Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus

24

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach . Obie udostępnione usługi są bezpłatne.

Historia Pojazdu

www.historiapojazdu.gov.pl

Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Usługa skierowana jest głównie do:

kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,

sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.), jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.), dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa, liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja, oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:

unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,

datę pierwszej rejestracji pojazdu,

numer rejestracyjny,

które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.

Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

Bezpieczny Autobus

www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do:

podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,

przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne, dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu, komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Usługa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Tekst ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Napisany dnia: 03.07.2014, 10:11

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ robin
dnia 12.07.2014, 20:38 · Zgłoś
Sprawdzilem swoj samochod, ktorym w kwietniu 2014 przechodzilem przeglad i jestem zawiedziony brakiem podania przebiegu. Przeciez to najwazniejsza informacja dla potencjalnego kupujacego. Cala reszta to dla mnie bzdura. Po co komu dane techniczne i dane z karty pojazdu? Przeciez to jest w dokumentach a przebiegu w dowodzie i karcie nie ma. Przebieg mozna przesledzic w umowach z ubezpieczycielem, tyle ze sprzedajacy nie ma obowiazku nam ich pokazac. Mialo byc dobrze, a wyszlo jak zwykle.
Odpowiedz
1
@ stary
dnia 04.07.2014, 19:41 · Zgłoś
wszystko ok. tylko er-kasy nie mogę się doliczyć.
Odpowiedz
-3
@ wojtq
dnia 03.07.2014, 21:10 · Zgłoś
Cały ten system o d...ę rozbić, bo żeby sprawdzić historię auta które np. jest na drugim końcu Polski a chcemy je kupić to trzeba znać 3 parametry:
1. Nr rejestracyjny
2. VIN
3. Datę pierwszej rejestracji w PL
O ile rejestrację MOŻE łaskawie poznamy jeśli sprzedający jej nie zamaluje na foto, VIN pewno będzie podany w ogłoszeniu (zakładam że poprawny) to daty pierwszej rejestracji nie podaje już raczej chyba nikt z handlarzy. Dlatego niech sobie urzędasy i wielkie mózgi które utworzyły ten "zaje...sty" system w 4 litery wsadzą. Wczoraj chciałem z ciekawości sprawdzić historię mojego pojazdu i...lipa bo daty rejestracji nie pamiętałem a dymać specjalnie do samochodu mi się nie chciało.
Odpowiedz
0
@ ER-BUSY.
dnia 03.07.2014, 17:41 · Zgłoś
Nasze busu i tak najlepsze na Jasle choc maja po 1000000km.
troche rdzyda odpa ale jada
jak sie busy nie psuja to gazu...
Odpowiedz
-1
@ geo
dnia 03.07.2014, 15:02 · Zgłoś
Fajne to, jest jeszcze trochę błędów u mnie akurat w dziale oś czasu w kilku miejscach jest pomyłka o dwa lata ale to dopiero początki i pdf-a można sobie pobrać.
Odpowiedz
-3
@ tylko KNP
dnia 03.07.2014, 14:00 · Zgłoś
@ Ryfka Zimerman : wszystko by się zgadzało tylko zapewne tato Ci nie mówił że przeciwko niemu działają inne firmy w tej branży które też zwolniły pracowników i aby się utrzymać na rynku musiały obniżyć ceny swoich produktów. Te "kokosy" które zostały tacie po zwolnienu pracowników jednak coś przekolorowane. Tak wiem rodzice nie wszystko mówią swoim dzieciom. Może to i dobrze ?
Odpowiedz
1
@ otok
dnia 03.07.2014, 14:08 · Zgłoś
Przeciwko niemu ? W koncernach i korporacjach ( wiekszosc Zimermany i inne Ryfki ) wszystko jest ustalane , więc nie ma mowy o jakiejs walce przeciwko .
Odpowiedz
3
@ myślenie nie boli
dnia 03.07.2014, 14:22 · Zgłoś
Dlatego to co jest w Polsce to nie żaden wolny rynek i liberalizm. To wielkie korporacje naciskają na sprzedajne rządy by tworzyły im takie przepisy które uniemożliwią start nowych prężnych firm - konkurentów. Dowodem na to jest chociażby rynek samochodów. Ile nowych fabryk samochodowych powstaje ? ZERO! Bo przepisy mówią że młody przedsiębiorca któremu uda się wyprodukować samochód musi pierwsze 100 egzemplarzy rozwalić o mur w testach bezpieczeństwa. TO NIE JEST WOLNY RYNEK ! Na wolnym rynku corocznie powstawałoby setki nowych marek samochodów. Część z nich by bankrutowała a zostawały najlepsze. Efekt byłby taki żę mielibyśmy samochody na poziomie XXII wieku.
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 03.07.2014, 11:10 · Zgłoś
e-papieros, e-mail , e-usługi = e- goowno :D

