dnia 10.08.2018, 20:36. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
9
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ do thd
dnia 10.08.2018, 23:42. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
11
Nie mieszkam w pożydowskiej kamienicy, na mój dom ciężko zapracowali moi rodzice, więc mi to zwisa funtem kłaków na agrafce.
@ Do thd
dnia 11.08.2018, 07:41. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
16
Sprzątają nie dla Schudricha,czy żyjących obecnie Żydów,lecz dla zachowania pamięci o ofiarach wojny.Taki nasz moralny obowiązek-aby nie przejść obojętnie obok zapomnianej mogiły,cierpiących i potrzebujących pomocy.
@ abc
dnia 10.08.2018, 20:41. Identyfikator użytkownika: 544jt1KeYufo
Ocena
komentarza:
28
Samo dbanie o groby zamordowanych ludzi jest postawą godną podziwu. Jednak to że my jako naród który dał schronienie żydom jest w podziękowaniu za to notorycznie oczerniany jest nie do przyjęcia. O kamienicach to potrafią sobie przypomnieć, a o grobach swoich bliskich już nie. Posuwają się już tak daleko że wprost posądzają Polskę o holocaust, a wystarczy zobaczyć co zupełnie bezkarnie żydzi robią z Palestyną. I co.. i nic! Nie mówiąc już o żydowskim lobby które doprowadza do skłócenia narodu a w konsekwencji całkowitego przejęcia władzy w Polsce. Skończmy z polityką na kolanach względem Izraela.
@ Brygada RRR
dnia 10.08.2018, 20:56. Identyfikator użytkownika: avSJKAjszLfw
Ocena
komentarza:
7
Dla żydów to nie jest cmentarz bo został skarzony polską krwią.Poczytajcie...
@ kai
dnia 11.08.2018, 03:22. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
5
A ty se poczytaj słownik ortograficzny
@ łodyniec
dnia 11.08.2018, 08:22. Identyfikator użytkownika: v0yYVgWwEgQx
Ocena
komentarza:
-12
Zydowskie cmentarze to nasze dziedzictwo kulturowe??

łohohohohohohohoho
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 13:45. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
4
Tak, panie lodyniec, żadne to dziedzictwo, zwlaszcza, że Żydzi mieszkali w Polsce od wczesnego średniowiecza. Po prostu wrzod na zdrowej, rdzennie polskiej tkance.
@ xxx
dnia 11.08.2018, 17:51. Identyfikator użytkownika: wTC3GGVqKxm4
Ocena
komentarza:
0
Proszę o informację, gdzie dokładnie znajduje się ten cmentarz.
@ Do xxx
dnia 11.08.2018, 18:24. Identyfikator użytkownika: eqR1TsJIZCMq
Ocena
komentarza:
3
Zaraz za rondem po prawej stronie, jak jedziesz do Sobniowa np. z klasztornej górki lub od strony wiaduktu (z boku widoczny betonowy mur, z przodu metalowa brama, po drugiej stronie ulicy znajduje się sklep elektryczny).
@ xxx
dnia 13.08.2018, 14:48. Identyfikator użytkownika: wTC3GGVqKxm4
Ocena
komentarza:
1
Dziękuję za informację.
@ żyd
dnia 11.08.2018, 18:29. Identyfikator użytkownika: ZvnwianL7WiQ
Ocena
komentarza:
-5
niech izrael wyśle kasę
@ saper
dnia 12.08.2018, 18:07. Identyfikator użytkownika: xHk2TYcVFyjY
Ocena
komentarza:
-2
Widac po kom.ile polakow a ile innych potomkow panoszy sie jasle haha a mi dziadkowie chowali ich po lasach a teraz pluja komentarzami
@ Jaślanka
dnia 13.08.2018, 00:05. Identyfikator użytkownika: wsZKxV5AAUTt
Ocena
komentarza:
4
Zamiast pluć jadem i krytykować - przyłączcie się, ruszcie tyłki od komputera...zróbcie coś dla innych...bezinteresownie..
@ cytryna kwasna
dnia 13.08.2018, 02:32. Identyfikator użytkownika: Savnn0zmC0yP
Ocena
komentarza:
-2
Opieka nad cmentarzem = FAJNE ... małe Pytanko ...Czy żydy opiekują się grobami nie żydow ...proszę o adres!
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 10:01. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
3
Małe pytanko: Czy mamy się zniżać do ich poziomu?
@ Marcin
dnia 13.08.2018, 10:06. Identyfikator użytkownika: thd2HnHorxDX
Ocena
komentarza:
3
Polak posprząta, wyremontuje, a wtedy żyd przypomni sobie, że to jego i będzie domagał się zwrotu.
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 10:08. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
Cmentarza im żałujesz?
@ Marcin
dnia 14.08.2018, 09:14. Identyfikator użytkownika: LMF391cqqTkm
Ocena
komentarza:
-1
Nic bym nie pisał, gdyby sami o niego dbali.
@ dragoness
dnia 14.08.2018, 09:48. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
To nie kamienica, tylko cmentarz, bez histerii.
@ Marcin
dnia 15.08.2018, 13:01. Identyfikator użytkownika: SMSAcvUtlwT8
Ocena
komentarza:
-1
Inaczej będziesz mówić, gdy żyd zapuka Ci do drzwi!
@ dragoness
dnia 17.08.2018, 11:14. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Nie mieszkam na cmentarzu.
@ miodowicz
dnia 13.08.2018, 11:24. Identyfikator użytkownika: n5Zk2SuAZhqT
Ocena
komentarza:
2
Przyjada z ustawa 414 to bd brali w kołaczycach kamienice i w Jasle brawo ;FD
@ Zniesmaczona
dnia 13.08.2018, 21:18. Identyfikator użytkownika: GGt6Qr9jmwFS
Ocena
komentarza:
4
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
@ Julita
dnia 15.08.2018, 19:04. Identyfikator użytkownika: aF2EY1zTN5fM
Ocena
komentarza:
-2
Pani Białek ---tak, tak ma pani rację trzeba uczyć dzieci od przedszkola służyć i dobrze sprzątać , bo żydzi są bardzo wymagający muszą mieć ładnie posprzątane groby .Mam dla pani propozycję każdy tydzień sprząta inna szkoła no i przedszkola również . Opornych uczniów karać chłostą na rynki jasielskim
@ dragoness
dnia 17.08.2018, 11:13. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Mam nadzieję, że pani grób za 50 lat będzie miał kto posprzątać.
@ Obserwator.
dnia 15.08.2018, 21:00. Identyfikator użytkownika: 1iYBQPkNzgz6
Ocena
komentarza:
-2
Przecież była nie tak dawno jakaś grupa Żydów na kirkucie to nie mogli posprzątać tylko my musimy a i tak nam podziękują tak że zresztą wszyscy wiedzą jak.Nieslyszalem żeby żydzi posprzątali jakiś Polski cmentarz.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Pies został postrzelony z wiatrówki. Miał 15 śrutów w ciele

