Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Strażnicy miejscy będą pobierać próbki popiołu z pieców

126

Straż Miejska podobnie jak w latach poprzednich będzie przeprowadzać kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych i paleniskach domowych. Aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w mieście i przede wszystkim karać trucicieli, jasielska Straż Miejska uzyskała nowe narzędzia do prowadzenia kontroli.

Rozpoczął się sezon grzewczy, więc szczególnie wieczorami tu i ówdzie czuć, że do pieców trafia nie tylko legalny opał, ale i różnego rodzaju odpady. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wrzucając do pieca odpady, trują siebie, swoich najbliższych i sąsiadów. Szkodliwe substancje najczęściej unoszą się i po czasie opadają w najbliższej okolicy. Alergia, częste zapalenie gardła, problemy z górnymi drogami oddechowymi to mogą być właśnie konsekwencje spalania śmieci w piecach. Ponadto to dość powszechny proceder, który w myśl Ustawy o odpadach jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny.

Funkcjonariusze już w latach poprzednich podejmowali różne działania, by ścigać trucicieli. Ale to było trudne zadanie, bo często nie dało się udowodnić, czy w danym piecu rzeczywiście spalone zostały odpady, laminowane płyty, stare meble, czy kawałki drewna pokryte farbą lub impregnatem. To da się wykryć dopiero dzięki badaniu popiołów i sadzy. Jasielscy strażnicy miejscy przygotowują się właśnie do tego, by nie tylko prowadzić kontrole na posesjach, których właściciele podejrzewani są o zatruwanie okolicy, ale by tam gdzie to konieczne, pobierać także próbki popiołu. Przedstawiciele Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju, przeprowadzili szkolenie w tym zakresie dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Jaśle.

Straż Miejska ma do dyspozycji specjalnie pojemniki, do których będzie pobierać próbki popiołu. Taki pojemnik jest następnie odpowiednio zabezpieczany, plombowany i wysyłany do laboratorium, gdzie próbka popiołu poddawana jest badaniu. Po kilku dniach otrzymujemy wyniki, które wskazują na to, co zostało spalone w piecu. Badanie popiołu jest kosztowne, dlatego nie będzie stosowane przy każdej kontroli, a jedynie tam, gdzie będą wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju opału używa właściciel nieruchomości. Jeżeli kontrola lub badania wykażą, że właściciel nieruchomości spalał śmieci lub innego rodzaju odpady, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł.

Warto również pamiętać, że Straż Miejska, na podstawie upoważnienia Burmistrza Miasta Jasła, a także na podstawie art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska, ma prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Trzeba wiedzieć, że uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia

Straż Miejska w Jaśle

Napisany dnia: 05.11.2017, 14:39

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ad rem
dnia 30.11.2018, 04:49 · Zgłoś
Miałbym poważne wątpliwości co do dokonywania kontroli u tzw. wszystkich. Ustawa zezwala na kontrolę prowadzących działalność gospodarczą (osoby fizyczne i różnej maści spółki-osoby prawne).
1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3.
Odpowiedz
0
@ Rychu
dnia 20.11.2017, 09:11 · Zgłoś
Zapraszam na Konopnickiej.
Powąchasz sobie i L4 murowane.
Odpoczniesz od pracy, bo kaszel masz jak w banku na kilka dni.
Odpowiedz
1
@ Nikoś
dnia 14.11.2017, 14:19 · Zgłoś
Niegłowice-Bajdy
Zapraszam na przewąchanie w okolicach kapliczki. Tam palenie wszelakiego ,,dobra,, to tradycja.
Odpowiedz
0
@ Rufen
dnia 07.11.2017, 19:57 · Zgłoś
Mogą przyjść do mnie zapraszam na kontrolę i proszę nie zapomnieć bloczka mandatowego i kilku długopisów. Najlepsza godzina to tak 16-19
Odpowiedz
-2
@ Hałas
dnia 07.11.2017, 08:42 · Zgłoś
Czy hałas też mogą przyjść zmierzyć czy to ich już nie interesuje?
Odpowiedz
1
@ Marcin
dnia 07.11.2017, 07:45 · Zgłoś
Niech tylko przyjdzie ...
Odpowiedz
-1
@ malkontent
dnia 06.11.2017, 22:37 · Zgłoś
Może by także straż miejska pobrała próbki z odzieży w szmateksach, często są to prawdziwe bomby bakteriologiczne stanowiące istotne zagrożenie dla zdrowia.
Odpowiedz
-3
@ jurciu
dnia 06.11.2017, 18:18 · Zgłoś
Jak węgiel będzie kosztował 2000 za tonę a zarobki 1450 to poco segregacja śmieci wszystko się spali na smród niema normy . Alergia nie jest z smrodu ani z brudu tylko z czystości żyjemy za sterylnie
Odpowiedz
1
@ Stanley do jasia
dnia 06.11.2017, 17:44 · Zgłoś
Myślę,że określenie kocioł odnosi się do urządzenia,które podgrzewa wodę w układzie centralnego ogrzewania,natomiast piecem jest urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń ,gotowania,kiedyś także do wypieku chleba.
