Strona główna

Przywracają pamięć o jasielskim kirkucie

56
Napisany dnia: 10.08.2018, 17:00 , Tagi: Brak

Na cmentarzu żydowskim w Jaśle odbyło się dwudniowe sprzątanie. Od czterech lat w akcję włączają się jaślanie, pracownicy jasielskich instytucji, młodzież oraz harcerze. Nekropolia ta od wielu lat była miejscem zapomnianym i zaniedbanym. Dzięki inicjatywie Magdaleny Białek kirkut jest uporządkowany a pamięć o jego historii przywracana. Choć na cmentarzu wciąż jest wiele pracy do zrobienia, to liczą się chęci i każda para rąk do pomocy.

Dzięki zaangażowaniu Magdaleny Białek, która zainicjowała opiekę nad kirkutem i włączyła w akcję sprzątania Fundację Antyschematy 2 z Tarnowa, uczniów jasielskich szkół, stowarzyszenia oraz inne organizacje, w końcu udało się uporządkować teren nekropolii. W minioną środę (8 sierpnia br.) cały teren cmentarza został wykoszony, w czwartek zaś usunięto samosiejki i bluszcz, który obrósł mur ogrodzenia. W tym roku w sierpniowe sprzątanie włączyli się pracownicy jasielskiego magistratu, muzeum regionalnego, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz mieszkańcy. - Od kilku lat zabiegałam o możliwość wejścia na teren cmentarza żydowskiego w Jaśle. Serce mnie bolało, gdy widziałam, że jest to teren opuszczony, przez nikogo niepielęgnowany. Po długich staraniach otrzymałam imienną rekomendację od rabina Michaela Schudricha i dzięki temu na cmentarzu żydowskim mogę prowadzić prace porządkowe. Bardzo dużo zawdzięczam władzom miasta, które wspierają mnie w tych działaniach – wyjaśnia Magdalena Białek, pedagog z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Dbajmy o nasze dziedzictwo kulturowe

Jak podkreśla Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle w akcję sprzątania może włączyć się każdy. Pracownicy jasielskiego magistratu od początku angażują się w te inicjatywy i zachęcają do współpracy. - To nasze dziedzictwo kulturowe, o które powinniśmy dbać. Kirkut znajduje się na terenie miasta, wiec jeżeli możemy to zawsze staramy się uczestniczyć w akcjach sprzątania. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, dlatego potrzebne jest ich kontynuowanie – zaznacza A. Koba. Sprzątanie kirkutu odbywa się trzy razy do roku. Na wiosnę bieżącego roku w akcję włączyli się również pracownicy interwencyjni oraz więźniowie z Zakładu Karnego w Jaśle. W poprzednich latach teren cmentarza żydowskiego był porządkowany przez młodzież z jasielskich szkół oraz harcerzy ze 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy”. - Dobrze się stało, że od kilku lat zdecydowanie poprawiła się opieka nad cmentarzem. My jako Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz harcerze również jesteśmy obecni przy tych pracach. Społeczeństwo żydowskie, które tyle lat mieszkało w Jaśle wniosło ogromny wkład w rozwój kultury. W tym roku mówimy o 100-leciu odzyskania niepodległości. Władysław Steinhaus był patriotą żydowskiego pochodzenia z Jasła walczącym w szeregach Legionów Polski. Zginął jako bohater. Jego ojciec Ignacy Steinhaus był wybitnym politykiem. – wspomina Wiesław Hap, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Jasielski kirkut powstał początkiem drugiej połowy XIX w. Założyła go gmina izraelicka. Oprócz grzebanych tam jasielskich Żydów, w latach I wojny światowej spoczęli też w swojej kwaterze żołnierze austriaccy pochodzenia żydowskiego. W okresie II wojny światowej Niemcy zdewastowali i sprofanowali groby na tym cmentarzu. - Pamiętajmy też i o tym, że na kirkucie Niemcy rozstrzeliwali zarówno Żydów, Polaków, oraz sporadycznie Romów i przedstawicieli innych ciemiężonych narodów. Tych pierwszych, m.in. w trakcie dwóch masowych egzekucji w sierpniu i wrześniu 1942 r., w czasie likwidacji miejscowego getta. Niemcy mordowali na nim także więźniów, przywożonych najczęściej nocą, z jasielskiej „Bursy” - siedziby gestapowców. Grzebali tam też ludzi zamęczonych w trakcie brutalnego śledztwa. W 1945 r. na kirkucie odsłonięto marmurową tablicę upamiętniającą pomordowanych, a w 1990 r. powstał nowy pomnik - obecny - z tablicą pamiątkową – wspomina W. Hap.

