Strona główna

Rowerem do Starego i Nowego Żmigrodu

2
Napisany dnia: 01.08.2018, 12:17 , Tagi: Brak

Naturalne piękno Beskidu Niskiego podziwiać będą uczestnicy kolejnej - czwartej już w bieżącym sezonie turystycznym - wyprawy rowerowej, zorganizowanej przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Tym razem organizatorzy wypadu za miasto zapraszają mieszkańców Jasła i ich wakacyjnych gości do wspólnego zwiedzania Starego i Nowego Żmigrodu oraz okolic tych miejscowości.

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia br. Rowerzyści, których poprowadzą znani w środowisku przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Tadeusz Wójcik i Adam Goleń, wyruszą sprzed JDK na około 55-kilometrową pętlę prowadzącą przez: Niegłowice, Dębowiec, Zarzecze, Świerchową, Osiek Jasielski, Mytarkę, Nowy Żmigród, Stary Żmigród (grodzisko na zamczysku), Nowy Żmigród, Samoklęski, Czekaj, Osiek Jasielski, Markuszkę, Załęże, Dębowiec i Niegłowice z powrotem do Jasła.

Nowy Żmigród leży przy ujściu potoku Głojsce do Wisłoki, na równinnym wzniesieniu o wysokości 313 m n.p.m., osłoniętym od południa i północy zalesionymi wzgórzami. Do wartych zobaczenia elementów architektury i zabytków należą tam m.in.: stojący na rynku pomnik z herbem Nowego Żmigrodu nawiązującym do pieczęci miejskiej z 1566 r., kościół pw. św. Piotra i Pawła z XVI w., kaplica cmentarna, cmentarz (nr 8) z I wojny światowej i cmentarz żydowski.

Stary Żmigród to miejsce niezwykłe, położone w pobliżu Góry Grzywackiej, znane z pozostałości zamczyska - grodziska na stromym zalesionym wzgórzu, które według przypuszczeń istniało już w czasach państwa Wiślan. Turystów powinny zaciekawić również: wielokrotnie przebudowywany kościół z XV w. z kaplicą z XIX w. oraz prezbiterium i wieżą z 1924 r., a także plebania i zabytkowy drewniany spichlerz.

***

Wyjazd: 4 sierpnia 2018 (sobota) godz. 9.00. powrót około godz.18.

Koszt: 10 zł (wpłaty przyjmowane są w sekretariacie JDK)

Program przewiduje ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Ilość miejsc ograniczona.

Obowiązuje kask ochronny!

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ łodyniec
dnia 01.08.2018, 17:43. Identyfikator użytkownika: v0yYVgWwEgQx
Ocena
komentarza:
1
Same koscioly i cmentarze..
W osieku zajedzcie do starego kosciola z 14 wieku. Dychniecie se w srodku bo chlodno ;)
@ kaj
dnia 02.08.2018, 08:39. Identyfikator użytkownika: 7EBcjukbDpfL
Ocena
komentarza:
-2
Kościół w osieku jest z XVw
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym

  W Sądzie Okręgowym Krośnie zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym wobec Janusza Pachera pełniącego funkcję pełnomocnika Komitetu PiS w Skołyszynie. Został on zobowiązany do sprostowania nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej na temat Mariusza Sepioła. Janusz Pacher złożył zażalenie do sądu apelacyjnego.

 • W Trzcinicy otwarto zmodernizowany stadion lekkoatletyczny

   

  W piątek, w Trzcinicy dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

 • „U mnie nie będzie politykierstwa”

   

  Decyzję o kandydowaniu motywuję przede wszystkim wewnętrznym sprzeciwem wobec aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. – mówił dziś Antoni Pikul podczas zorganizowanej w Jaśle przez Komitet Obywatelski konferencji prasowej. Były zastępca burmistrza Jasła, jest „jedynką” na liście komitetu w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105