Strona główna

Systematyczność i ciężka praca przyniosły im triumf

14
Napisany dnia: 08.05.2018, 09:19 , Tagi: Brak

Uczniowie Liceum w Kołaczycach na sukces w Olimpiadzie Wiedzy Policyjnej w Szczytnie pracowali ciężko przez pół roku. Uwieńczeniem ich starań było zdobycie podium i siedmiu indeksów do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. O przygotowaniach, atmosferze, wyrzeczeniach i marzeniach rozmawialiśmy z Maciejem Karpem oraz Dariuszem Szczepanikiem, którzy pomogli im w osiągnięciu zamierzonego celu. Jak podkreślają wszyscy tworzą Team Spirit.

Od lewej: Maciej Karp, Dariusz Szczepanik

Dariusz Szczepanik pracuje w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach od 27 lat. Do olimpiady przygotowywał uczniów pod kątem testu sprawnościowego oraz z wiedzy o społeczeństwie. Maciej Karp związany jest ze szkołą od 10 lat. Młodzieży przekazywał wiedzę ogólnoprawną i ogólnopolicyjną.

Laureaci tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej w Szczytnie

Red: Uczniowie w tym roku zdobyli 7 indeksów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Policyjnej w Szczytnie. Tym samym zdobyli całe podium. Duma zapewne państwa rozpiera?

Dariusz Szczepanik: Zdecydowanie tak. Sukces nie przyszedł łatwo. Zapracowaliśmy na to, gdyż przez pół roku była to systematyczna praca. Nie jest to coś przypadkowego ani też kwestia nawet szczęścia, ale odpowiedniego przygotowania. W ubiegłym roku siedmioro uczniów wystartowało w olimpiadzie. Co więcej dotrwali oni do ostatniego etapu i wszyscy zdobyli indeksy. My zakładaliśmy, że wszyscy przejdą i z taką myślą jechaliśmy na tę edycję.

Maciej Karp: Jestem bardzo dumny ze swoich uczniów. To jest ukoronowanie ich wielomiesięcznej pracy i najistotniejsze jest to, że takie wyniki osiągnęliśmy. Przede wszystkim elementem przygotowań jest to przygotowanie mentalne i ja nie dopuszczam żadnej informacji w trakcie rozmowy z uczniami, żeby ktoś wątpił w to, że nieodniesie sukcesu. Taki jest cel naszej pracy i sens przychodzenia na konsultacje oraz treningi.

Red: Jednak dwóm uczennicom na końcowym etapie nie powiodło się.

D. Szczepanik : Niestety w przypadku dwóch osób pewne okoliczności wpłynęły na to, że nie dostały indeksów, a mianowicie choroba przed samym finałem. Wypadnięcie z rytmu i strata trzech, czy czterech spotkań powoduje, że niestety ten wynik osiąga się słabszy. Uczennice były troszkę osłabione. Nie zaliczenie jednej konkurencji sprawnościowej sprawia, że traci się szanse na otrzymanie indeksu. Były przypadki, że dziewczyna startowała w konkurencji sportowej z kontuzją kolana. Aby wytrzymać do końca zażywała leki przeciwbólowe i dzięki temu zyskała indeks. Mowa tutaj o Kamili Wesołowskiej.

M. Karp : Pozostaje nuta smutku związana z tym, że nie udało się wszystkim, gdyż dwie uczennice przyjechały bez indeksów. Dla mnie to jest dosyć istotne, nie powiem bolesne, bo mimo wszystko nikt im drzwi przed tą uczelnia nie zamyka, więc mogą na ogólnych zasadach startować i się uczyć. Były takie lata, że dostawali się wszyscy albo tylko jedna osoba. Niemniej jednak ci, którzy nie dostali indeksów w drodze olimpiady potem tak czy inaczej dostawali się do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie z normalnego naboru z pomocą naukową z naszej strony.

Red: Na co więc kładziecie największy nacisk podczas przygotowań?

D. Szczepanik : Ja odpowiadam za przygotowanie do konkurencji sprawnościowej oraz uczę wiedzy o społeczeństwie. Najważniejszym elementem jest tutaj systematyczność i pełne zaangażowanie, bo bez tego praktycznie sukcesu nie ma. Dlaczego? Przy konkurencjach sprawnościowych jest wymagana siła, technika oraz kondycja. Duża część młodzieży, która rozpoczyna przygotowywać się do olimpiady zaczyna tak naprawdę od początku. Obecnie, aby uzyskać indeks należy zdobyć bardzo wysoką punktację zarówno z testu sprawnościowego, jak również na etapie ustnym. Uczniowie muszą wylać hektolitry potu i spędzić niesamowitą liczbę godzin na nauce. Systematyczność odgrywa bardzo ważną rolę. Niektórzy są niesamowicie zmobilizowani.

