Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Szlachetne paczki trafiły do rodzin. "W tym widać dużo miłości"

49

Zakończył się XIV finał "Szlachetnej Paczki". Na przestrzeni mijającego weekendu członkowie tzw. drużyn SuperW odwiedzali wytypowane na wcześniejszym etapie akcji potrzebujące rodziny i przekazywali im podarunki. Obdarowywani zostali również mieszkańcy Jasła i okolic. 

Głośną akcję – zorganizowaną już po raz czternasty – spośród innych przedsięwzięć o charakterze charytatywnym wyróżnia to, że za jej pośrednictwem konkretny człowiek może wspomóc konkretną rodzinę. Wybiera ją uprzednio z grupy wszystkich, które zostały dopuszczone do udziału w projekcie. Każda rodzina ma inne potrzeby. Paczka ma być odpowiedzią na te potrzeby, bardzo zindywidualizowaną. Darczyńca otrzymuje dokładny opis rodziny, sytuacji, w jakiej się ona znajduje, przyczyn tej sytuacji i przede wszystkim głównych jej potrzeb. Na podstawie tych informacji przygotowuje paczkę, cały czas mając do dyspozycji wolontariusza, który służy mu pomocą.tłumaczy nam Dariusz Kąkol, koordynator regionalny „Szlachetnej Paczki”.

Cel: impuls do zmian

Wbrew pozorom główna idea przedsięwzięcia nie sprowadza się do obdarowywania potrzebujących prezentami, lecz zainicjowania trwałych zmian w ich życiu.

Nie mamy działać na zasadzie „dajemy wam paczkę, dzięki której dobrze spędzicie święta”.  Ta paczka nie ma być jednorazową pomocą, lecz czymś więcej – pewnym impulsem do zmian. Chodzi o to, by do kolejnej edycji akcji rodzina się odbiła, odbudowała. Przykładowo: pani nie może znaleźć pracy. Jako, że potrafi szyć dostaje od darczyńcy maszynę do szycia. Za rok okazuje się, że prowadzi firmę i jest w stanie sama pomóc innym rodzinom. Często faktycznie tak się dzieje, z historiami naszych rodzin można zapoznać się na stronie akcji – mówi Weronika Zajdel.

Na terenie powiatu jasielskiego paczki otrzymało tego roku dwadzieścia rodzin. Dostarczali je im wczoraj i dzisiaj wolontariusze lokalnej drużyny SuperW. W sobotnie popołudnie odwiedzili m.in. zamieszkałą w Bieździedzy rodziny Marczyńskich, czego byliśmy świadkami.

Magdalena i Paweł Marczyńscy posiadają troje dzieci. Wszystkie są niepełnosprawne. Córka Sara, najstarsza z rodzeństwa (13 lat), cierpi na porażenie mózgowe, jej bracia Rafał (9 lat) i Gabryś (8 lat) to dzieci z autyzmem.

Rafał jest fajnym przykładem na to, że nawet w sytuacjach beznadziejnych nie można pozwolić sobie na zwątpienie i trzeba działać. Ma dziewięć lat, rośnie i dochodzi do siebie. Młodszy syn Gabryś nie mówi, jest troszeczkę wyobcowany. – powiedziała nam pani Magdalena.

Rodzice robią wszystko, by ich dzieci miały w życiu jak najlepiej.

Do zeszłego roku dwa razy w tygodniu jeździliśmy do Rzeszowa na terapię. Trwała ona cztery lata. Teraz nastał czas troszkę spokojniejszy, chłopaki poszli do szkoły specjalnej do Frysztaka, Sara chodzi do Krosna. Poza tym Rafał i Gabryś od kilku lat mają fajne terapeutki, przydzieliła je gmina – mówi pani Magdalena.

Gdy rodzina Marczyńskich otrzymała całe mnóstwo prezentów radości w jej domu nie było końca. Do rozpakowania było aż siedemnaście pakunków. Skrywały one m.in. kilka kompletów pościeli, obuwie, odzież, maskotki dla dzieci, różnego rodzaju żywność (w tym produkty bezglutenowe) oraz środki higieniczne.

Obdarowani paczkami nie kryli wdzięczności ich ofiarodawcom.

