Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Refleksja po Święcie Zmarłych w Nowym Żmigrodzie

27

Pierwszego listopada w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Zmarłych, nazywane też Wszystkich Świętych. To czas wspominania bliskich, którzy odeszli. Co roku do naszej miejscowości przyjeżdżają ludzie z całej Polski i z zagranicy, by odwiedzić groby, zapalić świeczkę i zmówić modlitwę. Odwiedzają też wtedy krewnych. Dzielą się swoimi doświadczeniami, spoglądają ze wzruszeniem na miejsce, w którym kiedyś mieszkali, tworząc cząstkę jego historii. Cofają się pamięcią do lat, kiedy żyli jeszcze ich bliscy.


 Wcześniej rodziny zmarłych nadzorują wykonanie prac remontowych lub zlecają budowę nowych pomników, porządkują nagrobki czy grobowce, przynoszą kwiaty i znicze. Dzięki temu cmentarze nabierają odświętnego charakteru. Bywają również mogiły zapomniane. Najczęściej zabrakło po prostu krewnych, którzy mogliby kultywować pamięć o zmarłych. Dlatego Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu objęło opiekę nad opuszczonymi grobami. Odrestaurowano już kilka z nich. Niedawno TMNŻ wystąpiło do księdza prałata z prośbą o zgodę na wyremontowanie kolejnych. W ten sposób przyczynia się ono do odnowy zabytkowej nekropolii. Członkowie towarzystwa zapalili również znicze na przepięknym cmentarzu żydowskim, który dzięki ich poświęceniu został już w większości uporządkowany i udostępniony zwiedzającym.

Wiele osób odwiedziny na grobie bliskich łączy ze zwiedzaniem całej nekropolii, by w ciszy i skupieniu znaleźć czas na chwilę refleksji o przemijaniu życia. Tak dzieje się również na cmentarzu parafialnym w Nowym Żmigrodzie. A można tu obejrzeć wiele ciekawych miejsc...

Po prawej stronie głównej alei znajduje się nagrobek, pod którym do niedawna spoczywały szczątki błogosławionego Władysława Findysza. Nieopodal wznosi się odnowiony pomnik rodziny Filipowiczów. Nad tą częścią cmentarza góruje XVIII - wieczna kamienna kaplica.

Niestety, zagrażają jej pobliskie drzewa: gałęzie niszczą poszycie dachowe, a korzenie podważają fundamenty. W jej pobliżu zwraca uwagę kolumna z krzyżem - symboliczna mogiła konfederatów barskich. Bliżej cmentarnego muru znajduje się miejsce pochówku powstańca styczniowego Józefa Bronisława Jastrzębca - Konopnickiego. W południowej części nekropolii, wpisanej do rejestru zabytków, można zobaczyć grób Walentego Kusiby, dyrektora Szkoły Powszechnej w Żmigrodzie Nowym (w latach 1877-1913) i księży sprawujących posługę w miejscowej parafii. Warto też obejrzeć grobowiec długoletniego żmigrodzkiego notariusza Walerego Kosińskiego czy żony właściciela żmigrodzkich dóbr hr. Franciszki Potulickiej oraz innych osób, niegdyś znaczących w tym środowisku. Z głównej alei można dostrzec bez trudu drewniany krzyż, poświęcony bohaterom wojny z 1920 r. Po lewej stronie znajduje się nagrobek ostatniego burmistrza Żmigrodu Leona Karcińskiego oraz jego małżonki.

Naprzeciwko zwraca uwagę pomnik z rzecznego kamienia, zwieńczony metalowym krzyżem. Inskrypcja informuje, że spoczywa tu rotmistrz Mieczysław Żarski, zamordowany bestialsko w Kątach. Dalej mijamy grób Antoniego i Jadwigi Sas Zawiszów. Oboje od czasów okupacji prowadzili praktykę lekarską. Częściowo odnowiony nagrobek czeka na gruntowną renowację. Nieco w głębi, po lewej stronie, widać cokół z żelaznym krzyżem. To grób powstańca styczniowego Jana Siwińskiego, który aż do śmierci mieszkał w dworku na Mytarc Skręcając z głównej alei w prawo, wchodzimy na teren cmentarza wojennego nr 8. Leżą tu żołnierze wojsk austro-węgierskich, polegli podczas I wojny światowej.

