Strona główna

Tak Jasło wybijało się na niepodległość

37
Napisany dnia: 07.11.2018, 20:05 , Tagi: Brak

Sto lat temu na oczach tłumu jaślan oraz mieszkańców okolicznych wsi, Karol Polak usunął z fasady budynku ówczesnego starostwa dwugłowego austriackiego orła. Na gmachu zawiesił orła białego w koronie na czerwonym polu. Dziś podczas widowiska plenerowego na jasielskim rynku przypomniano symboliczne wydarzenia z 1 listopada 1918 r.

Zobacz fotorelację >> FOTOGALERIA

Widowisko plenerowe, które mieszkańcom Jasła miało przypomnieć, w jakich okolicznościach ich rodzime miasto wybijało się przed wiekiem na niepodległość zorganizowało wspólnie z Urzędem Miasta Jasła oraz Muzeum Regionalnym w Jaśle, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Uczestników wydarzenia powitał Wiesław Hap, prezes wspomnianego wyżej stowarzyszenia. - Sto lat temu, Rzeczpospolita Polska zmartwychwstała. Znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Mógł też oficjalnie śpiewać swoją najważniejszą pieśń narodową. – mówił.

Wiesław Hap

Po tych słowach, zgromadzeni na płycie jasielskiego rynku mieszkańcy, samorządowcy, dzieci, młodzież i wychowawcy z jasielskich przedszkoli i szkół, odśpiewali przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Chwilę później harcerze rozpostarli polską flagę długości kilkunastu metrów, do której podtrzymywania zaproszono zgromadzoną publiczność.

Przełom października i listopada 1918 r. jest w historii polskiej państwowości oraz narodu polskiego czasem szczególnym. To wówczas bowiem, Polska po upływie ponad wieku uwalniała się z okowów zaborczego ucisku. Samo Jasło i region jasielski pod jarzmem austriackiego ciemiężcy znajdowało się przez 146 lat, poczynając od I rozbioru Polski. Choć źródła historyczne precyzyjnie mówią o atmosferze tamtych dni, to dziś trudnym byłoby dokonanie wiernego odzwierciedlenia emocji, jakie towarzyszyły mieszkańcom wielu polskich miast i miasteczek, w tym Jasła, kiedy z budynków stanowiących siedziby urzędów i instytucji państw zaborczych znikały ich symbole, a w ich miejsce pojawiał się orzeł biały w koronie na czerwonym polu tarczy oraz polskie flagi. Organizatorzy widowiska zaprezentowanego dziś na jasielskim rynku postanowili przenieść jaślan do dnia 1 listopada 1918 r., kiedy to Karol Polak, mistrz ślusarski i członek jasielskiego „Sokoła”, usunął z fasady gmachu ówczesnego starostwa, austriackiego dwugłowego orła. Widzowie, przyglądający się inscenizacji mogli dziś obserwować, jak wcielający się w rolę Karola Polaka odtwórca umieszcza w jednym z okien budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle herb Polski. Na ten widok nie wszyscy potrafili dziś ukryć ogromne emocje. Na twarzach uczestników widowiska malowały się jednocześnie duma i łzy wzruszenia.

Symbolicznym pożegnaniem z panowaniem monarchii austro-węgierskiej było również złożenie na płycie Rynku do małej trumienki jej odznaczeń państwowych i wojskowych oraz wszelkich patentów. Wiek temu dokonali tego byli wojskowi i urzędnicy cesarza Franciszka Józefa. W ich rolę wcieliła się dzisiaj młodzież.

Możliwie najwierniejszemu odzwierciedleniu nastrojów, jakie panowały w polskim społeczeństwie w listopadzie 1918 r. służyć miały przemowy osobistości, które wówczas odgrywały niebagatelną rolę w życiu jasielskiej Małej Ojczyzny. W postaci: Kazimierza Midowicza, ówczesnego dyrektora jasielskiego gimnazjum, a zarazem działacza miejscowego „Sokoła” i „Związku Strzeleckiego”, Stanisława Szymańskiego, twórcy nowej, polskiej administracji lokalnej, zarówno powiatowej jak i miejskiej, Józefa Baranowskiego, pierwszego burmistrza Jasła okresu międzywojnia, Jana Madejczyka, syna chłopskiego z Wróblowej, działacza ruchu ludowego i wreszcie Ignacego Steinhausa, polityka oraz działacza społecznego i gospodarczego wcielili się m.in. samorządowcy i działacze społeczni.