  W okolicy osiedla Żółków w Jaśle ktoś znęcał się nad pięcioletnim Tolkiem. Piesek miał w ciele aż 15 śrutów. Właściciele psa zgłosili tę sprawę na policję. Funkcjonariusze ustalają, w jaki sposób doszło do postrzałów i kto jest za to odpowiedzialny.

 • Miasto ubiega się o Otwarte Strefy Aktywności

  Resort sportu i turystyki ogłosił 11 lutego nabór wniosków o dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjny tzw. Otwartych Stref Aktywności. Władze miasta również zgłosi swój akces w ubieganiu się o środki na powstanie pięciu siłowni w Jaśle.

 • Nowe ceny za śmieci już od kwietnia!

  Rada Miejska wyraziła zgodę na podniesienie stawek za odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu miasta Jasła, które będą obowiązywać mieszkańców od 1 kwietnia br. Podjęcie tej decyzji nie było łatwe zwłaszcza, że od sześciu lat stawki znajdowały się na tym samym poziomie. Niemniej jednak nieustalenie nowych cen skutkowałoby...

 • Ponad pół miliona złotych trafi do klubów sportowych

   

  Burmistrz Jasła zdecydował, które z klubów sportowych i zgłoszonych przez nie przedsięwzięć otrzymają dotację celową z budżetu miasta. Do podziału było ponad pół miliona złotych.

 • Stawki za śmieci mocno w górę!

  W wielu polskich miasta wzrosły już opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami. Nie ominie to również Jasła. Śmieci jest coraz więcej, a regionalne instalacje podnoszą radykalnie ceny, co uderzy w nasze kieszenie. Szykuje się dwukrotna podwyżka opłat za odpady zmieszane.

 • W Błażkowej spłonął budynek gospodarczy

  W miniony piątek w Błażkowej po godzinie 22.00 na jednej z prywatnych posesji pojawiła się ogromna łuna ognia. W płomieniach stanął budynek gospodarczy. Niewiele rzeczy udało się z niego uratować. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny.

 • Konserwacja samochodu, czy warto?

   

  Prawdą jest, że kierowcy nie przepadają za zimą. Nie lubią jej również nasze samochody. Trudne warunki mocno dają się we znaki wszystkim pojazdom poruszającym się po polskich drogach. Korozja jest prawdziwą zmorą właścicieli samochodów. Czy można z nią skutecznie walczyć? Oczywiście, że tak!

 • Cleo zachwycona talentem Adriana!

  Adrian Bałucki, uczestnik programu The Voice Kids po raz kolejny zachwycił swym talentem wokalnym. W Bitwie na Głosy okazał się najlepszy w swojej grupie zdobywając uznanie Cleo.

 • Opowiedzieli o ludziach i psach ratujących życie

   

  Wczoraj, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Fuks”. Głównymi bohaterami produkcji są jaślanin Jacek Dubiel i jego czworonożny kompan, tytułowy Fuks. Film opowiada o pełnej pasji i poświęcenia pracy ratowników rzeszowskiego STORAT-u.

 • Giganci Programowania – nowa szkoła programowania w Jaśle

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105