Strona główna

Rowerem do Starego i Nowego Żmigrodu

2
Napisany dnia: 01.08.2018, 12:17 , Tagi: Brak

Naturalne piękno Beskidu Niskiego podziwiać będą uczestnicy kolejnej - czwartej już w bieżącym sezonie turystycznym - wyprawy rowerowej, zorganizowanej przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Tym razem organizatorzy wypadu za miasto zapraszają mieszkańców Jasła i ich wakacyjnych gości do wspólnego zwiedzania Starego i Nowego Żmigrodu oraz okolic tych miejscowości.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia br. Rowerzyści, których poprowadzą znani w środowisku przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Tadeusz Wójcik i Adam Goleń, wyruszą sprzed JDK na około 55-kilometrową pętlę prowadzącą przez: Niegłowice, Dębowiec, Zarzecze, Świerchową, Osiek Jasielski, Mytarkę, Nowy Żmigród, Stary Żmigród (grodzisko na zamczysku), Nowy Żmigród, Samoklęski, Czekaj, Osiek Jasielski, Markuszkę, Załęże, Dębowiec i Niegłowice z powrotem do Jasła.

Nowy Żmigród leży przy ujściu potoku Głojsce do Wisłoki, na równinnym wzniesieniu o wysokości 313 m n.p.m., osłoniętym od południa i północy zalesionymi wzgórzami. Do wartych zobaczenia elementów architektury i zabytków należą tam m.in.: stojący na rynku pomnik z herbem Nowego Żmigrodu nawiązującym do pieczęci miejskiej z 1566 r., kościół pw. św. Piotra i Pawła z XVI w., kaplica cmentarna, cmentarz (nr 8) z I wojny światowej i cmentarz żydowski.

Stary Żmigród to miejsce niezwykłe, położone w pobliżu Góry Grzywackiej, znane z pozostałości zamczyska - grodziska na stromym zalesionym wzgórzu, które według przypuszczeń istniało już w czasach państwa Wiślan. Turystów powinny zaciekawić również: wielokrotnie przebudowywany kościół z XV w. z kaplicą z XIX w. oraz prezbiterium i wieżą z 1924 r., a także plebania i zabytkowy drewniany spichlerz.

***

Wyjazd: 4 sierpnia 2018 (sobota) godz. 9.00. powrót około godz.18.

Koszt: 10 zł (wpłaty przyjmowane są w sekretariacie JDK)

Program przewiduje ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Ilość miejsc ograniczona.

Obowiązuje kask ochronny!

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ łodyniec
dnia 01.08.2018, 17:43. Identyfikator użytkownika: v0yYVgWwEgQx
Ocena
komentarza:
1
Same koscioly i cmentarze..
W osieku zajedzcie do starego kosciola z 14 wieku. Dychniecie se w srodku bo chlodno ;)
@ kaj
dnia 02.08.2018, 08:39. Identyfikator użytkownika: 7EBcjukbDpfL
Ocena
komentarza:
-2
Kościół w osieku jest z XVw
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • KONKURS! Wygraj płytę z najpiękniejszymi kolędami

   

  Wraz z zespołem HIT Sanok przygotowaliśmy dla naszych Czytelników świąteczny konkurs, w którym do wygrania jest dziesięć płyt z najpopularniejszymi kolędami. Zasady konkursu są bardzo proste. Sprawdźcie sami.

 • Pracuj w Hucie Szkła w Jaśle – zdobywaj nowe kwalifikacje!

 • Z pomocą dla rodziny Labutów

  Państwo Alicja i Józef Labut z Bączala Dolnego, którym dwa dni temu doszczętnie spalił się dom potrzebują wsparcia i pomocy. Małżeństwo w podeszłym wieku nie marzy o niczym innym, jak o jego odbudowie.

 • Utrudnienia w ruchu na ulicy Czackiego w Jaśle

   

  Od 8 do 11 grudnia br. na ul. Czackiego odbędzie się wycinka drzew, spowodowana ich złym stanem biologicznym, zagrażającym bezpieczeństwu przechodniom i użytkownikom drogi. W związku z tym, w tych dniach nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Czackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja i 3-go Maja. AKTUALIZACJA

 • Stracili dom i dorobek całego życia

  W kilka chwil życie państwa Labutów z Bączala Dolnego zamieniło się w istny koszmar. Ogień strawił cały ich dom, w którym wychowały się ich dzieci. To właśnie w nim każdego roku cała rodzina spotykała się w święta. Po pożarze, który wybuchł wczoraj popołudniu pozostało tylko pogorzelisko.

 • Rada wybrała prezydium i składy komisji

  Radni Rady Miejskiej Jasła wybrali dzisiaj dwóch wiceprzewodniczących rady. Krzysztof Czeluśniak zgłosił Elżbietę Bernal. Bogusława Wójcik, Andrzeja Dybasia, Henryk Rak zaś Lecha Polaka. Wszyscy zgłoszeni wyrazili zgodę na kandydowanie. Głosowanie przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Mariola Mazur, Małgorzata Rymarz, Izabela Jankowska-Zawada, Jan Pierzchała (przewodniczący komisji).

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105