Strona główna

Razem przełamują bariery

2
Napisany dnia: 12.09.2017, 13:57 , Tagi: Brak

W tym dniu różnice i bariery pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi zdają się nie mieć znaczenia. Uczestnicy pikniku integracyjnego organizowanego już od ośmiu lat przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle wspólnie spędzają czas bawiąc się w towarzystwie przyjaciół. Wszyscy tworzą jedną, wielką rodzinę.

Piknik integracyjny jest dla rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną tradycją, którą z pełną determinacją starają się kontynuować. W sobotę w parku przy klasztorze oo. Franciszkanów w Jaśle odbyła się już ósma jego edycja. Coroczne spotkania stanowią doskonałą okazję nie tylko do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych, lecz również pozwalają uczestnikom pikniku wzajemnie się integrować. Tutaj nie ma podziału na zdrowych i chorych. Wszyscy razem bawią się, tańczą, wymieniają uwagi i odpoczywają starając się uciec od trosk dnia powszedniego.

Dla rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie możliwość uczestniczenia w szeroko rozumianym życiu społecznym stanowi, jak podkreślają wartość nie do przecenienia. Dziś nie są już uwięzieni w domu. Sukcesywnie zmianie na dobre ulega również stosunek społeczeństwa do osób niepełnosprawnych.

Miarą człowieczeństwa jest stosunek osób zdrowych do osób z niepełnosprawnością. My staramy się integrować ludzi z różnych środowisk, zdrowych i chorych. To ważne, aby dzieci mogły przekonać się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są takimi samymi ludźmi jak one. Na tego typu integracji korzystają również osoby niepełnosprawne. Wzajemne oddziaływanie, interakcje pozwalają im lepiej rozwijać się społecznie. – mówi Maria Szańca, inicjatorka pikniku.

W pikniku integracyjnym uczestniczą rodziny z miejscowości położonych na terenie całego powiatu. W przeważającej części to osoby będące członkami wspólnoty Wiara i Światło „Antosie” działającej przy parafii Św. Antoniego Padewskiego w Jaśle. Wiara i Światło jest ruchem o znaczeniu międzynarodowym, którego historia sięga 1971 r. Wspólnota jasielska obchodzi w tym roku piętnastolecie działalności. Jasielscy franciszkanie od lat oferują jej wsparcie duchowe i opiekę.

Jak podkreśla franciszkanin, Jacek Pazgan osoby niepełnosprawne mają zagwarantowane szczególne miejsce w Kościele. – Głęboko wierzę, że osoby niepełnosprawne intelektualnie potrzebują nie tylko opieki specjalistów, lecz również opieki duchowej. To osoby, które niejednokrotnie świetnie odnajdują się we wspólnocie. Wśród nich mamy dla przykładu ministrantów. W środowisku osoby niepełnosprawne i zdrowe uczą się wzajemnej współpracy, zawierają przyjaźnie. Dodajmy, że osoby zdrowe dzięki obcowaniu z osobami z niepełnosprawnością wyrabiają sobie potrzebną wrażliwość i uczą oddania dla nich. – wyjaśnia.

Piknik, jak podkreślają jego organizatorzy nie mógłby odbyć się bez pomocy i wsparcia firm, instytucji oraz osób dobrej woli. Wsparcia udzielił Urząd Miasta w Jaśle, piekarnia „Renata”, piekarnia „Pyszotka” oraz Magdalena i Krzysztof Barzykowie. W przygotowania zaangażowany był również Michał Rybka, który podczas pikniku miał stałą pieczę nad tym, aby żadnemu z uczestników nie doskwierał głód.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Po prostu
dnia 12.09.2017, 15:34. Identyfikator użytkownika: nq0xzpthkSMD
Ocena
komentarza:
7
Wspaniali ludzie
@ ak
dnia 12.09.2017, 19:27. Identyfikator użytkownika: eSsrTNSz4Z4s
Ocena
komentarza:
3
Byłem cztery lata temu na tej imprezie i powiem jedno.Było super!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Mapa zagrożeń przynosi efekty

  Mieszkańcy powiatu jasielskiego częściej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa niż w innych częściach na Podkarpaciu. Szybka jazda i niewłaściwe parkowanie to wykroczenia najczęściej przez nich zgłaszane...