Czasami człowiek żyjący z takimi problemami z jakimi my się zmagamy czuje się strasznie wyobcowany i osamotniony (…). W takich chwilach jak ta dzisiejsza może poczuć jednak, że nie jest sam. W tym co otrzymaliśmy widać dużo ludzkiej dobroci, miłości. Mamy nadzieję, że darczyńcom zwróci się dobro, jakim nas obdarowali. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. – wyznała nam Magdalena Marczyńska.

Wraz z wolontariuszami udaliśmy się również do Lubli, gdzie złożyliśmy wizytę u pani Małgorzaty Koś-Machoś, jej męża Grzegorza i trzech synów – 17-letniego Kamila, 11-letniego Sebastiana oraz 9-letniego Jakuba. Sebastian jest niepełnosprawny od urodzenia, cierpi na wiele schorzeń. Chłopiec ma za sobą jedenaście operacji, a już w przyszłym roku czeka go kolejna. Tym razem będzie miał operowane kolana i biodra, więc znowu będą gipsy – od pasa w dół. Można powiedzieć, że nasze życie kręci się wokół niepełnosprawności syna, jego leczenia i związanych z tym wyjazdów – mówi nam pani Małgorzata Koś-Machoś.

Leczenia dziecka nie widać końca, widać jednak jego efekty.

Sebastian miał dwuprocentowe szanse na przeżycie, wiec wydawało się, że tego nie przetrwa. Tyle tych chorób się przewinęło, wśród nich m.in. zapalenie opon mózgowych. Wspólnie udało się nam jednak pokonać najtrudniejszy czas i sporo wypracować, z czego jesteśmy bardzo szczęśliwi. Z dnia na dzień jest co raz lepiej. Wiadomo, inwestycja jest duża, wyrzeczeń równie sporo, bo Sebastian cały czas jest rehabilitowany i wymaga całodobowej opieki. Ale póki jesteśmy razem jest dobrze. Gorzej będzie jak nas zabraknie, dlatego staramy się wypracować wszystko co się da, często kosztem naszych zdrowych chłopaków, wspólnych wakacji czy innych rzeczy. Ale jesteśmy szczęśliwi, że mamy siebie i chyba to jest najważniejsze – wyznaje pani Małgorzata.

Rodzina naszej rozmówczyni, podobnie jak ta, u której gościliśmy wcześniej, prezenty w ramach „Szlachetnej Paczki” otrzymała po raz pierwszy. Sobota była dla niej bardzo radosnym dniem. Chłopaki nie mogli się doczekać, my z mężem również jesteśmy podekscytowani tą chwilą a przy tym wzruszeni i bardzo szczęśliwi, że mogliśmy otrzymać taką pomoc. Dla nas każde wsparcie ma wielkie znaczenie. Dzięki niemu możemy poświęcić Sebastianowi więcej czasu – powiedziała Małgorzata Koś-Machoś.

Rodzina z Lubli otrzymała od wolontariuszy cztery pakunki. Zawierały m.in. odzież, obuwie, środki higieniczne, baterie do aparatu słuchowego, narzędzia warsztatowe, piłkę oraz żywność. 

Baza jasielskiej drużyny SuperW mieściła się, podobnie jak podczas poprzednich edycji „Szlachetnej Paczki”, w bursie międzyszkolnej przy ul. Staszica. To tam darczyńcy dostarczali przygotowane przez siebie pakunki, by wolontariusze – za pośrednictwem pracownicy firmy kurierskiej – mogli zawieźć je do rodzin.

W gronie „jasielskich” darczyńców tegorocznej akcji znalazły się – oprócz osób prywatnych – lokalne firmy, instytucje, władze oraz jednostki służb mundurowych (w magazynie SuperW spotkaliśmy m.in. dostarczających paczki przedstawicieli miejscowej Komendy Powiatowej Policji). Rodziny z Jasielszczyzny swoimi darami wsparli również darczyńcy z „zewnątrz” – m.in. z położonej w powiecie krośnieńskim miejscowości Jedlicze.

Przy okazji wizyty w jasielskim magazynie drużyny SuperW postanowiliśmy dowiedzieć się, jak od kuchni wygląda organizacja pracy w ramach „Szlachetnej Paczki”. Tajniki akcji przybliżyli nam wspomniani już młodzi "paczkowicze" Weronika Zajdel i Dariusz Kąkol. 

