Strona główna

Rashguard – w czym jest lepszy od zwykłej koszulki do ćwiczeń?

2
Napisany dnia: 03.08.2018, 08:53 , Tagi: Brak

Wielu początkujących entuzjastów treningu siłowego czy sztuk walki może spotkać się z różnymi opiniami na temat najlepszych metod wykonywania ćwiczeń, odżywiania, suplementacji, a nawet rodzaju noszonej na sali treningowej odzieży. Rashguard to jedno z pojęć, które z pewnością pojawia się w rozmowach na ten ostatni temat. Czym wyróżnia się ten rodzaj ubrań i na czym polega jego wyższość nad zwykłym czy nawet termoaktywnym T-shirtem? Zapraszamy do lektury.

Bawełniana koszulka do ćwiczeń – dlaczego nie jest to dobry pomysł?

Każdy, kto przeżył intensywny trening w koszulce bawełnianej, wie, że nie jest to komfortowe rozwiązanie. Bawełna bowiem, mimo swojej naturalności i wielu zalet, które ujawniają się przede wszystkim podczas codziennego noszenia i mniej intensywnych ćwiczeń, nie sprawdza się przy bardzo dużym wysiłku. Bawełniana koszulka szybko nasiąka potem i staje się niepraktyczna i niekomfortowa – mokra tkanina przylega do skóry, wychładzając ją, co w połączeniu np. z klimatyzacją działającą na sali lub chłodnymi podmuchami wiatru może skutkować przeziębieniem. Ponadto wysoki dyskomfort związany z noszeniem takiej koszulki może wyraźnie obniżać efektywność i zadowolenie z ćwiczeń. Koszulka bawełniana zatem nie tylko w żaden sposób nie pomaga przy treningu, ale może wręcz uniemożliwiać uzyskanie pożądanych wyników.

Czym jest rashguard?

Rashguard to specjalny rodzaj koszulki. Jest to odzież stworzona z myślą o intensywnym treningu, dlatego charakteryzuje się najlepszymi parametrami. Rashguardy mają właściwości termoregulacyjne, ale także wiele innych zalet. Przede wszystkim wykonane są z tkaniny, która odprowadza wilgoć na zewnątrz i jednocześnie ma właściwości termoregulacyjne. Ponadto charakterystyczny dla tego modelu jest przylegający do ciała krój, który decyduje o jego właściwościach kompresyjnych. Te z kolei mają bezpośredni wpływ na efektywność treningu, poprawiając krążenie krwi. Umożliwia to szybsze rozgrzanie mięśni, utrzymanie ich właściwej temperatury podczas całego cyklu, a także skuteczniejszą regenerację.

Ponadto rashguard, dzięki specjalnie wykonanym, płaskim szwom i wykorzystaniu miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału jest niezwykle wygodny, dając wrażenie „drugiej skóry”. Silikonowe wstawki sprawiają, że koszulka nie przesuwa się i nie podwija podczas wykonywanych czynności. Rashguardy nie powodują więc otarć i nie krępują ruchów. Dodatkowym atutem wykorzystania nowoczesnych materiałów jest ich ogromna trwałość oraz odporność na rozdarcie, a także możliwość wielokrotnego prania bez utraty cennych właściwości koszulki.

Jaki rashguard kupić?

Wybierając rashguard, warto dokładnie zaznajomić się z opisem producenta. Idealna koszulka tego typu powinna bowiem zawierać płaskie szwy (dobrze, gdy są również wzmocnione) i właściwości kompresyjne. Lepiej zainwestować w starannie wykonany, droższy rashguard z FighterShop lub innego renomowanego sklepu z odzieżą sportową niż skusić się na tanią imitację i rozczarować się brakiem korzyści wynikających z użytkowania czy niewystarczającą trwałością. Szeroka oferta rynkowa obejmuje wiele różnorodnych, często zdobionych ciekawymi grafikami wzorów, z długim lub krótkim rękawem.

Rashguard – zastosowanie

Rashguard sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się efektywność treningu. Szczególnie chętnie odzież tego typu stosują entuzjaści sportów siłowych, crossfitu czy różnych odmian sztuk walki (MMA, grappling). Dzięki swoim właściwościom zapewni on jednak komfort ćwiczeń także podczas uprawiania innych dyscyplin. Rashguardy stosują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a na rynku można znaleźć szeroki wybór modeli przeznaczonych dla obu płci.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ELO
dnia 03.08.2018, 10:44. Identyfikator użytkownika: NgBxQyYCAtGd
Ocena
komentarza:
1
moj ziomek w raszu jest 2x szybszy od innych mataleo zonie w 3 sekundy potrafi zalozyc
@ Merry
dnia 03.08.2018, 15:28. Identyfikator użytkownika: zMikAcwSGjOq
Ocena
komentarza:
2
Mój tak samo
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Utrudnienia w ruchu na ulicy Czackiego w Jaśle

   

  Od 8 do 11 grudnia br. na ul. Czackiego odbędzie się wycinka drzew, spowodowana ich złym stanem biologicznym, zagrażającym bezpieczeństwu przechodniom i użytkownikom drogi. W związku z tym, w tych dniach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Czackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3-go Maja. AKTUALIZACJA

 • Stracili dom i dorobek całego życia

  W kilka chwil życie państwa Labutów z Bączala Dolnego zamieniło się w istny koszmar. Ogień strawił cały ich dom, w którym wychowały się ich dzieci. To właśnie w nim każdego roku cała rodzina spotykała się w święta. Po pożarze, który wybuchł wczoraj popołudniu pozostało tylko pogorzelisko.

 • Rada wybrała prezydium i składy komisji

  Radni Rady Miejskiej Jasła wybrali dzisiaj dwóch wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Czeluśniak zgłosił Elżbietę Bernal. Bogusława Wójcik, Andrzeja Dybasia, Henryk Rak zaś Lecha Polaka. Wszyscy zgłoszeni wyrazili zgodę na kandydowanie. Głosowanie przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jan Pierzchała (przewodniczący komisji).

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105