Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wpływ stylu życia na efektywność w pracy

Okazuje się, że odpowiednia dieta może poprawić efektywność pracy o 20 %. Jednak my nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego, aż 32% Polaków jada tylko jeden posiłek w pracy, ok. 50% z nas przygotowuje go samodzielnie i zazwyczaj są to kanapki.

Poprzez dostarczenie do organizmu niezbędnych składników  odżywczych  poprawiamy swoją zdolność koncentracji i wydajności. W związku z tym popełnianie takich błędów żywieniowych jak: zapominanie o śniadaniu, piciu nieodpowiedniej ilości wody, spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych, kawy, napoi energetycznych,  alkoholu czy przetworzonych produktów spożywczych, powoduje, że na co dzień mamy mniej energii.

Chcąc  poprawić swoją efektywność w pracy zadbajmy więc przede wszystkim o regularne, pełnowartościowe posiłki, ale także o codzienną aktywność fizyczną i odpowiedni odpoczynek.

Regularność spożywania posiłków jest bardzo ważna, ponieważ chroni organizm przed zmęczeniem, głodem, osłabieniem i złym humorem. Powoduje uniknięcie kiepskiego nastroju, rozdrażnienia czy kłopotów z koncentracją.

Poniżej polecamy kilka dobrych rad, które pomogą zjadać w pracy regularnie, zdrowe posiłki:

  • Zaplanuj wcześniej - co będziesz jadł w pracy.
  • Zrób zakupy spożywcze na kilka dni.
  • Przygotuj posiłki na kolejny dzień z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Zapakuj jedzenie do pojemników.  
  • Zmień nastawienie - możesz wszystko osiągnąć, jeśli tylko chcesz.
  • Nie wszystko musi być gotowane na bieżąco, nie zapomnij o zamrażarce, gdzie możesz przechowywać posiłki na kolejne dni pracy.
  • Organizuj posiłki razem z kolegami z pracy.

Oprócz regularnego żywienia, planując swój jadłospis do pracy zadbajmy o:

  • naturalne energetyczne przekąski, które wspomogą zmęczony organizm np. mieszanka orzechów / bakalii, banan, woda mineralna wzbogacona w magnez, masło orzechowe, herbata z imbirem i cytryną, gorzka czekolada czy koktajl warzywno-owocowy),
  • picie wody, gdyż odwodnienie, także jest przyczyną zmęczenia i bólu głowy,
  • unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym np. słodyczy, białego pieczywa, ziemniaków, cukru, słodzonych płatków śniadaniowych, a bazowaniu na produktach z niskim indeksem glikemicznym np. kaszy, makaronach razowy, warzywach, pieczywie razowym,
  • unikanie napojów energetycznych, które krótkotrwale wpływają na pobudzenie organizmu. Zmęczenie i tak wraca z podwójną siłą,
  • urozmaiceniu posiłków i zamienieniu tradycyjnej kanapek na: sałatkę z kurczakiem lub jajkiem, naleśniki razowe z serem twarogowym, makaron z mięsem i warzywami.

Aktywność fizyczna

Zarówno nasze ciało, jak i mózg potrzebuje tlenu do działania. Dlatego regularnie uprawiaj sport. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi w mózgu i dotlenienie szarych komórek.

Ćwicząc, pozbywasz się też stresu, który odbiera motywację i niszczy pamięć. Przed intensywną pracą umysłową wyjdź na spacer, wsiądź na rower, pogimnastykuj się albo chociaż zrób kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie i koniecznie przewietrz pokój. To poprawi koncentrację i umysł będzie pracował wydajniej.

Sen

Na ogólne samopoczucie wpływa również odpowiednia ilości snu i relaksu  w ciągu dnia. U dorosłego człowieka sen powinien trwać 7 – 9 godzin i po przebudzeniu dawać efekt odprężenia oraz uczucie lekkości i chęci do działania.  Zwykle już 24-godzinna bezsenność powoduje zmniejszenie umiejętności zapamiętywania aż o 40%.

Odpoczynek i relaks

Aby nie dać się zwariować i zachować zdrowy dystans do wykonywanej pracy, specjaliści zalecają minimum pół godziny relaksu w ciągu dnia. Najlepiej, jeśli możemy sobie pozwolić na sjestę jeszcze w godzinach pracy, między godziną 14 a 16. Warto co trzy godziny oderwać się od pracy i chociaż przez kilka minut bezmyślnie popatrzeć przez okno albo przejść się na kawę do barku, zamiast na chybcika, do automatu. Brak relaksu powoduje, że stres z całego dnia przeradza się w trwałe napięcie nerwowe.

Autor:

Paulina Czech – dietetyk Naturhouse

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ szef
dnia 04.01.2017, 19:53 · Zgłoś
bez komentarza...
Odpowiedz
1
@ Pracownik
dnia 02.01.2017, 16:27 · Zgłoś
"Szefu idę do parku! ...idź idź i nie wracaj!"
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657