Projekt rozłożony w czasie

Wszystko rusza zazwyczaj w lipcu, kiedy zaczynają się szkolenia liderów. Kolejny etap to pozyskiwanie adresów potrzebujących rodzin. Potem we wrześniu zaczyna się kampania SuperW, czyli poszukiwanie wolontariuszy, następnie odbywa się ich rekrutacja i szkolenie. Jeśli wolontariusz przeszedł wszystkie testy, learningi  i jest już osobą przeszkoloną oraz posiadającą zgodę na działanie w tej roli dostaje adresy rodzin, które przeszły pierwszy etap weryfikacji – na początku dwóch, trzech. Udaje się do nich z drugim wolontariuszem i wspólnie przeprowadzają dalszą weryfikację, uzupełniają wszelkie dokumenty i formalności. – mówi nam Weronika, która rolę wolontariuszki pełni drugi rok z rzędu. Co ciekawe, wcześniej zaangażowała się w przedsięwzięcie jako darczyńca, paczkę przygotowując wraz z przyjaciółmi.

W magazynie jasielskiej drużyny SuperW na wszystkich darczyńców czekał poczęstunek

Potrzebujące rodziny nie mogą same zgłaszać swojej kandydatury do udziału w akcji. Dotarcie do nich jest zadaniem „liderów”, czyli dowodzących drużynami SuperW – adresy takich rodzin otrzymują oni m.in. od rozmaitych instytucji pomocowych, placówek edukacyjnych, instytucji kościelnych. Generalnie chodzi o to, żeby dotrzeć  do takich osób które znają rodziny będące w trudnej sytuacji, coś o nich wiedzą. To jest taka nasza pierwsza weryfikacja służąca wykluczeniu rodzin, które nie spełniają kryteriów – wyjaśnia koordynator regionalny akcji.

Ostateczną decyzję dot. włączenia danej rodziny w projekt podejmuje wolontariusz. Zebrane przez niego dane są następnie sprawdzane i ewentualnie korygowane przez specjalistów. Jeśli wszystko jest dobrze, mniej więcej w połowie listopada opisy wytypowanych rodzin są wprowadzone na stronę internetową, gdzie każda osoba chcąca być darczyńcą może wybrać tę, dla której przygotuje paczkę. Przy czym, co należy podkreślić, wszystkim rodzinom zapewniamy pełną anonimowość, nie udostępniamy ich adresów, używamy tylko imion, czasem nawet zastępczych – tłumaczy Weronika.

Darczyńcą w „Szlachetnej Paczce” może być każdy. Odpowiedzialność za przygotowanie i dostarczenie nam paczki odpowiada jedna osoba, jednak w praktyce rzadko działa ona samodzielnie. Przeważnie zbiera się z bliskimi, sąsiadami, znajomymi.  Darczyńcami są często również instytucje, firmy – mówi Dariusz.

Liczba rodzin objętych tegoroczną akcją jest w powiecie jasielskim niespełna o połowę mniejsza niż przed rokiem. Wówczas było ich 36. Przyczynę spadku w tej materii stanowi, jak zauważa Weronika Zajdel, węższy skład tutejszego SuperW.

Problemem jest mała liczba wolontariuszy. Przewidywaliśmy, że będzie nas około dwudziestu, co de facto oznaczałoby, że jesteśmy w stanie pomóc sześćdziesięciu rodzinom. Tymczasem jest nas ośmioro i dlatego rodzin jest tylko dziewiętnaście. Bardzo liczymy na to, że w przyszłym roku będzie więcej chętnych i dzięki temu będziemy mogli dotrzeć do większej ilości rodzin – powiedziała.

Darczyńca "Last minute"

Dodatkowym przedsięwzięciem, zrealizowanym na ziemi jasielskiej w ramach tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki” była świąteczna pomoc ofiarom pożaru, do jakiego przed kilkoma dniami doszło na terenie Kołaczyc. Rodzinę Kopciów, która na skutek tragedii straciła dach nad głową, wolontariusze odwiedzili dziś wieczorem – w kilkunastu paczkach otrzymała m.in. trwałą żywność (m.in. konserwy, oleje, herbata, kawa, mąka, cukier), środki chemiczne i środki czystości (m.in. pasty do zębów, szampony, mydła, żele pod prysznic, proszki do prania), odzież (głównie zimową), koce, komplet pościeli, kołdrę z poduszkami oraz ręczniki.

