Strona główna

Rashguard – w czym jest lepszy od zwykłej koszulki do ćwiczeń?

2
Napisany dnia: 03.08.2018, 08:53 , Tagi: Brak

Wielu początkujących entuzjastów treningu siłowego czy sztuk walki może spotkać się z różnymi opiniami na temat najlepszych metod wykonywania ćwiczeń, odżywiania, suplementacji, a nawet rodzaju noszonej na sali treningowej odzieży. Rashguard to jedno z pojęć, które z pewnością pojawia się w rozmowach na ten ostatni temat. Czym wyróżnia się ten rodzaj ubrań i na czym polega jego wyższość nad zwykłym czy nawet termoaktywnym T-shirtem? Zapraszamy do lektury.

Bawełniana koszulka do ćwiczeń – dlaczego nie jest to dobry pomysł?

Każdy, kto przeżył intensywny trening w koszulce bawełnianej, wie, że nie jest to komfortowe rozwiązanie. Bawełna bowiem, mimo swojej naturalności i wielu zalet, które ujawniają się przede wszystkim podczas codziennego noszenia i mniej intensywnych ćwiczeń, nie sprawdza się przy bardzo dużym wysiłku. Bawełniana koszulka szybko nasiąka potem i staje się niepraktyczna i niekomfortowa – mokra tkanina przylega do skóry, wychładzając ją, co w połączeniu np. z klimatyzacją działającą na sali lub chłodnymi podmuchami wiatru może skutkować przeziębieniem. Ponadto wysoki dyskomfort związany z noszeniem takiej koszulki może wyraźnie obniżać efektywność i zadowolenie z ćwiczeń. Koszulka bawełniana zatem nie tylko w żaden sposób nie pomaga przy treningu, ale może wręcz uniemożliwiać uzyskanie pożądanych wyników.

Czym jest rashguard?

Rashguard to specjalny rodzaj koszulki. Jest to odzież stworzona z myślą o intensywnym treningu, dlatego charakteryzuje się najlepszymi parametrami. Rashguardy mają właściwości termoregulacyjne, ale także wiele innych zalet. Przede wszystkim wykonane są z tkaniny, która odprowadza wilgoć na zewnątrz i jednocześnie ma właściwości termoregulacyjne. Ponadto charakterystyczny dla tego modelu jest przylegający do ciała krój, który decyduje o jego właściwościach kompresyjnych. Te z kolei mają bezpośredni wpływ na efektywność treningu, poprawiając krążenie krwi. Umożliwia to szybsze rozgrzanie mięśni, utrzymanie ich właściwej temperatury podczas całego cyklu, a także skuteczniejszą regenerację.

Ponadto rashguard, dzięki specjalnie wykonanym, płaskim szwom i wykorzystaniu miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału jest niezwykle wygodny, dając wrażenie „drugiej skóry”. Silikonowe wstawki sprawiają, że koszulka nie przesuwa się i nie podwija podczas wykonywanych czynności. Rashguardy nie powodują więc otarć i nie krępują ruchów. Dodatkowym atutem wykorzystania nowoczesnych materiałów jest ich ogromna trwałość oraz odporność na rozdarcie, a także możliwość wielokrotnego prania bez utraty cennych właściwości koszulki.

Jaki rashguard kupić?

Wybierając rashguard, warto dokładnie zaznajomić się z opisem producenta. Idealna koszulka tego typu powinna bowiem zawierać płaskie szwy (dobrze, gdy są również wzmocnione) i właściwości kompresyjne. Lepiej zainwestować w starannie wykonany, droższy rashguard z FighterShop lub innego renomowanego sklepu z odzieżą sportową niż skusić się na tanią imitację i rozczarować się brakiem korzyści wynikających z użytkowania czy niewystarczającą trwałością. Szeroka oferta rynkowa obejmuje wiele różnorodnych, często zdobionych ciekawymi grafikami wzorów, z długim lub krótkim rękawem.