Odpowiedz
0
@ jasiu
dnia 06.11.2017, 18:14 · Zgłoś
Zarówno kocioł jak i piec spalają paliwa stałe ciekłe i gazowe,mogą również korzystać z energii elektrycznej.Kocioł ma czynnik obiegowy;wodę grzewczą,parę wodną lub olej diatermiczny które krążą w układzie kocioł,odbiorniki ciepła. kocioł.Piec może być piekarniczy,wypalający ceramikę i piec nie ma czynnika obiegowego. Odpowiedź którą napisałeś jest prawdziwa
Odpowiedz
1
@ Stanley do jasia
dnia 06.11.2017, 18:27 · Zgłoś
No,to skoro masz taką wiedzę,to po co pytasz,chyba,że dopiero co doszkoliles się.Dobre i to,człowiek całe życie się uczy a i tak głupi umiera,bo nie nadąża za wszystkimi nowinkami.
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 07.11.2017, 09:11 · Zgłoś
Chodzi o to aby pomóc ludziom w rozróżnianiu tych spraw.Następną sprawą jest nagminne stwierdzenie niedouków,że wybuchła butla z gazem i to stwierdzenie jest nagminne forsowane,tymczasem butla przeżywa wybuch prawie w 100 %.Piec i kocioł to nie nowinka lecz staroć
Odpowiedz
4
@ Stanley
dnia 07.11.2017, 12:27 · Zgłoś
Podobnie jest,jak ktoś mówi,że w piecu pali DRZEWEM.Ja twierdzę,że takiego pieca jeszcze nie wynaleziono,jeżeli pali,to DREWNEM.No,chyba,że pali ognisko rosnącym drzewem,to prawdopodobnie i Braweran nie pomoże aby konar zapłonął.
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 06.11.2017, 10:08 · Zgłoś
A czym się różni piec od kotła,proszę o odpowidzi?
Odpowiedz
0
@ jasiu
dnia 06.11.2017, 17:26 · Zgłoś
Nie ma chętnych na odpowiedź ?
Odpowiedz
5
@ duda
dnia 06.11.2017, 08:52 · Zgłoś
A kiedy po Jaśle przestana jeździć kopcące samochody? W tym autobusy MPGK (w zarządzie Burmistrza)???
Odpowiedz
0
@ Lewacka logika w akcji
dnia 06.11.2017, 15:58 · Zgłoś
Ja oczywiście popieram przedmówcę i jeszcze pragnę nadmienić iż należy zakazać ruchu ulicznego gdyż jazda samochodemo może powodować poważne kalectwo, inwalidztwo a nawet śmierć.
Odpowiedz
9
@ Stanley do duda
dnia 06.11.2017, 17:40 · Zgłoś
Mała poprawka panie duda,MPGK nie posiada autobusów a zajmuje się między innymi wodaciagiem i kanalizacyjną.Autobusów używa MKS.
Odpowiedz
0
@ Stanley do duda
dnia 06.11.2017, 18:57 · Zgłoś
Poprawka,miało być :wodociągiem i kanalizacją.
Odpowiedz
-9
@ zadowolony
dnia 06.11.2017, 07:50 · Zgłoś
i bardzo dobrze, przyjdą mrozy i dziady wymarzną !!! nie będą więcej palić byle czym i żebrać o zapomogi w mopsie a elity będą palić gazem bo ich na to stać i oddychać czystym powietrzem.
Odpowiedz
8
@ belfer
dnia 06.11.2017, 07:45 · Zgłoś
Ale się zagotowało... a najgłośniej o wolności wrzeszczą ci, co palą wszystkim, co znajdą w śmietniku.
Odpowiedz
6
@ cc
dnia 07.11.2017, 08:05 · Zgłoś
Wystarczy ustalić tych co tak wrzeszczą i wysłać kontrole i mamy czyste powietrze :) Wystarczy z 20 kontroli. I okaże się, że nie ci palą śmieci co nie mają za co opału kupić tylko cwaniaczki i kombinatorzy- ten co nie ma za co opału kupić w zimnie siedzi...
Co do wolności- macie rację- wasza sprawa co do pieca wrzucacie, ale to co z komina wypuszczacie to już nie jest TYLKO waszą sprawą, bo trujecie nie tylko siebie!!!
Odpowiedz
6
@ keller
dnia 06.11.2017, 06:57 · Zgłoś
ciekawe czy sami strażnicy palą w domu gazem ???
Odpowiedz
3
@ cc
dnia 07.11.2017, 08:06 · Zgłoś
Można palić też np. drewnem, węglem, olejem opałowym- TYLKO NIE ŚMIECIAMI!!!