Te paczki pochodzą od zbiorowego darczyńcy, takiego „last minute”, jak go sobie nazwaliśmy. Koce, kołdry i resztę tego typu rzeczy oraz chemikalia zostały zakupione za kwotę niespełna 270 złotych – były to fundusze, jakie uzbieraliśmy od osób prywatnych. Cała reszta to rzeczy złożone w naszym magazynie przez różnych ludzi. Wśród darów znalazł się również zadatek pieniężny od restauracji Keks. My również, jako przedstawiciele akcji w tym rejonie, dorzuciliśmy do tego wszystkiego swoją część pieniężną i rzeczową – powiedziała nam Anna Dzwonkowicz, lider jasielskiej drużyny „Szlachetnej Paczki”.

Jakub Hap
[email protected]

Napisany dnia: 14.12.2014, 23:28

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ gimbo
dnia 28.12.2014, 12:13 · Zgłoś
Osoby które rozdają takie paczki zadarmo działają na szkodę samych obdarowanych. Ludzie głodni są skłonni do walki bardziej niż ludzie najedzeni. Gdyby w Polsce kilka milionów rodzin nie miało co włożyć do garnka z głodu wybuchła by rewoluca obalając w kilka dni obecną władzę. Ludziom nie chce się obalać rządu gdy mają michę pełną i brzuch pełny.
Darmowe jedzenie odkłada rewolucję w nieskończoność.
Odpowiedz
1
@ ala
dnia 19.12.2014, 10:03 · Zgłoś
Niech niektórzy zastanowią się najpierw jakimi są ludzmi a potem niech wypisują takie bzdury i brednie, bo łatwo jest zauważyć czyjeś błędy a swoje ukrywać.
Niejedna z tych rodzin wolałaby sama sobie zrobić zakupy na święta ale życie nie pozwoiło im na to , to dlaeczego mają nie skorzystać z pomocy.
Nie lubię ludzi, którzy mają wiecznie pretensje do świata i ludzi a sami tak naprawdę nic nie zrobili dla innych.
Odpowiedz
-2
@ A. :)
dnia 18.12.2014, 19:24 · Zgłoś
Pozdrawiam Patryka z SuperW :)

