Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Jak picie wody podczas posiłku wpływa na nasze trawienie ?

Ile razy słyszeliście o tym, że picie wody lub innego płynu podczas posiłku jest niewskazane?     Dlaczego czasami odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości podczas picia napojów w trakcie jedzenia?

W żołądku powinniśmy utrzymywać kwaśne środowisko, ponieważ głównym jego zadaniem jest produkcja kwasów trawiennych. Kwasy te dbają o to, aby pokarm został odpowiednio przetrawiony i przyswojony. Tempo procesu trawienia zależy od indywidualnych cech każdego organizmu. Niskie pH żołądka (środowisko kwaśne) powoduje, że do naszego organizmu zostaną wchłonięte wszystkie składniki odżywcze z pokarmu – białko, tłuszcz i węglowodany.

Często możemy przeczytać, że picie podczas posiłku rozcieńcza enzymy trawienne co powoduje neutralizację pH przez co pokarm dłużej zalega w żołądku i powoduje uczucie przejedzenie. Niestety jakkolwiek brzmi ta teoria, nie ma ona żadnego naukowego poparcia.

Musimy pamiętać, aby jednak nie korzystać z popijania wody w trakcie posiłku jako tzw. „przepychacza”. Popijanie wpływa na szybsze połykanie pokarmu, co może doprowadzić do gromadzenia się dużej ilości powietrza w układzie pokarmowym, a w konsekwencji do powstawania gazów jelitowych.

Popijając posiłek wodą często nie pamiętamy o nawyku prawidłowego gryzienia, który jest pierwszym etapem procesu trawienia, a także ostatnim, w którym możemy aktywnie uczestniczyć. Popijanie posiłków wiąże się również z tym, że pochłaniamy o wiele więcej jedzenia niż potrzebujemy. To może skutkować różnymi problemami trawiennymi jak zgaga, uczucie przelewania, ból i dyskomfort. Dzięki prawidłowemu przeżuwaniu pokarmu aktywujemy odczuwanie smaku, dzięki czemu doświadczamy w odpowiednim momencie uczucia sytości, co chroni nas przed zjedzeniem zbyt dużej ilości jedzenia.

Podsumowując: nie ma żadnych przesłanek mówiących, że musimy zrezygnować z picia wody podczas posiłków, ale pamiętajmy o prawidłowym przeżuwaniu pokarmów, ponieważ wpływa to na nasze samopoczucie i układ trawienny, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

Dietetyk Bonne Sante – Ksenia Myśliwiec

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
6
@ lucja
dnia 21.10.2018, 17:05 · Zgłoś
Nie mam w zwyczaju popijać posiłków za to po każdej kawie wypijam szklankę cisowianki z cytryną, plus na czczo żeby pobudzić metabolizm. Moja koleżanka przez 8 godzin w biurze jechała na samych kawach to w końcu organizm się zbuntował i zemdlała
Odpowiedz
3
@ popijanie posilkow rozciencza enzymy
dnia 18.10.2018, 20:21 · Zgłoś
niestety ma to naukowe paparcie, ale widac jeszcze do niego niestety nie dotarliscie
Odpowiedz
3
@ Sesese
dnia 24.10.2018, 06:47 · Zgłoś
Oczywiście, że ma! Skąd Pani Ksenia wzięła takie bzdury, że jest inaczej? Miałam wielką ochotę skorzystać z tego gabinetu, ale takie bzdury, że wypita woda nie rozcieńczy naszego kwasu żołądkowego a co za tym idzie trawienie nie bedzie tak intensywne... szok! Pozdrawiam
Odpowiedz
4
@ K Toto Ja
dnia 07.11.2018, 22:05 · Zgłoś
Czytaj uważnie...
Przecież wyrażnie pisze,że rozcieńcza kwasy żołądkowe.
Dużo Zdrowia
" Z głodu podobno jeszcze nikt nie pękł"
Pozdrawiam
Odpowiedz
1
@ ...
dnia 09.11.2018, 13:06 · Zgłoś
wodę mam zawsze pod ręką, posiłki popijam ciepłymi napojami i nigdy kłopotów żołądkowych czy trawiennych nie miałam
Odpowiedz
1
@ kala
dnia 01.09.2019, 23:18 · Zgłoś
wszystko przed toba
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657