Odpowiedz
-3
@ kito
dnia 06.11.2017, 00:06 · Zgłoś
i wreszcie ktoś zabiera się za tą sprawę ja palę gazem a jak wychodzę z domu wieczorem to tragedia jaki smród bo sąsiedzi palą czym popadnie i bardzo dobrze że będą sprawdzać właśnie jak tylko poczuję to będę dzwonić na SM
Odpowiedz
-8
@ mieszkaniec jasła
dnia 05.11.2017, 23:26 · Zgłoś
zapraszam panów jeśli chcą mieć sprawę o wtargnięcie na posesję
Odpowiedz
3
@ bokser
dnia 06.11.2017, 17:36 · Zgłoś
heee hee o czym ty piszesz jaką sprawę i komu. Wtargnąć to oni mogą i muszą jak jest potrzeba.
Odpowiedz
0
@ Stanley do mieszkaniec Jasla
dnia 06.11.2017, 19:14 · Zgłoś
Proponuje zapoznać się z art 225 i 226 kodeksu karnego i będziesz wszystko wiedział w temacie.
Odpowiedz
-1
@ do stanley
dnia 06.11.2017, 20:49 · Zgłoś
przytoczony art 225 dotyczy instytucji i osób prowadzących działalność gospodarczą
a nie wpuszczenie na posesję nie wiaże się ze znieważeniem
Odpowiedz
-3
@ Nie wytrzymam.
dnia 05.11.2017, 23:01 · Zgłoś
Nie wytrzymam, permanentna inwigilacja. Nie wytrzymam. :)
Odpowiedz
12
@ Stanley
dnia 06.11.2017, 19:08 · Zgłoś
Odpuść sobie,bo Ci żylka pęknie!
Odpowiedz
-1
@ Przeminęło z wiatrem
dnia 05.11.2017, 22:32 · Zgłoś
Trzeba iść na kompromis i zezwolić na palenie wszystkim i wszystkiego wtedy gdy prędkość wiatru przekraczą ustaloną granicę (np. 20 m/s) i po sprawie.
Odpowiedz
11
@ Bardzo dobrze
dnia 05.11.2017, 21:55 · Zgłoś
Wychodze tydzien temu przed dom i śmierdzi jak cholera- nikt nie dostanie kary za palenie weglem czy tekturą/papierem ale palenie płyt meblowych, butelek i folii to na dzień dobry mandat + pokrycie kosztów badania + kontrola co 2tyg- bardzo dobrze.
Odpowiedz
0
@ misiek
dnia 05.11.2017, 21:19 · Zgłoś
W tym kraju zawsze tak było - szczypało się obywatela, który miał mało. A bogatego giganta, co naprawdę truje (vide Mielec i słynne zakłady, z komina których unosi się stale pióropusz rudego dymu) jakoś ciężko służbom uszczypnąć...

A teraz ten zakład ma się przenieść do Jasła.
Odpowiedz
-7
@ misia
dnia 05.11.2017, 21:33 · Zgłoś
A Celpap może zanieczyszczać?
Odpowiedz
7
@ Stanley do obywatel
dnia 05.11.2017, 21:12 · Zgłoś
Mam prośbę,uświadom mnie,na czym mają Niemcy zarobić na nas miliardy i jakiej to ma dotyczyć waluty.
Odpowiedz
1
@ obywatel
dnia 05.11.2017, 20:36 · Zgłoś
czy wi nie widzicie że te wszystkie działania dążą do jednego do tego by ludzie zrezygnowali z opalania piecami na paliwo stałe z roku na rok będzie gorzej liczne kontrole, podwyżki węgla i drewna. Pseudo dofinansowania do pieców gazowych. I wszystko to pod osłoną "dbania o ekologię". Tak się bardzo nasi zachodni "szczerzy" sąsiedzi troszczą o to żebyśmy się nie truli że aż postanowili WYBUDOWAĆ DRUGI RUROCIĄG GAZOWY by dać nam możliwość opalaniem gazem dla naszego zdrowia. Więc nie dziwcie się że takie kontrole będą nagminne, podwyżki cen. Poprostu zostaniemy dobrowolnie zmuszeni do opalaniem gazem by "NASZA UNIA" była zdrowa a Niemcy zarabiali na nasz miliardy. A i dodam że tak bardzo nam się nie opłaca wydobywać naszego węgla że jest taki pogłębiający się deficyt że trzeba go sprowadzać z za granic Polski. I właśnie układanka powoli kończy się układać. Pozdrawiam
Odpowiedz
-2
@ Pomyśleć
dnia 05.11.2017, 21:29 · Zgłoś
Zajęto się dymem z komina,a dlaczego nie zbadają,co spuszczają samoloty(chemtrails)?
Odpowiedz
9
@ belfer
dnia 06.11.2017, 07:44 · Zgłoś
I kosmitami. :-D
Odpowiedz
3
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 06.11.2017, 14:17 · Zgłoś
Sprawa zmuszania do używania gazu to raz, bo kto nam zagwarantuje że za kilka lat taki Pawlak nie podpisze w Moskwie kontraktu stulecia na 10x droższy gaz dla polaczków. Druga sprawa to fałszywa flaga ze smogiem. Otóż SMOG to mikrocząsteczki które nie wyłapują elektrofiltny wielkich zakładów przemysłowych i nie powstaje w wyniku panielnia ZWYKŁYM piecem C.O ! Chodzi o wysiedlenie ludzi z dzielnic miast których zmusi się do podłączenia pod elektrociepłownie. Później się im podniesie opłatę za ogrzewanie, co zadłuży te gospodarstwa i wyrzuci ich z domów do baraków pod miastem. Dobrze sprawę tzw smogu wyjaśnia dr Jaśkowski. Wystarczy poszukać w YT.