M. Karp: W tym roku hasłem naszej grupy było „Team Spirit” z naciskiem na team. To jest bardzo istotne zwłaszcza, że nasi uczniowie startujący w olimpiadzie byli z trzech klas. Chciałem, aby się wzajemnie skonsolidowali, wspierali, wymieniali materiałami, a nie traktowali jak konkurencję. W końcu spędzali ze sobą sporo czasu w tygodniu. W miarę upływu czasu pojawiał się duch grupy, który był ważny na miejscu w Szczytnie. Jeśli chodzi o przygotowania od strony teoretycznej to należy podkreślić, że korzystamy z wielu przeróżnych periodyków. W ostatnim czasie szkoła zakupiła nam sporo materiałów, w tym najlepsze w tej chwili jakie można sobie wymarzyć kodeksy karne, cywilne, komentarze do różnych ustaw. Mamy wszystko to, co jest nam potrzebne. Ponadto kompletuję z różnych źródeł potrzebne nam materiały i na tej bazie się uczymy. Mimo tego, że wiemy, jakie publikacje będą obowiązywać na olimpiadzie to należy się uczyć o wiele szerzej. Nie można poprzestać tylko na tym. Dążymy do tego, aby ta wiedza ucznia była na tyle szeroka, że będzie on mógł swobodnie wypowiadać się, ponieważ sam sposób wypowiedzi podlega ocenie, wchodzi w ramy autoprezentacji ucznia, za co można uzyskać punkty i co ma wpływ na końcową ocenę.

Red: Co jest dla uczniów najtrudniejsze w zmaganiach o indeks?

D. Szczepanik: W drugim etapie olimpiady młodzież rozwiązuje test składający się z 80 pytań. Na udzielenie odpowiedzi na każde z nich mają tylko minutę. Jest to bardzo szeroki zakres wiedzy, bo wchodzi w to całe prawo, ustawa o Policji, wiedza o społeczeństwie i inne pytania o bardzo różnej skali trudności. Jeśli chodzi o WOS pojawiały się pytania z zakresu psychologii, socjologii. W trzecim etapie centralnym startuje 30 najlepszych uczniów. 15 osób zaczyna egzamin ustny , a kolejnych 15 wykonuje test sprawnościowy składający się z czterech konkurencji. Kto wylosuje numer pierwszy to bezpośrednio po zaliczeniu toru biegiem musi się przebrać w garnitur i pędzić na egzamin ustny, gdzie zasiada przed pięcioosobową komisją, wśród której jest psycholog. On bada jak ta osoba radzi sobie w trudnych sytuacjach.

M. Karp: Podczas olimpiady chodzi również o samą postawę, autoprezentację, o sposób wypowiadania się, o reakcję na wylosowane pytania. W literaturze dedykowanej na olimpiadę nie uwzględniono podstaw psychologii, a w tym roku szereg takich pytań zostało zadanych.

Red: Panie Maćku, niektórzy uczniowie twierdzą, że zajęcia z Panem są trudniejsze od udzielania odpowiedzi na olimpiadzie. Daje im Pan popalić?

M. Karp: W tym roku mieliśmy do 6 godzin zajęć w tygodniu. Zajęcia odbywały się bardzo sprawnie i mile je wspominam. Liczba godzin podyktowana jest tym, że nie wiemy na jakie pytanie trafią. Musimy się więc przygotowywać bardzo szeroko, nie tylko stricte z podanej literatury. Musimy brać pod uwagę kodeks karny cześć ogólną, czy kodeks postępowania karnego. Szczególnie chodzi o to, aby młodzież rozumiała sens tych przepisów, bo tylko to daje możliwość powiązania tych instytucji ze sobą i na tej podstawie wypowiedzenia się o nich w szerszym znaczeniu. Czasami do znudzenia z moim oporem pracowaliśmy. Nie raz miałem wyrzuty sumienia, że oni byli ze mną od godziny 18.00 co wtorek i czwartek przez dwie godziny. Czasem tylko żartowaliśmy, bo widziałem, że po całym dniu szkoły byli zmęczeni. W ten sposób rodził się ten Team Spirit.

Red: A co jest warunkiem do wystartowania w olimpiadzie?

D. Szczepanik : Nie wybieramy najlepszych uczniów, którzy maja same piątki i są najbardziej sprawni. Przychodzili do nas tacy uczniowie, którzy nie potrafili zrobić przewrotu i trzeba było poświęcić miesiąc czasu, aby u nich to wypracować bądź nauczyć ich innych technik. Nie powiedzieliśmy nigdy, że ktoś nie może wziąć udziału, bo ma gorsze oceny z jakiegoś przedmiotu, czy czegoś nie potrafi zrobić.

