Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Fast food – czy naprawdę nam szkodzi?

Fast food to tak zwane szybkie jedzenie,  po które coraz częściej sięgają również Polacy. Popularność żywności fast food wynika z tego, że aktualnie często nie mamy czasu przygotować posiłku w domu, a nawet brakuje nam go, aby na spokojnie usiąść, zamówić danie, poczekać i je zjeść. Szybkie serwowanie potrawy typu fast food rozwiązuje ten problem, a ich możliwość jedzenia w biegu stanowi dla nas również dużą oszczędność czasu. Poza tym fast food charakteryzuje się tym, że jest smaczny, szybko syci i jest niedrogi.

Do fast food’ów  zaliczamy: hamburgery, cheeseburgery, hot dogi, zapiekanki, kebaby i frytki.

Szybkie jedzenie choć smaczne, niestety negatywnie wpływa na nasz organizm. To dlatego, że jest źródłem dużej ilości kalorii, tłuszczu, cukru prostego, soli oraz dodatków chemicznych. Czyli duża dawka szkodliwych substancji, a znikoma ilość witamin i minerałów.

Fast food’y sprzyjają tyciu, ponieważ są bardzo kaloryczne. Kebab w bułce dostarcza 850 kcal, a porcja 100g frytek to 330 kcal. Dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia,  gdyż dostarczają dużo soli.  Poza tym jedzenie typu fast food przyspiesza miażdżycę i chorobę wieńcową. A wszystko to za sprawą bardzo szkodliwych tłuszczy ,,trans’’, które wytwarzają się na skutek wielokrotnego podgrzewania olei roślinnych, co jest nagminnie stosowane w barach szybkiej obsługi. Nasz organizm nie potrafi rozłożyć szkodliwych tłuszczy ,,trans’’ , które podnoszą cholesterol, powodują powstawanie miażdżycy, co zwiększa szanse zawału. Dodatkowo podnoszą ryzyko wystąpienia autyzmu czy choroby Alzheimera.

Należy wiedzieć, że jedzenie typu fast food wzmaga apetyt. Dzieje się tak, ponieważ jest ono źródłem cukrów prostych, które pochodzą z białego, przetworzonego pieczywa, a nie dostarczają dobroczynnego błonnika. Nie spodziewaj się, że po zjedzeniu kalorycznego hamburgera na długo zaspokoisz głód, bo tak nie będzie.

Należy podkreślić, że fast food’y są przesycone chemicznymi dodatkami. Dzięki barwnikom, przeciwutleniaczom, konserwantom i emulgatorom żywność ta długo się nie psuje, ładnie wygląda i często dobrze smakuje. Większość dodatków uznawane jest za nieszkodliwe, ale niektóre z nich spożywane w nadmiarze powodują alergię, zmiany skórne, dolegliwości trawienne, czy nasilają astmę. Są taki, które powodują nadreaktywność u dzieci np. benzoesan sody. Najgroźniejsze z nich podejrzewane są nawet o działanie rakotwórcze np. kwas benzoesowy, benzoesan sodu czy potasu.

Zapewne większość z was po przeczytaniu artykułu zastanawia się, jaka ilość fast food’ów nam nie zaszkodzi? Oczywiście, nie będzie w tym nic złego jeśli będziemy zjadali hamburgera czy zapiekankę - raz, dwa razy w miesiącu. Jednak w dni, kiedy po nie sięgamy, zadbajmy jednak o to, by pozostałe posiłki zawierały warzywa, owoce, ryby i nabiał. Dodatkowo jeśli bardzo lubimy tego typu potrawy, to spróbujmy je samodzielnie przygotować w domu. Możemy wówczas wykorzystać dobrej jakości produkty i ograniczyć kaloryczność potrawy poprzez np. dodanie sosu jogurtowo-czosnkowego, a nie majonezowego, czy  wykorzystanie grillowanej, chudej wieprzowiny, a nie mięsa smażonego w dużej ilości tłuszczu.

Autor: mgr Justyna Oszkandy

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ mariusz
dnia 22.11.2014, 21:59 · Zgłoś
A ja waze 56 kg i wzr 174 co mam robic kto pomoze nie bylem u zadnych lekarzy co wy na to?
Odpowiedz
1
@ hehe
dnia 21.11.2014, 20:58 · Zgłoś
To już sie nie dało zrobić kalkulatora? Heh pozdro
Odpowiedz
4
@ das
dnia 17.11.2014, 18:18 · Zgłoś
BMI to najgłupszy wskaźnik jaki można wyliczać :) WG BMI mam nadwagę a fatu 7% Pozdrawiam Panią Dietetyk.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657