 • Czy Jasło doczeka się KG2?

  Jaślanie coraz częściej pytają o budowę 1,4 km odcinka drogi wojewódzkiej łączącego dwie drogi krajowe. Choć wedle zapowiedzi samorządowców inwestycja miała być już zakończona na jesień br., tak do chwili obecnej nie ma mowy o żadnych pracach budowlanych...

 • Fotoradar skutecznie spowalnia kierowców

  W Kołaczycach przy drodze krajowej relacji Jasło-Pilzno, na jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie jasielskim pojawił się fotoradar. Urządzenie od początku sieje postrach. Z daleka widoczna żółta obudowa sprawia, że kierowcy chętniej ściągają nogę z gazu.

 • Miasto chce wyjaśnień

  Start do 3. etapu Międzynarodowego Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków, zapowiadał się jako jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych bieżącego roku w Jaśle. Zawodnicy przed startem ostrym mieli przejechać ulicami miasta trzy rundy honorowe. Tymczasem po starcie od razu skierowali się w kierunku Warzyc. O wyjaśnienie kuriozalnej sytuacji miasto zwróciło się do organizatora wyścigu.

 • Wymieniaj olej i oszczędzaj pieniądze

   

  Kup dowolny olej silnikowy i filtr oleju w punkcie sprzedaży MAXIM (ul. Kościuszki 63 i ul. Towarowa 29), a wymienimy go gratis!

 • Walczą o ukochanego synka

  9 lat temu na świat przyszedł Kubuś, na którego Małgorzata i Paweł czekali z niecierpliwością i ogromną radością. Nic nie wskazywało na to, że chłopiec urodzi się z licznymi wadami serca. Od pierwszego dnia do chwili obecnej walczą o syna i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Pomagają im w tym dobrzy ludzie. Dzięki ich trosce Kuba będzie mógł przejść ważną operację w Münster, która opiewa na 30 tys. euro.

 • Studiuj biznes turystyczny! Czesne niższe o połowę i dodatkowo 14 000 zł na rękę za staże!

   

  Czy wiesz, że turystyka generuje dziesiątą część światowego PKB i daje zatrudnienie co dziesiątemu pracownikowi? Wybierz studia na kierunku biznes turystyczny we WSIiZ, które zapewnią Ci dobrą pracę w tej rozwijającej się branży. Otrzymasz 50% zniżki na czesne oraz 14 000 zł na rękę za realizację staży zawodowych.

 • Sołtys Bieździadki oskarżony o kradzież drzewa

  Prokurator skierował akt oskarżenia do jasielskiego sądu wobec Jerzego M. sołtysa wsi Bieździadka. Mężczyzna od marca do maja br. według śledczych miał dokonywać kradzieży drzewa o wartości około 12 tys. zł. Co więcej policja z Brzostku prowadzi wobec niego postępowanie pod kątem kradzieży konia.

 • Wyjątkowy i nowoczesny dom w atrakcyjnej lokalizacji w Jaśle

   

  Do sprzedania nowoczesny dom wolnostojący położony w Jaśle, w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Dom wybudowany wg projektu "Dom przy Słonecznej 5" - jest to budynek parterowy z wbudowanym jednostanowiskowym garażem.

 • Chcesz uczyć się u najlepszych? Wybierz Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle

   

  Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle zaprasza wszystkich chętnych, którzy myślą o poszerzeniu kwalifikacji i zdobyciu nowego zawodu. 

 • Do wynajęcia lokale w atrakcyjnych lokalizacjach

   

  Szukasz miejsca na biuro lub powierzchni handlowej bądź usługowej? Lokale w atrakcyjnych punktach Jasła o różnym metrażu czekają. Oferujemy także wynajem w pełni wyposażonych warsztatów samochodowych.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105