łohohohohohoohhohohoohhohohohho
Odpowiedz
4
@ tylko KNP
dnia 03.07.2014, 12:05 · Zgłoś
Eee nie takie g0wno, bo usluga e-urzędnik posłałaby na zieloną trawkę całkiem pokaźną grupkę pierdzących w stołk urzędników (pierdzenie sponsorowane z pieniędzy uczciwie pracujących obywateli ). Wtedy możnaby obniżyć podatki. Wtedy wszystko tzn. towary/uslugi byłyby tańsze i łatwiej dostępne dla uczciwie pracujących. Trzeba czym prędzej wprowadzić e-urzędnika (kompoutery robią to dużo szybciej i się nie mylą) zwolnić ślizgających się na naszych doopach biurokratów i obniżyć ZNACZNIE PODATKI.
Macie gotowy przepis na krainę mlekiem i miodem płynącą.
Odpowiedz
3
@ antywiejska
dnia 03.07.2014, 12:43 · Zgłoś
e-europoseł bredzący w niezrozumiałym języku też by sie tobie podobał polityczny trollu ?
Odpowiedz
-1
@ telewzija kłamie i manipuluje
dnia 03.07.2014, 12:50 · Zgłoś
@ antywiejska: W erze nie zmanipulowanego i wolnego internetu branie na serio to co telewizja podaje jest ( nie obraź się ) kalectwem intelektualnym.
Odpowiedz
4
@ Mario B.
dnia 03.07.2014, 12:53 · Zgłoś
wolny internet ??? Kpisz ? czy mówisz o szybkosci łącza ? Internet jest tak samo "wolny " jak prasa TV czy radio . Im szybciej to zakumasz tym szybciej zaczniesz samodzielnie myśleć .
Odpowiedz
-1
@ też za KNP
dnia 03.07.2014, 12:55 · Zgłoś
@ Mario B. Podaj przykłady i dowody na to że internet nie jest wolny albo uznam że nie można traktować Cię poważnie.
Odpowiedz
5
@ sprzedawca AGD
dnia 03.07.2014, 12:59 · Zgłoś
@tylko KNP - piszesz totalna bzdurę . gdyby tak wszystko zamienic na e-costam to kazdy straciłby pracę bo wystarczyłby tylko jeden informatyk ktory zaprogramowałby kazdy urząd sklep itp.
Na ten przyklad ja straciłbym pracę bo kazdy wolałby kupic w e-sklepie w którym towar dociera do odbiorcy bezposrednio od producenta omijając sprzedawcę . Rozumiem ze JKM jest za zwiekszeniem bezrobocia i kaze wam wypisywac te brednie ?
Odpowiedz
4
@ Mario B.
dnia 03.07.2014, 13:01 · Zgłoś
@ też za KNP przykłady ? Poszukaj sobie chocby na tutejszym portalu . Inetrnet jest tak samo podatny na manipulacje a czesto manipulacja jest łatwiejsza niz w TV . Wiec przestań brnąć jeden drugim że internet to taki cud .
Odpowiedz
0
@ tylko KNP
dnia 03.07.2014, 13:16 · Zgłoś
@ Mario B. Wszystko jest podatne na manipulację tylko w internecie miliardy stron i setki milionów serwerów rozproszonych po całym świecie baaaaardzo trudno zmanipulować władzy przy korycie. Wniosek internet jest to wolnościowe medium.

@ sprzedawca AGD: dawno dawno temu pole pszenicy ścinano sierpami i cała wioska miała pacy po pachy przez kilka miesięcy ! Przyszła mechanizacja i taki straszny wróg "ludzia pracy" KOMBAJN spowodował że to samo pole kosi się i młóci przez godzinkę, a rolnik na miedzy z rekoma w kieszeni obesrwuje kombajn. ILE LUDZI STRACIŁO PRACĘ PRZE KOMBAJN ? ! Poprostu ludzie zamiast napierniczać sierpami znaleźli sobie inne zajęcie.