Rashguard – zastosowanie

Rashguard sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się efektywność treningu. Szczególnie chętnie odzież tego typu stosują entuzjaści sportów siłowych, crossfitu czy różnych odmian sztuk walki (MMA, grappling). Dzięki swoim właściwościom zapewni on jednak komfort ćwiczeń także podczas uprawiania innych dyscyplin. Rashguardy stosują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a na rynku można znaleźć szeroki wybór modeli przeznaczonych dla obu płci.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ ELO
dnia 03.08.2018, 10:44. Identyfikator użytkownika: NgBxQyYCAtGd
Ocena
komentarza:
0
moj ziomek w raszu jest 2x szybszy od innych mataleo zonie w 3 sekundy potrafi zalozyc
@ Merry
dnia 03.08.2018, 15:28. Identyfikator użytkownika: zMikAcwSGjOq
Ocena
komentarza:
1
Mój tak samo
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Święto plonów w powiecie jasielskim

   

  Wczoraj, w Kołaczycach na miejscowym stadionie sportowym odbyły się dożynki powiatowe. W ramach obchodów święta wszystkich rolników, ukoronowano ich całoroczną, ciężką pracę na roli. Zaprezentowano tradycyjne wieńce dożynkowe. Wieczorem zaś, na scenie wystąpili, Mateusz Mijal oraz Czadoman.

 • Wspominamy wielką wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Towarzyszyło im odsłonięcie tablicy upamiętniającej jaślan, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Tradycyjnie, w Parku Miejskim złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  

 • 300 tysięcy złotych do wykorzystania – złóż projekt w ramach jasielskiego budżetu obywatelskiego

 • Stadion z infrastrukturą lekkoatletyczną

  Miasto ubiega się o dofinansowanie na budowę bieżni przy ulicy Sportowej w Jaśle na osiedlu Rafineria. Inwestycja opiewa na blisko pół miliona złotych. W listopadzie rozstrzygnie się, czy władze miasta przystąpią do realizacji zadania.

 • Przedszkole za darmo!

   

  Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na DNI OTWARTE przedszkola "Chatka Puchatka” (oddział przy ul. Towarowej 29 w Jaśle) 18 sierpnia 2018 r.  (sobota)  w godzinach 09.00 - 13.00 oraz 21 sierpnia 2018 r.  (wtorek)  w godzinach 15.00 - 19.00.

 • Czarni rozpoczynają walkę o IV ligę

   

  W najbliższą sobotę drużyna Czarnych powalczy na własnym stadionie o pierwsze punkty w sezonie 2018/2019. Zespół dowodzony przez Ryszarda Skubę, ma już za sobą intensywny okres przygotowawczy. Efekty zaangażowania i pracy zawodników na treningach wkrótce zweryfikuje beniaminek z Ustrzyk Dolnych.

 • Zbierają pieniądze na pomnik żołnierzy niezłomnych

  Przy placu Żwirki i Wigury w Jaśle trwa budowa pomnika poświęconego żołnierzom niezłomnym oraz działaczom antykomunistycznego podziemia. Obecnie odbywa się zbiórka społeczna na jego wykonanie.

 • Trwa rekrutacja do pracy w nowym przedsiębiorstwie społecznym branży edukacyjnej

 • Syn i brat Janusza G. odmówili składania wyjaśnień

  Trwa proces w głośnej sprawie przeciwko Januszowi G. oskarżonemu o zabójstwo swojej byłej żony Haliny, pielęgniarki z Jasła. W miniony piątek sąd przesłuchał kolejnych świadków. W sądzie stawili się syn Janusza G. - Bartłomiej i jego brat Andrzej. Obaj skorzystali z odmowy do składania zeznań.

 • Wezbrane wody w rzece Ropie nie spędzą już więcej snu z powiek mieszkańcom

   

  Mieszkańcy Pustej Woli, Siedlisk Sławęcińskich, Przysiek i Trzcinicy, mogą czuć się bezpieczniej. Dzięki budowie lewego obwałowania rzeki Ropy, przy intensywnych opadach deszczu i w obliczu wzbierających wód na rzece Ropie będą spać spokojniej. Wczoraj odbyło się uroczyste oddanie zadania inwestycyjnego, którego wartość wyniosła blisko 8,4 mln zł.

 • Darmowe szkolenia zawodowe z zapewnieniem 6-cio miesięcznego stażu

   

  Zapraszamy osoby, które ukończyły 30 rok życia,  należące do różnych grup, niezależnie od wykształcenia, bezrobotne, zarejestrowane lub nie w Urzędzie Pracy, również osoby po 50 roku życia, opłacających KRUS do 2h , niepełnosprawnych, kobiety i mężczyzn , wszystkich chętnych do aktywizacji zawodowej.

 • Weekendowe granie w Nowym Żmigrodzie

   

  W niedzielę, na stadionie sportowym w Nowym Żmigrodzie odbyły się Dni Ziemi Żmigrodzkiej. Na scenie wystąpili Zbóje, Matusz Mijal oraz gwiazda wieczoru, zespół Weekend.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Mamy do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105