Końcowym akcentem dzisiejszych, jubileuszowych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był program muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Dzieci zaśpiewały i wykonały pieśni patriotyczne. Warto również podkreślić, że w przygotowanie i realizację widowiska zaangażowani byli harcerze z 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” z Jasła oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. 

MD  

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Bolec
dnia 07.11.2018, 20:10. Identyfikator użytkownika: Rumh2yCLMnPm
Ocena
komentarza:
39
niech żyje wielka polska. !
@ eee
dnia 08.11.2018, 06:26. Identyfikator użytkownika: qV15GVQ9rurf
Ocena
komentarza:
25
eee..a gdzie Zające i Rzońce i Pece?już po patriotyźmie i miłości do ojczyzny?już po wyborach?obłuda fałsz i zakłamanie!kiedy głupi lud wykopie to towarzystwo?mam nadzieję że za rok!dziś już w to wątpię szczerze...
@ Piotr
dnia 08.11.2018, 07:58. Identyfikator użytkownika: TEoXHBPMCp7Y
Ocena
komentarza:
59
Panie Wiesławie, byłem na tym widowisku razem z córką. Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy. Było super. Tak się powinno uczyć historii.
@ bhp
dnia 08.11.2018, 09:13. Identyfikator użytkownika: pDO5o7oYb6mf
Ocena
komentarza:
12
Ponad wszelką watpliwosc należy szanować historię,bo traci się
wszystko.Tylko ażeby szczerze to robić, to należy bez podziałów
bez wzajemnego zagryzania. Wszyscy mechanicznie klepia w pacierzu
"Odpuść nam nasze winy,jako i my odpuszczamy".Na tą imprezę jasielska
P.Hap jako społeczna postać, jsko szef harcerzy ,gdzie obowiązuje harcerskie
słowo honoru powinien w imieniu młodzieży wysłać pisemne zaproszenia
dla zwasnionych .Może by zrozumieli,że zobowiazali się pracowac dla
młodych.i stanąć we wspólnym szeregu dla ich wspólnego dobra.
@ szejan
dnia 09.11.2018, 08:36. Identyfikator użytkownika: Ygu6GHDZgI3O
Ocena
komentarza:
0
To jakieś przeciwieństwo ostatnich słów. Pozdrawiam
@ .
dnia 07.11.2018, 20:27. Identyfikator użytkownika: 9OeYzC9c2T4M
Ocena
komentarza:
62
Panowie z U.M. miasta i z zarządu powiatu!