Odpowiedz
0
@ Belferka
dnia 06.11.2017, 19:15 · Zgłoś
Przyjdą i zrobią porządek, a spuszczane z samolotów aluminium też zadziała.
Odpowiedz
4
@ Tasiemiec
dnia 05.11.2017, 20:16 · Zgłoś
Szkoda że na wioskach nie będzie żadnych kontroli..
Przydałoby się sprawdzić kilka domostw gdzie a zwłaszcza jedno gdzie zamiast kupić sobie butlę gazową osoba ta notorycznie kupuje wory ze szmatami i nimi pali "pod blachą".
Odpowiedz
3
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 06.11.2017, 14:11 · Zgłoś
Jak to nie będzie kontroli ? Kontrola jest bo niby to mało użytecznych idiotów i trolii ? Programowanie HD jest takie samo w mieście jak i na wioskach. Donoszą wszyscy na wszystkich. Za tak zwanej komuny kapusiów i donosicieli wytykało się palcami i byli skazani na ostracyzm społeczny. W dzisiejszych czasach telewizja HD i szeroko rozumiane media głównego ścieku tak sprały móżdżki gawiedzi że jeden kontroluje drugiego i się tym chwali. Nie bez powodu w każdych "kłamionościach" około 19-tej ciągle straszą wypadkami, katastrofami, zboczeńcami itp. Co ciekawe współczena felczerska "medycyna" jest gloryfikowana i wysławiana w niebiosa. Wtajemniczeni już wiedzą że jest dokładnie odwrotnie niż pokazuje kolorowe pudałko HD.
Odpowiedz
0
@ Pytanie
dnia 05.11.2017, 20:12 · Zgłoś
W mieście jest Straż Miejska, a co zrobić jeżeli mieszka się na terenie gminy? Kto wie kogo wzywać? Policję?
Odpowiedz
2
@ Parson
dnia 05.11.2017, 22:31 · Zgłoś
Najpierw musisz przejść szkolenie w sekcji kapusiów żeby móc donosić.
Odpowiedz
14
@ xxx
dnia 05.11.2017, 20:11 · Zgłoś
Z trucicielami coś trzeba zrobić, a najlepszą metoda jest kara finansowa. Polacy to naród ciemny, a w przypadku zanieczyszczania środowiska jest przodującym w Europie. Pali się byle czym i nie robią tego tylko ludzie biedni, ale również i ci, których bez problemu stać na dobre paliwo. Ogrzewam dom gazem już od dobrych 20 lat. Wokoło większość sąsiadów używa głównie drewna, które jest mało uciążliwe. Trafi się jednak jeden palący węglem, a okna w zimie otworzyć nie można, bo smród jak w kotłowni. Na dodatek albo ma węgiel złej jakości, albo dorzuca coś tam do pieca, bo czasami dym jest jak z Huty Katowice. I co z takim zrobić? Tylko kara finansowa.
Odpowiedz
-11
@ ...
dnia 05.11.2017, 20:53 · Zgłoś
ty jestes za to jasny lewaku
Odpowiedz
14
@ Stanley do xxx
dnia 05.11.2017, 21:02 · Zgłoś
Dobrze prawisz,nic dodać,nic ująć.
Odpowiedz
0
@ kornik
dnia 07.11.2017, 09:35 · Zgłoś
Czy drewno jest mało uciążliwe to nie jest takie pewne
Odpowiedz
2
@ Stanley
dnia 07.11.2017, 19:50 · Zgłoś
Jeśli drewno jest przesezonowane conajmniej trzy lata,to ma większą kalorycznosc i przy spalaniu ekologicznym czyli od góry dymem jest w zasadzie jedynie para wodna.
Odpowiedz
3
@ Sygnalista
dnia 05.11.2017, 19:26 · Zgłoś
Dziady trzeba nauczyć karzac po 1000 zł mandatu
Odpowiedz
10
@ czarny
dnia 05.11.2017, 19:08 · Zgłoś
i bardzo dobrze.Trucicielom wysokie kary.
Odpowiedz
-9
@ Sygnalista
dnia 05.11.2017, 18:20 · Zgłoś
Mój sąsiad pali podpaski żony. Smród na cala jasielska wieś
Odpowiedz
25
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 21:00 · Zgłoś
Czyli sąsiad to tzw.szkodnik społeczny ale Ty przynajmniej wiesz,kiedy sąsiadka ma "te trudne dni".
Odpowiedz
9
@ brawo
dnia 05.11.2017, 18:10 · Zgłoś
Moj sąsiad ma w ogrodzie spalarnie śmieci. Nie wiem dlaczego nie oddaje tego do gminy. Jak przyjdą do mnie to automatycznie biorę ich do ogrodu sąsiada i niech cos z tym robią. Gosc pali śmieci nawet w bialy dzień,dodatkowo psy roznoszą resztki.
