Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Skazani walczą z nałogiem

28

Osadzeni uczestniczą w terapiach, które mają im pomóc uwolnić się od nadużywania alkoholu. - Duży nacisk kładziemy na to, żeby pokazać im, że alkohol bezpośrednio przekłada się na przestępczość – wyjaśnia kpt. Lilianna Polak, kierownik działu terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Jaśle.

Zakład Karny w Jaśle swoją przygodę z oddziaływaniami terapeutycznymi rozpoczął na początku lat 90. Widząc potrzebę prowadzenia terapii ze skazanymi uzależnionymi od alkoholu, podjęto kroki zmierzające do powstania 27-osobowego oddziału terapeutycznego. Dzięki tym staraniom na przełomie lat 94/95 powstały sale terapii, biura dla psychologów oraz cztery cele, w których przebywają skazani na czas odbywania rozmów ze specjalistami.

Był to pierwszy zakład z oddziałem terapeutycznym na Podkarpaciu, który zaczął funkcjonować po 2003 r. - Przez 12 tygodni zajmujemy się skazanymi z całej Polski uzależnionymi od alkoholu. Zdarzają się sytuacje, że trafiają również ci, którzy wcześniej odbywali terapię z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi – podkreśla kpt. Lilianna Polak. - Zajęcia z osadzonymi prowadzone są zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Dwie to są grupy zadaniowe, a jedna to edukacyjno-motywacyjna. Do niej przydzielone są osoby, których motywacja do terapii jest słaba, stawiają opór terapii, gdyż się obawiają. Przekazujemy im wiedzę na temat uzależnienia i próbujemy dokonać zmiany ich myślenia, żeby sami zobaczyli bez mocnego nacisku, że picie im nie służy – dodaje.

Terapie indywidualne jak podkreśla psycholog pozwalają dotrzeć głębiej do każdego skazanego, a od początku jej trwania widać, która osoba ma chęć do tego, aby zmienić swoje życie na lepsze. Program, który został przygotowany w celach terapeutycznych zakłada m. in. przekazywanie wiedzy na temat skutków picia, aby poczuli się odpowiedzialni za swoją chorobę. -Często przychodzą z przekonaniem, że nic się w ich życiu nie zmieni, bo jest już za późno. Chcemy im pokazać, że wyznaczanie sobie nowych celi ma sens. Skoro nie może być dobrym ojcem, może być dobrym dziadkiem – podkreśla L. Polak.

Okazuje się, że skazani, którzy są uzależnieni od alkoholu nierzadko są sprawcami przemocy wobec swoich bliskich, dlatego program, który jest realizowany podczas terapii jest także ukierunkowany na omówienie i dogłębne wniknięcie w przyczyny takiego zachowania. - Bardzo często, kiedy w rozmowie schodzimy na głębszy poziom, to okazuje się, że w przeszłości wielu z tych mężczyzn było ofiarami przemocy w swoich rodzinnych domach. Styl ojców, matek oparty był na stosowaniu kar cielesnych. Bardzo często w tych rodzinach już wcześniej był problem alkoholowy. To ich zachowanie nie wynika z potrzeby skrzywdzenia, tylko podniesienia własnej samooceny. Nigdy nie jest tak, że tych rodzinach jest jeden rodzaj przemocy, gdyż jest to także przemoc ekonomiczna, seksualna, szantaż emocjonalny, psychiczny. To nie dzieje się nagle, ale trwa latami – tłumaczy pani Lilianna.

 - W codziennej pracy terapeutycznej, wychowawczej nie zapominamy o jednej rzeczy, że skazanego nie traktujemy przedmiotowo a podmiotowo. Do każdego podchodzimy indywidualnie. Patrząc na zabójcę, gwałciciela nie patrzymy na niego przez pryzmat przestępstwa, bo my cały czas może naiwnie wierzymy w to, że taki skazany może się zmienić – zaznacza mjr Piotr Chmielewski, kierownik działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Jaśle.

Co dwa lata prowadzone jest badanie efektywności terapii uzależnień. Skazani wypełniają ankietę, z której terapeuci dowiadują się w jakiej kondycji byli na początku zajęć, a w jakim stanie je skończyli. Ankiety są również wysyłane do ich domów, czy zakładów karnych, w których przebywają. - Wśród osób, które odbyły terapię wskaźnik powrotu do przestępstwa był znikomy. Wielu z nich dzwoni do nas i dziękuje za pomoc. Co więcej, zapewniają nas, że utrzymują trzeźwość i podjęli pracę. Gdybym nie miała przekonania, że to co robimy jest słuszne to pewnie nie byłoby mnie tutaj – kwituje kpt. Lilianna Polak.