Jako mieszkańcy apelujemy do Was zakopcie topór wojenny i czyńcie starania, aby nasze miasto podniosło się z kolan, tak aby nam wszystkim żyło się tu dobrze. Jasło to dobre miasto i nie zasługuje na to aby, przez jakieś spory lub niedomówienia było pozbawione możliwości rozwoju.
@ mikki
dnia 07.11.2018, 23:18. Identyfikator użytkownika: dTjnus0qt7My
Ocena
komentarza:
14
To niemożliwe. Niedługo dowiemy się, komu i co pan poseł obiecał, dzięki czemu Pabian nie będzie miał większości w radzie. Nic się nie liczy, dobro wspólne to czysta abstrakcja. Byle by postawić na swoim. Niestety, ale facet, który mówił, że Polska istnieje tylko teoretycznie miał rację.
@ Topór
dnia 08.11.2018, 06:42. Identyfikator użytkownika: 29td39wa9v99
Ocena
komentarza:
10
Polityka to z definicji walka - najczęściej o władzę. Osoby rządzące powiatem i miastem znają się od lat jak "łyse konie" co nie znaczy, że będą się dogadywać.
Jest takie powiedzenie: gdzie 2 Polaków tam 3 zdania.
P.S. Zapowiada się ciągłość władzy, co będzie dla władców przykre, bo nie mogą zwalać nie rozwiązanych problemów na poprzedników, a jest to przecież podstawowy punkt programu dla nowej ekipy. Macie możliwość wykazania się , po raz nie wiadomo który, tak więc zostawić zabawy na Rynku dzieciom i do roboty.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 08.11.2018, 13:50. Identyfikator użytkownika: dGLX4HxuSEvQ
Ocena
komentarza:
1
Dobre przemyślenia pod postem: miasto na kolanach i przyszłość młodych w mieście również. Obecnie ci, którzy oferowali podniesienie się z kolan i mieli na to niepodlegające dyskusji programy, teraz dopiero szukają propozycji i konsultacji społecznych. Podejrzewam, że mamione od lat społeczeństwo tego nie kupi i większość nie weźmie w tym udziału. Honorem dla takich "reprezentantów" nie sprawdzających się od lat w wywiązywaniu się z obietnic wyborczych podniesienia miasta ze stagnacji i destrukcji gospodarczej byłoby wzięcie na siebie odpowiedzialności, łącznie z rezygnacją z danej funkcji w przypadku fiaska swojego programu i braku recepty na poprawę warunków startu młodych tak, by nie musieli "szukać chleba" u obcych. Przecież jest go u nas pod dostatkiem - tylko że ci co tym dzielą "ten tort" stosują stosują prawo buszu wyrywając sobie najlepsze kąski , a dla tych słabszych którzy notabene "ciasto przygotowali i upiekli” zostają tylko okruszki...
Czy kogoś z obecnych włodarzy można nazwać społecznikiem, a może karierowiczem??? - czekam na propozycje...
@ Tryt
dnia 08.11.2018, 18:01. Identyfikator użytkownika: 5XoiJ4RPJ4kl
Ocena
komentarza:
0
Marzenia nic nie kosztują. W partii gdzie istota działania to Podpi...nie i Szkalowanie sojusze i współpraca zależą tylko od potrzeby interesu. Zawarcie układu ,,nieagresji,, jest tylko formą bardziej subtelnych działań opluwająych. Jeśli nadal wierzysz w możliwość współpracy między różnymi pisami w Jaśle to muszę stwierd,ić żeś jest niepoprawny optymistą.
@ do @ .
dnia 09.11.2018, 10:06. Identyfikator użytkownika: 6saqpMnx5Wae
Ocena
komentarza:
0
...oni niewiele mają w tej sprawie (rozwój miasta) do powiedzenia - nikła siła przebicia. Niech lepiej w swoich urzędach zadbają o profesjonalizm pracowników i przyjazne warunki dla tzw. "stron"... i dotyczy to nie tylko wydziału komunikacji.