Mega akcja!
Odpowiedz
2
@ zainteresowana
dnia 17.12.2014, 14:20 · Zgłoś
ludzie pisze do tych co krytykują cały ten projekt szlachetnej paczki może wy potrzebujecie pomocy a wstyd wam się przyznać i jesteście zli że innym pomagają a nie widzą was tyle nienawiści na świecie a niektórym przeszkadza trochę dobra dobra robota dla wszystkich darczyńców i wolontariuszy
Odpowiedz
1
@ rozczarowany
dnia 16.12.2014, 11:31 · Zgłoś
jestem przykładem wielkiego rozczarowania ,gdyż ja jak miałem kasę to pomagałem innym ale gdy ja i moja rodzina potrzebowała pomocy to nikt nam nie pomógł
Odpowiedz
-1
@ adonim
dnia 15.12.2014, 20:55 · Zgłoś
niepojęte ze nawet Keks tez okazał serce, szacunek dal nich
Odpowiedz
6
@ kocica
dnia 15.12.2014, 21:20 · Zgłoś
Płacą kelnerkom 5 zł za godzinę, to ich stać na dobroczynność raz w roku.
Odpowiedz
0
@ :P
dnia 15.12.2014, 17:42 · Zgłoś
Marioooo!:D
Odpowiedz
2
@ dąb
dnia 15.12.2014, 16:45 · Zgłoś
ciekawy jestem ile radni dołożyli do tych paczek
Odpowiedz
8
@ xxx
dnia 15.12.2014, 13:07 · Zgłoś
nie mam nic do akcji bo jest potrzebna, ale jak widziałem na własne oczy do kogo paczki trafiają to jestem w szoku, moja sąsiadka pracuje w banku itd, nie będę się rozpisywał bo kasa jest , auto nowe kupione 1,5 miesiąca temu a paczkę dostała...
Odpowiedz
-1
@ detektyw.
dnia 15.12.2014, 10:32 · Zgłoś
fajnie ze sa osoby ktore pamietaja o innych i pomagaja,szacunek dla nich.co do policji ciekawy jestem kiedy bedzie teraz rozdanie medali,orderow,odznaczen itd.
Odpowiedz
14
@ ksiądz Mateusz
dnia 15.12.2014, 11:04 · Zgłoś
A co uważasz że policja nie może pomóc, że tylko karze mandatami ?
Odpowiedz
-1
@ detektyw
dnia 15.12.2014, 18:44 · Zgłoś
uwazam ze pomagaja ,ale to nalezy do ich obowiazkow! ostanio media mowili o malym Adasiu, policjant ktory go znalazl dostal odznaczenie -smiech na sali,!jedynie to sie ciesze ze chlopczyk wraca do zdrowia.,.dlaczego nie mowi sie o OSP czy PSP oni tez biora udzial w akcjach kazdego dnia i napewno trudniejszych niz policja a jakos o nich tak nie mowi.i nie ma takiego szumu,.
Odpowiedz
6
@ SuperW
dnia 15.12.2014, 10:03 · Zgłoś
Ludzie, czyli co, złe jeśli drugi człowiek pomaga innemu, bezinteresownie? Przecież Darczyńcy nic pa za czysta wdzięcznością od rodziny nic nie mają, robią to bezinteresownie !!! To może wszyscy zamkniemy sie w domach, i przestaniemy pomagać innym, rozmawiać innymi, pozbędziemy się ludzkich odruchów, będziemy jak zwierzęta które pragną tylko zaspokoić swoje instynkty? Bo widzę, ze dragoness i janek, do tego dążą w swoim środowisku. Paczka ma być impulsem dal rodziny a nie jałmużną. Postawcie się na miejscu rodzin gdzie macie trojkę dzieci niepełnosprawnych, gdzie spalił się wam dom, gdzie zostaliście sami i nikt nie chce wam pomoc ''bo po co dawać jałmużnę." Paczka jest darem serca, jest tez po to żeby ludziom otworzyć serca na innych! Paczka wiąże ludzi z rożnych środowisk i to jest najpiękniejsze! A ten artykuł jest po to żeby miedzy innymi taki jak moi przedmówcy pokazać ze nie tylko są ludzie tacy jak Oni co widza tylko czubek własnego nosa, ze są Darczyńcy, ze sa rodziny o wiele bardziej skrzywdzone przez los niż oni, ze sa młodzi wolontariusze którzy starają się nieść innym pomoc również bezinteresownie!
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 16.12.2014, 00:56 · Zgłoś
Elyty już od dawna siedzą zamknięte "w swoim świecie" i nie widać u nich ludzkich odruchów, popatrz nawet na przykładzie "naszych lokalnych włodarzy" jakie mieli, mają programy, a co zrobili, robią dla ludzi potrzebujących...Czy "brudasa" , który raz w roku "się wykąpie" z okazji świąt, a jeszcze zrobi przy tym narobi szumu medialnego można traktować jak "czyścioszka"...???
