Strona główna

Śladami Świętego

0
Napisany dnia: 29.04.2007, 09:33 , Tagi: Brak
http://images20.fotosik.pl/278/e987be6da91efe2b.jpgPochodził ze Zdyni (Gorlickie), był uczniem jasielskiego, a później  sądeckiego gimnazjum.  Wstąpił do grecko-katolickiego  klasztoru bazylianów, wkrótce jednak przenosi się do słynnej  prawosławnej Ławry Poczajowskiej.  Tutaj swoimi zdolnościami i świątobliwością zwrócił uwagę przełożonych. I może dlatego został  skierowany do  prawosławnego seminarium  w  Żytomierzu. W listopadzie  1911 r.  Maksym  Sandowycz  otrzymuje  święcenia  kapłańskie i wraca na Łemkowszczyznę, do Grabu w Jasielskiem. Już 2 grudnia odprawia swoją pierwszą prawosławną mszę, pierwszą na Łemkowszczyźnie. Jak się okazało – niebezpieczną: dla zaborcy  i  władz kościelnych.
W tym zalążku prawosławia w Galicji,  władze widziały zagrożenie polityczne. Wszak  pachniało to moskalofilstwem – wręcz  zdradą. Dla grecko-katolickich władz kościelnych prawosławna  msza  była prawdziwym „wrzodem na zdrowym ciele”. 

Wkrótce ks. M. Sandowycza aresztowano (III 1912 r.) i  fałszywie  oskarżono o szpiegostwo na rzecz Rosji. W  1914 r. rozpoczął  się proces, jednak duszpasterza uniewinniono. Zaraz na początku wojny został aresztowany ponownie. Niewyjaśnioną sprawą jest jego pospieszne rozstrzelanie (6 IX 1914) bez wyroku na dziedzińcu gorlickiego więzienia. Przyczyn  męczeńskiej  śmierci  ks. M. Sandowycza  usiłował dociec w 1936 r. wybitny etnograf prof. Roman Reinfuss. Po nim próbowało wielu – zagadka pozostała.

W 1994 r. ks. Sandowycza wyniesiono na ołtarze – został pierwszym świętym Łemkowszczyzny.

To tylko krótki biogram świętego. W naszym Beskidzie pozostały jednak ślady i pozostałości po pierwszym męczenniku i świętym. Na pewno w jakiś sposób ten zalążek prawosławia wpisał się w późniejszą schizmę tylawską. A ślady namacalne, widoczne – znajdziemy podczas wędrówek po Beskidzie Niskim.

http://images21.fotosik.pl/223/0b468d7ad2c489c9.jpg
Grab: Cerkwi już nie ma, pozostało tylko miejsce po niej – dzisiaj stoi tu rzymsko-katolicka kaplica.
← Rycina nieistniejącej cerkwi.
Czarne: W dwudziestolecie  wydarzeń gorlickich  (1934),  nad Czarnem wzniesiono obelisk dla upamiętnienia  męczeńskiej śmierć  ks. Maksyma Sandowycza. W owym czasie  w  rodzinnej grecko-katolickiej Zdyni było to niemożliwe, dlatego uroczystości te odprawiono w opanowanym przez prawosławie Czarnem.
Zdynia: Po wschodniej stronie szosy do Koniecznej i dalej do Bardejowa, na wysokiej skarpie znajduje się łemkowski cmentarz. Na nim znajdziemy właśnie grób świętego.
http://images21.fotosik.pl/223/fbb03531d2c5f826med.jpg
Zazwyczaj mija się cmentarz pędząc samochodem na przejście graniczne,  w bardziej lub mniej szczytnym celu. A może by się tak zatrzymać i wejść po kilku schodach? Grobu świętego szukać nie musimy. „Łemkowską Golgotę”, symbol tragicznych losów Łemków, po prostu widać!

Opracował: mar-k

 Zdjęcia: Marek Reczek

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Konkurs na dyrektora szpitala coraz bliżej

  Rada Powiatu w Jaśle wybrała dziś skład komisji, której zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To nie Zarząd Powiatu zatem, jak liczyły na to władze powiatowe zdecyduje o tym, kto zasiądzie w komisji. Wojewoda podkarpacki uchyliła uchwałę w tej materii podjętą przez radę w lutym.

 • Miasto ma w planach budowę mostu

  Władze miasta będą ubiegać się o dofinansowanie na realizację wieloletniego zadania związanego z budową nowej przeprawy mostowej przez rzekę Wisłokę łączącej tereny przemysłowe na osiedlu Gamrat z drogą krajową na ul. Krakowskiej w Jaśle. 

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Sędzi Anna Maria Wesołowska w ramach kampanii „Ty decydujesz”

  Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce. Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska...

 • Janusz Pacher kieruje pracą PUP w Jaśle

  Od wtorku obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle pełni Janusz Pacher. Zmiany podyktowane są ponad dwumiesięczną absencją dyrektora Dariusza Uliasza, który obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

 • Chcesz złożyć Twój e-PIT? Zobacz, jakie to proste

   

  Na podatników, rozliczających się na formularzach PIT- 37 i PIT- 38 czekają w tym roku spore ułatwienia.  W ramach wdrażanej usługi Twój e-PIT podatnik nie będzie musiał składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

 • Zmarł Józef Biernacki wieloletni prezes JKMiRJ

  We wtorek 12 marca br. zmarł w wieku 70 lat Józef Biernacki, współzałożyciel Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego w Jaśle oraz jego wieloletni prezes. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Bądź świadoma, dbaj o siebie – przypominają specjalistki

  W bezpłatnych warsztatach pt. „Babskie Sprawy” uczestniczyło blisko 40 kobiet w różnym wieku. Spotkanie prowadzone było przez Justynę Czerkiewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz Małgorzatę Bubę, położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną...

 • Podróżnicy z Jasła wyróżnieni na festiwalu "Kolosy"

  Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, którzy w minionym roku zakończyli zimowy trawers Karpat, otrzymali wyróżnienie w kategorii WYCZYN ROKU na 21. Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" w Gdyni...

 • Utrudnienia w ruchu pociągów na linii Kraków - Jasło

   

  Podróżni, którzy korzystają z oferty połączeń kolejowych Kraków – Jasło – Kraków wkrótce mogą spodziewać się utrudnień w ruchu pociągów. Ich powodem są planowane prace modernizacyjne na linii 108, które mają rozpocząć się już niebawem.

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105