Odpowiedz
12
@ ala
dnia 05.11.2017, 17:47 · Zgłoś
A co powiecie na to jak w gminie Brzyska wywozi się szamba,pozostałośći z przydomowych oczyszczalni na pole które jeste potem uprawiane w dodatku robi to sam Urząd Gminy
Odpowiedz
7
@ Do ala
dnia 05.11.2017, 21:37 · Zgłoś
Widocznie ludzkie odchody są lepszym nawozem niż zwierzęce.Przecież na pola wywozi się obornik.
Odpowiedz
8
@ emeryt
dnia 05.11.2017, 17:36 · Zgłoś
szkoda że kału nie pobieracie.
Odpowiedz
2
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:12 · Zgłoś
Spokojnie,do tego też dojdzie.
Odpowiedz
3
@ Sygnalista
dnia 05.11.2017, 17:09 · Zgłoś
Juz zadzwoniłem i podałem dane sąsiada teraz czekam w oknie
Odpowiedz
-11
@ Pale gazem więc mogą
dnia 05.11.2017, 18:57 · Zgłoś
Sobie pobrać wymaz z mojego noska...a wogóle to Straż miejska jest od pilnowania porządku publicznego w mieście! Kominiarze mają mało roboty...włodarze!
Odpowiedz
2
@ Sygnalisto
dnia 05.11.2017, 21:42 · Zgłoś
Stosujesz niemieckie metody,tam policja nie musi patrolować,ludzie sami pilnują porządku,zaraz doniosą-po cichu,lecz skutecznie.
Odpowiedz
9
@ srebrny
dnia 05.11.2017, 16:51 · Zgłoś
Polska robi sie panstwem totalitarnym wszystko podlega kontroli za chwile nie bedzie wolno nawet spokojnie mieszkac bo wpadnie ci do domu banda ludzi i zrobia z toba co sie im bedzie zywnie podobalo jak to bylo z czasow wojny albo za czasow komuny.Niestety do tego zmierzamy.Nasz kochany rząd dał 500 plus tylko ile nam zabiera po tych wszystkich podwyzkach czemu o tym nikt nie mowi. Na chwile polowa alt zniknie z drog po tej nowej refornie z przegladami technicznymi.Wiec zastanowmy sie czy chcemy isc do przodu czy chcemy sie cofnąć do sredniowiecza gdzie bedziemy mieli czyste powietrze ale wzamian bedzie nami rzadził pan feudalny ktory wycisnie z ciebie ile sie da.
Odpowiedz
12
@ Życzliwy
dnia 05.11.2017, 17:15 · Zgłoś
Wszystko się zgadza poza tym "nasz"
Odpowiedz
11
@ Człowiek z lasu
dnia 05.11.2017, 17:33 · Zgłoś
W średniowieczu płaciłeś: dziesięcinę, czyli 10 % od dochodu. To był praktycznie jedyny podatek. Fajnie byłoby...
Odpowiedz
1
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:11 · Zgłoś
Nie staje się tylko od dawna takim jest - a jest coraz gorzej i gorzej.

Trzeba nadal śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam oddać Panie !
Odpowiedz
16
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 20:29 · Zgłoś
Tylko,że ta dziesiecina to szła ale do plebana.
Odpowiedz
7
@ xxx
dnia 05.11.2017, 20:57 · Zgłoś
Teraz płacimy 18% podatku dochodowego, Vatu do 23%, ZUS w sumie około 36% do tego opłaty, że się żyje czyli podatek od domu, śmieci itd. Dawniej niewolnik musiał pracować a dziś musi sam się sprzedawać do pracy, żeby to wszystko opłacać.
Odpowiedz
1
@ jasiu
dnia 06.11.2017, 10:28 · Zgłoś
Tylko nie wiadomo czy to dociera do Pana
Odpowiedz
-5
@ Darko
dnia 05.11.2017, 16:38 · Zgłoś
Mogą sobie pobrać ale wymaz z odbytu
Odpowiedz
19
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 20:26 · Zgłoś
Też tak myślałem ale jak przeczytałem przepisy prawne to zmieniłem zdanie.
Odpowiedz
10
@ osco
dnia 05.11.2017, 15:54 · Zgłoś
Ale czy bez nakazu prokuratora Straz Miejska ma prawo wejść mi do domu i grzebać w moijm piecu:)4
Odpowiedz
26
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 16:16 · Zgłoś
Tak,ma takie ustawowe prawo.
Odpowiedz
25
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 16:19 · Zgłoś
W budynkach prywatnych takie kontrole mogą przeprowadzać od 6-tej do 22-niej a w obiektach gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza,przez całą dobę.