Odpowiedz
6
@ stary
dnia 15.12.2014, 10:00 · Zgłoś
Czemu ma służyć ymienianie z imienia i nazwiska obdarowanych? Czy chodzi komuś o pokazanie jak wiele robi czy też pokazanie jacy to ... imiona o nazwiska są biedakami ? Jest to dla mnie bardzo smutne i niestety moim zdaniem uznaję to za przekroczenie pewnych norm a może nawet zakłócanie miru rodziny. Szacun dla tych co działają ale nie można i tak już pokrzywdzonych przez los ludzi wymieniać również należy wziąć pod uwagę że czasami ludzie, którzy otrzymują są mówiąc wprost nauczeni aby nie dając nic z siebie brać bo im się to należy a jednak patrząc bezinteresownie (z naszego punktu) nie powinni otrzymać paczki. Inni siedzący w spokoju BOJĄCY SIĘ ABY NIE UPUBLICZNIAĆ ICH BIEDY SAMI PRZEŻYWAJĄ skromnie ale honorowo święta. No trudno takie czasy ale powinno się pamiętać o wszystkich i w imię dobra nie wyrządzać krzywdy innym!!! A może się mylę i teraz są już inne normy i obyczaje?
Odpowiedz
8
@ Nik
dnia 15.12.2014, 10:24 · Zgłoś
Nie są upublicznione ani adresy rodzina ani ich nazwiska, widac tą informację w artykule. Zdjęcia zrobione musiały byc za zgogą rodziny.
Odpowiedz
-6
@ mieszkańcy B i N i K
dnia 15.12.2014, 09:54 · Zgłoś
co jest poniżające? dla kogo? dla kogś komu się do pracy nie chce iść bo mu nie po drodze ciągle i nauczony jest na pomocy gops i kościoła? Szanowni Państwo, podziękowania należy kierować dla wszystkich ludzi, którzy swą pracowitością, podatkami, wsparciem dają innym pomoc. Dzieci najbardziej zawsze żal i to dla nich pomoc, choć na świat się same nie wołały a na zaradność dorosłych proponuję lepiej się przyjrzeć bo tu jest problem mega niezaradności i wygodnictwa życiowego! są rodziny o większej potrzebie ale nie typują się na ofiary tylko brną w rzeczywistości i nie czekają narzekając i biadoląc. Radzimy rodzicom, zwłaszcza ojcu tej trójki z B., wziąć się do pracy bo szlachetna paczka jest raz w roku! a potem trzeba dalej żyć jak reszta tej krainy .
Odpowiedz
12
@ SuperW
dnia 15.12.2014, 10:14 · Zgłoś
Szlachetna paczka jest akcja która pomaga tylko i wyłącznie rodzina które próbują coś zmienić w swoim życiu, ie pomagamy rodzinka które same się zgłaszają które żyją z biedy gdzie jest problem z alkoholem przemocą, gdzie problem jest właśnie niechęć do pracy. Wolontariusze skrupulatnie przez wiele arkuszy i rozmów z rodzinami sprawdzają to. Nie pomagamy rodzina patologicznym które twierdza ze im się należy, szukamy taki rodzin które potrzebują małego impulsu do zmiany. Skąd u Was tyle zazdrości i nienawiści! Idą święta, narodzić się ma Nowy Król, ale widzę ze napewno nie w waszych sercach ;(
Odpowiedz
2
@ mieszkańcy B i N i K
dnia 15.12.2014, 10:29 · Zgłoś
chyba nie wiesz co piszesz , my mamy ich po sąsiedzku kilka kilometrów od 40 lat i koniec tej pustej gadaniny, wychwalaj sobie swe działania na własnym forum a nie doprawiaj sobie aureoli i samouwielbienia , śmiać się che " chcą coś zmienić, albo ... sprawdzają poprzez rozmowę ..." a może sprawdźcie . bo problem alkoholowy tam jest i nieróbstwa też!!!" to nie zawiść ale realność miejsca i czasu , ni episz bzdur człowieku jak nie znacz prawdy bo inni bliżej prawdy to czytający mają co najmniej śmiech ironii z takiej głupoty pismaczej!
Odpowiedz
1
@ czesio
dnia 15.12.2014, 13:29 · Zgłoś
SuperW dziwię się bardzo że wchodzicie w dyskusję z ludźmi na tym temacie,większość z nich nie ma pojecia o tym co robicie...a szczekają bo taki ich śmieszny los trolli internetowych najważniejsze ze opłacili neostrade...to określa ich byt