M. Karp: Nie robimy żadnej selekcji. Przychodzi na olimpiadę ten kto chce i bierze w niej udział. Przy czym cały czas powtarzaliśmy, że to matura jest najważniejszym celem, bo oni musieli prowadzić życie dwutorowo i dążyć do dwóch celi przez te pół roku. Przede wszystkim matura, a olimpiada również ważna, ale troszeczkę z boku.

Red: Czy podczas olimpiady widoczna jest ostra rywalizacja między licealistami? Czy inni uczniowie boją się Kołaczyc?

D. Szczepanik: Każdego roku przyjeżdżamy z dużą liczbą indeksów i łącznie te pierwsze miejsca zajmujemy czwarty raz z rzędu. Rola faworyta jest trudna do udźwignięcia. Między finalistami dochodziło do spięć już nawet w hotelu. Widać było tę presję i walkę.

M.Karp: Dawniej stosunki między laureatami czy finalistami były przyjazne, wymieniali się pytaniami, materiałami, a w tej chwili to jest twarda walka od kilku lat.

Red: Czy nadal są Państwo w kontakcie z absolwentami szkoły, którzy kontynuują naukę w Szczytnie?

D. Szczepanik: Utrzymują z nami kontakt, dzwonią do nas w święta, mówią nam gdzie są, jak przebiega ich kariera. Powstała między nami pewna więź. Te różne roczniki nawet między sobą się wspierają w kwestii doradztwa, czy wymiany materiałów. Często przyjeżdżają, aby rozładować ten stres, napięcie, wtedy idziemy na krótki spacer nad jeziorko, aby porozmawiać.

M. Karp: Przyjemnie jest obserwować jak oni tam dorastają. Ci absolwenci, którzy tam są na pierwszym, drugim, czy trzecim roku, kiedy do nas przychodzą widzimy, jak się zmieniają ich poglądy na świat i jak dobrze się z nimi rozmawia. Nie bez znaczenia są te słowa podziękowania kierowane do nas od tych ludzi, którzy tam studiują, bo to nas utwierdza w przekonaniu, że to co robimy jest warte tych starań. Do chwili obecnej utrzymuje kontakt nawet z tymi osobami, które startowały w pierwszej edycji olimpiady policyjnej.

Dziękuję za rozmowę.

Ilona Dziedzic

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Ciocia
dnia 08.05.2018, 09:55. Identyfikator użytkownika: 9l4xcClGrGQ9
Ocena
komentarza:
0
Super tak dalej
@ dragoness
dnia 08.05.2018, 10:08. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-14
Brawa dla uczniów i nauczycieli. Taka uwaga: "nie" z rzeczownikami piszemy łącznie.
@ dragoness
dnia 08.05.2018, 12:47. Identyfikator użytkownika: eh7NvP7XaYOl
Ocena
komentarza:
-1
A "nie" z czasownikami rozłącznie.
@ viki
dnia 08.05.2018, 10:43. Identyfikator użytkownika: rizGjqcNGJGG
Ocena
komentarza:
-4
Brawo Gratulacje!! ale tak patrzyłam na pierwszą stronę a tam dwóch gości myslałam na początku że oni cos zdobyli za swoją ciężką pracę:)
@ elf
dnia 08.05.2018, 11:36. Identyfikator użytkownika: AcAnk1vcBYp2
Ocena
komentarza:
2
"Oni" za swoją ciężką pracę mają satysfakcję, że ich uczniowie osiągają takie efekty. Gratulacje dla nauczycieli i uczniów !
@ była uczennica
dnia 08.05.2018, 12:19. Identyfikator użytkownika: cFUlJ5kjpird
Ocena
komentarza:
4
Pozdrowienia dla Pana Szczepanika, świetny nauczyciel!
@ absolwentka Kołaczyc
dnia 08.05.2018, 12:30. Identyfikator użytkownika: 0Ztfn0nufTBX
Ocena
komentarza:
4
Potwierdzam, Pan Szczepanik to super nauczyciel, do dziś go miło wspominam
@ kopacz
dnia 08.05.2018, 12:53. Identyfikator użytkownika: M8uW5AWIPYyH
Ocena
komentarza:
0
Mozę i dobry, byleby nie sędziował meczów bo nie ma o tym bladego pojęcia.
@ do kopacz
dnia 08.05.2018, 14:56. Identyfikator użytkownika: EUh5k35fvgkB
Ocena
komentarza:
2
Ty to dopiero pewnie jestes chodzacy ideał pod każdym względem.
@ Sluchaczkazak
dnia 08.05.2018, 14:58. Identyfikator użytkownika: VFYxINnqd5oa
Ocena
komentarza:
5
Pozdrawiam pana M. Karpia . Super nie tyle ze nauczyciel ale czlowiek. Ma pan racje w grupie sila a rywalizacja do niczego dobrego prowadzi.
@ Sluchaczkazak
dnia 08.05.2018, 15:00. Identyfikator użytkownika: VFYxINnqd5oa
Ocena
komentarza:
0
NIE ! Prowadzi. Pomylka w pisowni
@ Absolwent
dnia 11.05.2018, 09:52. Identyfikator użytkownika: 7qYmHEl1RyHT
Ocena
komentarza:
2
Również pozdrawiam Pana KARPA i Pana Szczepanika. Bardzo mile wspominam czas spędzony z nimi na zajęciach
@ Jaslanin
dnia 08.05.2018, 23:35. Identyfikator użytkownika: wDso9ZMphgV3
Ocena
komentarza:
-4
W Polsce potrzebni sa ludzie ktorzy beda wykonywac takie zswody jak budowlaniec,mechanik,piekarz itd a nie studencikow i policjantow.Najlepiej narobic panow pod krawatem ktorzy za nic nie robienie biora kupe kasy i po 15 latach ida na emeryturki a zwykly szarak tyra przy dobrych wiatrach za 1500zl i do 65 lat o ile dozyje.To co sie dzieje w Polsce to wielka kpina.
@ Polka po studiach
dnia 09.05.2018, 22:09. Identyfikator użytkownika: T6FDSwIKF1b1
Ocena
komentarza:
6
A kto zabronil Tobie Jaślaninowi studiowac i robic pod krawatem???, a kazał zaś tyrac przy dobrych wiatrach za 1500 zł? Każdy jest kowalem swego losu.. Mlodzi mają sukces to niech mają... co komu do tego ...
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w czwartek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Szanowni Mieszkańcy Jasła!