Odpowiedz
25
@ Sygnalista
dnia 05.11.2017, 15:48 · Zgłoś
Najgorzej jest na osiedlu XX lecia wszyscy fajczą śmieciami. Drugie miejsce osiedle Gądki . Trzecie miejsce Ulaszowice. Czwarte Górka Klasztorna
Odpowiedz
38
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 16:28 · Zgłoś
Zapach spalanych płyt wiórowych z mebli czuć na terenie całego Jasla.Do tego butelki z tworzyw sztucznych i wszelkiego rodzaju folie-"bo fajnie się poli"
Odpowiedz
-9
@ ????????????????????????????????????????
dnia 05.11.2017, 17:38 · Zgłoś
było sie nie budować na górce z ładnym widokiem
Odpowiedz
21
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 20:57 · Zgłoś
Bez urazy ale uważam,że jesteś idiotą.Co ma górka i ładny widok z nieodpowiedzialnymi mieszkańcami spalajacymi śmieci?
Odpowiedz
-16
@ ????????????????????????????????????????
dnia 05.11.2017, 21:28 · Zgłoś
jak byś znał podstawowe zasady fizyki to byś wiedział o czym pisze
Odpowiedz
18
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 22:10 · Zgłoś
No,to uświadom mnie,co ma górka,ładne widoki i zasady fizyki do nieodpowiedzialnych ludzi palących śmieciami w piecach zatruwajac powietrze i skracając życie innym?
Odpowiedz
-3
@ ????????????????????????????????????????
dnia 07.11.2017, 17:27 · Zgłoś
już ci odpowiadam tym co na górce mieszkają wszystko przeszkadza choć byś palił najlepszym węglem suchutkim drewnem bukowym im i tak będzie zawsze śmierdziało bo zazwyczaj dym zatrzymuje sie na wysokości ich okien i mają całkiem ładny mglisty widok :D
Odpowiedz
3
@ Stanley
dnia 07.11.2017, 19:44 · Zgłoś
Zazwyczaj fizyku,dym,jako cięższy zalega w niższych partiach,gdyż wyżej jest mocniejszy ruch powietrza / wiatr/ i przenosi dalej.Niedługo zapewne dowiemy się od Ciebie,że Mikołaj Kopernik był kobietą a ziemia jest płaska.
Odpowiedz
-3
@ ????????????????????????????????????????
dnia 07.11.2017, 21:33 · Zgłoś
widocznie nigdy nie byleś na górce w trakcie zimy a co do ziemi to wcale nie jestem przekonany że jest elipsą
Odpowiedz
3
@ Stanley
dnia 09.11.2017, 08:59 · Zgłoś
Nic nie wyjasniles a jedynie piszesz bzdury.
Odpowiedz
8
@ Człowiek z lasu
dnia 05.11.2017, 15:32 · Zgłoś
Dziwię się, że facebook jeszcze nie wpadł na pomysł nowej mody robienia selfie przy wrzucaniu do pieca. Takie tam selfie przy piecu. Byłoby i taniej i szybciej.
Odpowiedz
19
@ Ela
dnia 05.11.2017, 15:30 · Zgłoś
Panowie strażnicy do dzieła, dać w Jaśle 100 razy po 5000 PLN kary i smogu nie będzie.
Odpowiedz
-6
@ Życzliwy
dnia 05.11.2017, 17:13 · Zgłoś
Szukaj se w necie hasło "smog dr jaśkowski" . W mig pojmiesz po co ta cała falszywa akcja (flaga) ze smogiem. Idz i wiecej nie pisz farmazonów.
Odpowiedz
2
@ agar
dnia 05.11.2017, 22:20 · Zgłoś
...Popieram!
Odpowiedz
1
@ Do Eli
dnia 06.11.2017, 21:31 · Zgłoś
Ty chyba z Elity jesteś..
Odpowiedz
25
@ podatnik
dnia 05.11.2017, 15:28 · Zgłoś
Niedługo będą wymazy robić w ramach kontroli co jecie i czym sracie..
Byle się utrzymać na straży macierzy!!!
Odpowiedz
-6
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:09 · Zgłoś
Bo tych urzędników i te "struktury państwowe" to trzeba traktować jak to czym oni właściwie są ! Dla ułatwienia - tak właśnie było za Niemca i za Ruska w czasie wojny.

P
W !!!
Odpowiedz
6
@ brawo
dnia 05.11.2017, 15:18 · Zgłoś
Pamiętajcie,mogą do waszej próbki dosypać lewy popiół żeby tylko zasądzić wam grzywne.
Odpowiedz
41
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 16:25 · Zgłoś
Myślę,że w przypadku,kiedy jesteśmy pewni naszego opału przy kontroli można by zażądać sporządzenia jednego pojemnika więcej oczywiście prawidłowo zabezpieczonego w celu pozostawienia właścicielowi i użycia go w przypadku negatywnego dla nas wyniku badania.Bywały już przypadki,że próbki krwi zostały pomylone i zdrowym ludziom przypisywane były ciężkie choroby.
Odpowiedz
4
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:08 · Zgłoś
I myślę,że pewno będą to robić.
Odpowiedz
-6
@ keller
dnia 05.11.2017, 15:15 · Zgłoś
z gaci niech sobie pobiorą.
