Strona główna

Razem przełamują bariery

2
Napisany dnia: 12.09.2017, 13:57 , Tagi: Brak

W tym dniu różnice i bariery pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi zdają się nie mieć znaczenia. Uczestnicy pikniku integracyjnego organizowanego już od ośmiu lat przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle wspólnie spędzają czas bawiąc się w towarzystwie przyjaciół. Wszyscy tworzą jedną, wielką rodzinę.

Piknik integracyjny jest dla rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną tradycją, którą z pełną determinacją starają się kontynuować. W sobotę w parku przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle odbyła się już ósma jego edycja. Coroczne spotkania stanowią doskonałą okazję nie tylko do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych, lecz również pozwalają uczestnikom pikniku wzajemnie się integrować. Tutaj nie ma podziału na zdrowych i chorych. Wszyscy razem bawią się, tańczą, wymieniają uwagi i odpoczywają starając się uciec od trosk dnia powszedniego.

Dla rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie możliwość uczestniczenia w szeroko rozumianym życiu społecznym stanowi, jak podkreślają wartość nie do przecenienia. Dziś nie są już uwięzieni w domu. Sukcesywnie zmianie na dobre ulega również stosunek społeczeństwa do osób niepełnosprawnych.

Miarą człowieczeństwa jest stosunek osób zdrowych do osób z niepełnosprawnością. My staramy się integrować ludzi z różnych środowisk, zdrowych i chorych. To ważne, aby dzieci mogły przekonać się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są takimi samymi ludźmi jak one. Na tego typu integracji korzystają również osoby niepełnosprawne. Wzajemne oddziaływanie, interakcje pozwalają im lepiej rozwijać się społecznie. – mówi Maria Szańca, inicjatorka pikniku.

W pikniku integracyjnym uczestniczą rodziny z miejscowości położonych na terenie całego powiatu. W przeważającej części to osoby będące członkami wspólnoty Wiara i Światło „Antosie” działającej przy parafii Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle. Wiara i Światło jest ruchem o znaczeniu międzynarodowym, którego historia sięga 1971 r. Wspólnota jasielska obchodzi w tym roku piętnastolecie działalności. Jasielscy franciszkanie od lat oferują jej wsparcie duchowe i opiekę.

Jak podkreśla franciszkanin, Jacek Pazgan osoby niepełnosprawne mają zagwarantowane szczególne miejsce w Kościele. – Głęboko wierzę, że osoby niepełnosprawne intelektualnie potrzebują nie tylko opieki specjalistów, lecz również opieki duchowej. To osoby, które niejednokrotnie świetnie odnajdują się we wspólnocie. Wśród nich mamy dla przykładu ministrantów. W środowisku osoby niepełnosprawne i zdrowe uczą się wzajemnej współpracy, zawierają przyjaźnie. Dodajmy, że osoby zdrowe dzięki obcowaniu z osobami z niepełnosprawnością wyrabiają sobie potrzebną wrażliwość i uczą oddania dla nich. – wyjaśnia.

Piknik, jak podkreślają jego organizatorzy nie mógłby odbyć się bez pomocy i wsparcia firm, instytucji oraz osób dobrej woli. Wsparcia udzielił Urząd Miasta w Jaśle, piekarnia „Renata”, piekarnia „Pyszotka” oraz Magdalena i Krzysztof Barzykowie. W przygotowania zaangażowany był również Michał Rybka, który podczas pikniku miał stałą pieczę nad tym, aby żadnemu z uczestników nie doskwierał głód.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Po prostu
dnia 12.09.2017, 15:34. Identyfikator użytkownika: nq0xzpthkSMD
Ocena
komentarza:
7
Wspaniali ludzie
@ ak
dnia 12.09.2017, 19:27. Identyfikator użytkownika: eSsrTNSz4Z4s
Ocena
komentarza:
3
Byłem cztery lata temu na tej imprezie i powiem jedno.Było super!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy-ochotnicy walczyli o miano najlepszej drużyny w powiecie

   

  W tym roku to Osiek Jasielski był gospodarzem X Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych. W zawodach udział wzięły 23 drużyny. Strażacy – ochotnicy mieli niepowtarzalną okazję do zaprezentowania zdobytych przez siebie w ramach treningów umiejętności zgromadzonej na miejscowym stadionie publiczności.

 • Studia podyplomowe dla nauczycieli - Integracja sensoryczna. Jedyne na południu Polski.

   

  Nauczycielu! Ukończ studia podyplomowe z integracji sensorycznej i uzyskaj niezbędną wiedzę specjalistyczną do pracy w szkole, placówce i otwórz własny gabinet specjalistyczny i rozpocznij pracę na własny rachunek.

 • Czołowe zderzenie dwóch osobówek w Osieku Jasielskim

   

  Kilka minut po godz 11. w miejscowości Osiek Jasielski na prostym odcinku drogi doszło do poważnego zderzenia się forda z seatem. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby.

 • Nowa droga poprawi komunikację w Jaśle

  Inwestycja znajdowała się na 43 miejscu listy rezerwowej i nie miała szans na realizację. A jednak pojawiło się zielone światło. Aby nie zaprzepaścić okazji, powiat udzieli pomocy finansowej dla województwa podkarpackiego na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle.

 • Oprawcy Szymona trafią za kratki

  Sąd Okręgowy w Krośnie uznał oskarżonych Bartosza K. i Jakuba B. i Paulinę R. za winnych wydarzeń, które rozegrały się 28 lutego br. w mieszkaniu Szymona K. w Jaśle. Oprawcy Szymona K. trafią do więzienia. Paulina R., która podżegała do pobicia i była prowodyrką całego zajścia została skazana na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

 • Strażakiem się jest, a nie bywa

   

  Nie czujemy się bohaterami – mówi strażak Andrzej Walczyk, który wraz z Piotrem Źrebcem, kolegą z jasielskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej udzielił pomocy mężczyźnie poszkodowanemu w wypadku. Strażacy dali doskonały przykład, jak należy postępować w takich ekstremalnych sytuacjach. Ich postawę można stawiać za wzór do naśladowania.

 • Wygodnie, komfortowo i tanio pociągiem do Krakowa

   

  1 października ze stacji Jasło odjedzie pierwszy po decyzji o uruchomieniu połączenia ze stolicą województwa małopolskiego pociąg do Krakowa. Przewozy realizować będą Koleje Małopolskie sp. z o.o. O warunkach, w jakich będą się one odbywać oraz o perspektywach na przyszłość mówili podczas konferencji prasowej prezesi małopolskiej spółki.

 • Szpital otrzymał blisko 10 mln zł

  Dyrekcja jasielskiego szpitala może śmiało odetchnąć z ulgą, gdyż po wielu miesiącach starań o dotację na rozbudowę szpitala pieniądze zostały przyznane. Koniec z obawami o finanse. Nadszedł czas, aby inwestycja ruszyła z kopyta.

 • ŻAK zrobi z Ciebie fachowca w dziesięć miesięcy!

   

  Jeśli potrzebujesz nowych umiejętności i kwalifikacji, by znaleźć dobrze płatną pracę, możesz zdobyć je w dziesięć miesięcy. Taką możliwość daje Ci ŻAK.  To szkoła, dzięki której szybko zyskasz solidne wykształcenie w atrakcyjnych specjalnościach. Właśnie trwa letnia rekrutacja w ŻAKU.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105