Uroczystości upamiętniające

Magdalena Białek zaprasza wszystkich jaślan do uczestnictwa w uroczystościach sierpniowych, które odbędą się 17 sierpnia br. o godzinie 10. na cmentarzu żydowskim w Jaśle. - W tym czasie prowadzone były deportacje do obozów zagłady w 1942 r. Z dokumentów, do których udało mi się dotrzeć wynika, że odbywało się to między 18 a 22 sierpnia. Chcemy się tutaj spotkać i powiedzieć kilka słów o tych wydarzeniach, aby wydobyć je z mroków niepamięci – dodaje M. Białek.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Uznanie
dnia 10.08.2018, 17:23. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
30
Podziękowania dla Pani Białek,inicjatorki pięknych działań.Nie można przejść obojętnie obok mogił,o które nie mogą zadbać bliscy.Mogiły Polaków są na całym świecie i miło,gdy obcokrajowcy nie pozwolą zatracić miejsca,gdzie spoczywa człowiek.Podziękowania dla dbających o naszą Małą Ojczyznę.
@ dragoness
dnia 10.08.2018, 19:31. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
8
Dobrze że wreszcie gmina żydowska wyraziła łaskawą zgodę.
@ GGRM
dnia 10.08.2018, 23:01. Identyfikator użytkownika: NurzqPpM7K78
Ocena
komentarza:
11
Przywracają pamięć o cmentarzu żydowskim. Wspaniale... szkoda, że polski cmentarz w Tarnowcu jest w ruinie, groby którymi nikt nie zajmuje się przez 2-3 lata tj. nie postawi kwiatów czy znicza są likwidowane, a na ich miejscu spoczywają kolejne osoby. Proceder trwa od wielu lat, było kilkadziesiąt pięknych zabytkowych grobów, które przetrwały wojne..jednak nie wygrały z obecnymi czasami... szkoda, że w takiej sprawie żadne instytucje nie działają i mają to w nosie. Teraz tych grobów zostało kilkanaście, może instytucje samorządowe też zajmą się grobami spoczywających polaków, aby nie zostały one zlikwidowane? Dlaczego "modne" jest tylko zajmowanie się cmentarzami żydowskimi?
@ pepe
dnia 10.08.2018, 23:16. Identyfikator użytkownika: sxGhJONRfbRg
Ocena
komentarza:
18
Polaków z szacunku i zasad języka polskiego proszę pisać z dużej litery.
@ ixi
dnia 11.08.2018, 01:09. Identyfikator użytkownika: C3BdeKCoHbeI
Ocena
komentarza:
-5
Gmina żydowska powinna za to płacić a nie obarczac tym katolickiego podatnika..
@ To smutne
dnia 11.08.2018, 07:27. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
13
Mieszkańcy Tarnowca powinni starać się zachować pamięć o przodkach.W Jaśle Pani Białek zadbała o taką akcję.A szkoła?Praca społeczna wychowuje i uczy szacunku dla zmarłych.
@ Tic-Tac
dnia 11.08.2018, 07:38. Identyfikator użytkownika: ZMCyTJXPgBax
Ocena
komentarza:
5
Dosyc zastanawiające jest stanowisko narodowości żydowskiej w spr.dbania o pamięć tej nekropolii. Corocznie zjeżdża się wielu cadykow na cmentarz chasyda do Leżajska i kiwaja się całymi tygodniami nie na cmentarzu żydowskim, tylko nad jego grobem na tym cmentarzu.A kirkut w Jaśle leży na rzut beretem od Leżajska i nigdy nikt z tej grupy nie odwiedził tak zaniedbanego cmentarza,typowo
żydowskiego.
@ ggh
dnia 11.08.2018, 08:14. Identyfikator użytkownika: 743vUhc68cFU
Ocena
komentarza:
-11
jedzcie zobaczyc w jakim stanie sa inne cmentarze. Polskie - np w Nieznajowej, Łuboenku Sa w o wiele gorszymstanie, ale żydowskie najważniejsze he..
@ dragoness
dnia 11.08.2018, 18:00. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
A kto komentującym zaniedbanie polskich cmentarzy broni wystąpić z inicjatywą?
@ Do GGRM
dnia 11.08.2018, 18:13. Identyfikator użytkownika: eqR1TsJIZCMq
Ocena
komentarza:
25
Nie rozumiem Twoich/Waszych pretensji. Jaślenie dbają o swoją Małą Ojczyznę. Oczekujesz, że jasielska młodzież przyjedzie do Tarnowca i zadba o Wasz cmentarz? Nie macie tam czasami szkoły, dzieciaków, nauczycieli? Nie macie urzędników? Nie macie księdza, który z ambony porwie wiernych do zadbania o cmentarz? A Ty nie potrafisz zorganizować grupki znajomych, aby zadbać o zapomniane groby? "Modne" jest zajmowanie się żydowskimi cmentarzami? Co za głupoty pleciesz! Jakie ma znaczenie, czy cmentarz jest polski, żydowski, łemkowski, niemiecki. Polska od wieków była narodem wielokulturowym i takie też mamy cmentarze.
@ pytanie
dnia 13.08.2018, 17:26. Identyfikator użytkownika: BExdnBcaA2lU
Ocena
komentarza:
2
Czy ci, którzy być może ze szlachetnych pobudek rzucają się sprzątać żydowskie groby wiedzą o tym, że przez lata żydzi nie życzyli sobie, by Polacy dbali o to miejsce? Czy fakt, że p. Białek musiała się po prośbie udać, jak do cara, do samego rabina Schudricha, nie jest trochę uwłaczający? Chcieć komuś śmieci wywieźć i jeszcze upraszać pokornie o zgodę na to?