Odpowiedz
1
@ brawo
dnia 05.11.2017, 15:14 · Zgłoś
Kto ma ogrodzenie to teraz pan. Wara mi od furtki choćby czarny dym z komina szedł.
Odpowiedz
-6
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:14 · Zgłoś
Pomoże ci dużo ogrodzenie... Na Państwo (tych Państwa co u władzy żrą za nasze i gnębią naród) ogrodzenie ci nie pomoże.
Odpowiedz
8
@ brawo
dnia 05.11.2017, 15:09 · Zgłoś
Jak będą chcieć to tak zmanipulują wyniki ze będziemy płacić nawet jak popiół będzie czysty
To oni mają znajomkow w laboratoriach a nie my.
Odpowiedz
3
@ ...
dnia 05.11.2017, 20:49 · Zgłoś
dajcie wszystkim pieniadze na drewno to bedzie zdrowiej. przy takich wyplatach nie kazdego stac.
Odpowiedz
6
@ brawo
dnia 05.11.2017, 15:07 · Zgłoś
Macie dobrą zmianę..
Odpowiedz
17
@ szogun
dnia 05.11.2017, 15:33 · Zgłoś
i bardzo dobrze
Odpowiedz
25
@ miś
dnia 05.11.2017, 16:29 · Zgłoś
Ale człowieku ty wiesz co piszesz przeciez chodzi o to aby ludzie przestali palić jakimś syfem bo trują nas wszystkich ciebie oczywiście tez wiec bardzo dobrze ze maja taką możliwość brawo
Odpowiedz
15
@ xxx
dnia 05.11.2017, 17:23 · Zgłoś
Zbadaj się sam. Każdy ogrzewałby swój dom prądem gdy by go było stać.
Odpowiedz
10
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:05 · Zgłoś
A myślisz że ludzie dobrowolnie palą tym syfem ? Nie.To z tego "dobrobytu" !
Odpowiedz
6
@ Ekonomia
dnia 05.11.2017, 18:06 · Zgłoś
Policz ile wydajemy na nowotwory związane z zanieczyszczonym powietrzem a zobaczysz ze to zadna oszczędnosc palenie byle czym.
Odpowiedz
-6
@ wkurzony
dnia 05.11.2017, 18:17 · Zgłoś
To skoro tak niech państwo da na opał kosztem terapii nowotworowych. A tak... w służbie zdrowia i tak mało,rządowi i tak ciągle mało itd...

A tak bez ironii: oszczędność dla uciemiężonego przez Państwo biednego obywatela to jest.Chwilowa bo chwilowa,ale nie zdechnąć od razu z zimna,czy zdechnąć za kilka kilkanaście lat na raka - to przecie wybór jest prosty...
Odpowiedz
26
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 20:35 · Zgłoś
Znam ludzi,których stać jest na konkretny opał ale po co,jak folią i butelkami "fajnie się rozpolo i poli".Ale nie wiedzą,jak truja ludzi i jak smoluje się komin.Ale ta twestia do czasu pożaru komina a później to już smród w domu a w konsekwencji odbudowa komina.
Odpowiedz
6
@ smiech
dnia 06.11.2017, 01:42 · Zgłoś
Wkurzony ile masz lat? Państwo da? Widac nie masz pojecia ze panstwo to podatki ludzi i skoro "da" to mui zabrac.
Typowo prlowskie myslenie ze panstwo da.
Odpowiedz
11
@ Bhp
dnia 06.11.2017, 10:10 · Zgłoś
O słuszna decyzja o kontrolach w prywatnych domach. Czy w blokach mieszkańcy którzy słono płacą za c. o majatbyc ciągle podtruwani przez ciągle skomlacych ze mało że nie stać że się im należy.Chcąc mieszkać w grupie społecznej należy się podporządkować wymogom prawnym.I' stnieją alternatywne rozwiązania ogrzewania gazowego..Najczęściej emeryci mieszkający w blokach ABK na własny koszt montuja takie instalacje i szczególnie oni mają prawo się domagać wyeliminowania trucicieli palących śmieciami stara odzieżą i obuwiem.
Odpowiedz
8
@ Gg
dnia 06.11.2017, 13:45 · Zgłoś
Raczej z przyzwyczajenia bo nikomu nie chce sie edukowac jak nigdy
nie dostal mandatu i cale zycie tak robi i zyje...
Odpowiedz
0
@ 4x
dnia 06.11.2017, 21:08 · Zgłoś
A prąd to z czego jest produkowany ...ynteligencie
Odpowiedz
32
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 05.11.2017, 14:44 · Zgłoś
Przyzywczajanie ludzie do permanętnęj kontroli państwa czyli przeróżnej maści "służby" mogą ci wejść do domu kiedy chcą i wykonywać dowolne czynności pod dowolnym pretekstem. Budowa systemu totalitarnego trwa w najlepsze a tuzy inteligencji HD się na wszystko godzą.
Odpowiedz
26
@ Podlas
dnia 05.11.2017, 14:57 · Zgłoś
Przesadzasz. Do wszystkiego dorabianie ideologii i polityki to nic innego jak odwracanie kota ogonem. Trują? Powietrze zasyfione w zimie? Co jeszcze trzeba?