@ Znający temat
dnia 07.11.2018, 20:47. Identyfikator użytkownika: tZbNxhII1QS3
Ocena
komentarza:
-4
Eee, fajno to !!!
@ Prezdent JUDA
dnia 07.11.2018, 20:57. Identyfikator użytkownika: qesElb1xQfW9
Ocena
komentarza:
4
No zanosi się na to że teraz będziecie mieli kolejne 100 lat POLIN
@ Woytazz
dnia 07.11.2018, 21:36. Identyfikator użytkownika: uLxy6EzAzPzV
Ocena
komentarza:
35
Tak na marginesie, Jasło pod "jarzmem austriackiego ciemiężcy" otrzymało gimnazjum, węzeł kolejowy, sąd okręgowy, kilka nowych kościołów, murowaną zabudowę, park miejski, rafinerię nafty, elektryczne oświetlenie ulic i było uważane za jedno z piękniejszych miast ówczesnej Galicji. Ale o tym jakoś nikt nie chce wspomnieć, bo do narracji bóghonorojczyzna to nijak nie pasuje...
@ wiki
dnia 07.11.2018, 23:01. Identyfikator użytkownika: 4U6UWpMN1CDo
Ocena
komentarza:
20
powiem więcej, gdyby nie zabory i otrzymanie w podziale administracyjnym statusu siedziby obwodu, jasło byłoby miastem wielkości pilzna i biecza. Tymczasem jakie porównywane inwestycje powstały przez ostatnie 20 lat. można porównać kiedy w jaśle był rozwój ( za zaborcy (sic!)
@ jas
dnia 08.11.2018, 01:16. Identyfikator użytkownika: 1ausKzfwnJRM
Ocena
komentarza:
3
Prawda jest taka, że większości mieszkańców Galicji niepodległość zwisała kilogramem kitu. W 1918 r. byliśmy na nią niejako skazani z powodu rozpadu Austro-Węgier. Pod koniec I wojny gdy rozpad CiK Monarchii był sprawą przesądzona krążył taki dowcip: komu przypadnie Galicja? Temu co przegra wojnę - za karę. Gdzie mieliśmy się podzieć- przyłączyć do Czechosłowacji czy może Republiki Zachodnioukraińskiej?
@ zeniu
dnia 10.11.2018, 10:23. Identyfikator użytkownika: O1UfV4X3Akr5
Ocena
komentarza:
1
Pomimo tego biskup Pelczar apelował aby mieszkańcy Galicji oddawali życie za cesarza Franciszka Józefa
@ Joanna
dnia 07.11.2018, 21:52. Identyfikator użytkownika: kDVqpuZsDhxZ
Ocena
komentarza:
45
Panie Wiesławie, bardzo dziękuję. To była kolejna, piękna i wzruszajaca lekcja historii przez Pana przygotowana i przeprowadzona. Serdecznie pozdrawiam i życzę dalszej tak prężnej i tak pięknej działalności na polu kultury, edukacji i wychowania patriotycznego.
@ Uznanie
dnia 07.11.2018, 22:14. Identyfikator użytkownika: GELzh4um8Jr4
Ocena
komentarza:
45
Pan Wiesław Hap w pełni zasługuje,by za życia nadać Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.Ogrom pracy w ZHP,SMJiRJ,wychowaniu patriotycznym,historycznym i wielu działaniach dla kochanego Jasła.Piękna uroczystość i warto ukazywać i przywoływać wspomnienia dawnych dziejów.Legioniści na stos rzucili Swój życia los/słowa z pieśni legionowej/więc szanujmy się i czcijmy bohaterów,Którzy oddali życie za wolność i Ojczyznę.Takich żywych lekcji historii potrzeba więcej,by wzbudzić sumienia i uczucia patriotyczne.
@ Abnegat
dnia 08.11.2018, 10:21. Identyfikator użytkownika: 8B2iQcHP3fJb
Ocena
komentarza:
-11
Tak, wychowujmy nadal dzieci i młodzież w narracji "patryidiotycznej", żeby chętnie oddawali swoje życie, w imię obcych interesów. Na pewno wkrótce przyda się to w przygotowywanej przez NATO wojnie z Rosją.