Ilona Dziedzic

[email protected]

Napisany dnia: 18.07.2017, 17:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ xxl
dnia 21.07.2017, 16:52 · Zgłoś
Sensej załóż im lepiej kimona, będziesz miał z kim ćwiczyć i połączysz przyjemne z pożytecznym!
Odpowiedz
-1
@ xxl
dnia 20.07.2017, 16:53 · Zgłoś
Krisa - dobrze, że ten z lewej trzyma wysoko gardę to najdłużej z nich przetrwa!
Odpowiedz
0
@ Zxxl
dnia 21.07.2017, 07:47 · Zgłoś
Bo obroni się?Lepiej nie zaczynać.
Odpowiedz
1
@ ***
dnia 20.07.2017, 06:59 · Zgłoś
Jest i projektor i super tv i laptop i to, co się Wam wydaje, że jest potrzebne. Ale najpotrzebniejszy jest człowiek, który posłucha, a w terapii relacja, motywacja i czas :-) Pozdrawiam :-)
Odpowiedz
1
@ Ważny Człowiek
dnia 20.07.2017, 09:39 · Zgłoś
Plansze z pismem pisanym bardziej przemawiają do czytającego,a najbardziej kontakt wzrokowy z osobą,umiejącą słuchać,z dobrymi intencjami dla rozmówcy.Coraz bardziej ludzie potrzebują terapeutów,bo właśnie technika(komputery,komórki..)odciągnęła ich od kontaktów z drugim człowiekiem "twarzą w twarz".
Odpowiedz
1
@ Zatraceni
dnia 19.07.2017, 20:43 · Zgłoś
Piją,bo chcą się dowartościować,nabrać pewności siebie,odwagi.Piją,bo twierdzą,że to ich przyjemność życiowa.Piją,gdyż odziedziczyli tą skłonność w genach,lub los ich doświadczył i zatapiają smutki/bliskich brak/Terapia jest skuteczna i kto nie chce marnować życia,korzysta z niej i postanawia być władcą swego życia pokonując nałóg.Kto ma silną wolę-Zwycięży,czego życzę tym,którzy chcą godnie żyć.Wielkie uznanie dla ZK w Jaśle i prowadzoną resocjalizację-dawanie szans.
Odpowiedz
-5
@ AA
dnia 19.07.2017, 10:01 · Zgłoś
Chmielewski.. i wszystko jasne xD
Odpowiedz
5
@ Amba
dnia 19.07.2017, 09:52 · Zgłoś
Tych ludzi nie zniszczył alkohol tylko ich słabe charaktery i wszystko w temacie.
Gdyby nie alkohol, to pustkę w swoim życiu wypełniliby czym innym, hazardem albo czymkolwiek innym w czym można się zatracić i unikać dalej prawdziwego, odpowiedzialnego życia.
Odpowiedz
2
@ JB
dnia 19.07.2017, 09:48 · Zgłoś
Na pierwszym zdjęciu prelekcje prowadzi Stonoga.
Odpowiedz
0
@ bicz
dnia 21.07.2017, 22:57 · Zgłoś
A może Sowa i Przyjaciele?
Odpowiedz
2
@ wujo
dnia 19.07.2017, 06:11 · Zgłoś
i fajnie,podchodzicie do "marginesu"jak człowiek do człowieka wierząc że mogą sie poprawić-tak czymać
Odpowiedz
8
@ Znający temat
dnia 18.07.2017, 21:11 · Zgłoś
Byłem na prelekcji "Alkohol i praca" z Taką paną psycholog z Rzeszowa. która powiedziała, spytała się kto nie pije alkoholu, zgłosiło się nas dwóch ja i mój kolega z Sanoka nie spożywamy żadnego alkoholu. babina była w szoku. Wiecie co powiedziała, że my jesteśmy ukryciu alkoholicy, bo ona nie może tego zroumieć, - czy ona pije oto jest pytanie?
Odpowiedz
1
@ Do znającego temat
dnia 18.07.2017, 22:40 · Zgłoś