Opuszczając wojskową nekropolię widzimy z prawej, tuż przy jej ogrodzeniu, odnowiony grobowiec rodzin Jakubców i Kuklińskich. Spoczywają w nim szczątki Władysława Jakubca (naczelnika sądu w Żmigrodzie Nowym), jego małżonki Marii oraz ich rodziców i opiekunów. Po drugiej stronie alei, nieco w bok, dostrzegamy wyremontowany niedawno granitowy nagrobek powstańca styczniowego Piotra Nowosielskiego. Wokół niego ułożono nową kostkę. Po sąsiedzku wznosi się betonowy nagrobek z metalowym krzyżem. Spoczywa tu nieznana osoba wyznania prawosławnego - prawdopodobnie jedyna na żmigrodzkim cmentarzu. W przyszłym roku również on zostanie odnowiony.

Z daleka jest widoczna zbiorowa mogiła żołnierzy AK, zamordowanych przez hitlerowców w Rzepienniku i innych miejscach kaźni. Po ekshumacji ciała zamordowanych spoczęły na cmentarzu w Nowym Żmigrodzie. Rodziny ofiar ufundowały okazały pomnik.

Tutejsza nekropolia posiada również nowszą część, z granitowymi nagrobkami, stojącymi w równych szeregach przy asfaltowych alejkach. Po drugiej stronie ustawiono kontenery na śmieci. Powinny być one segregowane. Różnie z tym bywa, chociaż nastąpiła widoczna poprawa. Przypominamy więc o konieczności dostosowania się do zasad ich użytkowania. Z góry dziękujemy w imieniu właściciela cmentarza.

J. Dębiec

Napisany dnia: 16.11.2011, 12:16 , Tagi: Nowy Żmigród

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ obserwator
dnia 18.11.2011, 08:02 · Zgłoś
Komsomolcu gdzie matura!
Odpowiedz
1
@ tępiec
dnia 17.11.2011, 23:41 · Zgłoś
Co on tu wypisuje! Kto to puścił bez sprawdzenia faktów ?
Odpowiedz
3
@ Januszek
dnia 17.11.2011, 15:53 · Zgłoś
Ostatnio bardza durzo artykółów o Żmigrodzie , czyżby władza powiatu byla z tamtąd. Ostatnip widziałam obchody na cmentażu , były tłumy. Brawo???. Szacun dla właścicieli p0rtalu. Żenada!!!. Kto jest za???
Odpowiedz
7
@ SEWW
dnia 17.11.2011, 14:09 · Zgłoś
EEEEjejejj ale ci łupież d... obrobili wolałeś nic nie pisać chłopie.
Odpowiedz
4
@ Ego 1
dnia 17.11.2011, 09:20 · Zgłoś
Kto wypuszcza takie artykuły. Wiedza autora tego artykułu na temat święta kościelnego w dniu 1 listopada jest z poziomu dziecka uczęszczającego to przedszkola.
Odpowiedz
7
@ bingo
dnia 16.11.2011, 23:25 · Zgłoś
ciekawy jestem kiedy upiez byl ostatni raz w kosciele chyba bedzie sie nawracal bo idzie starosc no i co ludzie beda mowic a ze sie bieze za cmentarze to chyba i tam mozna jakis interes skrecic smiechu warte to wszystko
Odpowiedz
4
@ loka
dnia 16.11.2011, 21:55 · Zgłoś
nie wiedzialam o tym artykule
dzisiaj na Niego ,,nadepnelam"
przy okazji przeszukiwania artykulow
i tak zaczynam czytac ten
i tak czytam
i juz na wstepie czytam: CO ROKU PRZYJEZDZAJA LUDZIE Z CALEJ POLSKI DO NASZEJ MIEJSCOWOSCI...i
zaczynam miec watpliowsci
dylematy
o co chodzi...
zastanawiam sie...
dumam...
i...dalej nie wiem o co chodzi
widocznie jestem glupia
to w koncu do jakiej miejscowosci zjezdzaj ludzie z calej Polski???
skomplikowane to wszytsko
dotychczas myslaam ze...tam gdzie ma sie grob bliskich czy znajmoych sie poprostu jedzie
bez wzgledu na to czy to NEw Żmigros czy nie
czy szczecin