A co do Legionów - to właściwie czego one mają być przykładem i do czego mają dzisiaj zachęcać młodzież? Chyba tylko do udziału w wymienionej wojnie z Rosją. Legiony nie tylko, że nie pomogły w uzyskaniu niepodległości Polski, to były wręcz przeszkodą w tym celu, gdyż ustawiały Polskę po stronie przeciwników Ententy. Dopiero utworzenie wojska Hallera we Francji zmieniło tę sytuację. Pytanie do wszystkich piewców Piłsudskiego i Legionów: dlaczego wasz idol nie pojawił się nigdy na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie Polska była reprezentowana przez Dmowskiego i Paderewskiego?
@ do "Abnegat"
dnia 08.11.2018, 11:52. Identyfikator użytkownika: 1ausKzfwnJRM
Ocena
komentarza:
5
To chyba naturalne że premier reprezentuje państwo na konferencji pokojowej, prawda? 2 brygady pospolitego ruszenia /bo tym były legiony/ liczące łącznie 6 tys. ochotników nie posiadających nawet ciężkiej broni były przeszkodą w niepodległości Polski? A ja naiwny myślałem że to będąca po stronie Ententy Rosja z 4 czy 5 mln. armią. Gen. Haller chłoptasiu zanim przeszedł na stronę Ententy też był w Legionach i to dowódcą II brygady a więc równy rangą Piłsudskiemu. Powstanie armii Hallera było możliwe dzięki upadkowi carskiej Rosji. Tak nawiasem mówiąc to kilka lat po wojnie Piłsudski został ,uhonorowany stopniem marszałka Francji. Widać ciemni Francuzi nie poznali twoich postów.
@ Nikki
dnia 08.11.2018, 11:57. Identyfikator użytkownika: qs1FZoFgleyO
Ocena
komentarza:
4
Kiedy trwała konferencja pokojowa w Paryżu, to na ziemiach polskich miało miejsce klika wydarzeń, jak rozumiem Twój tok myślenia, nieistotnych:
- wojna z Zachodnioukraińską Republiką Ludową,
- Powstanie Wielkopolskie,
- I Powstanie Śląskie,
- wycowywanie się wojsk niemieckich z terenów tzw. Ober-Ostu i wkraczanie na te tereny armii bolszewickiej,
- utworzenie Komunistycznej Partii Roborniczej Polski, która rozpoczęła akcję na rzecz utworzenia polskiej republiki sowieckiej,
- rozpad Austro-Węgier,
- formalna wojna polsko - sowiecka,
- zbrojny najazd Czech na polską część Śląska Cieszyńskiego (przypomnę, że podział Śląska Cieszyńskiego nastąpił wcześniej na mocy porozumienia pomiędzy polską Radą Narodową w Cieszynie a czeskim Nadodnim Viborem),
- i wiele, wiele innych.
Rzecz jasna, że w takiej sytuacji nie tylko Piłsudski, ale także cały rząd powinni się spakować i pojechać na konferencję pokojową i tam posiedzieć rok, a wszystko inne samo by się rozwiązało.
@ Abnegat
dnia 08.11.2018, 14:01. Identyfikator użytkownika: NR2OsS4j0QYM
Ocena
komentarza:
1
@do Abnegat, Nikki