Wierzę Ci i znam takie osoby.Terapeutka doznała szoku,bo w skali dzisiejszego pijaństwa Jesteście fenomenalni.Ukryty alkoholizm, to łaknienie go "drzemie"w organizmie i nie czujesz potrzeby pić.Ja nie piję, dostaję drgawek na widok wódki.Namawiana do wypicia byłam gotowa uciec, nie rozumieli, że czuję wstręt.
Odpowiedz
8
@ mm
dnia 18.07.2017, 21:05 · Zgłoś
Takie terapie nic nie pomagają. Przeważnie uczęszczają na nie ci, którzy muszą. A prawda jest taka, że kto chce to pije, a kto nie chce nie pije. Terapie muszą być, bo z czego żyli by terapeuci. Szkoda tylko, że nikt nie robi badań, czy dana terapia była skuteczna, ile osób wyszło z uzależnienia. W każdym razie wyniki byłyby marne.
Odpowiedz
0
@ Mmmm
dnia 18.07.2017, 22:25 · Zgłoś
Rozmawiałam kiedyś z abstynentem,zwierzał się,że pijąc,był już na dnie,właśnie taka terapia pomogła mu odbić się od dna-psychoterapeutka zalecała pisać mu pamiętnik i tak uratował Siebie.
Odpowiedz
1
@ Szansa
dnia 20.07.2017, 09:30 · Zgłoś
Dawniej więźniowie odbywali kary w celach w odosobnieniu.Obecnie mogą uczestniczyć w zajęciach,pomagających odnaleźć się w trudnej rzeczywistości.Pozdrowienia dla Wszystkich.Podziękowania dla pracowników ZK za pomocną dłoń dla każdego.
Odpowiedz
14
@ x
dnia 18.07.2017, 19:29 · Zgłoś
Nikt w wiezieniu nie idzie na terapie zeby przestac pic tylko zeby wokande wczesniej dostac wszystko to pic na wode
Odpowiedz
1
@ kudzu
dnia 18.07.2017, 19:23 · Zgłoś
Wszystykie te durne psychologiczne terapie "na gembę" mają skuteczność 2-5% reszta kursantów wraca do picia w najlepsze. Ja u mojego ojca zastosowałem roślinę: Opornik łatkowaty zwanym potocznie Kudzu i uzyskałem wspaniełe efekty - przestał pić a jak już pije to bardzo małe ilości. Polecam każdemu kto ma to nieszczęscie w rodzinie.
Odpowiedz
2
@ Do kudzi
dnia 18.07.2017, 22:17 · Zgłoś
Czytałam o kudzu,pomaga też uwolnić się od innych uzależnień.Też słyszałam,aby pić czarną porzeczkę.Nawet ziemię z kretowiska mieszają z wódką i tak wymęczy,że ma wstręt do picia.To jest chyba w genach, ale też jak mówią terapeuci.Gratulacje za terapie.
Odpowiedz
1
@ Gazo
dnia 18.07.2017, 19:07 · Zgłoś
W Jaśle tylko picie a później odwyk. Takie tu mądrości
Odpowiedz
2
@ petrus
dnia 18.07.2017, 19:14 · Zgłoś
Cóż... jak ktoś nie znajdzie sobie innego hobby, to faktycznie.
Odpowiedz
8
@ ...
dnia 18.07.2017, 19:04 · Zgłoś
Jak nie pić w tym kraju?
Odpowiedz
7
@ ciekawy
dnia 18.07.2017, 18:22 · Zgłoś
temat wazny...ale te tablice to chyba z lat 60-tych...
Odpowiedz
6
@ x
dnia 18.07.2017, 19:24 · Zgłoś
jakie to ma znaczenie z jakich lat wazne jest to co jest na nich napisane a to jest niezmienne i zawsze takie samo
Odpowiedz
-4
@ ciekawy
dnia 18.07.2017, 20:55 · Zgłoś
heloł...jakis rzutnik z laptopa na sciane byłby ok...
Odpowiedz
0
@ x
dnia 19.07.2017, 08:34 · Zgłoś
oczywiscie ze tak byle by czytelne bylo
Odpowiedz
12
@ Grzes
dnia 18.07.2017, 17:08 · Zgłoś
Do takiej ładnrj Pani terapeutki to też bym pszedł na terapię :D
Odpowiedz
16
@ szogun
dnia 18.07.2017, 17:51 · Zgłoś
to bierz się za picie
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657