Podam inny przykład partia Socjalna Polska (taka partia pod pseudonimem Solidarna Polska) chcę walczyć z Tesco ponieważ w nocy wprowadziło do sklepów samoobsługę i dzięki temu zabiegowi mogli zwolnić pracowników z nocnych zmian i obniżyć ceny. Teraz zwykły klient np. kupując w tesco 100kg cukru oszczędza 50zł . Już widzę ile myśli pojawia się w Twojej głowie na wydanie tych zaoszczędzonych 50zł. Przez to że Tesco zwolniło pracowników i obniżyło ceny( tak musi obniżyć bo konkurencja to na nich wymusza) to co miesiąc wybierzesz się ze swoją połówką do restauracji która mając wiecej klientów zatrudni tych ludzi zwolnionych przed chwilą z Tesco. Gospodarka to system naczyć połączonych ! To że sklep obniżył koszta zwalniając pracowników spowodowało że zaoszczędziłeś na cukrze 50zł które wydałeś w restauracji na wystawny obiad (do tej pory nie było Cię na to stać). Restauratow widząc zwiększony ruch w interesie szybciutko zatrudni nowych pracowników (może to będą Ci zwolnieni z Tesco ?)

Takie myślenie dla komuchów, lewaków i socjalistów jest abstrakcyjne - niestety.
Odpowiedz
2
@ tylko KNP
dnia 03.07.2014, 13:34 · Zgłoś
Tak samo działa obniżka podatków. Zwalniamy urzędników i obniżamy podatki(nie trzeba im płacić pensji) w efekcie cukier w sklepach tanieje uczciwi ludzie mają więcej pieniędzy = gospodarka kwitnie ! Nie martw się o zwolnionych urzędników bo szybciutko zobaczysz ich w knajpie otwierających Ci drzwi toalety z której skorzystasz po wystawnym obiadku.
Odpowiedz
4
@ wiesniak
dnia 03.07.2014, 13:53 · Zgłoś
Ile kosztuje godzina pracy kombajnu a ile kosztowala kiedys praca ludzi ? teraz ludzie w polu nie pracuja a chleb w sklepie drozszy . JKM chce zastapic ludzi maszynami czyli chce bezrobocia .
Odpowiedz
-3
@ Ryfka Zimerman
dnia 03.07.2014, 13:57 · Zgłoś
U mojego tate kiedys pracowao 300 ludzi , dzis pracuje 10 a reszte robiom maszyny , dzieki temu moje tate ma wiecej pieniedzy dla mnie
Odpowiedz
-1
@ tylko KNP
dnia 03.07.2014, 13:57 · Zgłoś
@ wiesniak : czytania ze zrozumieniem uczyli w podstawówce ale ok to idźmy twoim tokiem myślenia i stwórzmy w każdym powiecie urząd do ręcznego liczenia i katalogowania ziarenek piasku i kamieni. Wiesz ile ludzi znajdzie prace. I broń Boże żeby niczym sobie nie pomagali (sitka, zmiotki i łopaty będą surowo zakazane. Wszystko ręcznie) WSZYSCY BĘDĄ MIELI PRACE :)

Mniej telewizora kolego
Odpowiedz
2
@ otok
dnia 03.07.2014, 14:05 · Zgłoś
To oczywiste ze ickom zalezy zeby obnizac koszty wprowadzając wszędzie gdzie sie da maszyny . Oni zarobia nawet na cyfryzacji , wystarczy popatrzec jakie firmy produkują wirusy by potem sprzedac oprogramowanie je zwalczajace .
Odpowiedz
-1
@ #KNP
dnia 03.07.2014, 14:07 · Zgłoś
Przemysł spożywczy produkuje dużo tłustych produktów tylko po to aby poźniej sprzedać głupiej gawiedzi suplementy na odchudzanie - kolejny argument telewizyjnego leminga
Odpowiedz
0
@ Gość
dnia 05.07.2014, 11:12 · Zgłoś
Błąd myślowy z tą "zieloną trawką", który popełniają również politycy rządzący, chcąc przypodobać się wyborcom. Niestety wg mojej skromnej oceny, usługi elektroniczne owszem winny przyśpieszać obsługę petentów, jednak wcale nie wiążą się to ze zmniejszeniem stanu osobowego administracji. Administracja musi realizować ustawowe zadnia nadzoru i kontroli. Sęk jest w tym, aby zadania realizować skutecznie, a do tego niezbędne są m.in.:
1. Czytelne dla wszystkich stron prawo
2. Właściwe i spójne dla wszystkich służb procedury postępowania organów państwa, aby nie opowiadać dyrdymałów o państwie policyjnym, jak ściga się łamiących prawo.
3. Nie nękać uczciwych obywateli i przedsiębiorców.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657