Proszę nie imputować mi jakichś absurdalnych stwierdzeń, że Piłsudski miałby przebywać rok na konferencji w Paryżu - chodziło mi o to, że nie pojawił się tam nawet symbolicznie, choćby na jeden dzień.

Legiony były przeszkodą w uznaniu niepodległości Polski przez zwycięskie państwa Ententy dlatego, że walczyły w imieniu Austro-Węgier i ich siła militarna nie ma tutaj nic do rzeczy. Józef Haller działał również w Legionach (chociaż później nie po drodze było mu z Piłsudskim), ale nie za to jest dzisiaj uznawany, lecz za jego późniejsze dokonania. Podobnie jak Dmowskiemu nie stawia się pomników za to, że był posłem do rosyjskiej Dumy. Natomiast nie bardzo rozumiem, jaki istnieje związek między powstaniem armii Hallera, a upadkiem carskiej Rosji?

Co do nadania P. tytułu marszałka Francji - to jakaś bzdura, owszem, dostał Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej w 1921 r., ale to już było po bitwie warszawskiej z 1920 r., kiedy to przedstawiano go na Zachodzie jako obrońcę Europy przed komunistyczną nawałą i nagradzano różnymi odznaczeniami (analogia z Wałęsą, który jakoby obalił komunizm). Jak było w rzeczywistości - P. po prostu stchórzył przed bitwą warszawską, zrzekł się na piśmie funkcji naczelnego wodza, przekazując oświadczenie na ręce marszałka sejmu, a sam udał się do kochanki pod Tarnowem. Pojawił się na polu bitwy dopiero 16 sierpnia, jak już było po wszystkim, aby zasymulować udział w bitwie.
@ Nikki
dnia 08.11.2018, 15:26. Identyfikator użytkownika: qs1FZoFgleyO
Ocena
komentarza:
5
Sam sobie trochę zaprzeczasz. Skoro Legiony i Piłsudski byli przeszkodą dla państw Ententy, to po co miałby on jechać do Paryża? Co do samej konferencji, to niestety - nie było tam dobrej atmosfery dla sprawy polskiej, ale nie z powodu Legionów, tylko z powodu niewiedzy i niechęci polityków Ententy.
Co do kolejnej kwestii - zarzutu tchórzostwa wobec Piłsudskiego i jego ucieczki do kochanki do Tarnowa - to po prostu nie godzi się powtarzać endeckich i komuszych paszkwili pod jego adresem.
@ mk
dnia 08.11.2018, 16:56. Identyfikator użytkownika: 1ausKzfwnJRM
Ocena
komentarza:
1
Piłsudski owszem złożył dymisje, tyle że tej dymisji nie przyjęto robaczku. Drobny szczegół, prawda? Pod koniec wojny po rewolucji lutowej, gdy sprawa polska ujrzała światło dzienne na arenie międzynarodowej legiony praktycznie nie istniały. I brygada po kryzysie przysięgowym została internowana a Piłsudski internowany, II brygada zbuntowała się i przeszła na stronę rosyjską. A może nie był w Magdeburgu tylko u kochanki w Bobowej?
No cóz, trzeba być wyjątkowym abnegatem by rozumieć związku między upadkiem caratu a sprawą polską. Nawet najwięksi rusofile temu nie zaprzeczają.
@ Uznanie
dnia 08.11.2018, 19:41. Identyfikator użytkownika: GELzh4um8Jr4
Ocena
komentarza:
9
Panie Abnegacie,przytaczając słowa legionowej pieśni,w moich myślach była obecna postawa części młodzieży,która dewastuje mienie społeczne/ostatnio podpalone kontenery/a dawniej rówieśnicy oddawali życie za Ojczyznę.To porównanie wzrusza mnie i wyciska łzy żalu.Jeśli Ci polegli chłopcy widzą,co teraz się dzieje,to układam sobie scenariusze Ich myśli i słów,kierowanych do współczesnych "bohaterków".Z dumą i szacunkiem patrzę na naszych Harcerzy,Którzy pożytecznie spędzają czas,budują przyszłość zgodnie z kanonem harcerskich wartości.Chylę czoło przed naszymi Harcerzami i Panem Hapem.
@ Abnegat
dnia 09.11.2018, 00:28. Identyfikator użytkownika: cQO1usQuqoL7
Ocena
komentarza:
3
@Nikki

Po co Piłsudski miałby jechać do Paryża? Przecież on był mianowany Naczelnikiem Państwa - i co, nie poczuwał się do obowiązku reprezentowania interesów Polski, tym bardziej, jeśli nie było tam dobrej atmosfery dla sprawy polskiej?

Przyznam, że rozbawiła mnie ta zgodność w poglądach endeków i komunistów w stosunku do Piłsudskiego, chociaż nie przypominam sobie, aby w okresie PRL-u cokolwiek oficjalnie mówiono o P., ani dobrze, ani źle. Natomiast co do kwestii zachowania się P. w obliczu nadchodzącej bitwy warszawskiej - jest zbyt wiele poważnych relacji, m. in. Witosa, któremu P. wręczył dymisję, aby można to nazwać paszkwilami. Polecam link

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1672034,1,bitwa-warszawska-gdzie-sie-podziewal-pilsudski-i-jaka-role-mial-do-odegrania-wincenty-witos.read

@ mk

Zadałem pytanie, jaki jest związek między utworzeniem armii Hallera, a upadkiem caratu w Rosji, a ty wjeżdżasz ze sprawą polską.

Co do dymisji P. to domniemywam, że chodzi o tę z 1920 r., a nie z 1928 z funkcji premiera? Jeśli tak, to kto mógł tę dymisję odrzucić, skoro P. był ustanowiony Naczelnikiem Państwa i Naczelnym Wodzem, de facto pełniącym obowiązki prezydenta? Ponadto, nie było jeszcze normalnej konstytucji, która mogłaby szczegółowo regulować tego rodzaju kwestie ustrojowe. Witosowi pozostało więc tylko przyjąć dymisję do wiadomości, ale decyzji żadnej w tej sprawie nie mógł podjąć.