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 18:11. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
Taka jest niestety smutna prawda, ale czy za durną wierchuszkę muszą cierpieć wszyscy?
@ pytanie
dnia 13.08.2018, 19:42. Identyfikator użytkownika: BExdnBcaA2lU
Ocena
komentarza:
3
Odwróćmy sytuację: ktoś za granicą dba o nasze groby, sprząta je, porządkuje. Czy robimy problemy sprzątającym? Nie zgadzamy się na sprzątnie? NIE! Dziękujemy, odwdzięczamy się, rewanżujemy. Tak jest np. w Firlejówce, gdzie Ukraińcy przez lata pielęgnowali nasze groby, a my od lat jeździmy tam co roku i podziękowaniom nie ma końca. Jaślanie wożą tam dary, słodycze dla dzieci, różne podarunki. Tak zachowują się ludzie cywilizowani. A tu? Schudrich się zgodził, byśmy sprzątali żydowskie groby. Ludzki pan.
@ Płacili za utrzymanie cmentarza
dnia 18.08.2018, 22:42. Identyfikator użytkownika: fG3xK3Oh050q
Ocena
komentarza:
1
Przecież płacą za utrzymanie cmentarza i płacili od wielu lat, nawet za czasów późnej komuny był taki jeden co chodził i sprzątał tam kosił i pilnował porządku. Potem zmarł a pieniądze nadal dostawali i czasami przyszedł taki ówczesny dyrektorek z brodą i pokosił ale bardzo rzadko, może raz w roku jak żydzi mieli przyjechać. ..a co robią ci którzy dostają te pieniądze i dostawali je od wielu wielu lat do wypadałoby się ich zapytać...
@ thd
dnia 10.08.2018, 17:59. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
1
Czyżby sami Żydzi nie chcieli zadbać o swoją spuściznę? Niemożliwe...Oczywiście żartuję - oni zawsze dążą do tego, żeby o nią dbać polskim wysiłkiem i pieniądzem. Pani Białek to niech do tego antypolaka i kłamcy Schudricha wystąpi o słuszną dotację. A Pan, Panie Hap, zawiódł mnie chyba po raz pierwszy...
@ Darek
dnia 10.08.2018, 20:52. Identyfikator użytkownika: aN2m6dwPUxz4
Ocena
komentarza:
25
A mnie P. Hap nie zawiódł. Przez kilka lat byłem jego harcerzem i dobrze wiem, co on robi. Jeśli zaś chodzi o ten cmentarz, to traktuje go on przede wszystkim jako miejsce pamięci i zbrodni na wielu rozstrzeliwanych tam Polakach. Mówił nam np., że zostali tam rozstrzelani jasielscy harcerze bracia Jarnuszkiewicze. A poza tym, to zajmuje się on od wielu lat z harcerzami wieloma innymi miejscami pamięci i cmentarzami, m.in. porządkowaniem Grobu Nieznanego Żołnierza w parku czy celą Bursy itp. Panie Wieśku, niech Pan się nie przejmuje głupimi wpisami i dalej ROBI SWOJE. I nadal niech Pan daje w tym przykład kolejnym harcerzom. Czuwaj i pozdrawiam.
@ thd
dnia 10.08.2018, 20:57. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
12
Zaręczam ci, naiwny skauciku, że nawet jak tu Schudrich czy Weiss kiedyś przyjadą z wizytą, to prędzej powiedzą, że jaślanie pomagali w mordowaniu jasielskich Żydów, aniżeli podziękują Hapowi i jego harcerzom.
@ Do thd
dnia 10.08.2018, 21:37. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
23
Widzę,że wychowanie w kanonie harcerskich wartości jest bardzo potrzebne drwiącym ze Skauta.Zaręczam,że Pan Hap i Harcerze nie oczekują podziękowań,czynią co jest Ich powinnością,wynikającą ze szlachetnych pobudek.
@ Robert
dnia 11.08.2018, 10:33. Identyfikator użytkownika: GFzq4opR1lLB
Ocena
komentarza:
22
Najlepiej siedzieć na tyłku przed komputerem i bluzgać na wszystko i na wszystkich. Panie Wieśku, dla mnie jesteś nie tylko patriotą - ale i prawdziwym humanistą. Gdybym był w Jaślee i wiedział o tej akcji, też bym poszedł, bo ginęli tam Polacy! I tyle w temacie.
@ Do thd
dnia 12.08.2018, 06:52. Identyfikator użytkownika: 4EkYKSZQgyMV
Ocena
komentarza:
19
Jak ktoś zorganizuje jakąś akcję to trzeba to skrytykować.Ty wpisujesz się w ten typ człowieka.Lepiej nic nie robić tylko bzdury pisać. Dobrze że są tacy ludzie którzy chcą działać.
@ Zaczarowany ołowek
dnia 10.08.2018, 18:03. Identyfikator użytkownika: Ob4ukKHNvEly
Ocena
komentarza:
-3
Zrobią to pójdę popatrzeć, czy dobrze i ładnie zrobili. A pro po do kogo należy opieka nad kirkutem ?
@ Smutne
dnia 10.08.2018, 18:14. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
21
Czy wszystko musi być przeliczane na pieniądze?Takie sprzątanie to łączenie przyjemności z pożytkiem-praca społeczna dla ofiar wojny.Tak dodam:jasnowidz J.wyznał,że zmarli nas widzą-proszę poczytać na ten temat.Pan Hap daje wzorowy przykład patriotyzmu i szacunku dla każdego człowieka.
@ daj spokój
dnia 10.08.2018, 21:25. Identyfikator użytkownika: Dr2UD8KAY6PQ
Ocena
komentarza:
3
Żydzi tak robili i robią. Przed wojną – i teraz.Już nie chodzi nawet o roszczenia wobec Polski – popatrzcie jak płacą w takim Nowym Stylu.Nie zapłacą ci ani grosza więcej niż muszą.