powodzenia i sił w waszym działaniu:)
Odpowiedz
0
@ mieszkanka B
dnia 15.12.2014, 17:12 · Zgłoś
Mam pytanie. Ciekawe jak ty, który tak łatwo opisujesz czyjeś życie i oceniasz, sam poradziłbyś sobie żyjąc na codzień z trójką niepełnosprawnych dzieci? Latwo oceniać i oskarżać, gorzej tkwić i zmagać się z tym przez całe życie. Myślę, że to bardzo trudne i obciążające i można się załamać.Nikt nie życzy sobie takiego losu i sam go sobie nie wybiera , nie każdy potrafi sobie poradzić z taka sytuacja, więc może troszkę empatii i zrozumienia...? Idż do nich skoro mieszkasz blisko i zobacz jak żyją i powiedz im , to co napisałeś prosto w twarz... Mam nadzieję, że masz sumienie i głupio ci ze względu na te dzieci, bo chyba nie zazdrościsz im tych paczek?
Odpowiedz
5
@ malkontent
dnia 15.12.2014, 09:35 · Zgłoś
Całkowita hipokryzja, świąteczna paczka pomaga niewiele, chyba tylko samopoczucie tym co dają, po świętach obdarowani dalej będą żyć bardzo biednie, a dla wielu ojców rodzin jest poniżające, że nie są w stanie zapewnić godnego bytu rodzinom.
Dać ludziom godną pracę, zadbać o interesy narodu a nie europy a wtedy paczki potrzebne będą tylko w przypadkach losowych.
Gdzie są instytucje państwowe które pozwalają szastać publicznym goszem "wybrańcom narodu".
Odpowiedz
8
@ nik
dnia 15.12.2014, 09:51 · Zgłoś
Wszyscy członkowie rodzin muszą wyrazi zgodę, że chcą paczkę otrzymac. A co powiesz na sytuację w której jeden z członków rodziny jest chory, albo tyle co straciła pracę. Co z tymi, którym spalił się dom, przeżyli nieszczęście. Jasne... najlepiej niech każdy siedzi sobie pokoju przy kompie i wypisuje takie bzdury jak widac we wcześniejszych komentarzach.
Odpowiedz
9
@ nik
dnia 15.12.2014, 09:31 · Zgłoś
Ludzie, którzy mogą pomóc organizują całymi rodzinami i grupami przyjaciół paczki dla bardziej potrzebujących. Chcą pomóc i będą to robic nie patrząc na takich bałwanów, jak niektórzy, tacy co nic dobrego w życiu nie zrobili ani też pewnie nie osiągnęli. Ludzie poświęcają swój czas, energię i pieniądze na własne życzenie, mają do tego prawo i im się to chwali. Ta akcja łączy ludzi, daje dużo radości dla tych co pomagają i tą pomoc otrzymują. To że media czy np policja propagują to akcję to bardzo dobrze ! Piękna inicjatywa, dobra organizacja, dużo pozytywnej energii.
Odpowiedz
10
@ dragoness
dnia 15.12.2014, 09:13 · Zgłoś
Zastępujemy w zapewnieniu podstawowych potrzeb państwo i NFZ. Wszelkie akcje charytatywne i fundacje temu służą. Nie znaczy to jednak, aby w takich akcjach nie uczestniczyć. Nota bene, większość darczyńców jest anonimowa.
Odpowiedz
2
@ xxx
dnia 15.12.2014, 10:53 · Zgłoś
Najpierw daj na "Szlachetną paczkę" a potem dyskutuj.
Odpowiedz
-1
@ MaxSzyderko
dnia 15.12.2014, 11:16 · Zgłoś
@xxx a ty dałeś ? To po co dyskutujesz ?
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 15.12.2014, 11:48 · Zgłoś
Piesek szczeka, a karawana jedzie dalej.
Odpowiedz
3
@ MaxSzyderko
dnia 15.12.2014, 12:59 · Zgłoś
@xxx że zacytuje ateista "Po co się tak chwalić skoro to co robicie niby jest z dobrego serca ? Miłość nie szuka poklasku. Obdarowujesz i nie trąbisz na trzy powiaty wokoło. No chyba że jest w tym inny ukryty cel ? "
Hehehehe . Dałes zeby sie przechwalać ?
Odpowiedz
-2
@ biedota jasielska
dnia 15.12.2014, 13:02 · Zgłoś
xxx - dałeś a teraz płaczesz ze okazałes sie frajerem i dałeś na paczke dla mnie ? Żenada .
Odpowiedz
-1
@ biedota jasielska
dnia 15.12.2014, 13:02 · Zgłoś
a ile dałeś @xxx ?
Odpowiedz
-1
@ xxx
dnia 15.12.2014, 13:08 · Zgłoś
Tak jak piszesz nie przechwalam się.
Odpowiedz
0
@ dragon
dnia 22.12.2014, 18:02 · Zgłoś
Może w przyszłym roku @dragoness otrzyma w takiej paczce nowe legginsy?
Odpowiedz
5
@ janek
dnia 15.12.2014, 09:07 · Zgłoś
Panie jakby przebrały się w cywilne ubranka, i przeprowadzily tę akcję anonimowo i bezinteresownie to uważałbym to za gest ,a na pokaz przed atmosferą świąt jest to ???
Odpowiedz
8
@ piotr
dnia 15.12.2014, 09:53 · Zgłoś
Dobrze, że reklamują akcję, dają przykład, a paczkę przecież robią za własne pieniądze.
Odpowiedz
8
@ janek
dnia 15.12.2014, 09:01 · Zgłoś
Dajcie ludziom możliwość zapracowania na swe utrzymanie ,godne życie, to nie będą się upokarzać by otrzymać jałmużnę. Ciekawe czy Milicja służbowo dowoziła paczki ,za podatnika pieniądze ,[służą temu inne instytucje czy grupy],ich miejsce jest na chodniku jako patrol.Na zdjęciu widać że są w pracy ,jakby pracownik w jakiejś firmie załatwiał sprawy prywatne w godz.pracy to pewno długo nie popracował by. A PROKURATOR WIDZI DO CZEGO UŻYWANY JEST SŁUŻBOWY SAMOCHÓD.
Odpowiedz
6
@ ksiądz Mateusz
dnia 15.12.2014, 10:58 · Zgłoś
Nie każdy policjant patroluje chodniki, te dwie policjantki pracują w innych wydziałach, chodnikowcy mają czarne mundury
Odpowiedz
10
@ ARAS
dnia 15.12.2014, 15:16 · Zgłoś
gościu spróbuj zapracować w dzisiejszych czasach na 5-cio osobową rodzinę z trójka niepełnosprawnych dzieci a póżniej sie wypowiadaj !!!
Odpowiedz
17
@ Tu i TERAZ
dnia 15.12.2014, 08:22 · Zgłoś
wspaniała akcja!!!
Odpowiedz
8
@ ateista
dnia 15.12.2014, 07:25 · Zgłoś
Po co się tak chwalić skoro to co robicie niby jest z dobrego serca ? Miłość nie szuka poklasku. Obdarowujesz i nie trąbisz na trzy powiaty wokoło. No chyba że jest w tym inny ukryty cel ?
Odpowiedz
-8
@ łodyniec
dnia 15.12.2014, 09:02 · Zgłoś
oni tylko rozdaja ,ani grosza ze swoich $$$ nie dolozyli do tego