Rzeczywiście, P. musiał się bardzo wycierpieć podczas internowania w Magdeburgu, skoro po latach stwierdził, że było to dla niego jak urlop. Jednak, kiedy przyszedł odpowiedni moment, ci sami Niemcy przysłali go salonką do Warszawy - czy po to, aby działał w interesie Polski? Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego po wkroczeniu do Krakowa w 1939 r., hitlerowcy ustanowili przy grobie P. wartę honorową - czy dlatego, że działał w interesie Polski?
@ mk
dnia 09.11.2018, 01:25. Identyfikator użytkownika: 1ausKzfwnJRM
Ocena
komentarza:
2
PRL miał więcej wspólnego z endecją niż się tobie wydaje. Sam jesteś tego dowodem - skrzyżowaniem homo sovieticus z endeckim kołtunem. Domniemywasz że chodzi mi o dymisję z 1920 r. Tylko pogratulować błyskotliwości umysłu. Rozumiem że wg ciebie utworzenie 100 tys. Armii Hallera nie miało nic wspólnego ze sprawą polską. Kończ waść wstydu oszczędź.
@ dodo
dnia 07.11.2018, 22:10. Identyfikator użytkownika: fZTOHzwxZBUs
Ocena
komentarza:
44
Pani Joanno niech mi wolno będzie dołączyć się do Pani komentarza i dodam jeszcze że jest to Wielki wychowawca przed którym chylę czoło.
@ Joanna
dnia 08.11.2018, 08:05. Identyfikator użytkownika: kDVqpuZsDhxZ
Ocena
komentarza:
42
Najważniejsze jest to, że Pan Hap prowadzi tę wielopłaszczyznowa działalność społecznie, poza satysfakcja nie czerpie z tego żadnych profitów. A ile pochłania to czasu.
@ (L)egia
dnia 07.11.2018, 22:55. Identyfikator użytkownika: 2KMNjyReGYTC
Ocena
komentarza:
-2
Nasza Niepodległa.
@ Abnegat
dnia 08.11.2018, 04:53. Identyfikator użytkownika: Ows8kpxvJ7yT
Ocena
komentarza:
6
Niestety, Polska w 1918 r. odzyskała niepodległość tylko na krótko, bo już w 1926 r. straciła ją, dzięki przewrotowi majowemu, na rzecz międzynarodówki lichwiarzy. Wolności tej nasz nieszczęśliwy kraj nie odzyskał do dzisiaj, o czym świadczy art. 220 Konstytucji, gdyż kraj, który nie ma możliwości kreowania własnej waluty, nie jest krajem suwerennym.

https://geopolityka.robertbrzoza.pl/finansjera/jak-aleksander-kwasniewski-zrujnowal-polske/

Jeżeli wziąć pod uwagę szczególne zdarzenia z mijającego roku, świadczące jednoznacznie o stanie naszej suwerenności, jak ekspresowa zmiana ustawy o IPN pod naciskiem światowego lobby żydowskiego, jak również brutalna i bezpodstawna ingerencja instytucji UE w proces stanowienia prawa w Polsce - to właściwie nie bardzo jest co świętować. Chyba, że dzień 11 listopada stałby się dniem mobilizacji narodu w kierunku odzyskania (na ile to w ogóle możliwe) niepodległości rzeczywistej, a nie tylko deklaratywnej.

