Strona główna

Jak uniknąć pułapek na diecie

Od dziś biorę się za siebie – to zdanie zapewne padło z ust każdej z nas wiele razy. Znajdujemy idealną dla siebie dietę, zapisujemy się na fitness lub codziennie rano bladym świtem zrywamy się, aby pobiegać. Rozpiera nas chęć zmian w naszym życiu i pierwszą rzeczą, jaką chcemy w sobie zmienić, jest nasza sylwetka. Jesteśmy gotowe walczyć o wymarzoną figurę, tak aby latem na plaży móc wcisnąć się w skąpy kostium kąpielowy lub zrobić piorunujące wrażenie na znajomych w oszałamiającej, obcisłej sukience podczas imprezy.

Jednak nie wszystkie spośród nas mają wystarczającą silną wolę. Zmęczone liczeniem kalorii i wylewaniem siódmych potów na siłowni, spoglądamy wygłodniałym wzrokiem na wystawę w mijanym w drodze do domu sklepie cukierniczym. Odpuszczamy sobie trening i wolimy spędzić wieczór na kanapie przed telewizorem, oglądając powtórki ulubionego serialu.  W trakcie leniwego seansu nie możemy oprzeć się pokusie i umilamy sobie czas paczką czekoladowych ciastek, aby zaspokoić nasz rosnący apetyt na słodycze. I wreszcie poddajemy się zupełnie, zrezygnowane twierdząc, że nigdy nie uda nam się schudnąć. Mimo wyrzutów sumienia wracamy do dawnych nawyków z poczuciem niespełnienia i wewnętrznego zawodu.

Okazuje się jednak, że wielu naszych dietetycznych niepowodzeń mogłybyśmy uniknąć, gdybyśmy wystrzegały się kilku podstawowych, banalnych błędów. Kilka prostych, ale bardzo sprytnych sztuczek, pomoże nam w przezwyciężeniu pokus oraz wytrwaniu w naszych ambitnych postanowieniach.

Po pierwsze, musimy pokazać naszą silną wolę już podczas zakupów spożywczych. Nie wkładajmy do sklepowego koszyka produktów, które w naszej diecie są zakazane, a przede wszystkim wystrzegajmy się słodyczy, słonych przekąsek oraz gotowych, wysoko przetworzonych dań. Dzięki temu nie będziemy narażone na wieczorne podjadanie, ponieważ w naszych kuchniach zwyczajnie zabraknie przysmaków zabójczych dla naszej figury. Zanim rozpoczniemy dietę, zróbmy przegląd lodówki oraz kuchennych szafek. Produkty, których nie będziemy mogły jeść w czasie kuracji odchudzającej, warto rozdać w formie poczęstunku naszym bliskim, możemy również zorganizować mały poczęstunek dla kolegów i koleżanek z pracy. Obdarowani będą mile zaskoczeni, a nas nie będą kusiły zalegające w kuchennych czeluściach słodkości i inne niezdrowe przekąski. Czyż to nie podwójna korzyść?

Chyba wszystkie zgadzamy się z tym, że ludzie jedzą także „oczami” i aspekt wizualny, jeśli chodzi o jedzenie ma dla nas bardzo duże znaczenie. Będąc na diecie, możemy wykorzystać tę sytuację na naszą korzyść. Do przygotowywania oraz spożywania posiłków zacznijmy używać mniejszych talerzy, miseczek czy też sztućców. Na mniejszym półmisku nasz posiłek automatycznie wyda nam się większy, niż jest w rzeczywistości. W rezultacie zjemy z pewnością mniej, niż gdyby identyczną porcję umieścić na dużym talerzu, a w konsekwencji będziemy mogły cieszyć się zaoszczędzonymi kaloriami. Prawda, że bajecznie proste?

Starajmy się trzymać dwóch powyższych zasad także przy okazji wyjść na miasto. Uprzedźmy znajomych, że jesteśmy na diecie i wspólnie wybierzmy restaurację czy też inny lokal, w którym bez problemu wybierzemy dla siebie pyszne niskokaloryczne danie. Ograniczmy alkohol, a w szczególności kuszące oko kolorowe drinki, które są prawdziwą bombą kaloryczną. Poza tym, po kilku przysłowiowych głębszych możemy poluzować swoje wewnętrzne hamulce i dać się namówić na skonsumowanie wraz z przyjaciółmi tuczącego fast fooda. A przecież nie chcemy, aby nasza dieta legła w gruzach podczas jednego miło spędzonego w gronie znajomych wieczoru.

Jak wielu z nas ma zwyczaj podjadać podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze? Z pewnością problem ten dotyczy ogromnej grupy osób. Tymczasem jeśli chcemy stracić na wadze, powinnyśmy wyeliminować ten nawyk jak najszybciej. Badania wykazały, że gdy jemy i jednocześnie korzystamy z laptopa, wpatrujemy się w srebrny ekran czy nawet słuchamy radia, zjadamy o 15 % więcej, niż osoby, które jedzą w ciszy i skupieniu. Starajmy się zatem celebrować nasze codzienne posiłki, nie spieszyć się podczas jedzenia oraz skupić się wyłącznie na nim. Telewizję i komputer zostawmy sobie na przysłowiowy deser.

W codziennym pośpiechu i natłoku obowiązków, jeśli chcemy zyskać smukłą sylwetkę, musimy pamiętać o tym, aby bez względu na okoliczności nigdy nie wychodzić z domu z pustym żołądkiem, a tym bardziej nie wybierać się na zakupy będąc głodnym! Jeśli dodatkowo nie przygotowałyśmy sobie wcześniej żadnego niskokalorycznego posiłku do zabrania ze sobą, a w perspektywie mamy spędzenie całego dnia w pracy lub na uczelni, bardzo trudno będzie nam stosować się przez resztę dnia do zasad naszej diety. Gdy jesteśmy głodne, dokonujemy często bardzo nierozsądnych wyborów żywieniowych, decydując się na posiłek szybki i zazwyczaj jednocześnie niezdrowy oraz tuczący. Pamiętajmy więc, aby zawsze rano poświęcić kilka minut na zjedzenie w domu pożywnego śniadania oraz przyszykowanie sobie lekkiego posiłku, który możemy zabrać ze sobą do pracy lub szkoły.

Powyższe triki z pewnością pomogą każdej z nas ustrzec się na diecie wielu pokus. Jeśli dodamy do nich jeszcze odrobinę samozaparcia i silnej woli, sukces w walce o szczupłą sylwetkę mamy zagwarantowany.

Autor:

Justyna Oszkandy – dietetyk Bonne Sante w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy


Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105