   

  Podjąłem decyzję o kandydowaniu na burmistrza Jasła ponieważ - podobnie ja Państwo - pragnę, aby nasze piękne Miasto znów stanęło w rzędzie dynamicznie rozwijających się miejscowości Podkarpacia. - Andrzej Czernecki.

 • W szpitalu powstał oddział diabetologiczny

  Jasielski szpital poszerzył działalność medyczną o oddział diabetologiczny, jedyny taki na terenie województwa podkarpackiego. W Polsce liczba pacjentów chorych na cukrzycę wzrasta w niepokojącym tempie. Dzięki powstaniu nowego oddziału specjaliści będą mogli sprawować najlepszą opiekę nad chorymi.

 • Społeczeństwo Jasła pamięta o zapomnianych Rodakach

   

  W listopadzie 2018 r., w rocznicę stulecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, groby rodaków, imiennych i bezimiennych bohaterów walk o polskość i wolność, powinny oświetlić płonące biało-czerwone znicze.

 • Zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym

  W Sądzie Okręgowym Krośnie zapadło nieprawomocne orzeczenie sądu w trybie wyborczym wobec Janusza Pachera pełniącego funkcję pełnomocnika Komitetu PiS w Skołyszynie. Został on zobowiązany do sprostowania nieprawdziwych informacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej na temat Mariusza Sepioła. Janusz Pacher złożył zażalenie do sądu apelacyjnego.

 • W Trzcinicy otwarto zmodernizowany stadion lekkoatletyczny

   

  W piątek, w Trzcinicy dokonano uroczystego otwarcia zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 • Czas na dobrego gospodarza, nie polityka

   

  Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stanisławem Pawlusiem, kandydatem na wójta Gminy Skołyszyn. 

 • Zgodnie dla przyszłości Jasła – list Ryszarda Pabiana

 • Strażacy ochotnicy pomagają dzieciom z chorobami nowotworowymi

   

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z takim hasłem na ustach strażacy ochotnicy organizują zbiórkę rzeczy, które następnie trafią do dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych szpitali w całej Polsce.  Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce zrzeszają ochotników w tym również z Podkarpacia. Akcja ta została zorganizowana po raz pierwszy na Podkarpaciu i skierowana jest  dla  pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

 • „U mnie nie będzie politykierstwa”

   

  Decyzję o kandydowaniu motywuję przede wszystkim wewnętrznym sprzeciwem wobec aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. – mówił dziś Antoni Pikul podczas zorganizowanej w Jaśle przez Komitet Obywatelski konferencji prasowej. Były zastępca burmistrza Jasła, jest „jedynką” na liście komitetu w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105