A co do patriotyzmu – pytanie czyj to patriotyzm.
@ do "smutne"
dnia 11.08.2018, 08:50. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
3
Jasnowidz J. mówił różne rzeczy. Lechowi Kaczyńskiemu przepowiedział że dzięki lotowi do Smoleńska wygra ponownie wybory prezydenckie.
@ Icek capek
dnia 10.08.2018, 19:36. Identyfikator użytkownika: Q74aW6HfWDJd
Ocena
komentarza:
-13
to za Jedwabne sprzątacie!
@ do sven
dnia 11.08.2018, 08:47. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
-17
Co tak minusujecie, czyżby chodziło o waszych dziadków?
@ thd
dnia 10.08.2018, 20:36. Identyfikator użytkownika: yMmS3mNZP5mk
Ocena
komentarza:
9
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ do thd
dnia 10.08.2018, 23:42. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
11
Nie mieszkam w pożydowskiej kamienicy, na mój dom ciężko zapracowali moi rodzice, więc mi to zwisa funtem kłaków na agrafce.
@ Do thd
dnia 11.08.2018, 07:41. Identyfikator użytkownika: oenWJ1AnYJGZ
Ocena
komentarza:
16
Sprzątają nie dla Schudricha,czy żyjących obecnie Żydów,lecz dla zachowania pamięci o ofiarach wojny.Taki nasz moralny obowiązek-aby nie przejść obojętnie obok zapomnianej mogiły,cierpiących i potrzebujących pomocy.
@ abc
dnia 10.08.2018, 20:41. Identyfikator użytkownika: 544jt1KeYufo
Ocena
komentarza:
28
Samo dbanie o groby zamordowanych ludzi jest postawą godną podziwu. Jednak to że my jako naród który dał schronienie żydom jest w podziękowaniu za to notorycznie oczerniany jest nie do przyjęcia. O kamienicach to potrafią sobie przypomnieć, a o grobach swoich bliskich już nie. Posuwają się już tak daleko że wprost posądzają Polskę o holocaust, a wystarczy zobaczyć co zupełnie bezkarnie żydzi robią z Palestyną. I co.. i nic! Nie mówiąc już o żydowskim lobby które doprowadza do skłócenia narodu a w konsekwencji całkowitego przejęcia władzy w Polsce. Skończmy z polityką na kolanach względem Izraela.
@ Brygada RRR
dnia 10.08.2018, 20:56. Identyfikator użytkownika: avSJKAjszLfw
Ocena
komentarza:
7
Dla żydów to nie jest cmentarz bo został skarzony polską krwią.Poczytajcie...
@ kai
dnia 11.08.2018, 03:22. Identyfikator użytkownika: 7Z9gpoaGMNPk
Ocena
komentarza:
5
A ty se poczytaj słownik ortograficzny
@ łodyniec
dnia 11.08.2018, 08:22. Identyfikator użytkownika: v0yYVgWwEgQx
Ocena
komentarza:
-12
Zydowskie cmentarze to nasze dziedzictwo kulturowe??

