Strona główna

Migrena a żywienie

Coraz większa rzesza osób boryka się z problemem uporczywych i często nawracających migren. To schorzenie jest wyjątkowo dotkliwe, zaś jego leczenie przy pomocy środków farmakologicznych nie zawsze przynosi pożądane efekty. Tymczasem udowodniono, iż kolosalne znaczenie w walce z migrenami odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Okazuje się, że istnieje wiele produktów żywnościowych, których wyeliminowanie z codziennego jadłospisu może przynieść znaczną poprawę i pomóc zmniejszyć częstotliwość występowania napadów bólu oraz zminimalizować ich intensywność.

Zakazane słodycze i napoje kofeinowe.

Kawa, napoje energetyczne, herbata czy też słodkie przekąski to produkty, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Tymczasem wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, iż produkty te w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia częstotliwości migren oraz powodują znaczne zaostrzenie objawów. W przypadku słodyczy na bazie czekolady przyczyną takiego stanu rzeczy są biogenne aminy - tyramina oraz fenyletylamina, które powodują kurczenie się wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych. Kiedy po pewnym czasie dochodzi do skokowego poszerzenia się tychże tętnic, pojawia się silny migrenowy ból głowy. Podobny mechanizm działania posiada kofeina, która zawarta jest w kawie, herbacie oraz napojach energetycznych. Innym niewskazanym produktem są lody oraz inne zimne desery, które z uwagi na swoją niską temperaturę działają na podobnej zasadzie, co tyramina oraz fenyletylamina. Dlatego, jeśli borykamy się z nawracającymi migrenami, warto wykluczyć te produkty z diety.

Ostrożnie z owocami...

Owoce są kojarzone przede wszystkim z licznymi prozdrowotnymi właściwościami, lecz niestety mogą one nasilać bóle migrenowe. Należy uważać przede wszystkim na owoce cytrusowe, które są bogatym źródłem oktopaminy. Wykazuje ona działanie bardzo zbliżone do tzw. fałszywych neuroprzekaźników i przyczynia się do uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwów współczulnych. Na cenzurowanym powinny znaleźć się również banany oraz awokado, ponieważ można w nich znaleźć znaczne ilości tyraminy. Oprócz tego należy wystrzegać się wszelkich nadpsutych owoców z widocznymi oznakami pleśni, gdyż zawarte w nich toksyny również potęgują bóle migrenowe.

Alkohol, konserwanty oraz sól na cenzurowanym.

Zasadniczo wszystkie napoje alkoholowe są niewskazane u pacjentów z nawracającymi migrenami. W szczególności uważać należy na czerwone wino, które ze względu na wysoką zawartość tyraminy, histaminy oraz siarczynów przyczynia się do intensyfikacji objawów. Warto również zrezygnować z soli kuchennej, która znacznie podnosi ciśnienie krwi. Również wszelkie sztuczne słodziki oraz konserwanty: aspartam, glutaminian sodu czy też azotan sodu znacznie zwiększają częstotliwość występowania napadów migrenowych. Dlatego należy zdecydowanie unikać nadmiernie przetworzonych oraz sztucznie dosładzanych gotowych produktów i fast foodów.

Witaminy i koenzym Q10 – pomocne w walce z migreną.

Wśród składników łagodzących objawy migreny na szczególną uwagę zasługuje witamina B2, zwana popularnie ryboflawiną. Do jej najbogatszych źródeł należą drożdże, mleko, podroby, zielone części warzyw, jajka oraz kasze: gryczana i jaglana. Niezwykle dobroczynne działanie wykazuje również koenzym Q10. Przeciwutleniacz ten znajduje się w dużych ilościach w kiełkach pszenicy, szpinaku, brokułach, roślinach strączkowych, orzachach włoskich, sardynkach, makreli oraz tranie. Ponadto orzechy oraz wyżej wymienione ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3, które również wpływają pozytywnie na zmniejszenie częstotliwości napadów migrenowych.

Wszyscy chorzy zmagający się z migreną powinni zdać sobie sprawę, że z przypadłością tą można i należy walczyć. Jednym ze sposobów na załagodzenie uporczywych objawów jest właśnie odpowiednio zbilansowany jadłospis, który może przynieść naprawdę fenomenalne rezultaty.

Autor:

Justyna Oszkandy - dietetyk Naturhouse

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy


Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105