Strona główna

Razem przełamują bariery

2
Napisany dnia: 12.09.2017, 13:57 , Tagi: Brak

W tym dniu różnice i bariery pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi zdają się nie mieć znaczenia. Uczestnicy pikniku integracyjnego organizowanego już od ośmiu lat przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle wspólnie spędzają czas bawiąc się w towarzystwie przyjaciół. Wszyscy tworzą jedną, wielką rodzinę.

Piknik integracyjny jest dla rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną tradycją, którą z pełną determinacją starają się kontynuować. W sobotę w parku przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle odbyła się już ósma jego edycja. Coroczne spotkania stanowią doskonałą okazję nie tylko do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych, lecz również pozwalają uczestnikom pikniku wzajemnie się integrować. Tutaj nie ma podziału na zdrowych i chorych. Wszyscy razem bawią się, tańczą, wymieniają uwagi i odpoczywają starając się uciec od trosk dnia powszedniego.

Dla rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie możliwość uczestniczenia w szeroko rozumianym życiu społecznym stanowi, jak podkreślają wartość nie do przecenienia. Dziś nie są już uwięzieni w domu. Sukcesywnie zmianie na dobre ulega również stosunek społeczeństwa do osób niepełnosprawnych.

Miarą człowieczeństwa jest stosunek osób zdrowych do osób z niepełnosprawnością. My staramy się integrować ludzi z różnych środowisk, zdrowych i chorych. To ważne, aby dzieci mogły przekonać się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są takimi samymi ludźmi jak one. Na tego typu integracji korzystają również osoby niepełnosprawne. Wzajemne oddziaływanie, interakcje pozwalają im lepiej rozwijać się społecznie. – mówi Maria Szańca, inicjatorka pikniku.

W pikniku integracyjnym uczestniczą rodziny z miejscowości położonych na terenie całego powiatu. W przeważającej części to osoby będące członkami wspólnoty Wiara i Światło „Antosie” działającej przy parafii Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle. Wiara i Światło jest ruchem o znaczeniu międzynarodowym, którego historia sięga 1971 r. Wspólnota jasielska obchodzi w tym roku piętnastolecie działalności. Jasielscy franciszkanie od lat oferują jej wsparcie duchowe i opiekę.

Jak podkreśla franciszkanin, Jacek Pazgan osoby niepełnosprawne mają zagwarantowane szczególne miejsce w Kościele. – Głęboko wierzę, że osoby niepełnosprawne intelektualnie potrzebują nie tylko opieki specjalistów, lecz również opieki duchowej. To osoby, które niejednokrotnie świetnie odnajdują się we wspólnocie. Wśród nich mamy dla przykładu ministrantów. W środowisku osoby niepełnosprawne i zdrowe uczą się wzajemnej współpracy, zawierają przyjaźnie. Dodajmy, że osoby zdrowe dzięki obcowaniu z osobami z niepełnosprawnością wyrabiają sobie potrzebną wrażliwość i uczą oddania dla nich. – wyjaśnia.

Piknik, jak podkreślają jego organizatorzy nie mógłby odbyć się bez pomocy i wsparcia firm, instytucji oraz osób dobrej woli. Wsparcia udzielił Urząd Miasta w Jaśle, piekarnia „Renata”, piekarnia „Pyszotka” oraz Magdalena i Krzysztof Barzykowie. W przygotowania zaangażowany był również Michał Rybka, który podczas pikniku miał stałą pieczę nad tym, aby żadnemu z uczestników nie doskwierał głód.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Po prostu
dnia 12.09.2017, 15:34. Identyfikator użytkownika: nq0xzpthkSMD
Ocena
komentarza:
7
Wspaniali ludzie
@ ak
dnia 12.09.2017, 19:27. Identyfikator użytkownika: eSsrTNSz4Z4s
Ocena
komentarza:
3
Byłem cztery lata temu na tej imprezie i powiem jedno.Było super!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strach tutaj mieszkać - mówią pogorzelcy z Dąbrówki

  Los nie rozpieszcza rodziny Zwolińskich. Jeszcze do niedawna ich strapieniem był zalany dom po ubiegłorocznej ulewie, a dzisiaj ich jedyny dach nad głową stanął w płomieniach. To drugi w ostatnim czasie dramat rodziny z powiatu jasielskiego, której z pomocą przychodzą władze gminy.

 • Większość rady nie chce ośrodka w Ożennej

  Burzliwą dyskusję stoczyli dzisiaj radni powiatowi. Duże kontrowersje budziła inwestycja związana z powstaniem Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, o której od dawna marzył starosta Adam Pawluś. Radni podzieli się na za i przeciw realizacji tego przedsięwzięcia...

 • Nie żyje kierowca nissana, który zderzył się z cysterną

   

  Na drodze krajowej nr 73 w Kołaczycach doszło do zderzenia się osobowego nissana z samochodem ciężarowym. Kierowcy osobówki mimo reanimacji nie udało się uratować. Droga jest zablokowana. AKTUALIZACJA.

 • Salon Optyczny "Twój Optyk" zaprasza na wiosenne promocje

   

  Zapraszamy Państwa serdecznie do skorzystania z najnowszych promocji które aktualnie są dostępne w Salonie Optycznym "Twój Optyk"

 • Z Żakiem ku lepszej przyszłości

   

  Martwisz się o swoją przyszłość? Szukasz fachu z perspektywą na dobre zarobki? Pragniesz się przekwalifikować? A może zamiast pójść na studia, wolisz w tym czasie zdobyć dwa zawody? Z jasielskim oddziałem szkoły ŻAK wszystko jest możliwe!

 • Janusz G. nie przyznał się do zabójstwa byłej żony

  Przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się proces w sprawie pozbawienia życia Haliny G. z Jasła. Oskarżony, były mąż kobiety nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Zdaniem prokuratury motywem działania Janusza G. były pieniądze.

 • 6 sposobów na zwiększenie swojej motywacji, czyli jak wytrwać na diecie

 • Pojedziemy pociągiem z Jasła do Zagórza

   

  Od dziś obowiązuje nowy rozkład pociągów. PKP Intercity S.A. uruchamia połączenie z Jasła do Zagórza jako łącznik do pociągów dalekobieżnych z Gdyni. Tym samym podróżni otrzymają możliwość łatwiejszego dotarcia do Bieszczadów  i odwrotnie.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105