Strona główna

Sztuki walki

0
Napisany dnia: 23.01.2019, 09:15 , Tagi: Brak

XX wiek przyniósł niezwykły rozwój i popularność sztuk walki. Powszechnie uważa się, że ich ojczyzną w większości są kraje azjatyckie, jednak jak spojrzymy na rozwój człowieka, to zauważymy, że metody obrony przed przeciwnikiem bez użycia broni były znane od zawsze.  Instynkt samoobrony po prostu wymuszał takie zachowania.

Obecnie sztuki walki są rozwijane i aktywnie trenowane przez coraz szersze grona zainteresowanych tematem. Istnieje bardzo wiele szkół sztuk walki, różniących się od siebie, jednak generalnie nauczają one sposobów fizycznego pokonania przeciwnika w bezpośrednim starciu bez użycia broni dalekiego zasięgu jak np. broń palna. Większość wschodnich szkół walki stawia sobie za zadanie nie tylko fizyczne przygotowanie człowieka do walki, ale również rozwój psychiczny. Wiele sztuk walki pozwala na rozwój w sobie cech związanych z poziomem zadowolenia z życia. Niektóre oferują również elementy medytacji, które rozwijają sferę duchową.

Trening sztuk walki jest kwestią, która pozwala nabrać koordynacji i sprawności. Wzbudza w adeptach sztuk walki dyscyplinę i samokontrolę. Sztuki walki trenowane od najmłodszych lat pozwalają zbudować silny charakter, pozwalają walczyć z własnymi słabościami. Zajęcia z technik sztuk walki pozwalają czas spędzić miło i z korzyścią dla organizmu. Ponadto uczą skupienia, koncentracji, uwagi oraz umiejętności pokonywania niepowodzeń i trudności w życiu. Trening w grupie uczy zachowań społecznych, pozwala znaleźć nowych przyjaciół, nowe wzory do naśladowania. Rozwija siłę, szybkość, gibkość, zręczność i wytrzymałość.

Trening sztuk walki pozwala czerpać satysfakcję z rozwijania swoich umiejętności, pozwala na poznawanie nowych, ciekawych ludzi. Członkowie klubu czy sekcji są często jak druga rodzina, co łatwo da się też zauważyć na branżowych portalach takich jak superenergia.pl. Oczywiście najważniejszymi postaciami zajęć są trenerzy, niezwykli profesjonaliści, którzy nierzadko pracują w oparciu o szkoleniowe programy autorskie, a często reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Niewątpliwie to trener będący autorytetem w danej dziedzinie, więc wzorem do naśladowania, odgrywa rolę w nauczaniu odpowiednich zachowań.

Zarówno dorośli jak i dzieci mają swoje preferencje dotyczące sportów. Dla jednych bardziej odpowiednie będzie uczenie się chwytów, a dla drugiego uczenie się ciosów. Jednak ogólna skuteczność danej sztuki walki w samoobronie zależy przede wszystkim od umiejętności danego człowieka. Wiele sekcji sztuk walki, w celu zachęcenia i wskazania na odpowiedni wybór sztuk, organizuje treningi pokazowe. Można wówczas dopasować odpowiedni styl do własnych predyspozycji fizycznych i psychicznych. A należy pamiętać, że ta sztuka walki jest skuteczna, w której to my jesteśmy skuteczni.

Trenować może każdy, bez względu na wiek i płeć, a warto pamiętać, że dyscyplina i umiejętność samokontroli uczone od najmłodszych lat zaprocentują w dorosłym życiu. Trenowanie sztuk walki obniża poziom agresywności, a w świecie zagrożonym agresją odpowiednio ukierunkowany trening wydaje się być środkiem zaradczym.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Adrian stoi przed wielką szansą

  Adrian Bałucki z Jasła przeszedł do finału programu muzycznego drugiej edycji "The Voice Kids" emitowanego w TVP 2, który będziemy mieli okazję oglądać 23 lutego. 15-letni jaślanin od początku zyskał uznanie wśród trenerów, szczególnie Cleo, która jak podkreśliła widzi w nim siebie.

 • Miał świadomość, że pies cierpi

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie oskarżonego Stefana P. z Zarzecza, który w  ubiegłym roku pozostawił swojego psa na kilkustopniowym mrozie i przyczynił się do jego śmierci. Mężczyzna został uznany za winnego.

 • Bogdan Rzońca „dwójką” na liście do PE

   

  Poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jaślanin otrzymał drugie miejsce na liście PiS.

 • Agrarny ambaras

  Rolnicy z powiatu jasielskiego żądają zatrzymania degradacji gruntów rolnych na terenie powiatu jasielskiego, spowodowanej zaprzestaniem użytkowania rolniczego, co w konsekwencji doprowadza do powstania „dzikich" zalesień. - My ponosimy z tego tytułu ogromne straty  – mówi wzburzony Piotr Kędzior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Podkarpackiej Izby Rolniczej w Jaśle.

 • W Nowym Żmigrodzie nie będzie karetki z lekarzem

  Od 1 kwietnia karetkę specjalistyczną w Nowym Żmigrodzie zastąpi karetka podstawowa. Nie pomogły apele samorządowców, którzy liczyli na to, że liczne argumenty przemawiające za funkcjonowaniem ambulansu z lekarzem wpłyną na decyzję wojewody podkarpackiego.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • W maju 5. Nocna Jazda Ratowników. Tym razem dla ratownika medycznego Grzegorza

   

  5. edycja Nocnej Jazdy Ratowników odbędzie się w sobotę, 18 maja 2019 r w Jedliczu. Jest to wielka akcja charytatywna organizowana przez portal Krosno112.pl i OSP Dobieszyn, która łączy służby ratownicze z całej Polski. W tym roku celem imprezy jest wsparcie krośnieńskiego ratownika medycznego Grzegorza Karasia, który doznał rozległego udaru i potrzebuje funduszy na rehabilitację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105