łohohohohohohohoho
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 13:45. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
4
Tak, panie lodyniec, żadne to dziedzictwo, zwlaszcza, że Żydzi mieszkali w Polsce od wczesnego średniowiecza. Po prostu wrzod na zdrowej, rdzennie polskiej tkance.
@ xxx
dnia 11.08.2018, 17:51. Identyfikator użytkownika: wTC3GGVqKxm4
Ocena
komentarza:
0
Proszę o informację, gdzie dokładnie znajduje się ten cmentarz.
@ Do xxx
dnia 11.08.2018, 18:24. Identyfikator użytkownika: eqR1TsJIZCMq
Ocena
komentarza:
3
Zaraz za rondem po prawej stronie, jak jedziesz do Sobniowa np. z klasztornej górki lub od strony wiaduktu (z boku widoczny betonowy mur, z przodu metalowa brama, po drugiej stronie ulicy znajduje się sklep elektryczny).
@ xxx
dnia 13.08.2018, 14:48. Identyfikator użytkownika: wTC3GGVqKxm4
Ocena
komentarza:
1
Dziękuję za informację.
@ żyd
dnia 11.08.2018, 18:29. Identyfikator użytkownika: ZvnwianL7WiQ
Ocena
komentarza:
-5
niech izrael wyśle kasę
@ saper
dnia 12.08.2018, 18:07. Identyfikator użytkownika: xHk2TYcVFyjY
Ocena
komentarza:
-2
Widac po kom.ile polakow a ile innych potomkow panoszy sie jasle haha a mi dziadkowie chowali ich po lasach a teraz pluja komentarzami
@ Jaślanka
dnia 13.08.2018, 00:05. Identyfikator użytkownika: wsZKxV5AAUTt
Ocena
komentarza:
4
Zamiast pluć jadem i krytykować - przyłączcie się, ruszcie tyłki od komputera...zróbcie coś dla innych...bezinteresownie..
@ cytryna kwasna
dnia 13.08.2018, 02:32. Identyfikator użytkownika: Savnn0zmC0yP
Ocena
komentarza:
-2
Opieka nad cmentarzem = FAJNE ... małe Pytanko ...Czy żydy opiekują się grobami nie żydow ...proszę o adres!
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 10:01. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
3
Małe pytanko: Czy mamy się zniżać do ich poziomu?
@ Marcin
dnia 13.08.2018, 10:06. Identyfikator użytkownika: thd2HnHorxDX
Ocena
komentarza:
3
Polak posprząta, wyremontuje, a wtedy żyd przypomni sobie, że to jego i będzie domagał się zwrotu.
@ dragoness
dnia 13.08.2018, 10:08. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
Cmentarza im żałujesz?
@ Marcin
dnia 14.08.2018, 09:14. Identyfikator użytkownika: LMF391cqqTkm
Ocena
komentarza:
-1
Nic bym nie pisał, gdyby sami o niego dbali.
@ dragoness
dnia 14.08.2018, 09:48. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
2
To nie kamienica, tylko cmentarz, bez histerii.
@ Marcin
dnia 15.08.2018, 13:01. Identyfikator użytkownika: SMSAcvUtlwT8
Ocena
komentarza:
-1
Inaczej będziesz mówić, gdy żyd zapuka Ci do drzwi!
@ dragoness
dnia 17.08.2018, 11:14. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Nie mieszkam na cmentarzu.
@ miodowicz
dnia 13.08.2018, 11:24. Identyfikator użytkownika: n5Zk2SuAZhqT
Ocena
komentarza:
2
Przyjada z ustawa 414 to bd brali w kołaczycach kamienice i w Jasle brawo ;FD
@ Zniesmaczona
dnia 13.08.2018, 21:18. Identyfikator użytkownika: GGt6Qr9jmwFS
Ocena
komentarza:
4
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
@ Julita
dnia 15.08.2018, 19:04. Identyfikator użytkownika: aF2EY1zTN5fM
Ocena
komentarza:
-2
Pani Białek ---tak, tak ma pani rację trzeba uczyć dzieci od przedszkola służyć i dobrze sprzątać , bo żydzi są bardzo wymagający muszą mieć ładnie posprzątane groby .Mam dla pani propozycję każdy tydzień sprząta inna szkoła no i przedszkola również . Opornych uczniów karać chłostą na rynki jasielskim
@ dragoness
dnia 17.08.2018, 11:13. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
0
Mam nadzieję, że pani grób za 50 lat będzie miał kto posprzątać.
@ Obserwator.
dnia 15.08.2018, 21:00. Identyfikator użytkownika: 1iYBQPkNzgz6
Ocena
komentarza:
-2
Przecież była nie tak dawno jakaś grupa Żydów na kirkucie to nie mogli posprzątać tylko my musimy a i tak nam podziękują tak że zresztą wszyscy wiedzą jak.Nieslyszalem żeby żydzi posprzątali jakiś Polski cmentarz.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Warto pójść do wyborów – Twój głos jest ważny