P.S. W okresie zaborów podatki kształtowały się w wysokości kilkunastu procent, w okresie międzywojennym było podobnie, nawet za złego Hitlera podatki wynosiły 30-kilka procent, a obecnie dochodzą do 80%. To kto tu był czy jest tym ciemiężcą?
@ finansista
dnia 08.11.2018, 09:04. Identyfikator użytkownika: NdbU947e7mo0
Ocena
komentarza:
4
To oczywiście wina PiS-u! Przecież oni teraz rządzą a ceny szaleją, podatki nie maleją!!!
@ Jaki znak twój - Orzeł Biały
dnia 08.11.2018, 09:44. Identyfikator użytkownika: 4UwzfsuL6RQz
Ocena
komentarza:
8
A kiedy jak nie na 100-lecie jest okazja by godło na budynku starostwa wyglądała jak godło tj. czerwone pole i biały orzeł a nie piaskowe !!!
@ ixi
dnia 08.11.2018, 19:09. Identyfikator użytkownika: KfBYjE6X94rk
Ocena
komentarza:
9
To było w TVP! Super!!
@ na temat
dnia 08.11.2018, 19:33. Identyfikator użytkownika: gGmP1ev1bmAO
Ocena
komentarza:
1
Kiedy i gdzie? Ixi, gdzie to było - możesz podać?
@ Kierowca
dnia 08.11.2018, 20:42. Identyfikator użytkownika: KV6UNNyno8lO
Ocena
komentarza:
-1
Do mikki.
Podziel się z nami coś więcej na ten ciekawy temat.
Ten interesujący wątek już się wcześniej przewinął.
Może być w zawoalowanej formie.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kolejny jasielski talent w „The Voice Kids”!

   

  W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w TVP 2, w drugiej edycji programu  „The Voice Kids” zobaczyliśmy 15-letniego jaślanina, Adriana Bałuckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle. Adrian wykonał utwór „Im not the only one” i otrzymał nominację do dalszego udziału w programie. Młody wykonawca wybrał drużynę prowadzoną przez Cleo.

 • Czy wyłonią wykonawcę budowy łącznika pomiędzy rondami?

  W tym roku planowana jest budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. W ubiegłym roku Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na realizację tego zadania inwestycyjnego. Sęk w tym, że oferty firm przekraczają zaplanowany budżet dwu a nawet trzykrotnie.

 • Gmina likwiduje bariery

  Od stycznia br. osoby niepełnosprawne bądź mające kłopoty z poruszaniem się mogą korzystać z podnośnika pionowego zamontowanego przy budynku Urzędu Gminy Jasło. Ponadto na parterze budynku powstało Biuro Obsługi Klienta. To pozwoli im na załatwienie ich niezbędnych spraw urzędowych oraz lepszą obsługę.

 • Zapraszają na podróż do przeszłości Jasła

   

  Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.

 • Będą podwyżki dla techników RTG

  Koniec sporu zbiorowego z dyrektorem jasielskiego szpitala. Dwudziestu techników elektroradiologii otrzyma podwyżki, o które walczyli od połowy października br. Dzisiaj odbyły się negocjacje, których efektem jest zawarcie porozumienia w zakresie żądań wysuwanych przez pracowników RTG.

 • Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

  Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

 • Projekty szkoleniowe ze stażami

   

  Firma INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projektach szkoleniowo - stażowych.

 • W Jaśle zapłonęły „światełka do nieba” dla Pawła Adamowicza

   

  W miejscu gdzie jeszcze wczoraj stała scena, na której odbyły się występy artystów w ramach 27. Finału WOŚP dziś zapłonęły znicze. Tak kilkudziesięciu jaślan postanowiło upamiętnić zmarłego dzisiaj Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który padł ofiarą zamachowca.

 • Jasło pobiło rekord!

   

  Podczas 27. Finału WOŚP w Jaśle i wielu miejscowościach powiatu jasielskiego zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze z tegorocznej edycji kwesty pozwolą na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

 • Studia podyplomowe

   

  Niepubliczna placówka doskonalenia PROTOTO we Wrocławiu przedstawia najnowszą ofertę studiów podyplomowych (3 semestry = 350 godzin).

 • Wybrano nowy Zarząd Powiatu

  Wczoraj podczas sesji nadzwyczajnej Stanisław Pankiewicz większością radnych został wybrany na stanowisko wicestarosty jasielskiego. Etatowym członkiem zarządu został Jan Muzyka, zaś jego miejsce nieetatowego członka zajął Ryszard Lisowski.

 • Jasielskie technikum najlepsze na Podkarpaciu

   

  10 stycznia w Warszawie odbył się 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Wysokie miejsce w rankingu zajęło Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w ZS nr 4 w Jaśle, które okazało się najlepszą tego typu placówką w całym województwie podkarpackim. Jak w rankingu wypadły pozostałe jasielskie technika i licea?

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105