Jeżeli ktoś jest niprzystosowany do życia w społeczenstwie trując innych to niech będzie ukarany.
I tyle. A nie "wolnośc Tomku..."
Odpowiedz
-6
@ Tutaj wpisz swój pseudonim
dnia 05.11.2017, 15:02 · Zgłoś
Pamiętaj to się zawsze zaczyna od włożenia buta pomiędzy drzwi. Otwarciem malutkiej furkti - niby kontrola pieca a później zabieranie dzieci aż w końcu przymusowe ludobójcze szczepienia (ustawa juz jest w sejmie)
Odpowiedz
39
@ brawo
dnia 05.11.2017, 15:16 · Zgłoś
Podlas to daj pieniądze w tym kraju do przystosowania sie do życia. Daj ludziom po 1000 zł na tone węgla co 3 tygodnie przy emeryturze 1200zl
Odpowiedz
-3
@ Podlas
dnia 05.11.2017, 16:14 · Zgłoś
Nie bardzo rozumiem... Palenie węglem to wlasnie też syf...
Odpowiedz
32
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 16:31 · Zgłoś
Paląc od góry w piecu zmniejsza się ilość emisji siarki,smoły i gazów a oszczędza się ok.30% na opale,gdyż w wyniku czystego palenia spalamy gaz.
Odpowiedz
-20
@ brawo
dnia 05.11.2017, 18:18 · Zgłoś
To działa tylko przy rozpalaniu. Potem chcąc nie chcąc musisz weglem przywalić żar i wtedy najgorzej kopci.
Odpowiedz
6
@ Glosujcie na Pis!
dnia 05.11.2017, 18:51 · Zgłoś
To zagladną wam nie do pieca i portfeli, tylko pełną kolonoskopie przez nos do du...y!
Odpowiedz
14
@ Stanley do brawo.
dnia 05.11.2017, 20:24 · Zgłoś
Nie masz racji,pale tak od kilku lat i stalopalnosc przy załadunku do pieca do dolnego poziomu drzwiczek zasypowych uzyskuje na około 14-16 godzin w zależności od temperatury na zewnątrz.Oczywiście wszystkie elementy pieca muszą być szczelne oraz sprawnie działający regulator powietrza.U mnie wieje jak w Kielcach na rynku więc zastosowalem regulator ciągu kominowego aby uzyskać wymagany w koninie ciąg,jaki zaleca producent.Wyższy ciąg ogranicza regulator.
Odpowiedz
22
@ Stanley
dnia 05.11.2017, 20:53 · Zgłoś
Uważam,że równolegle z kontrolami powinna ruszyć akcja edukacyjna prowadzona przez pracowników Wydziałów Ochrony Środowiska na temat ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach węglem i drewnem "od góry".Oszczędność opału jest około 30% a emisja gazów i smolistych dochodzi do zera,gdyż wszystko ulega redukcji w wyniku spalenia podczas odgazowania paliwa.Wg.opinii ekspertów w 90% używanych piecow można palić ekologicznie i ekonomicznie metodą "od góry".Osobiście kilku osobom udowodnilem,że w ich piecach można w ten sposób palić i chwała sobie tą metodę palenia.Tylko komu by się chciało uczyć czegoś nowego,jak po staremu idzie dobrze.Dobrze ale nie oszczędnie i trujemy siebie i innych.
Odpowiedz
16
@ agar
dnia 05.11.2017, 22:17 · Zgłoś
Wlasnie o to chodzi! Ludzie maja [...] nie pojecie o paleniu od gory ale komentowac potrafia wszystko. Najpierw edukacja!
Odpowiedz
-2
@ hh
dnia 05.11.2017, 23:07 · Zgłoś
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren..

NIGDZIE TU NIE PISZE ZE MOGA WEJSC DO PRYWATNEGO DOMU. POZOSTAŁY TEREN NIE MUSI OZNACZAC PRYWATNEJ POSESJI.
Odpowiedz
5
@ BUBSONIK
dnia 06.11.2017, 08:47 · Zgłoś
Strażnicy miejscy powinni pobierać próbki kto wyrzuca śmieci do koszy na ulicy;Pudełka ,opakowania ,śmieci z kamienic , kosze na ulicy nie są do tego ,,,nagminnie widać to w koło placu Bartłomieja .
Odpowiedz
2
@ law
dnia 06.11.2017, 18:11 · Zgłoś
Akurat artykuł przywołany jako podstawa prawna wejścia na posesję dotyczy podmiotów gospodarczych. Czyżby SM straszy mieszkańców, zamiast udzielać rzetelnych informacji. Już ten rodzaj presji mieszkańcy Jasła doświadczyli, ale to było za czasów komunistycznych. No chyba że wracamy ...
Odpowiedz
4
@ Stanley do agar
dnia 06.11.2017, 19:17 · Zgłoś
Jak to powiedział Pawlak w "Sami Swoi"-"ot,mądrego to i posłuchać warto"
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657