łohohohohohohohohooh
Odpowiedz
11
@ nik
dnia 15.12.2014, 09:55 · Zgłoś
O czym Ty człowieku masz pojęcie... ?! Jeśli nie wiesz, to sie nie wypowiadaj bo takimi komentarzami ośmieszasz samego siebie.
Odpowiedz
14
@ Krysia
dnia 15.12.2014, 10:42 · Zgłoś
Chwalenie ? Artykuł jest chyba po to by ludzie sie dowiedzieli o takiej akcji i w miare mozliwosci dołączyli . Jesli ty odbierasz to jako chwalenie to pewnie oceniasz przez swoje zachowanie . Pomogleś kiedys drugiej osobie ?
Odpowiedz
6
@ oo
dnia 15.12.2014, 10:48 · Zgłoś
Chwali sie ten co działa . A ze ludzie pokroju ateisty czy łodynca nic nie robia to i też nie maja się czym pochwalić :) Nie chcesz jeden z drugim pomóc to nie przeszkadzaj .
Odpowiedz
0
@ ARAS
dnia 15.12.2014, 15:10 · Zgłoś
Łodyńcu pod każdym artykułem jaki się ukaże piszesz jakies [...] i krytykujesz!!! a to tylko dlatego ,że próbujesz się w jakis sposób dowartościować bo nikt Cie w społeczeństwie nie lubi !!! a TY jedyne co w zyciu dajesz od siebie dla innych to jest D*pa i dlatego jesteś tak krytycznie nastawiony do świata i ludzi !!!
Odpowiedz
1
@ DADA
dnia 18.12.2014, 21:13 · Zgłoś
tak to prawda chwalą się że robią paczki szlachetne bębnią jak dobosze o tym jacy oni to szlachetni jacy dobroczynni tak właśnie głosi pani dyrektor GOK w kołaczycach pani Ewa P. jaka to szlachetna jaka wspaniała o tej paczce trąbi miesiąc temu tak jak by to było z jej kasy biorąc pod uwagę że ci co dali na nią hojni są a nie beczą o tym tylko są anonimowi tym ludziom gratulacje a teraz pani dyrektor GOK trąbi że będzie robić charytatywnie zbiórkę na rzecz ludzi którzy ucierpieli podczas pożaru jaka ona ta pani hojna lata jak czarownica na miotle i głosi o tym z pozdrowieniami nomi
Odpowiedz
2
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 15.12.2014, 01:14 · Zgłoś
Najpierw określone grupy zawodowe i społeczne zmusza się do "niewolniczej pracy" na tych którzy teraz w większości pragną pokazać swoją dobroczynność - nie interesuje ich to, że swoje utrzymanie zawdzięczają pracy tych, którym odmawia się zapracowania na swoje...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657