...
niepojmuje
za maly mam mozg
i w ogole ten aertykul ld a mnie dziwny jest
Odpowiedz
2
@ czytelnik
dnia 16.11.2011, 21:20 · Zgłoś
Czy ten portal to gazetka parafialna, coraz więcej pobożności tu! Szczęść Boże.
Odpowiedz
4
@ ja
dnia 16.11.2011, 21:20 · Zgłoś
taki tekst, jaki autor
Odpowiedz
-2
@ Ja
dnia 16.11.2011, 17:11 · Zgłoś
Właściciel cmentarza powinien wreszcie wyciąć drzewa, a zasadzić ładne tuje,bo często spadające konary niszczą nagrobki ,a z liśćmi też sobie trudno poradzić.
Odpowiedz
1
@ tujka
dnia 16.11.2011, 17:30 · Zgłoś
tuje sa beznadziejne
Odpowiedz
-5
@ Ja
dnia 16.11.2011, 19:43 · Zgłoś
Ale tuje to typowo cmentarne rośliny.
Odpowiedz
-2
@ Jan
dnia 16.11.2011, 16:34 · Zgłoś
wtf???!!!
Odpowiedz
5
@ lola
dnia 16.11.2011, 14:22 · Zgłoś
Nie ma czegoś takiego jak święto zmarłych. jest tylko i wyłącznie Święto Wszystkich Świętych. Kto pisze te artykuły?
Odpowiedz
8
@ nekropolitan
dnia 16.11.2011, 14:16 · Zgłoś
Na cmentarzu nr 8 spoczywają też żołnierze armii rosyjskiej oraz armii niemieckiej. Jak na mieszkańca Nowego Żmigrodu i dyrektora GOK-u wypadałoby taką wiedzę mieć...
Odpowiedz
11
@ Ja
dnia 16.11.2011, 14:13 · Zgłoś
Po pierwsze to nie ma wogóle czegos takiego jak Swieto zmarłych
Odpowiedz
8
@ Magda
dnia 16.11.2011, 12:43 · Zgłoś
Wszystkich Świętych obchodzimy 1 listopada, a Dzień Zaduszny czyli Wszystkich Wiernych Zmarłych dzień po. Nie mylmy pojęć :)
Odpowiedz
4
@ forint
dnia 17.11.2011, 10:53 · Zgłoś
Dla tego PRL-owca to nie ma roznicy liczy sie tylko to ile z tego mozna wyciagnac kasy
czlowiek bez sumienia i moralnosci
Odpowiedz
9
@ tolek
dnia 16.11.2011, 12:37 · Zgłoś
nie za późno ??? juz polowa listopada za nami a tu artykul z przed dwoch tygodni...
Odpowiedz
9
@ forint
dnia 16.11.2011, 15:08 · Zgłoś
Bo to jest odpowiedz konkurencyjnego stowarzyszenia na obchody 11 listopada
Po prostu lupiez zapomnial o wiazance i teraz cos mu tam wyskrobali a on sie podpisal
Odpowiedz
16
@ nick
dnia 16.11.2011, 12:27 · Zgłoś
Autor tego artykułu to nie wie kiedy jest Dzień Wszystkich Świętych a kiedy Święto Zmarłych? Żenada.
Odpowiedz
11
@ fin
dnia 16.11.2011, 15:35 · Zgłoś
W Kościele katolickim nie ma czegoś takiego jak Święto Zmarłych!!!
Odpowiedz
10
@ MIESZKANKA
dnia 16.11.2011, 15:36 · Zgłoś
Z tego co mi wiadomo 1 listopada obchodzimy św.Wszystkich Świętych.Nazwa Święto Zmarłych używana była w czasach komunistycznych,no ale widać niektórym to do dziś zostało.
Odpowiedz
7
@ zdzisio
dnia 16.11.2011, 18:40 · Zgłoś
Autorem tego dziwnego artykułu jest chyba "dyr" gok-u Jerzy D. a to wszystko tłumaczy. Żenada! Autopromocja w jego stylu... szkoda, że portal wydaje takie news-y
Odpowiedz
-4
@ gość
dnia 17.11.2011, 10:55 · Zgłoś
Nie macie racji dobrze jest naopisane . W kościele 1 listopada jest dniem Wszystkich Świetych natomiast drugi dzień to Święto Żmarłych i przestancie sie ośmieszać, odsyłam doźrudła.
Odpowiedz
0
@ postronna
dnia 17.11.2011, 12:26 · Zgłoś
Zgadzam się. 1 listopada jest Uroczystość Wszystkich Świętych, a dopiero 2 listopada tzw."Dzień Zaduszny"
Odpowiedz
1
@ fin
dnia 17.11.2011, 14:43 · Zgłoś
Święto zmarłych, inaczej Samhain (stare celtyckie święto), i sam się przestań ośmieszać. Polecam Ci źródło ortografii.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657