   

  Wybory, szczególnie te samorządowe, dają nam możliwość decydowania o tym, kto będzie reprezentował nas w organach samorządowych – tych najbliższych „naszego podwórka” i będzie miał przecież niemały wpływ, na jakość naszego życia. Każdy głos ma znaczenie, jest ważny, bo jest symbolem prawdziwej wolności.

 • Rozbudowa jasielskiego szpitala dobiegła końca

   

  Dziś zaprezentowano nowopowstałą część Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Inwestycja o wartości 22 mln zł pozwoli jasielskiej lecznicy podnieść jakość świadczonych przez placówkę usług medycznych. Pierwsze zabiegi operacyjne mogą odbyć się na nowym bloku operacyjnym już za niespełna miesiąc.

 • Szanowni mieszkańcy Gminy Jasło

   

  Już w niedzielę wspólnie podejmiemy decyzję, kto przez najbliższe pięć lat będzie sprawował zaszczytny, ale i niezwykle zobowiązujący urząd Wójta Gminy Jasło.

 • PZD z nowym sprzętem i zapleczem socjalnym

  Pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez wiele lat nie mieli odpowiedniego zaplecza socjalnego. W ostatnim jednak czasie wybudowany został budynek wraz z siedmiostanowiskowym garażem, który poprawi komfort i warunki ich pracy. Inwestycja ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w czwartek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Szanowni Mieszkańcy Jasła!

   

  Podjąłem decyzję o kandydowaniu na burmistrza Jasła ponieważ - podobnie ja Państwo - pragnę, aby nasze piękne Miasto znów stanęło w rzędzie dynamicznie rozwijających się miejscowości Podkarpacia. - Andrzej Czernecki.

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105